lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-03-2016, 20:00   #21
carcozep
Senior Member

Mentioned: 32 Post(s)

@GRIP: Si daca ar fi trecut pe un singur schimb pe pneuri medium, mare branza nu ar fi facut. De ce? Mercedesurile erau mai rapide pe medium fata de Ferrari pe soft. Au avut un start foarte prost Rosberg si Hamilton, dar si cu o decizie mai buna din partea Ferrari, Vettel n-ar fi avut sanse mari sa castige cursa. Nu sunt atat de aproape pe cat trebuie ca sa avem o competitie acerba.

La urmatoarea cursa pregatiti-va sa vedeti un boicot al pilotilor, nu cred ca se mai pot purta negocieri amicale intre imbecilii care invart banii din fruntea F1 si pilotii/inginerii care muncesc asiduu la performanta in acest sport. De ce spun asta? Dupa cursa din Australia, mai multi piloti au redactat urmatorul anunt:

Raspunsul idiotilor din conducerea F1?

Formula 1 qualifying will remain unaltered for the forthcoming Bahrain Grand Prix

Au incercat o chestie si rezultatul a fost catastrofal - pista goala, spectatori care au plecat acasa inainte sa se termine calificarile ca nu aveau la ce sa se uite.

Li se spune ca sunt beti, ca trebuie sa se duca acasa. Decizia lor? "Taci ba ca nu-s beat, ia mai da sa dau o sticla de palinca pe gat!"

Sincer, cu cat apar mai putini spectatori la aceasta cursa si cat mai putini o vad la televizor/streaming web, cu atat mai bine. Poate asa vor pricepe acei imbecili de ce nu e bine sa incerci aceeasi idiotenie de 2 ori si sa te astepti la rezultate diferite...
carcozep is offline   Reply With Quote
Old 24-03-2016, 20:25   #22
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 567 Post(s)

PC-ul meu

De unde nu stii ca scopul final este disparitia spectatorilor?
Banii din drepturile de televizare sunt mult mai multi decat cei din bilete.
Fara spectatori for disparea costurile cu mentinerea intregii infrastrucuri pentru acestia (de la siguranta spectatorilor la WC-urile unde trebuie sa se pise dupa ce beau cola in tribune), deci curse mai ieftine pentru ei.
Pilotii au cel mai mult de suferit, pentru ca ei se hranesc din ovatiile publicului (dupa banii din conturi, desiguri).
Old 25-03-2016, 16:59   #23
carcozep
Senior Member

@kretzu77: Mai toate masurile de schimbare a regulamentului au fost facute din cauza ca sunt din ce in ce mai putini spectatori atat in tribune cat si in fata televizoarelor/calculatoarelor. Incasari din ce in ce mai mici pentru toti care invart banii in F1.

Implicit, daca televeziunile nu-si recupereaza parleala dupa ce achizitioneaza drepturile pentru transmiterea F1, oare ce se intampla? Se pierd bani, o groaza. La fel cum a pierdut UPC cu drepturile pentru Liga 1

Atunci cand singurii spectatori ai unei curse de Formula 1 sunt tehnicienii si jurnalistii de la televiziuni, nici posturile TV, nici sponsorii nu mai au de unde sa-si recupereze investitiile facute.

Asa ca de-asta nu inteleg de se arunca atat de lacomi sa le arate pilotilor si spectatorilor "Buey, io invart banii, io decid ce se intampla in Formula 1 da? Ce ne criticati ca luam decizii imbecile? Mars inapoi cockpit, pilot milog!".

Pentru ca rezultatul va fi unul in care nimeni nu-si mai recupereaza investitia, din cauza ca nimeni nu mai da bani sa vada la TV/streaming sau sa cumpere bilete/produse de la sponsori.

Noroc ca inca avem MotoGP, daca e sa moara complet F1...
Old 25-03-2016, 19:24   #24
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 567 Post(s)

PC-ul meu

Asta e din cauza ca masinile au inceput sa fie conduse mai mult de tehnicieni si echipele de la boxe decat de piloti, daca intelegi ce vreau sa spun.
Nu ca ar fi pilotii de vina, dar cand au inceput echipele de la boxe sa dicteze cursele de ce nu s-au rasculat? Ca erau bani cacalau si erau lacomi?
Old 04-04-2016, 21:34   #25
carcozep
Senior Member

Yep, inca se invarteau banii bine
Now, not so much. Altfel nu se apucau de schimbari la modelul de calificare pentru ca functiona foarte bine.

Insa ei par sa-si faca hara-kiri economic daca o mai tin in ritmul asta. Ce s-a intamplat la a-2a incercare la sistemul cretin de calificare? Acelasi lucru! Pista goala pentru mai multe minute. Inainte sa trec la cursa, Bernie nu s-a putut abtine si a dat intr-un interviu in mod direct raspunsul obraznic de care aminteam mai sus:

Bernie Ecclestone - F1 drivers 'shouldn't even be allowed to talk'

Quote:
They shouldn't even be allowed to talk. They should get in the car and drive it.
Bravo Bernie, arata-le tuturora cum tu si ceilalti actionari nu dati doi bani pe feedback, in conditiile in care acel feedback va poate ajuta sa aduceti mai mult spectatol, mai mult fani si implicit mai multe incasari. Trageti in jos tot sportul in goana voastra oarba dupa incasari

Ah si inca o chestie. Comisarii care decid penalizarile ar trebui concediati. Toti! Fara discriminare, pentru ca nu se mai poate.

In primul viraj a avut loc un incident intre Bottas si Hamilton. Cel penalizat? Bottas, pentru ca mujex la oricine nu e favoritul lui Bernie. Ah, apropo, Bernie nu a ratat nicio ocazie sa-l linguseasca pe Lewis in conditiile in care in perioada 2010-2013 il facea in toate felurile pe Vettel ca vezi domne, el domina prea autoritar. Ah, Mercedes care de 2 ani sunt absolutamente de neatins ce mortii mamii ei de viata sunt bosorog senil? Niciodata RedBull nu a avut un atat de mare avans cat au inca cei de la Mercedes in fata oricarui rival.

De la incidentul dintre Alonso si Vettel in MP al Italiei din 2012 au batut in cuie regula ca daca ti-ai pus masina, fie si cu doar o roata din fata in paralel cu adversarul care este inaintea ta, el este obligat sa-ti lase loc pe pista. Este usor aiurea aceasta regula? Da, este.

Dar asa au stabilit-o si de 4 ani ei impart sanctiuinile dupa cum au chef. Incidentul Hulkenber-Massa de anul trecut din Singapore? Vinovat Hulkenberg. Incidentul dintre Vettel si Alonso? Vinovat Vettel. Incidentul de ieri? Vinovat Hamilton Bottas.

Bai, daca ai batut o regula in cuie nu te apuca dup-aia sa dai sanctiuni dupa cum te-ai trezit tu cu fata-n perna, pentru ca regula respectiva ar putea foarte bine sa nu mai fie acolo.

/rant

La MotoGP, felicitari Michelin! Dupa inca un cauciuc delaminat in antrenamente, cursa a fost scurtata la 20 de ture cu un pit-stop obligatoriu. Daca in prima jumatate a cursei Rossi era clar mai rapid si avea resurse sa treaca de Marquez in repetate randuri, pe a-2a motocicleta n-a mai avut nicio sansa din cauza faptului ca cei care executa QC pentru producatorul francez sunt niste betivani. Acesta cred ca a fost si principalul motiv pentru care multi, neasteptat de multi piloti au cazut, inclusiv Lorenzo.

Vinales era in drum spre un loc 2 binemeritat pana cand si el a devenit membru al clubului "motocilisti pierduti in virajul 1". Insa de departe cea mai mare prostie comisa in cursa a fost facuta de catre Ianone. Dupa ce impreuna cu Dovizioso au trecut de Rossi care se chinuia sa-si duca la final cursa pe al-2lea cauciuc Michelin, a fortat o manevra in penulitmul viraj. Rezultatul? Au iesit amandoi din cursa iar Rossi a revenit pe podium.

Dovi-Ianone incident
Old 05-04-2016, 22:48   #26
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 116 Post(s)

PC-ul meu

Boring F1 is boring.

Anu' ăsta am īnceput să mă uit şi la V8 Supercars. Not bad. Se vede că e FIA, sunt şi decizii idioate, dar nu e rău deloc.
Old 19-04-2016, 23:52   #27
carcozep
Senior Member

@kretzu77: Now I have exact numbers to show you

Pentru RTL:

Pentru Anglia:

Quote:
The combined audience of 2.11 million viewers is the lowest for the Chinese Grand Prix since at least 2005. It is also the lowest audience for a Grand Prix since 2006. You have to go back to the 2006 Italian Grand Prix to find a lower average audience. That particular race averaged just 1.86m (23.2%) live on ITV1. The combined peak audience of 2.94 million viewers is also the lowest since Italy 2006.
In China au revenit la vechiul sistem de calificari si surpriza, surpriza! Toti au tras tare pana in ultima secunda a calificarii spre deosebire de sistemul din primele 2 curse ale anului cand nimeni nu mai facea nimic in ultimele 5-7 minute. Todt si Ecclestone s-au legat la cap fara sa-i doara si rezultatul a fost dezastruos. Macar atat, sa ramanem cu sesiuni de calificari intense

Cat despre cursa in sine, Rosberg pe pneuri uzate era cu 1-2 secunde mai rapid pe tur fata de ceilalti care aveau seturi proaspete de pneuri incaltate. A castigat la pas, fara stres. Podium pentru Kvyat dupa ce l-a suparat pe Vettel in depasirea de pe primul viraj. Desi mai mult a fost de vina Kimi in acel incident

'Torpedo' or terrific? Onboard with Kvyat and Vettel at Turn 1

Sa trecem la ceva mai happy si silly. Eu nu stiam ca in anii '60 si '70 unele masini aveau ca sponsor...DRUMROLL...Penthouse!

Daca vreti sa va clatiti ochii si cu restul fotografiilor, galeriile din care am luat pozele de mai sus le gasiti aici:

I took some pictures at the opening race of the 2016 FIA Masters Historic F1 championship
Formula one liveries, 1970-1979
Old 28-04-2016, 14:45   #28
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

@korby: Nu am citit chiar tot de pe aici dar, merita sa iau cursele de Nascar de anul asta?
Anul asta urmaresc F1, MotoGP si IndyCar.
WTCC mai merita urmarit? Se (mai) uita cineva?
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2016, 15:36   #29
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Anul ăsta au fost și ceva decizii un pic mai ciudate, dar e īn continuare de urmărit, cu siguranță mai bine pus la punct decāt F1 și alte sporturi cu motor de la FIA. Am pus pe pagina trecută ceva poze cu photo finish din NASCAR, mai ales la cursa de la Daytona.
Old 29-04-2016, 00:53   #30
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Īn WRC a fost un weekend mişto īn Argentina, Hayden Paddon a cāştigat cu cāteva secunde īn faţa lui Ogier.
Old 14-05-2016, 11:03   #31
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

The Grand Prix of Boston was announced in late May 2015. The race was scheduled to be run on Labor Day Weekend on September 4, 2016. The proposed street circuit was based in the Boston Seaport District. On April 29, 2016, Boston newspapers reported that the race had been canceled.

IndyCar CEO Mark Miles said in an interview that IndyCar was working on replacing the Boston race on Labor Day and specifically stated that Gateway Motorsports Park and Watkins Glen International are being considered as replacement venues. On May 13, 2016, IndyCar announced that Watkins Glen will replace Boston.
Old 15-05-2016, 16:55   #32
GRIP
Ancient friend

GRIP's Avatar

Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Rezultat interesant la F1 in marele premiu al Spaniei. Max Verstappen castigator )) Asta dupa ce in al 3-lea viraj, cei doi de la Mercedes si-au dat-o singuri la gioale si au abandonat.
Frumoasa cursa.
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2016, 18:02   #33
WildCat
Member

WildCat's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Cea mai frumoasa si spectaculoasa cursa de pana acum. Nu s-a stiut pana la linia de sosire cine castiga.
Old 28-05-2016, 13:17   #34
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Weekend de foc: Indy 500, Coca-Cola 600, F1 la Monaco şi cursa de 24h de la Nordschleife. Ceva pronosticuri?

Old 28-05-2016, 13:22   #35
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 549 Post(s)

PC-ul meu

Ce e ăla la tine weekend de foc? Eu am două nunți și un botez.
Old 28-05-2016, 15:49   #36
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Ăla e un weekend infernal.
Old 13-06-2016, 18:56   #37
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Īn WRC a fost un weekend mişto īn Argentina, Hayden Paddon a cāştigat cu cāteva secunde īn faţa lui Ogier.
... după care au urmat două abandonuri. Odata cu maşina distrusă de flăcări, iar weekend-ul ăsta cu jumate de maşină ca şi smulsă de un bolovan. God dammit kid!
Old 20-06-2016, 01:47   #38
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Interesant circuitul din Baku, dar plictisitoare cursa de F1. Īn schimb fu fain la Le Mans, dar dezastruos pt. Toyota.
Old 20-06-2016, 09:28   #39
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Intradevar si eu ma asteptam la un macel in cursa fata de ce a fost la antrenamente, dar a fost cea mai curata cursa. Asa am urmarit weekendul asta cursele.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20160619_163435.jpg
Views:	191
Size:	437.2 KB
ID:	54360  
Old 20-06-2016, 13:57   #40
Hemisphere
Senior Member

Hemisphere's Avatar

Mentioned: 53 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Interesant circuitul din Baku, dar plictisitoare cursa de F1. Īn schimb fu fain la Le Mans, dar dezastruos pt. Toyota.
Du-te băăă, virajul 8 e criminal, mă mir că nu s-a īmpiedicat niciunu' de colțul ăla.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules