lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-03-2018, 17:24   #701
alinescoo
Senior Member

alinescoo's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Azi am trimis email si mi s-a raspuns ca s-a solutionat cererea mea si ca voi primi produsul prin curier.
Old 28-03-2018, 20:53   #702
dread
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Am comandat sambata un monitor care figura ca "in stoc furnizor" si luni pe la ora 17:00 primesc mail ca furnizorul nu il mai are dar ca imi recomanda alt monitor.
Am refuzat acel monitor, si le-am spus sa imi trimita banii inapoi si sa ma anunte cand se efectueaza viramentul.
Marti dimineata, pe la 10, primesc mail cu un screenshot cu efectuarea tranzactiei si astazi am primit banii.
dread is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 21:39   #703
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 465 Post(s)

PC-ul meu

Cred ca e si o problema de integrare/sincronizare software intre stocurile comunicate de furnizorii lor si cele reale.
Imi vine greu sa cred ca evomag e chiar atat de batut in cap incat sa nu rezolve cuma problema asta veche. Ei afiseaza pe site ce primesc de la furnizori electronic. Daca primesc o data la 2 saptamani sau primesc aiurea ..... numai ei ne pot spune asta. Daca vor sa o faca, desigur.
Old 29-03-2018, 19:51   #704
dread
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Nu ma plangeam de ei, mai ales ca mi-au raspuns in prima zi lucratoare, dupa plasarea comenzii, ca nu mai exista acel monitor pe stoc la furnizor iar initierea platii a fost facuta la prima ora in ziua urmatoare (discutia s-a purtat pe email, primul mail de la ei ajungand pe la 17:10 si s-a intins pana la ora 18:00).

Am mai luat cate ceva de la ei si nu a fost nici o problema.
Am postat pentru ca se plangeau pe paginile anterioare cateva persoane de intarzierea returnarii banilor si ei mi-au dat ideea sa cer sa imi trimita dovada platii
dread is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2018, 12:02   #705
war4peace
VIP

Mentioned: 180 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Mda, a venit rāndul meu să iau ţeapă...
Prima comandă după mai bine de un an de zile, evident că am aruncat cu banii pe geam.

Aveam nevoie de un HBM Bridge 1-slot de la Gigabyte (Aorus), modelul ăsta. cod: GC-A2WAYSLI. Caut pe price.ro, găsesc produsul la EvoMAG. Īn stoc magazin!
Īl comand azi noapte, la 10:45 era curierul la uşă. Bucurie mare... pānă mă uit la produs. Codul de pe produs: GC-X2WAYSLIL (2-Slot Spacing).

Īn primul moment am crezut că am greşit eu comanda, intru pe EvoMAG şi mă uit la comandă, dau click pe produs şi mă direcţionează către pagina asta. Numai că produsul de aici are alt preţ decāt am dat eu pe el. Īn plus, pe comanda mea produsul apare cu numele "SLI Bridge Gigabyte Extreme Gaming GTX 1080/1070" care nu se potriveşte nici cu ce am căutat eu, nici cu ce e pe pagină.

Acum trebuie să fac retur... şi iar nu mai cumpăr nimic de la ei vreo 2 ani pānă īmi trece supărarea.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2018, 16:52   #706
war4peace
VIP

PC-ul meu

...şi iată cum azi, am sunat la EvoMag pentru a vorbi cu un consultant (opţiunea #2 "Service sau Retur"). Ghiciţi ce se īntāmplă?
Am aşteptat 7 minute şi am primit "ne pare rău, toţi operatorii sunt ocupaţi cu o altă convorbire, īţi mulţumim!" şi buf, īnchis īn nas. Orice apel ulterior nu mai ajunge īn coadă, mi se īnchide telefonul direct, imediat, cu mesajul de mai sus.

Apoi am īncercat poţiunea #1 ("Comenzi"). Acelaşi lucru.

Atunci de ce dracu īmi spuneţi "te rugăm să aştepţi pentru a-ţi păstra prioritatea īn preluarea apelului"???

Păcat că nu face nimeni curăţenie pe acolo

LE: formularul de retur dă eroare dacă nu selectez TOATE produsele cumpărate din comandă şi completez toate cāmpurile pentru ele, deşi am probleme cu doar unul. What the actual FU!

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!

Last edited by war4peace; 04-05-2018 at 17:01.
Old 04-05-2018, 16:55   #707
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Asa am patit si eu, acum jumatate de an.
Am crezut ca sunt trollat.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2018, 18:36   #708
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 73 Post(s)

PC-ul meu

O chestie tare, implementata de garaj, mi s-a parut posibilitatea de a fi sunat inapoi.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2018, 00:11   #709
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
O chestie tare, implementata de garaj, mi s-a parut posibilitatea de a fi sunat inapoi.
Aşa şi aici există posibilitatea să īţi răspundă la telefon, dar degeaba o ai, dacă nu se īntāmplă

Quote:
Old 05-05-2018, 09:40   #710
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 436 Post(s)

PC-ul meu

kewl.
Old 05-05-2018, 11:45   #711
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 77 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Si chiar esti sunat, de fiecare data!
GAMING gear™ Kaby Lake i7-7700K/4900Mhz/1,290V||Zalman Reserator Moded Watercooling GPU+CPU||Gigabyte GTX1080 Gaming Xtreme & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z170 fatal1ty K6+||2x8 Gb [email protected] CL14-1,35V||Samsung M2 SSD+8TB||Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion||Corsair TX850W||BenQ XL2720Z 3D LED 144Hz||Antec 1200 case, Win 8.1+Win 10.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2018, 17:08   #712
RaverX
Member

Mentioned: 6 Post(s)

war4peace: nici eu n-am avut "noroc" la telefon. La email mi s-a raspuns, dar, desi nu parea raspuns automatizat, nici cine mi-a rapsuns nu cred ca a citit mailul pentru ca a raspuns total pe langa subiect.

Aceeasi problema am avut si eu - am comandat ceva, am primit altceva. Pana la urma mi s-au virat banii, cu interventia "sefului" de magazin. Sincer mi se pare foarte ciudat ce se intampla acolo, cred ca cel putin o persoana (la livrari) nu are tangenta cu IT-ul sau e foarte neatenta, iar asta costa magazinul. Nu doar bani, ci mai ales reputatie proasta.

E pacat, nu stiu situatia de acolo, dar cred ca ar trebui facut un pic de curatenie la personal sau gasita si rezolvata problema. Poate e sistemul de stocuri, etichetarea/scanaarea, ceva program intern, oricum e irelevant, e clar ca au o problema...
RaverX is online now   Reply With Quote
Old 05-05-2018, 22:40   #713
war4peace
VIP

PC-ul meu

Pānă la urmă am făcut cerere de retur cu ajutorul formularului, rămāne să merg cu produsul la ei, fun times.
E amuzant că te pune să plăteşti curierul la retur, deşi returul e cauzat de vina lor.

Quote:
Old 06-05-2018, 12:26   #714
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 243 Post(s)

Nu cred ca platesti tu, coletul e cu plata transportului la ei(au tarife preferentiale), apoi ei iti scad din valoarea de storno, valoarea transportului, daca e cazul.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2018, 14:13   #715
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Nu cred ca platesti tu, coletul e cu plata transportului la ei(au tarife preferentiale), apoi ei iti scad din valoarea de storno, valoarea transportului, daca e cazul.
Dacă scrie pe site că plătesc eu, mai contează ce crezi tu?

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Quote:
Old 06-05-2018, 21:23   #716
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 243 Post(s)

Pe site nu scrie ca ei ti-au gresit produsul din comanda, sau ca produsul a venit DOA/lovit/defecte de fabricatie (cum a fost la mine deformata sursa). Asa am crezut si eu, ca-mi scade banii de transport, dar n-a fost asa. Am comunicat exclusiv prin mail, si mi-au raspuns/returnat banii in cateva zile, inclusiv taxa de transport catre mine, pe langa ca au platit ei transportul retur.

Dar mno' am uitat cu cine vorbesc
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 06-05-2018 at 21:32.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules