lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Pe masa de teste
Connect with Facebook

Pe masa de teste Discutii si sugestii despre viitoare articole


View Poll Results: Vreti sa cititi un articol in care explic metodologia de testare a placilor grafice?
Da, de cand asteptam asta 44 74.58%
Nu, cui plm ii pasa 6 10.17%
Bil Gheitz vrea sa ne cipeze si tie iti arde de articole? 9 15.25%
Voters: 59. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-09-2020, 13:32   #21
sleepy_j
Senior Member
 
sleepy_j's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 1,172
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

S-au panicat? Vor banii de la cumparatorii nerabdatori inainte sa apuce sa se trezeasca din hype ?
sleepy_j is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 16:21   #22
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu... mai degraba e o strategie, orice miscare de genul asta se face cu un motiv.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 16:36   #23
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Stiau de ziua ta. =))))))
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 18:11   #24
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Lab501 e undeva in top 12 cele mai vizitate siteuri computere, poate mai bine, dupa alexa
Pune linkuri mai dese pe social media, ca oricum ti se rupe la gOOagle
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 18:21   #25
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Scriu pentru pasionati, nu ma intereseaza marea masa, trafic, alexa, google, social media, etc.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 19:32   #26
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Ahahaha.... aseara la 10 am primit mail... s-a amanat NDA-ul pe 16...lol
Până și karma zice Predeal!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 20:49   #27
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

O zice, dar eu m-am apucat de articolul metodologie deja
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 21:59   #28
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by doru View Post
Și eu îmi doresc un articol detaliat în ceea ce privește metodologia. Neexperimentand cu multe produse și neavând know-how despre ele, nu de puține ori ajung să fac presupuneri ce se dovedesc incorecte. Acest articol ar trebui să clarifice multe dintre acestea.
Apropo, @doru , te intereseaza ceva anume?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2020, 12:21   #29
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Îmi amintesc că am avut nelămuriri în privința setărilor din bios/uefi, cele legate de power pentru CPU, unele subtimings la memorie... De ce au fost setate?
Versiunea de driver activă în articol este neclară.
Selecția de aplicații de test si jocuri are un criteriu la bază. Care și cum a fost aplicat?
Mai era ceva, dar nu-mi amintesc acum.
doru is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2020, 12:56   #30
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Hmm... ma bagi in ceata cu prima chestie... in cazul de fata testez 3900XT asa cum e venit el de la mama lui, cu setarile de power de la mama lui. La memorii folosesc 3800 1:1, pentru ca este configuratia optima pentru AMD, dar 16-16-16, pentru ca este mai reprezentativ pentru ce isi permite lumea fata de 14-14-14.

Versiunea de driver o vezi atat in tabelul cu platforma de teste, cat si in screenshot-ul cu GPU-Z postat in acelasi capitol. De multe ori driverul de presa este versiunea non-whql a ceea ce se publica in ziua lansarii cu alt nume. Poate de aici si neclaritatea. Nu in ultimul rand, de-a lungul timpului am observat ca versiunile de driver nu aduc in medie diferente de performanta mai mari de 1-2%, motiv pentru care cateva luni dupa o lansare nu voi retesta placile testate initial cu alt driver pentru ca nu este cazul.

Selectia de jocuri are multe criterii la baza, extrem de multe, dar scopul meu este sa va ofer informatii corecte legate de performanta, nu sa va invat pas cu pas din experienta mea de 12 ani cum se face un site de review-uri

Cateva criterii ar fi:

- sa aibe benchmark integrat
- sa fie stabil din punct de vedere tehnic (sa nu varieze performanta de la un update la altul ca un pinball, sa nu crape cand ti-e lumea mai draga, etc).
- engine-ul sa fie construit /portat cu cap (sa scaleze corespunzator cu placa video, sa nu fie limitat ampulea la 60 fps, pentru ca hei, e port de consola)
- sa am licenta pentru el - chiar daca am mai cumparat unele jocuri pe care mi le-am dorit neaparat in metodologie, nu mi se pare normal acest lucru
- sa existe o varietate de engine-uri in metodologie, nu 7 jocuri bazate pe UE4 si 2 pe Dunia
- sa fie reprezentative pentru mai multe genuri de joc. De exemplu sa am fps, rts, tbs, rpg in suita. Acum, in asta noua cam am. Imi lipseste un joc de racing, dar nu am F1 2020 si nu dau banii pe el nici de-al naibii. Jocurile gen fighting sau sports (Fifa) nu sunt reprezentative pentru ca scaleaza foarte prost - sunt optimizate sa mearga pe orice, deci nu beneficiaza prea mult de pe urma unui GPU puternic


Nu in ultimul rand... sa simt eu ca e ce trebuie. Pentru ca indiferent cum ar corespunde unui criteriu sau altuia, pana la urma am ajuns la nivelul in care imi dau seama destul de repede cand ceva nu este in regula. De exemplu, testasem initial si World War Z pe primele 3-4 placi, pana i-am dat shift delete pentru ca este o mizerie.

Nu, lucrurile astea nu le-am explicat in articol (l-am scris deja), pentru ca repet, treaba mea este sa va arat cum am testat, nu sa va tin curs de cum sa devii un reviewer relevant in 7 pasi simpli. Este o meserie pentru care nu exista manuale, nu se invata din carti, iar experienta atarna cel mai greu in balanta.

Asta nu inseamna ca nu pot raspunde la intrebari punctuale daca este cazul, ca nu este secret de stat. Ba mai mult decat atat, cred ca 1-2-3 oameni mai norocosi de pe forum au si stat langa mine cand am trecut o placa video prin intreaga metodologie de la momentul respectiv.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2020, 14:49   #31
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu am acest procesor, deci nu am cum să văd ce setări implicite are. De regulă urmăresc review-uri. Apropo de setările de power, procesoarele Intel și cele AMD (cel puțin cele de categoria bulldozer) au TDP configurabil, dar și alte setări ce influențează consumul și, indirect, performanța.
Ține cont că toate aceste informații ce par a fi de la sine înțelese nasc ambiguități, semne de întrebare, o metodologie clară, descrisă intr-un mod științific face toți banii, mai ales acum, într-o lume ce tinde să fie controlată de sentimente și ignoranță.
Apropo, pentru cineva nou pe aici, intuiția ta este 0 pentru acesta. Având un articol detaliat, o metodologie descrisă științific va demonstra că review-urile tale sunt relevante, cel puțin așa îmi imaginez eu. Eu am învățat multe și am ajuns să îndrăgesc lumea HW de la cei ce se oboseau să detalieze ce fac, cum fac și de ce fac așa.
Sper ca cele de mai sus să te ajute în a scrie acest articol. Cu ocazia asta îți mulțumesc pentru răspuns și pentru munca depusă!
doru is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2020, 15:03   #32
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Doru... cand spun 3900XT stock, inseamna STOCK, asa cum l-a gandit AMD de la mama lui sa iti mearga pe placa de baza cand il cumperi, il montezi si ii dai drumul... Tu te gandesti probabil la limitele de putere configurabile de la 9900K sau 10900K - nu este cazul aici. Daca as fi overclockat procesorul, cum am mai facut in trecut, da, era normal sa specific frecventa si tensiunea de alimentare. In cazul asta insa, discutam despre un produs retail configurat in specificatii.

Faptul ca eu consider anumite informatii ca fiind de la sine intelese are directa legatura cu nivelul site-ului - ma adresez unui public educat si nu consider ca trebuie sa detaliez lucruri evidente. Nu este o jignire catre cei mai putin priceputi, dar pur si simplu asta a fost targetul nostru de la bun inceput. Adica ok, nu mai avem articole de lansare cu overclocking pe azot sau voltmoduri, dar nici nu cred ca este necesar sa explicam cum functioneaza un procesor AMD din seria 3000 la frecvente stock.
Quote:
Având un articol detaliat, o metodologie descrisă științific va demonstra că review-urile tale sunt relevante
Man, imi pare rau, dar nu am nici cea mai mica intentie de a incerca sa demonstrez ca review-urile mele sunt relevante. Asta o demonstreaza 12 ani de munca, in care nu am gresit niciodata, in care am avut dreptate chiar si atunci cand unii se indoiau, in care fiecare cititor care a cumparat placa sau procesorul dupa ce a citit aici a fost multumit cu alegerea facuta. Eu nu am nevoie de alta demonstratie in afara de aceste lucruri.

Cat despre detaliat, probabil nu iti dai seama cat de mult conteaza configurarea memoriilor, solutia de racire utilizata si setarile jocurilor - chestiile astea trei fac 95% din rezultate.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2020, 15:09   #33
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ah...si inca o chestie... ce conteaza exact cum am configurat eu procesorul, cand toate placile grafice sunt testate exact in aceleasi conditii?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2020, 08:21   #34
PSS
Ancient friend
 
PSS's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 3,107
Mentioned: 54 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to PSS
Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Selectia de jocuri are multe criterii la baza, extrem de multe, dar scopul meu este sa va ofer informatii corecte legate de performanta, nu sa va invat pas cu pas din experienta mea de 12 ani cum se face un site de review-uri

Cateva criterii ar fi:

- sa aibe benchmark integrat
- sa fie stabil din punct de vedere tehnic (sa nu varieze performanta de la un update la altul ca un pinball, sa nu crape cand ti-e lumea mai draga, etc).
- engine-ul sa fie construit /portat cu cap (sa scaleze corespunzator cu placa video, sa nu fie limitat ampulea la 60 fps, pentru ca hei, e port de consola)
- sa am licenta pentru el - chiar daca am mai cumparat unele jocuri pe care mi le-am dorit neaparat in metodologie, nu mi se pare normal acest lucru
- sa existe o varietate de engine-uri in metodologie, nu 7 jocuri bazate pe UE4 si 2 pe Dunia
- sa fie reprezentative pentru mai multe genuri de joc. De exemplu sa am fps, rts, tbs, rpg in suita. Acum, in asta noua cam am. Imi lipseste un joc de racing, dar nu am F1 2020 si nu dau banii pe el nici de-al naibii. Jocurile gen fighting sau sports (Fifa) nu sunt reprezentative pentru ca scaleaza foarte prost - sunt optimizate sa mearga pe orice, deci nu beneficiaza prea mult de pe urma unui GPU puternic
un joc racing pe care il gasesti in foarte multe teste de pe internet este Forza Horizon 4, are benchmark integrat si este foarte stabil
uite varianta DEMO https://www.microsoft.com/ro-ro/p/fo...ot:overviewtab

Last edited by PSS; 14-09-2020 at 09:42.
PSS is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2020, 16:52   #35
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cum rdna2 big navi e iminent, dar si cu placile din seria 500 si 5000 sunt greu de setat, poate faci candva un workshop cu noi, pe setari AMD Gpu.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2020, 18:02   #36
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Probabil never to soon pentru ca asta inseamna ca lab501 sa fie responsabil de eventuale covid shit bla bla... sau doar pe barba fiecaruia semnat pe propria raspundere.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2020, 19:53   #37
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Legile lui Murphy...

Am terminat articolul cu metodologia. E pregatit si articolul de lansare. Am dat o fuga la o clinica privata astazi sa verific o chestie... zice medicul, domne... asta e de operat. Taiem acum? Zic... sigur, daca tot sunt aici. Doua injectii cu anestezic si 10 minute de bisturiu mai tarziu... hai acasa.

Acasa... ASUS RTX 3080 pe masa de teste. Zic... sigur, daca tot sunt aici. Asa ca acum testez si pentru NDA-ul de pe 17, ala pentru integratori.

Bonus, ca deh, asa e cand tai pielea si faci gaura, mi-a dat si antibiotic 7 zile... asa ca maine, de ziua mea, o sa beau o mare lada de Heineken fara alcool ))))
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2020, 21:55   #38
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

ziceam online, o platforma la alegere si in timpul alocat ne inveti cum sa modam bios, setat tensiuni si alte cele.amd e cu totul alta mancare de peste vs concurenta.

ce medic de exceptie. pe mine m-a luat cu iei covid daca te operezi si alte tampenii.

asteptam review-ul cu 3080 si Metro-dologii. preferabil la o ora pt corporatisti, nu la ora pt bugetari la care publici de obicei cele mai asteptate articole.

lada de bere saptamana viitoare!
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2020, 22:28   #39
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Pai na, depinde si de ce te operezi presupun.

Legat de review, metodologia vine mai devereme pe 16, ca sa aveti ce citi, iar NDA-ul, la ora clasica, pe care o stiti deja de la N lansari. Iar pe 17 la aceeasi ora, Asus Tuf.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2020, 15:09   #40
dixy
Member
 
Join Date: May 2020
Posts: 238
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Mi-ar plăcea dacă ai băga în teste și puțin despre GPGPU, nu doar jocuri. Să ne facem o idee cum ar fi dacă folosim placa video în diverse aplicații.
dixy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Cumpara placi video si placi de baza MSI si poti primi pana la 505 RON prin MSI cashb LAB501 Stiri 2 02-05-2017 00:32

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,090
Total Online: 1733

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.