lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-04-2015, 13:58   #21
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Mai nou Amazon.de lucreaza (si) cu UPS. Merge muuult mai repede

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Amazon_UPS.PNG
Views:	1630
Size:	15.0 KB
ID:	48726  
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2015, 15:26   #22
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Chipicao View Post
Mai nou Amazon.de lucreaza (si) cu UPS. Merge muuult mai repede

Teoretic si pana la proba contrarie. Nu vrei sa stii cum mi-a ajuns prin UPS un colet de pe amazon. Zici ca stat 2 luni intr-un camion de transport si intors pe toate partile. Am facut poze la colet, fiind trimis in cutia originala, insa nu le-am mai trimis la amazon. Produsul era ok insa, dar totusi, daca vrei candva sa revinzi produsul ala, la cum arata cutia, zici ca era scapata la vale de pe Everest. Asta odata, plus ca intarzie livrarea la noi uneori si cateva zile.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2015, 15:37   #23
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Chipicao View Post
Mai nou Amazon.de lucreaza (si) cu UPS. Merge muuult mai repede

Ai avut bafta.
UPS-ul este execrabil in Ro (comfirmat de persoane diferite, din zone diferite ale bucurestiului sau ale tarii => deci nu e numai de la omul care livreaza intr-o anumita zona)
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2015, 15:52   #24
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,586
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Am cumparat catalizator din uk si l-au trimis prin ups. Am zis lucky me, insa cand am vazut estimated delivery time 7 zile WTF - vin pe jos -> paradoxal am returnat o sonda lambda care nu era in parametri si cu posta romana in 4 zile au primit coletul.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2015, 16:02   #25
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cel mai prost curier pe care cunosc eu este DHL, de departe. Comisioane si tarife uriase, ajutorul prin mail la intrebari si altele mai putin decat 0 si paradoxal, mi-a ajuns pachet din SUA prin DHL la fel ca posta. DHL 30$ si posta e 4$. Deci mama lor... Never ever DHL si voi spune tuturor celor pe care ii cunosc despre DHL si sa nu foloseasca niciodata DHL.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2015, 16:33   #26
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Din UE mi-a venit repede.
Si m-a si sunat inainte, nu m-am trezit cu el la poarta.
tind sa cred ca depinde de oameni acolo;
pentru ca logistica a cam stat la baza tuturor firmelor de curierat din Ro.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2015, 21:41   #27
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Cu UPS am lucrat mult la serviciu, Romania-Germania si invers. Au fost mereu ok.

Dar daca tot ati cobit voi 2...

Asteptam in paralel un colet din SUA, care credeam ca o sa fie trimis cu posta asa ca am dat adresa de acasa.
Ma suna in seara asta un tip de la UPS sa intrebe unde ma gaseste, ca ei incearca de ieri sa livreze. Pai si azi suni nenicule?

Na, o zi nu e mare lucru, dar ca idee.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2015, 13:38   #28
RAYNOR
Senior Member
 
Join Date: Nov 2012
Location: Bucuresti
Posts: 262
Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Default

Comandat si eu de pe amazon.de in data de 16 aprilie. Confirmare ca ajunge pe 20 aprilie. Suntem in 29 aprilie si inca nu a ajuns coletul.
Le-am scris anterior undeva pe 21 si mi-au zis sa am rabdare pana pe 29. Daca nu soseste sa le scriu din nou.
Nu-mi dau seama cu ce firma de curierat ar putea ajunge la noi. Nu am decat numarul comenzii de pe amazon, fara tracking number.
RAYNOR is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2015, 14:14   #29
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Facut precomanda pe 1 aprilie pentru produs care se lanseaza pe 15 aprilie.

Livrare estimata: 16-18 aprilie.

Produs livrat pe 17 aprilie.

Transportul a fost facut prin UPS dar am si ales "priority shipping" ca sa fiu sigur ca nu trebuie sa alerg pe la posta.



"Problema" mea a fost putin dubioasa:
- vorbesc cu un individ de la suport si-mi garanteaza ca ajunge pe 17
- vorbesc cu un alt individ de la suport care-mi spune ca nu ajunge pe 17
- vorbesc cu un al 3-lea individ care-mi spune ca intr-adevar soseste pe 17, dar ca de fapt nu soseste pe 17 ca nu are cand

Suportul pentru tracking de pachet e de toata jena. Am apelat de 3 ori la suport pentru ca in panoul de administrare pachetul meu aparea ca "preparing for dispatch" de 2 zile (de pe 14) si nu aveam decat un singur produs care trebuia pus intr-o cutie and that was it.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2015, 14:59   #30
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

@RAYNOR
Vezi că trebuie să primești email când a fost dat drumul la marfă. Dacă nu a plecat de la magazinul online nu are nici o vină curierul. Aici în de doar prin DHL bifez și ajunge repede chiar dacă vine din UK. Prin DPD mi-a venit un pachet din UK și a durat 7 zile futui. In tracking îmi arăta 24h uk-de, ce au făcut dpd cu pachetul in restul de zile nu îmi dau seama.
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2015, 15:16   #31
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Quote:
Originally Posted by RAYNOR View Post
Comandat si eu de pe amazon.de in data de 16 aprilie. Confirmare ca ajunge pe 20 aprilie. Suntem in 29 aprilie si inca nu a ajuns coletul.
Le-am scris anterior undeva pe 21 si mi-au zis sa am rabdare pana pe 29. Daca nu soseste sa le scriu din nou.
Nu-mi dau seama cu ce firma de curierat ar putea ajunge la noi. Nu am decat numarul comenzii de pe amazon, fara tracking number.
Daca nu ai tracking #, cel mai probabil a fost trimis cu posta si de-aia intarzie.
Metoda standard de transport depinde de cine livreaza in cazul unui tert vanzator.
Sunt 3 tipuri de produse:
- Ships from and sold by Amazon
- Sold by XXX and Fulfilled by Amazon
- Ships from and sold by XXX

In primele 2 cazuri livreaza Amazon si din cate stiu folosesc numai curieri DHL Express/UPS.
In ultimul caz transportul e la latitudinea vanzatorului, si de obicei trimit prin posta ca e mai ieftin. Stiu ca la nemti posta e tot DHL, dar sunt divizii separate.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2015, 15:25   #32
RAYNOR
Senior Member
 
Join Date: Nov 2012
Location: Bucuresti
Posts: 262
Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multam de raspuns. Produsul este livrat de Amazon.de. Am primit in prima faza mail ca a plecat produsul spre mine. As suna la DHL/UPS ca sa vad daca au vreun colet pe numele meu, dar nu am tracking number ci doar numarul comenzii.
Le-am scris celor de la amazon si mi-au zis ca au pregatit deja al 2-lea colet spre a fi trimis.
RAYNOR is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2015, 16:10   #33
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da, lucreaza in parteneriat dar aia de la poștă sunt cam debili. M-am certat cu o firma de aici din DE pentru display-ul pentru Z1C. A fost nevoie de 2 saptamani ca sa imi ajunga un display din Frankfurt in Lubeck.

Am luat la rand oficiile postale din zona pana am dat de colet. Scria pe el adresa incorecta/nu s-a prezentat pentru a ridica, coletul LOL iar eu nici macar nu primisem in posta confirmare de livrare ca sa ridic coletul de la vreun oficiu pstal si nici vreun telefon.
Aia de pe ebay nu raspundeau la email asa ca le-am dat rating negativ ca intr-un final sa le trimit poza cu coletul si ce scria pe colet si sa dau recall la rating negativ ca nu erau ei de vina ci Deutsche Post =)))
E curios ca pana acum cu curierii, adresa din cont a fost corecta. Doar Deutsche Post nu a gasit adresa (ditamai strada centrala circulata)...
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2015, 16:19   #34
RAYNOR
Senior Member
 
Join Date: Nov 2012
Location: Bucuresti
Posts: 262
Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deci mai da gherle si posta de acolo . Eu ma gandeam ca s-a blocat pe undeva la noi. Nu stiu daca acel colet se afla la posta RO sau la una din firmele de curierat din RO. Trebuie multa rabdare...
RAYNOR is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2015, 14:56   #35
puietu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Acasa
Posts: 144
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ultima mea experienta cu Amazon.us m-a dezamagit total. Costul de expeditie a crescut simtitor, anul trecut trimis colet cu ~ 25$ transport US-Ro, anul asta costa 75$. Am gasit o solutie semi-salvatoare, alegand sa fac re-packing la ei, am ajuns de la ~150$ undeva pe la 95$. Am platit ce sa fac, asta sa-mi fie invatatura de minte. Problema a fost in tara cand transportatorul ales (UPS) a decis ca eu trebuie sa ma interesez de colet si sa sun sa ii rog sa mi-l livreze. M-au pus sa platesc tva la suma de transport de parca nu fusese suficient. Cel putin la DHL nu-mi aduc aminte sa fi aparut pe undeva tva-ul, probabil ca aia erau mai destepti si il integrau cumva direct in pretul transportului.

Urmatoarea comanda va fi in mod sigur pe Europa, din US nu mai merita cumparat nimic.
puietu is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2015, 20:35   #36
colanusus
Senior Member
 
colanusus's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Bucuresti
Posts: 286
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am avut experiențe ok cu amazon.com ultimele chiar acum câteva luni. Am cumpărat in special electronice, IT si ceasuri. Toate au venit in câteva zile in Bucuresti. Toate au fost prin livrare normala+tracking+telefon la oficiul postal ca sa nu mai astept câteva zile pt a primi notificarea.
colanusus is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2015, 09:45   #37
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

@Sulfur ce-ai facut pana la urma, cum ti-a ajuns coletul?

Pentru cei care ati mai comandat de pe .co.uk, ce inseamna "Carrier: DP"?
Vine cu Deutsche Post si apoi Posta Romana sau ajunge prin DHL?
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2015, 11:51   #38
Sulfur
Member
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bucuresti
Posts: 134
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Coletul a ajuns in 10 zile de la inregistrarea comenzii. A venit prin Posta Romana, via DHL, fara tracking number, fara nimic. In schimb, surpriza a fost ca mi-au adus coletul direct la adresa. Dar, cum lucrurile care incep prost si continua bine trebuie sa se termine prost, in colet aveam altceva decat ce am comandat eu... Le-am returnat coletul in aceeasi zi, prin posta romana, care mi-a oferit si tracking number pe care l-am comunicat la amazon. Astia si-au cerut scuze, m-au despagubit - inclusiv costul transportului pe care l-am returnat eu - si mi-au mai virat in cont si 6 lire in plus. O unica si ciudata experienta, ca toate lucrurile deosebite din viata asta

LE: DP e Deutche Post... Coletul iti va ajunge prin Posta Romana. Iti doresc succes.

Last edited by Sulfur; 09-06-2015 at 11:55.
Sulfur is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2015, 12:36   #39
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Mersi, chiar o sa am nevoie.

Am facut greseala sa comand la adresa de serviciu, fiind obisnuit cu amazon.de care mereu livreaza prin curier.
Poate am noroc sa mi-l aduca si mie la usa, daca nu sa vezi batai de cap ca nu corespunde adresa din boletin cu adresa de livrare.

Macar cei de la Amazon sunt domni si au spus ca daca nu reusesc se intoarce la ei si primesc toti banii inapoi.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2015, 12:39   #40
Sulfur
Member
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bucuresti
Posts: 134
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu tot la adresa de la serviciu comandasem. In astfel de cazuri (sau poate doar cazul meu, cine stie...) se pare ca Posta Romana livreaza la adresa.
Sulfur is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Experienta Nocturna Zen în The Crew LAB501 Nivelul2 1 09-12-2014 20:49
Grand Theft Auto V: Experienta First Person LAB501 Nivelul2 0 04-11-2014 23:00
Experienta RMA RAM Kingston mihaim1980 Memorii & stocare 4 04-11-2014 19:41
careva experienta cu lg optimus g? apo Telefoane mobile si alte gadgeturi 1 08-04-2013 21:23
experienta OCZ revodrive sau velodrive? apo Memorii & stocare 9 30-03-2012 10:52

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,119
Total Online: 4001

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.