lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-12-2018, 16:08   #841
blackiller
Senior Member

blackiller's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Brahypelma Smithi chiar se gudura cateodata.
)))

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk

Last edited by blackiller; 21-12-2018 at 00:14.
blackiller is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2018, 16:05   #842
blackiller
Senior Member

blackiller's Avatar

PC-ul meu

Tapinauchenius Violaceus casute noi si relocare.

Lista colectie:
0.0.1 Brachypelma Albopilosum
0.1 Brachylpema Smithi
0.1 Pelinobius Muticus
0.0.6 Tapinauchenius Violaceus
0.0.3 Hottentota Hottentota
0.0.1 Heterometrus Petersi
0.0.1 Tityus Stigmurus
Total 9 tarantule si 5 scorpioni
Nota:
0.1 femele
0.0.x nesexate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	185
Size:	112.6 KB
ID:	64871   Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	171
Size:	28.3 KB
ID:	64872   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	172
Size:	26.2 KB
ID:	64873  
Old 09-03-2019, 19:48   #843
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Ba esti nebun...ce are asta-n casa...

Old 07-06-2019, 14:10   #844
blackiller
Senior Member

blackiller's Avatar

PC-ul meu

Un nou inceput. Acvariu Dennerle Nano cub 30l transformat in apa sarata. Doar o parte.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	61923419_1302615076552954_6973297533007167488_n.jpg
Views:	160
Size:	175.3 KB
ID:	66126  
Old 09-06-2019, 00:39   #845
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

@blackiller - mulgi venin sau sunt doar "piticii"
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 08:11   #846
blackiller
Senior Member

blackiller's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
@blackiller - mulgi venin sau sunt doar "piticii"
doar pasiune si/sau "pitici"
Old 23-08-2019, 12:10   #847
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 583 Post(s)

PC-ul meu

Cam am probleme cu limacșii, s-a umplut grădina cu bestiile astea, ceva idei să îi stârpesc?
Old 23-08-2019, 13:08   #848
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

https://www.pestcontrol-expert.ro/bl...dina-si-curte/

Quote:
Metode eficiente de a scăpa de limacși:
1. Culesul cu mâna
Culesul și eliminarea limacșilor (prin scufundarea lor într-o găleată cu apă sărată ) funcționează, pentru că dacă adunați toți adulții înainte ca aceștia să se reproducă, situația se va îmbunătăți în mod dramatic, pentru că cei mici pe care i-ați ratat, nu vor putea crea mari pagube.
Puteți face acest lucru în timpul zilei, sau pe timp de noapte dotați cu o lanternă și depozitați-i într-un recipient înalt de unde să nu poată să iasă, în care ați pus în prealabil apă cu săpun sau apă cu sare .
Sfat: Dacă aveți de gând să folosiți această metodă e bine să utilizați betișoare sau o pensetă. Folosirea mănușilor vă poate îngreuna munca iar culesul melcilor cu mâinile goale poate fi neplăcută datorită mucusului care se va prinde de pielea dumneavoastră.

Precauții - legate de sare și apa cu sare; Puteți să aruncați limacșii într-o găleată cu apă sărată pentru a-i omorî, însă să nu puneți sare direct pe limacșii din grădină întrucât veți distruge solul!

2. Montarea de capcane
Scopul acestei metode este de a convinge limacșii să iasă din straturile de flori sau din grădina cu răsaduri și să se instaleze într-un “paradis” (capcană special creată să-i atragă) pe care ei îl consideră sigur. În realitate, este un “paradis” pe care ai de gând să-l arunci în fiecare zi .

Puteți face acest lucru prin plasarea pe pământ de:
- panouri plate;
- frunze de varză, așezate cu partea concavă în jos;
- coji de portocală, lămâie sau grapefruit, așezate cu partea concavă în jos;
- un ghiveci pus cu fundul în jos (o parte fiind ușor ridicată)
Limacșii se vor târî spre acestea pentru a se feri de lumina și căldura soarelui, iar tot ce trebuie să faceți este ca în fiecare dimineață să le aruncați la coșul de gunoi. Așezați seara vasele, plăcile, frunzele de varză sau cojile, în grădină și verificați zilnic . Dacă dăunătorii sunt prezenți în acestea le aruncați și puneți altele proaspete. Verificați capcanele și distrugeți dăunătorii în fiecare dimineață până când numărul lor scade, apoi verificați săptămânal .

3. Bere sau amestec de drojdie cu miere
Limacșii sunt atrași de mirosul de bere stătută sau de amestecul de drojdie și miere (practic trebuie să dizolvați în apă fiartă drojdie și miere, fără ca proporțiile să fie atât de importante).Plasați în grădină o farfurie plină cu bere stătută, sau cu amestec de drojdie și miere, având grijă ca partea de sus a farfuriei să fie la nivelul solului. Practic va trebuie să îngropați farfuria în pământ și numai marginea de sus să o lăsați la suprafață, la nivelul solului, astfel încât limacșii să cadă în soluție și să se înece.
Sfat: Trebuie să aveți în vedere că, capcana pe care o montați trebuie să fie suficient de adâncă, pentru ca limacșii să nu ajungă la partea de sus pentru a ieși. Este important să verificați containerul zilnic pentru a vă asigura că broaște, alte viețuitoare sau alte obiecte nu au căzut accidental în capcană, și, de asemenea, să goliți și să umpleți capcana din nou la fiecare câteva zile.

4. Mâncare uscată pentru câini sau pisici
O altă metodă care atrage limacșii și care-i îndepărtează de plantele dumneavoastră este folosirea de mâncare uscată pentru câini sau pisici. Iată ce trebuie să faceți:
- găsiți o tigaie de aluminiu subțire căreia trebuie să îi faceți câteva crestături de-a lungul marginii, astfel încât atunci când o montați pe pământ să creați câteva "uși" prin care limacșii pot să pătrundă;
- puneți mâncare uscată pentru câini sau pisici în locul în care doriți ca limacșii să vină;
- plasați tigaia cu susul în jos peste mâncarea pentru câini sau pisici, apoi puneți o greutate peste ea, eventual o piatră;
În fiecare dimineață, ridicați tigaia, strângeți limacșii într-o pungă, legați-o bine și aruncați-o la coșul de gunoi.
Sfat: Dacă aveți o problemă cu ratonii, sconcși sau oposum în zona dumneavoastră, trebuie să vă asigurați că aceștia nu mănâncă momeala lăsată pentru limacși. În caz contrar va trebui să încercați o altă metodă .

5. Obiecte care zgârîie
Obiectele care zgârie, cum ar fi cojile de ouă, șmirghel, așchii de lemn și pământ de diatomee ( acesta va trebui înlocuit în cazul în care se udă), funcționează excelent ca o barieră împotriva limacșilor. Nici această metodă nu va elimina limacșii din grădina dumneavoastră, dar le va încetini accesul spre plante și îi va ține la distanță o perioadă. De asemenea, puteți lipi benzi late de șmirghel pe trunchiul copacilor sau arbuștilor .

6. Prădători naturali
Găinile, rațele, broaștele țestoase, șobolanii, șerpii și unele specii de păsari, sunt mari consumatori de limacși. Majoritatea oamenilor care au găini și rațe cu greu vor vedea vreodată un limax în curtea sau în grădina lor . Însă această metodă poate fi aplicată, în mod evident doar de cei care locuiesc în mediul rural sau într-un cadru favorabil creșterii acestor animale care se hrănesc cu limacșii.

7. Zațul de cafea
Cu privire la această metodă de exterminare a limacșilor, prin folosirea zațului de cafea, mulți specialiști consideră că e doar o soluție vehiculată în folclorul grădinărilor și că în realitate nu este eficientă în încercarea dumneavoastră de a elimina limacșii din grădina dumneavoastră . În orice caz, dacă, totuși, ați folosit această metodă și a dat rezultate, e bine să o folosiți în continuare, după principiul nu înlocui ceva ce funcționează .

8. Pulverizați o soluție cu apă și oțet sau amoniac cu apă peste limacși
Se amestecă părți egale de oțet și apă. Soluția obținută se pune într-un atomizor și se pulverizează peste limacși.
La fel se procedează și cu soluția obținută prin amestecarea de apă cu amoniac (4 părți amoniac și 1 parte apă ). Se pare că această combinație “topește” limacșii.

9. Folosirea de plante aromatizate
Plantați mentă sau salvie în grădina dumneavoastră. Se pare că mirosul degajat de aceste plante este respingător pentru limacși. Această metodă acționează mai degrabă ca o barieră împotriva limacșilor.

10. Folosirea de produse organice
Cele mai bune produse ecologice ce pot fi folosite împotriva limacșilor sunt cele care conțin fosfat de fier, iar utilizarea lor nu are nici un efect nociv asupra oamenilor, animalelor de companie, peștilor, păsărilor și a altor viețuitoare. De asemenea, aceste produse pot fi utilizate în condiții de siguranță și în preajma plantelor și culturilor din gradină, fără a exista nici cel mai mic pericol de contaminare toxică a acestora. Și aceasta datorită faptului că fosfatul de fier este un compus organic care se găsește în mod natural în sol, iar în cazul în care momeala nu este consumată de un limax, materialul se descompune în îngrășământ pentru solul din grădina dumneavoastră. Un avantaj al fosfatului de fier este faptul că nu este volatil și nu se dizolvă ușor în apă, aspect care minimizează dispersarea acestuia dincolo de zona unde este aplicat.

Împrăștiați pur și simplu granulele ( nu puneți în grămezi) pe suprafața solului, în locurile în care limacșii se hrănesc. În cazul în care terenul este uscat, acesta se udă înainte de a aplica momeala. Solul trebuie să fie umed, fără ca apa să băltească pe acesta. Fosfatul de fier, se aplică pe sol ca o tabletă care conține, de asemenea, momeală pentru a atrage melcii și limacșii. În cazul în care dăunătorii mănâncă tableta, fosfatul de fier interferează cu metabolismul calciului în intestine lor, oprind limacșii de a se mai hrăni aproape imediat. Aceștia mor după aproximativ 3 - 6 zile de la ingerarea tabletei.
Fosfatul de fier este mai eficient decât produsele chimice pe bază de metaldehidă deoarece acest compus chimic încetează să mai fie eficient atunci când plouă sau vă udați grădina, în timp ce fosfatul de fier rămâne activ chiar și după udări repetate, timp de până la 2 săptămâni. Cel mai important lucru pe care trebuie sa-l știți este că trebuie să acționați împotriva limacșilor adulți la începutul anului înainte de a depune ouăle. Dacă reușiți să-i eliminați înainte să apuce să se înmulțească, veți fi scutiți de prezența lor în grădina dumneavoastră pentru tot restul anului.

Cel mai prielnic moment pentru a acționa împotriva limacșilor, pe termen lung, este de a trata întreaga grădină toamna când solul e umed. În acest fel, primăvara, vor mai rămâne foarte puțini melci adulti si limacși care să-și depună ouăle. O nouă aplicare este necasară la sfarsitul iernii sau la începutul primăverii, și o a treia la cel mult o lună. Cu numai trei aplicări puteți să scăpați de neplăcuții dăunători din grădina dumneavoastră.

11. Folosirea de produse chimice
Majoritatea produselor chimice folosite împotriva limacșilor au la bază metaldehide; Aceste produse sunt toxice și pot fi periculoase pentru animale de companie (câini, pisici, pești) mai ales că seamănă cu hrană pentru ei, motiv pentru care se recomandă folosirea de granule mai fine atunci când în zona în care se aplică au acces animalele de companie.
Metaldehida din produsele chimice deshidratează limaxul destul de rapid (acesta putând pierde jumătate din greutatea corporală și își poate reduce la o treime dimensiunea) în cazul în care este otrăvit cu această substanță. Însă în cazul în care gradul de otrăvire nu este așa ridicat, limacșii infestați se pot recupera dacă reușesc să se ascundă în solul umed sau dacă plouă. Multe momeli pe baza de substanțe chimice funcționează, însă respectarea instrucțiunilor de pe etichetă privind modul de utilizare este obligatorie și trebuie să fiți extrem de vigilenți la cum și de unde le aplicați având în vedere efectele adverse pe care le pot genera acestea.
Old 23-08-2019, 16:31   #849
Rob˙
Ancient friend

Rob˙'s Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Sau îți iei șarpe.
Old 23-08-2019, 17:42   #850
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

PC-ul meu

Si de aia cum scapa, dup-aia?
kobro is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2019, 10:54   #851
Rob˙
Ancient friend

Rob˙'s Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Chinese cuisine.
Old 24-08-2019, 11:31   #852
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 583 Post(s)

PC-ul meu

Dacă promiți tu că vii să îi prinzi, cred că ar merge...

www.youtube.com/watch?v=hPtU7goaIWg
Old 17-11-2019, 20:58   #853
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Am un bichon, vârsta șapte ani jumate (de-ai noștri!), la un ochi are început de cataractă!!!
Ceva sfaturi de la cineva care sa confruntat cu asa ceva, operație: unde, cine??

Last edited by Fab; 17-11-2019 at 21:08.
Fab is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2019, 21:13   #854
Stecheru
Member

Stecheru's Avatar

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Daca esti din Bucuresti:

Dr. Iuliana Ionascu
Clinica veterinara Di-Vet Dorobanti si/sau Facultatea de Medicina Veterinara
https://www.facebook.com/iuliana.ionascu.3
Stecheru is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2019, 21:24   #855
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

PC-ul meu

Mersi! Benică sta în Craiova, dar nu contează asta.
Old 17-11-2019, 22:47   #856
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

Iti recomand Westernwet corbeanca . Au tot ce trebuie . ti-l preiau din Bucuresti , ti-l tin pana se face bine . NU e operatie grea , dar cred ca va costa ceva interventia . Trebuie anestezie cred.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2019, 00:25   #857
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

PC-ul meu

Da, trebuie anestezie. Mulțumesc.
Old 18-11-2019, 01:31   #858
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 302 Post(s)

PC-ul meu

Clinica Vietatis, dr Botocica. Este prin zona Muncii. Sanatate!
Old 18-11-2019, 03:37   #859
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Cel mai bine e un examen oftalmologic la un cabinet veterinar, primul pas in a confirma sau infirma existenta cataractei sau prezenta altor afectiuni. In cazul prezentei trebuie stabilit daca e cauzata de o alta afectiune (diabet zaharat), lucru facut prin analize de sange.

Acum daca pacientul are o stare de sanatate buna, tratamentul gold standard este operatia de facoemulsificare si inlocuirea cristalinului cu unul artificial.

Cel mai probabil astfel de interventie chirurgicala sa fie realizata in centrele universitare ( Bucuresti, Cluj).
Old 18-11-2019, 12:39   #860
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

PC-ul meu

Va mulțumesc pentru informații. Am făcut programare la Dr. Iuliana Ionașcu.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules