lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-08-2020, 12:33   #2381
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Izopropilic 99% incolor este ce trebuie. Alcoolul “tehnic” este o mizerie prin comparație.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2020, 18:05   #2382
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Roger Sanchez - Another Chance

Am in beci vreo 50-70L de tuica (multifruct/naturala) cu vechime intre 2-8 ani care e transparenta/sticla. Sa o folosesc intern sau extern? Chestia este ca eu beau tuica foarte rar. Cred ca o bag la spalat placi! ... (just kidding). Nici nu mai mentionez visinata extra cu aceeasi vechime pe care am tinut-o inainte pe fructe si samburi minim 1 an pana am pus-o in sticle si am adaugat alcoolul dublu rafinat in cantitate corespunzatoare. Asta sigur imi face sloturile PCI rosii.

Azi nu aveam de gand sa ma mai duc la talcioc insa dupa ora 12.30 am avut doua ore libere si am zis what the heck! Dus am fost. De obicei la ora aia e spartul targului insa tocmai atunci am avut situatii in care am gasit piese faine si la pret bun.

Azi am gasit doar un Pentium II 266MHz SL2HE complet cu un cooler Cooler Master. The Ultimate Thermal Solution. Wicked! 10 lei ... no brainer! This stuff is almost extinct at the local flea market. Grab it while you can. I wish I had one back in its hayday ... so many moons ago ...



L.E. Era sa uit loot-ul de sambata. O placa ASUS P5K/EPU care efectiv m-a implorat sa o iau acasa. De luat am luat-o insa stiti cum e vorba aia, o iei acasa cu toate problemele ei ...

La prima vedere placa parea mint insa dupa o inspectie mai amanuntita am gasit un tranzistor SOT-23 ars care a ramas fara carcasa imediat ce l-am atins. Il pot schimba usor. Nu stiu insa ce marcaj avea asa ca through the power of deduction am zis ca este un tranzistor A1P / 1P ca ceilalti din jurul chip-ului ALC883.

Daca cineva are placa asta si poate sa imi spuna ce scrie pe acel tranzistor ar fi foarte bine. Daca nu, pun un 1P si dau o cheie la placa. Daca merge sunetul atunci voi considera placa fixed. Pentru 30 de lei nu am vrut sa las placa sa ajunga la gunoi.

Pe placa era doar un amarat de E2200. Bun insa ca pin protector.



More later.

Last edited by Robert B; 02-08-2020 at 18:27.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2020, 20:25   #2383
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce aiurea pare in ziua de azi conectorul de 24p de sub procesor.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2020, 15:03   #2384
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default



Pentru cei interesati.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2020, 16:00   #2385
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Hai sa zicem ca pretul ar fi relativ ok pentru niste placi impecabile si garantat functionale. Insa cum sunt alea, fara radiator, posibil si cu alte piese mici zburate de pe placa, zgarieturi, etc, provenienta 99%: un morman de placi in care au stat una peste alta, sanse mari sa fie defecte...

Mai erau niste tigani in targ care vindea placi de baza cu socketul facut praf, fara radiatoare pe southbridge, cu condensatori si alte piese zburate... Si se jurau ca "e perfect functionabila sefu" si cereau cateva sute de lei. Mi-e scarba de specimenele astea.

Mai sunt cativa din astia care salveaza de la reciclare, tot respectul pentru asta. Insa apoi cand cer preturi de ebay pe ceva zgariat, lovit, etc, ceva pe care practic l-a luat de la gunoi... si netestat, nu mai zic mai multe.

Da, sunt colectionari si oameni cu bun simt care precizeaza defectele estetice, testeaza piesele, etc. Acolo inteleg sa puna un pret mai mare decat la kilogramul de deseuri. In rest e tupeu, smecherie, jegmaneala, spiritul manelist al romanului care crede ca a gasit fraierul.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2020, 17:39   #2386
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca pretul ala era pentru tot lotul eu m-as fi bagat la munca insa asa mai bine nu. Am avut parte de placi de acest gen care au mers bine mersi. Munca necesara insa pentru a le reconditiona nu justifica pretul cerut pe bucata.

Azi am cumparat alcool-ul tehnic pe baza de izopropanol/alcool izopropilic 90% de la Leroy Merlin 12,90 lei - 500ml.

L-am deschis si l-am mirosit. Mirosul nu aduce a alcool izopropilic ci mai degraba a diluant sau cu mirosul unei cutii de vopsea proaspat deschisa. Pe langa asta mai este si de culoare mov. Clar, il voi folosi doar la spalat lantul la bicicleta. Nu cred ca vreau sa experimentez. Aia 9.99% pana la IPA 99,9% si-au bagat coada si am retineri in a folosi asa ceva. So I won't do it.


Last edited by Robert B; 03-08-2020 at 17:42.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2020, 17:53   #2387
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ti-a zis si @Neo, ala e alcool tehnic, ce naiba, mai si scrie pe eticheta
kobro is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2020, 18:11   #2388
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Daca pretul ala era pentru tot lotul eu m-as fi bagat la munca insa asa mai bine nu. Am avut parte de placi de acest gen care au mers bine mersi. Munca necesara insa pentru a le reconditiona nu justifica pretul cerut pe bucata.
Asa cred si eu. Cam 20-30 lei max per bucata ar merita, iar la pachet cu un discount, clar. Placile complete probabil ca-s ok, dar eu n-as baga mana in foc. Oricum cam toate au probleme, V3 2000 si V3 3000 au toate cate trei condensatori pe lateral, in dreapta, in partea opusa bracketului. Si se vede clar ca pe majoritatea lipsesc cel putin unul, daca nu mai multi.

Apoi Banshee-urile au radiatorul smuls efectiv, plus lipsa bracket.

Asta la prima vedere, cine stie ce alte piese lipsa mai au, plus probabil zgarieturi mai mari sau mai mici...

Probabil va sta cu ele la vanzare si va tine de pret, in ideea ca "nu cer de mancare" si poate apare un "fraier".

Din pacate oferta e tot mai slaba, e si normal, trece timpul si piesele au fost tocate de mult. Sau au ajuns la colectionari care nu le mai revand.

Eu am gasit in weekend doua procesoare pe slot1, complete, cu radiator si ventilator. PII 350 si PII 450, probabil cele mai comune modele, dar tot m-am bucurat, mai ales ca sunt complete, in ultimii ani cand mai gaseam procesoare pe slot erau vandalizate la greu, fara heatsink, de multe ori doar PCB-ul

Bine ca am un stoc de ele, insa pe anumite modele n-am reusit sa pun mana deloc, pana in 600 MHz, am suficiente. De acolo in sus e cam lipsa, mai am ceva de 1000, 700, cred ca un 800, dar in rest nu prea, cred ca s-au facut putine, doar sa fie suport legacy, majoritatea au fost pe socket 370 si cu adaptor.

Legat de adaptor, tin minte ca ala venea inclus cu multe placi de baza sau il gaseai in magazin la pret modic, cum ar veni acum vreo 10 lei. Dar acum si ala a ajuns de colectie
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2020, 18:49   #2389
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am vazut ce a scris Neo. Tehnic izopropilic my brotha' Tehnic stiam ca nu e ce trebuie. Practic a trebuit sa iau "a sample".

Lantul de la bicicleta cerea curatare si am zis wth. 12,90 lei Macar nu mai trebuie sa cumpar benzina chiar daca ieseam mai ieftin.

Last edited by Robert B; 03-08-2020 at 18:51.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2020, 17:15   #2390
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

ATI 1986 - 2008 These are the oldest and the newest ATI cards in my collection.

Quite an evolution don't you think?



Am reusit sa termin cu pozele pentru episodul BISCUITS. Ceva nu era cum trebuie asa ca am luat la purecat iar cele trei placi ISA 8bit.

More later.

Last edited by Robert B; 06-08-2020 at 17:38.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2020, 18:00   #2391
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Quite an evolution don't you think?
Clar, mai ales din punct de vedere al consumului si al caldurii disipate.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2020, 18:54   #2392
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

O sesiune la dentist. Open WIDE!!! AaaaaAAAAAAaaaaaa

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2020, 13:16   #2393
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Rockwell - Somebody's Watching Me

Azi in talciocul "privat" din Brasov am dat de niste cetateni de etinie care nu au lasat la pret nici sa-i pici cu ceara. Zero negociere, preturi aruncate si agresivitate, asa ca i-am lasat sa pastreze "deseul" in continuare si m-am dus in talciocul de "stat" si acolo am gasit ceva. Un contact vechi m-a scos din sevraj si m-am injectat cu oleaca de HW!

O placa de baza sk7 Acorp 5TX29 si un procesor AMD K6 la 200MHz AMD-K6-200ALR. Invatat cu procesoare K6-2, procesorul asta K6 este ceva nou pentru mine. Este in stare mint si a stat protejat in socket. The damage? 10 lei. NO BRAINER!



Nu pot posta episodul BISCUITS pana nu gasesc niste biscuiti corespunzatori. O sa vedeti voi de ce.

Oficial am intrat in concediu asa ca o sa iau la purecat puzderia de placi care asteapta sa fie GREAT AGAIN!!!

More later.

Last edited by Robert B; 08-08-2020 at 13:23.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2020, 22:33   #2394
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Azi am gasit IPA in Brasov, la MIKADO, pe Calea Bucuresti la 21 lei/L. Am luat 4 sticle si cand m-am intors peste circa 30 de minute sa mai iau doua am mai gasit doar una. Damn, IPA s-a vandut ca painea calda! Nici nu speram sa gasesc si m-am dus doar la fler. Am vorbit cu un vanzator si a spus ca vor mai aduce.

Azi am avut circa 5 ore libere asa ca le-am pus to good use si am pregatit 4 placi de baza pentru runda finala de curatare.

Unele dintre ele fusesera deja spalate cu apa si detergent de vase acum mai multe saptamani cand nu aveam IPA suficient ca sa nu spun deloc. Chiar si asa am mai avut de lucru pentru ca a trebuit sa remediez mai multe probleme, pini indoiti in sloturile de memorie, rugina si multe alte chestii de finete.



I'm on the right track and I'm picking up steam!



More later.

Last edited by Robert B; 10-08-2020 at 22:43.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2020, 12:28   #2395
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post

Azi am cumparat alcool-ul tehnic pe baza de izopropanol/alcool izopropilic 90% de la Leroy Merlin 12,90 lei - 500ml.
Incearca-l pe heatsinkuri cu resturi de compus de-ala galben care se intareste ca piatra, la prima mana pe placi fara mare valoare dar pline de praf de-ala gras, etc.

Eu la asta l-am folosit fara probleme. E mai bun/sigur decat apa si e relativ ieftin plus usor de procurat. Pe urma le faci rapid o baie scurta in izopropilic 99% ca sa inlaturi urmele si gata.

De exemplu la inmuiat mizeria aia galbena de pe radiatoare e ideal. Pui cantitatea necesara intr-un borcan, pui radiatorul pui capacul, lasi 2-3 zile etc

Nice find la Mikado
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2020, 15:29   #2396
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu-ti fa griji. Deja am stoc de alcool izopropilic 99% pentru circa 30 de placi. O sa fiu mai zgarcit ca inainte.

Am luat doar o sticla de alcool tehnic pe baza de izopropanol de proba. O sa-l incerc la chestii mai naspa sa vad de ce este in stare. Nu preconizez sa mai cumpar asa ceva.

Daca mai prind IPA la 21 lei/L mai iau 5L si nu ma mai doare capul luni de zile de acum inainte.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2020, 20:36   #2397
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Biscuits

Pe data de 25.01.2020 eram, unde altundeva, la talciocul din Brasov. Un nou an inseamna de obicei noi provocari si noi piese care intra in visteria mea.

Era o zi insorita insa foarte rece. Tin minte ca imi trecea frigul prin haine si pe toata durata in care m-am uitat la piesele aruncate de-a valma pe un cearsaf, gerul ma musca de maini.

De cum am intrat in talcioc am dat cu ochii de noul vanzator si nu mi-a venit sa cred ce avea pe cearsaf. Controllere MFM, placi video ISA 8bit, placi din industria telecomunicatiilor, fel de fel de PCB-uri care de care mai belite.

Toate erau dirt cheap.

Cand sant confruntat cu un morman de PCB-uri my "sanity instinct" kicks in si trec in modul de triaj la greu, adica iau numai ce consider ca este a must have. Prin urmare am decis sa cumpar doar 3 placi video ISA 8bit.

1. Paradise Systems PVGA1A-JK - WDC '89 62-003139-130 - WDC 1989 61-603235 - mnf 1990 week 30 FCC ID : DBM603235P - ISA 8 bit - http://www.vgamuseum.info/index.php/...tems-pvga1a-jk
2. ATI Graphics Solution Plus Rev. 1 - mnf 1987 week 40 - ISA 8 bit - P/N 168248 - http://www.vgamuseum.info/index.php/...-solution-plus
3. Chips & Technologies P82C435 - P82A436 - ISA 8 bit - http://www.vgamuseum.info/index.php/...logies-p82c435



Singura placa are mi-a dat de gandit a fost Chips & Technologies P82C435 - P82A436 care avea sticker-ul de la chipul BIOS lipsa. Cum este vorba despre un EPROM care este UV erasable ma gandeam ca deja pierduse informatia vitala pe care o continea initial. Good luck finding a video BIOS for an ancient video card! Dupa ce am cumparat placa am acoperit chipul BIOS cu o bucata de banda adeziva. Ulterior am scos chip-ul BIOS, l-am bagat in programatorul MiniPro TL866A si spre surprinderea mea am aflat ca imaginea BIOS era completa si chipul SGS 88745S M27256-2FI a fost foarte cooperant. Go figure. Outstanding!

Dupa cumpararea placilor de mai sus am fost insa confruntat cu urmatoare problema. Din cele trei placi video doar Paradise Systems PVGA1A-JK avea mufa VGA 15 pini DE-15, celelalte doua avand mufa 9 pini DE-9. Nu am idee daca in cazul celor cu mufa DE-9 am de a face cu placi EGA/CGA/MGA/VGA?! Pentru a le testa voi avea nevoie de un adaptor sau un monitor corespunzator. In orice caz, aceste placi sant pentru mine doar o curiozitate dintr-o era pe care nu am trait-o. For me it is an area de genul: "here be dragons!". Aceste placi vor ramane netestate insa fac prinsoare ca toate sant in stare de functionare. A tantalum cap here and there might blow up but that can be fixed if it happens.

http://www.nullmodem.com/DB-9.htm
http://www.nullmodem.com/HD-DB-15.htm

La ceva vreme dupa ce am luat placile de mai sus am gasit si primul meu HDD MFM NEC D3142 si mi-a parut rau ca nu am cumparat si controllerele MFM. Well, I won't lose any sleep over this that's for sure.

Placa Chips & Technologies P82C435 - P82A436 avea lipsa partea metalica de la conectorul video asa ca prima masura a fost sa remediez acest neajuns. O placa video stricata a donat componenta lipsa care chiar daca nu a fost an exact replacement it was as good as it was going to get.


Last edited by Robert B; 12-08-2020 at 23:20.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2020, 20:37   #2398
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Let's greet the new victims that have entered my dungeon of torture cleaning and restoring!

Paradise Systems PVGA1A-JK



ATI Graphics Solution Plus Rev. 1



Chips & Technologies P82C435 - P82A436



Rust issues galore!

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2020, 20:37   #2399
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bracket-urile au fost primele pe masa de operatie.

Am folosit solutie de indepartat rugina, ace, betigase de bambus, betigase cu vata, pasta de polisat, disc de pasla si multa rabdare. Chiar si asa, la final am ramas cu urme de pitting si mici imperfectiuni insa vestea buna este ca toate bracket-urile au putut fi salvate.



Rezultate finale.



Suruburile de prindere care aratau ca naiba nu au fost aruncate chiar daca aveam de schimb. Piesele originale trebuie mereu salvate indiferent de situatie.

Dupa o baie de o ora in solutia de indepartat rugina si putin polisat manual au iesit mint.



Toti conectorii placilor video au fost curatati de rugina si fel de fel de pete. In unele situatii rezultatele nu fost perfecte si la fel ca in cazul bracket-urilor au ramas mici imperfectiuni insa am reusit sa obtin rezultate mai mult decat decente.

Rezultate initiale. Am repetat procedurile de curatare a conectorilor de inca doua ori pana am ajuns la concluzia ca nu mai aveam cum sa obtin rezultate mai bune cu ceea ce aveam la dispozitie.



Placile video au fost spalate cu apa calda si detergent de vase Fairy Lemon si abia in runda finala de curatare au primit si botezul IPA 99%. La cata rugina era pe ele nu am avut nici un regret sa le fac baie cu apa mai ales ca alcoolul izopropilic 99% era pe sponci.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2020, 20:38   #2400
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa munca depusa am avut parte si de rezultate pe masura. Nu va lasati pacaliti de dimensiunile liliputane ale placilor. Am avut de furca cu ele mai mult ca in cazul unor placi mai mari. Toate chipurile zgariate au fost polisate atent cu pasta de polisat si betigase cu vata. Fiecare componenta a fost luata la intrebari. The whole nine yards. Pe spate au ramas unele cicatrici insa nu sant ceva de luat in seama.

These relics from times gone by are looking awesome!

Paradise Systems PVGA1A-JK



ATI Graphics Solution Plus Rev. 1



Chips & Technologies P82C435 - P82A436


Last edited by Robert B; 12-08-2020 at 23:24.
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,090
Total Online: 2210

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.