lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-04-2019, 12:12   #36261
bebe_sorin30
Member

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Bucsile sau bieletele de la bara stabilizatoare dau senzația că fuge mașina de spate stanga-dreapta,la viteza mare...dar daca a ajuns sa bata bara pe caroserie īnseamnă că sānt uzate foarte tare.

Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk
bebe_sorin30 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2019, 13:25   #36262
scutyjunior
Senior Member

Mentioned: 25 Post(s)

Eu la Passat aveam acelasi comportament -> tras dreapta si a fost cap bara dreapta dus. Dupa a mers perfect.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2019, 18:19   #36263
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 256 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

@kretzu77 Ai grija!
https://img-9gag-fun.9cache.com/phot...L_460svvp9.mp4
Old 21-04-2019, 18:42   #36264
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 567 Post(s)

PC-ul meu

Ce au furat?
Old 21-04-2019, 22:24   #36265
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 93 Post(s)

PC-ul meu

Toba?
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2019, 23:16   #36266
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 148 Post(s)

PC-ul meu

Hi!

My catalytic converter was stolen this week in london - parked on the street - cost me £466 to replace!

Just to make everyone aware this is now a common theft, the parts supplier from kwikfit guessed it was a prius and said he's had 5 stolen this week.

The original cats have platinum in them and a decent scrap value.

If you car suddenly starts sounding like a tractor or a lawnmower please have a look underneath and make sure your exhaust isn't missing!

I didn't get any warning lights I think because the sensor was still intact.

polter is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2019, 19:47   #36267
Fallen
Senior Member

Fallen's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Pt problema de mai sus:
Am fost la mecanic si dupa ce a tras de toate chestiile, nu reusea sa reproduca pe loc sunetul din timpul mersului.
Dupa ce a dat roata stanga jos si a detensionat bieleta antiruliu, a inceput sa faca ca dracu )).

Am scapat ieftin. 2 bielete si mana de lucru, Doo sute dă lei.
Masina mea din Germania, condusa de o baba la biserica se tine bine dupa 4 ani.
Am schimbat 2... ahem, 4 bielete, 2 flanse de amortizor si un radiator.
As putea sa mai pun si un prag ruginit, dar acolo a fost problema mea, ca nu am avut grija de ea ))).

Sa-i dea dumnezeu sanatate babutei.
Old 23-04-2019, 09:51   #36268
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 256 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Tesla se autoaprinde intr-o parcare. De la 0:35 incepe sa se vada fum apoi zbang. Nasol rau.

Old 24-04-2019, 15:36   #36269
AlexD
Senior Member

AlexD's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Are cineva Dunlop Winter Sport 5 pe R18? Cum sunt?
Battletag: Skinrip#2825
Uplay: ROSkinrip
AlexD is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 23:10   #36270
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 93 Post(s)

PC-ul meu

Nu vine vara?

Maine merg la mecanic cu pachetul "frane".
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20190424_222947.jpg
Views:	100
Size:	480.1 KB
ID:	65857  
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2019, 10:44   #36271
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Hi!

My catalytic converter was stolen this week in london - parked on the street - cost me £466 to replace!

Just to make everyone aware this is now a common theft, the parts supplier from kwikfit guessed it was a prius and said he's had 5 stolen this week.

The original cats have platinum in them and a decent scrap value.

If you car suddenly starts sounding like a tractor or a lawnmower please have a look underneath and make sure your exhaust isn't missing!

I didn't get any warning lights I think because the sensor was still intact.
asta-i din cauza noilor schimbari la MOT?
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2019, 19:02   #36272
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

probabil , nu stiu , sunt mai stricti acum dar spaga merge la greu aici so , e cam degeaba/
Primul meu mot pe bune a fost al skoda asta
Old 27-04-2019, 21:34   #36273
Lowlife
Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Exista posibilitatea ca in locul rotii de rezerva full size (16-18") sa fie montat un rezervor GPL care sa lase loc si pentru o roata de rezerva slim?

Sau treaba e mai simpla, ori butelie in portbagaj, ori toroidal in locul rotii de rezerva si la pana sunam platforma?
Butelie toroidala medie si rezerva slim - 14cm inaltime (culcata) pe 17". Cat sa ai portbagajul de mic sa te incurce?
PS: o butelie 56L (45-49 utili) are 630x225 inaltime.
Lowlife is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2019, 14:48   #36274
scutyjunior
Senior Member

Mentioned: 25 Post(s)

Am avut butelie toroidala de 4x l utili in locul rotii de rezerva la Passat si nu mai incapea nici o roata slim pe langa.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2019, 21:08   #36275
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 567 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
probabil , nu stiu , sunt mai stricti acum dar spaga merge la greu aici so , e cam degeaba/
Primul meu mot pe bune a fost al skoda asta
Spaga in U.K.?
Vorbesti prostii. Acolo e patria corectitudinii si dumnezeul bunului simt.
Vorbesti prostii. Esti hater.

Old 28-04-2019, 21:30   #36276
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Din pr0stie multi dezinformeaza cum sta treaba peste granita si vin acasa cu nasul pe sus de zici ca au stat de vorba cu Dumnezeu si acum sunt ceva ce nu s-a mai vazut.
Acum mai este si problema experientei , unele persoane doar atat pot...pentru ca atat au vazut .
Am zis ca nu e ok sa o spun pe forum , lumea judeca dar fie ... eu am ceva ani de cand nu lucrez , nu la modul 8 ore pe zi si timpul a tinut cu mine in asa fel incat am putut sa ma plimb destul sa vad lumea putin mai diferit. Nu am sef si nici nu sunt constrans de situatia financiara sa fiu legat de un loc sau de un job , mai liber de atat nu cred ca se poate.
Ce spun nu inseamna ca este adevarul absolut , nu-l detin eu si consider ca fiecare om are dreptate atat timp cat spune ceea ce crede din propria experienta fiind sincer, dar cand vezi ca minte fara pic de rusine doar ca sa para el mai bine e chiar de kkt.
Oricum e un trend pe forum in a fi superior , cuvinte mari si texte emotionante , filozofice de-ti vine a f-te. Am avut ocazia sa ne intalnim si nu cred ca am fost antisocial , deprimat sau suparat pe omenire . Sunt acru doar aici pentru ca situatia o cere ...(exagerez si eu)
Se da spaga la greu , de la companii mari pana la simpli angajati ai Amazon care favorizeaza anumiti clienti ( in special asiatici)
Se trece MOT-ul pe naspa , in unele locatii chiar si fara sa te prezinti cu masina , incepand de la 100 lire cu prezenta si ceva recomandari pe foaie pana la 200 fara prezenta .
Se dau milele inapoi inainte de mot ,mai ales la unele categorii de muncitori care fac naveta mult . (plasteri , vopsitori , agenti vanzari , etc.)
Se fac manevre la contracte , se fac manevre la taxe si impozite (se baga cheltuieli la greu (false) pentru recuperare de taxe la sfarsit de an de la angajatori pana la simplul angajat ce are un fel de PFA ce se numeste UTR aici .(Self Assessment tax return)
Marfa in magazine este mai slaba calitativ fata de ce gasesti in alte tari , de la mancare pana la simple haine . Ca si exemplu tricouri Lee Cooper de la 3 la 5 lire care sunt niste mizerii din China vopsite in asa fel incat la 2 spalari sa arate ca dupa razboi si ai nostri romani le cumpara ca painea calda si sufera acasa de zici ca e cusut cu aur.
Multi se duc la magazine de donatii unde au marfa mixata nou cu SH iar unele ca TK MAx unde marfa este donata de companii avand mici defecte sau pur si simplu fac acte de caritate ,iar pretul este sub jumatate , vorbesc de haine de firma mixate cu noname. Acolo clientela este de polonezi , romani , bulgari , rromi.
Curatenia lasa de dorit in restaurante si magazine , la modul grav dar exista si parti bune , unele lucruri ce se apropie de termen se vand extrem de ieftin , exemplu Tesco sau
Asda unde patiseria are reducere de 80-90% , cumperi gogosi de la 1 lira la pret de 20 pence , eu am luat si cu 5 pence.
Tot acolo se vinde la greu pui la rotisor , salata de cartofi , si alte produse la pret mic , banuiesc ca tot ce se apropie de expirare se pregateste de catre magazin si se revinde.
Problema este cu apropiatul de expirare care este dus la extrem...
Raportat de radare si politie, ca tot am vazut ceva comentarii pe FB cum ca la noi se sta la panda... In uk radarele sunt semnalizate , marea majoritatea dar au si o alta latura , cea a masinilor fara inscriptie ce vaneaza pe autostrada (din fericire ei au) nu mai zic pandari la poduri peste autostrada unde stau cu duba alba simpla la panda cu radar.
Nu faptul ca stau la panda deranjaza ci ca o fac foarte agresiv , baga limitari de viteza chiar daca nu e mare pericol sa vada cata rabdare ai sa mergi pe autostrada cu 60km/h km intregi iar pericolul era unu cu pana iesit de pe carosabil .Cand ai 4 benzi pe sens si e liber iar ala asteapta platforma pe banda de urgenta este nesimtire. La fel si radarele fixe ascunse in boscheti la propriu , treci de 5-6 ori pe langa el si tot nu-l vezi . Nesimtirea cu care firmele de asigurari fac profit din treaba asta iar statul ajuta pentru ca el colecteaza taxe la profit... Ai luat amenda de la politie 200 lire iti urca si asigurarea cu inca 500 ca sa fie treaba buna chiar daca nu ai facut accident sau ceva periculos . Doar ca te-a taxat politia te taxeaza si asigurarea. Tot de asigurari ...astia sunt vorbiti intre ei sa fii despagubit in caz de probleme cu o suma mica , mai mica de cat ai putea lua pentru ca firmele se iarta intre ele si merg pe reciprocitate afectand clientul , ii doare in cur de tine , no joke here.
Sistemul medical e la pamant , vorbesc aici de lipsa oamenilor cu experienta , au probleme si cu diplomele false , scolile facute pe bani in alte tari si acreditate la ei , cum spaga si nevoia au impins sistemul sa angajeze specimene de genul acum trag toti , si ei si '' beneficiarii daca pot sa spun asa'' ai sistemului medical . Mai bine iei avionul si pleci in RO , ai sanse mai mari sa te faci bine , nu mai zic de mai repede .
Stai ca mai am ...dar nu acum , mi-am pierdut firul avand ceva treaba.

Oricum e lung si nu citeste lumea ,e plictisitor dar revin cu informatii noi asa in episode.
Nu am depresie , nu sunt suparat pe viata , nici macar frustrat de ceva , doar imi place adevaraul asa cum este el , nefiltrat.

Last edited by polter; 28-04-2019 at 22:21.
Old 28-04-2019, 23:11   #36277
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 262 Post(s)

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Spaga in U.K.?
Vorbesti prostii. Acolo e patria corectitudinii si dumnezeul bunului simt.
Vorbesti prostii. Esti hater.

De fapt stai, a mușcat cineva
Old 29-04-2019, 00:06   #36278
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Nu am muscat nimic... , noi am mai stat de vorba (eu si @kretzu77) si face to face si cred ca-mi stie parerea...
Exista si parti pozitive dar alea se stiu si se vede diferenta de la RO la UK ca si mentalitate plus economie .
Sunt peste noi , incepand de la investitii , autostrazi , etc. Chiar si cu brexitul pus in practica tot o sa fie mai bine fata de ce avem noi in Romania din pacate.

Am scris randurile din post-ul anterior asa pentru persoanele ce spun ca e lapte si miere sau au trecut granita si se intorc acasa si vand gogosi la fraieri cu ce tare sunt englezii si ce prosti sunt astia de au ramas in tara . (stiu ei care au texte de genul )

Daca faceam schimb de teritorii si erau in RO probabil erau si mai departe iar noi mai ceva ca in Africa .... , aveam triburi dar din fericire am fost salvati de bogatiile solului in mare parte .

Cand injura romanul politia din RO ca face bani din amenzi stand la panda dar nu se uita la poza e din 2015 , cica acum scot dublu dar nu am gasit nimic concret...

''A single speed camera has been responsible for £5million worth of fines, after catching more than 300 drivers a week for three years.''

Vorbim doar de cele fixe , care sunt semnalizate ...dar mai au si mobile care fac o gramada de bani plus patrula pe autostrada
Au pana si cap tractor (tir ) de politie care merge linistit pe autostrada si asteapta sa-l depasesti , aparatura sa te filmeze pentru centura sau vorbit la telefon ...

Din pacate nu gasesc nimic de la noi , nu stiu ce incasari au facut politisti din amenzi ....

Last edited by polter; 29-04-2019 at 00:39.
Old 29-04-2019, 11:59   #36279
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 117 Post(s)

PC-ul meu

Cifrele fac o medie, realitatea e ca noi ca popor avem mentalitate de secol XIX. Chiar daca si ei ar avea mentalitate de secol XIX, oricum ei erau mult mai sus ca natie fata de noi chiar si atunci.
Si asta nu se schimba cu bani europeni, cu BMW-uri sau locuri de munca la negru/gri prin vest.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2019, 12:12   #36280
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Din pr0stie multi dezinformeaza cum sta treaba peste granita si vin acasa cu nasul pe sus de zici ca au stat de vorba cu Dumnezeu si acum sunt ceva ce nu s-a mai vazut.
Acum mai este si problema experientei , unele persoane doar atat pot...pentru ca atat au vazut .
Am zis ca nu e ok sa o spun pe forum , lumea judeca dar fie ... eu am ceva ani de cand nu lucrez , nu la modul 8 ore pe zi si timpul a tinut cu mine in asa fel incat am putut sa ma plimb destul sa vad lumea putin mai diferit. Nu am sef si nici nu sunt constrans de situatia financiara sa fiu legat de un loc sau de un job , mai liber de atat nu cred ca se poate.
Ce spun nu inseamna ca este adevarul absolut , nu-l detin eu si consider ca fiecare om are dreptate atat timp cat spune ceea ce crede din propria experienta fiind sincer, dar cand vezi ca minte fara pic de rusine doar ca sa para el mai bine e chiar de kkt.
Oricum e un trend pe forum in a fi superior , cuvinte mari si texte emotionante , filozofice de-ti vine a f-te. Am avut ocazia sa ne intalnim si nu cred ca am fost antisocial , deprimat sau suparat pe omenire . Sunt acru doar aici pentru ca situatia o cere ...(exagerez si eu)
Se da spaga la greu , de la companii mari pana la simpli angajati ai Amazon care favorizeaza anumiti clienti ( in special asiatici)
Se trece MOT-ul pe naspa , in unele locatii chiar si fara sa te prezinti cu masina , incepand de la 100 lire cu prezenta si ceva recomandari pe foaie pana la 200 fara prezenta .
Se dau milele inapoi inainte de mot ,mai ales la unele categorii de muncitori care fac naveta mult . (plasteri , vopsitori , agenti vanzari , etc.)
Se fac manevre la contracte , se fac manevre la taxe si impozite (se baga cheltuieli la greu (false) pentru recuperare de taxe la sfarsit de an de la angajatori pana la simplul angajat ce are un fel de PFA ce se numeste UTR aici .(Self Assessment tax return)
Marfa in magazine este mai slaba calitativ fata de ce gasesti in alte tari , de la mancare pana la simple haine . Ca si exemplu tricouri Lee Cooper de la 3 la 5 lire care sunt niste mizerii din China vopsite in asa fel incat la 2 spalari sa arate ca dupa razboi si ai nostri romani le cumpara ca painea calda si sufera acasa de zici ca e cusut cu aur.
Multi se duc la magazine de donatii unde au marfa mixata nou cu SH iar unele ca TK MAx unde marfa este donata de companii avand mici defecte sau pur si simplu fac acte de caritate ,iar pretul este sub jumatate , vorbesc de haine de firma mixate cu noname. Acolo clientela este de polonezi , romani , bulgari , rromi.
Curatenia lasa de dorit in restaurante si magazine , la modul grav dar exista si parti bune , unele lucruri ce se apropie de termen se vand extrem de ieftin , exemplu Tesco sau
Asda unde patiseria are reducere de 80-90% , cumperi gogosi de la 1 lira la pret de 20 pence , eu am luat si cu 5 pence.
Tot acolo se vinde la greu pui la rotisor , salata de cartofi , si alte produse la pret mic , banuiesc ca tot ce se apropie de expirare se pregateste de catre magazin si se revinde.
Problema este cu apropiatul de expirare care este dus la extrem...
Raportat de radare si politie, ca tot am vazut ceva comentarii pe FB cum ca la noi se sta la panda... In uk radarele sunt semnalizate , marea majoritatea dar au si o alta latura , cea a masinilor fara inscriptie ce vaneaza pe autostrada (din fericire ei au) nu mai zic pandari la poduri peste autostrada unde stau cu duba alba simpla la panda cu radar.
Nu faptul ca stau la panda deranjaza ci ca o fac foarte agresiv , baga limitari de viteza chiar daca nu e mare pericol sa vada cata rabdare ai sa mergi pe autostrada cu 60km/h km intregi iar pericolul era unu cu pana iesit de pe carosabil .Cand ai 4 benzi pe sens si e liber iar ala asteapta platforma pe banda de urgenta este nesimtire. La fel si radarele fixe ascunse in boscheti la propriu , treci de 5-6 ori pe langa el si tot nu-l vezi . Nesimtirea cu care firmele de asigurari fac profit din treaba asta iar statul ajuta pentru ca el colecteaza taxe la profit... Ai luat amenda de la politie 200 lire iti urca si asigurarea cu inca 500 ca sa fie treaba buna chiar daca nu ai facut accident sau ceva periculos . Doar ca te-a taxat politia te taxeaza si asigurarea. Tot de asigurari ...astia sunt vorbiti intre ei sa fii despagubit in caz de probleme cu o suma mica , mai mica de cat ai putea lua pentru ca firmele se iarta intre ele si merg pe reciprocitate afectand clientul , ii doare in cur de tine , no joke here.
Sistemul medical e la pamant , vorbesc aici de lipsa oamenilor cu experienta , au probleme si cu diplomele false , scolile facute pe bani in alte tari si acreditate la ei , cum spaga si nevoia au impins sistemul sa angajeze specimene de genul acum trag toti , si ei si '' beneficiarii daca pot sa spun asa'' ai sistemului medical . Mai bine iei avionul si pleci in RO , ai sanse mai mari sa te faci bine , nu mai zic de mai repede .
Stai ca mai am ...dar nu acum , mi-am pierdut firul avand ceva treaba.

Oricum e lung si nu citeste lumea ,e plictisitor dar revin cu informatii noi asa in episode.
Nu am depresie , nu sunt suparat pe viata , nici macar frustrat de ceva , doar imi place adevaraul asa cum este el , nefiltrat.
"Sistemul medical e la pamant" - as face aici un mic asterix:
sistemul de baza, care este accesibil omului cu probleme comune, gen dentisti, asistente, medici de familie, astia sunt pamant. Insa in momentul in care e chestia de urgente si trebuie taiat ceva, e alta clasa de oameni cu alta experienta(vorbim de majoritate care e buna si antrenata destul de bine). Ca sa ajungi medic de familie in uk stiu ca e MULT mai usor decat in ro, gen faci maxim jumatate din acelasi timp la facultate.
La privat treburile stau putin altfel, sunt pregatiti ceva mai bine. Motivul o fi ca daca nu fac treaba buna abia asteapta cineva sa ii dea in judecata insa din motivul asta sunt foarte scumpi.
Ca idee, mi s-a crapat o masea, si mi-am bagat paula si vin 3 zile acasa sa ma rezolv, ca iese mai ieftin bilet de avion luat cu 2 saptamani inainte si cost decat sa ma duc la privat aici. De NHS nici nu vreau sa mai aud. La NHS daca nu zici ca mori acolo, se uita la tine in vreo saptamana.

Ca si sistem, cel din UK e un fel de hibrid de EU si US. Chestia cu Credit Score-ul e foarte importanta in UK si US. IN EU cand am incercat sa platesc cu cardul de credit se uita urat lumea la mine (NL,DE,BE) si am platit cu debit.
La fel si cu asigurarile, aici daca vrei ceva facut care nu tine de viata si moarte, sau cele 2-3 checkuri cares de la "stat", cam trebuie facut pe asigurare si platit (cam orice analiza samd).
La asigurari nici nu ma bag sa zic nimic, ca le-a zis @polter, e o mafie imensa la cel mai mare nivel(fix ca in US ), e ca si cum te bati cu morile de vant acolo. Ah si aici ai 15 puncte pe carnet, care sunt valide pentru 3 ani, insa apar in searchuri pentru 5
EXxx is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules