lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-03-2021, 21:05   #901
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by scarules2006 View Post
Daca nu l-ai luat resigilat nu e resigilat(nu cred ca face eMAG asemenea manevre).
niciodata lol ))))

Varmiu a cumparat placa video noua si a primit una putin "Field-Tested"
Si parca a mai primit ceva tot asa la inca 1 sau 2 comenzi.

Eu am cumparat un incarcator de telefon si o tastatura noi si ghici ce am primit resigilate.
Incarcatorul avea si stickerul ( de retur? ) de la ultima comanda pe ambalaj.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2021, 21:21   #902
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by scarules2006 View Post
Daca nu l-ai luat resigilat nu e resigilat(nu cred ca face eMAG asemenea manevre).
Eşti glumeţ.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2021, 21:54   #903
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

my bad!
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2021, 07:46   #904
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

mda eMag Genius Days ....

Mie mi-a aparut codul de reducere pe cont de pe la 06:45, lui var'miu nici macar dupa 07:05 nu ii aparea ...

Eu am apucat sa dau comanda, el nu ... pentru ca nu avea codul pe cont.

Bravoooooo
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2021, 07:56   #905
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am cumparat un telefon pt o persoana de varsta a III-a care traieste singur. Negasind ce telefon sa aleg pt o persoana ramasa in urma cu tehnologia, am ales un nokia 3310 varianta 2017. Pt acest telefon codul electroweek si introdus manual sau bifat dupa adaugare in cos nu functiona. Pe langa livrarea de produse sensibile in plicul ala de hartie care ma scoate din sarite, "ambalajul" ca sa zic asa era rupt exact cat sa nu rupa biletul adeziv emag cu detaliile expediere. Am facut si plangere si am scris si review. Binenteles ca o sa ia masuri, adica zero.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2021, 12:27   #906
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daaaaa,
E nebunie la acest aspect.
Am luat un laptop in valoare de 5000+ lei si mi-a fost livrat in ambalajul lui original de carton(care era foarte subtire si anemic) fara sa-l puna in ceva cutie suplimentara.... Cand l-am scos avea pe ecran o pata de presiune.
O sursa "bulk" au pus-o doar intr-un plic cu bule, mi-a venit toata deformata! Si tot asa...
Le-am facut reclamatii cat China legat de acest subiect dar pur si simplu nu se lipeste de ei!

Ultima pe care am facut-o(reclamatie) a fost la o comanda mai mare in care produsele "sensibile" le-au pus in clasicul plic cu bule in timp ce, mare atentie aici, un amarat de card Micro SD l-au pus intr-o cutiuta de carton!(iar cardul oricum avea tipla lui de plastic)
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2021, 15:17   #907
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu-i nimic.
O sa apara genius++, cu 30% cat e acum genius simplu si o sa apara si ambalarea mai buna. O perioada (max 1 an).
=))))))))))))
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2021, 16:40   #908
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Imi pare rau ca nu am facut poza... Am comandat niste sticle de spirt de pe emag si au venit intr-o cutie imensa pentru ca erau infasurate cu cel putin 10m liniari de folie cu bule. Nu glumesc. Pentru spirt!

In schimb am comandat laptop de 7000 lei si a venit doar in cutia lui. :facepalm:

Ma gandesc de acum sa comand niste spirt la fiecare comanda mai sensibila
codpin is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2021, 17:44   #909
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu le-am zis ca pun poza cu plicul de hartie rupt in care au expediat un telefon pe o comunitate de entuziasti (adica aici). Mi-au dat un voucher de 30 ron, asa ca o sa comand bere si o sa beau pt sanatatea voastra.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2021, 17:56   #910
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
Imi pare rau ca nu am facut poza... Am comandat niste sticle de spirt de pe emag si au venit intr-o cutie imensa pentru ca erau infasurate cu cel putin 10m liniari de folie cu bule. Nu glumesc. Pentru spirt!

In schimb am comandat laptop de 7000 lei si a venit doar in cutia lui. :facepalm:

Ma gandesc de acum sa comand niste spirt la fiecare comanda mai sensibila
Cine a vandut? Emag sau partener emag?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2021, 19:58   #911
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Emag ambele pachete. De cand am genius caut sa cumpar de la emag ca au transport gratuit si super rapid.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2021, 22:27   #912
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

In cazul asta, ramane valabil postul #907
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2021, 22:48   #913
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu deschid sesizare dacă sunt nemulțumit.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2021, 12:42   #914
KashunatoR
Senior Member
 
KashunatoR's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Tg-Jiu
Posts: 1,422
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am un amic, @alx198929 care are o experienta neplacuta cu o garantie emag. Si-a facut cont, a dat mesaj la admini, dar tot nupoate sa posteze pe acest forum. Ce ar trebui sa faca in continuare?
__________________
"Am inima-mpietrita, nici iubirea nu intra/
Si apas pe tragaci cand imi intra NEGRU-n tinta"

Last edited by KashunatoR; 20-04-2021 at 12:45.
KashunatoR is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2021, 13:08   #915
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sa vorbeasca cu OPC.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2021, 14:15   #916
alx198929
Junior Member
 
Join Date: Apr 2021
Posts: 3
Mentioned: 1 Post(s)


Default Garantie Emag

Salutare,

Am si eu o problema cu garantia la Emag , am achizitionat si eu un Nvidia Rtx 2070 in 2019-decembrie de la ei si pe atunci pretul produsului a fost undeva la 2399 RON , in momentul de fata eu am trimis placa video la garantie , Emag-depanero service si ce-i de acolo au trimis-o mai departe catre furnizor , am asteptat cele 15 zile legale si am primit raspuns:

Salutare,

Tehnicienii nostri au verificat produsul tau inregistrat in service cu numărul 4415187.
Din pacate, acesta nu mai poate fi reparat.
Am verificat disponibilitatea in stocul eMAG a unui produs nou, identic cu cel pentru care ai solicitat reparatia, dar acesta nu se mai afla pe stoc. Nu iti face griji, cautam cea mai buna solutie pentru tine. Te putem ajuta cu recomandarea unui produs similar sau cu restituirea sumei.
Un reprezentant eMAG te va contacta in urmatoarele 48 de ore pentru a iti detalia optiunile disponibile.
Iti mulțumim pentru rabdare,
Echipa Depanero – partener de service eMAG
----------------------------------------------------------
Zis si facut , ma sunat un reprezentat Emag in 48 de ore si mi-a spus ca sa-mi aleg eu un produs in valoarea placi care am avut-o eu 2399 RON , i-am spus ce produs as vrea , mai exact un RTX 3060 ce era in stoc la momentul respectic doar ca acel produs era undeva la 6000 ron.
Si a inceput acel consultat Emag sa-mi zica: pai stiti ca nu avem cum sa va oferim un produs mai scump fata de ce ati avut dvs , ce putem sa facem maxim pentru dvs este sa va oferim o reducere de 300 ron si restul de 3301 sa-l platiti dvs in momentul cand vine courierul cu produsul.

Si i-am zis la consultantul Emag ca eu nu sunt de acord cu acest lucru , si vreau sa vorbesc cu un superior , ma sunat si acel superior in aceiasi zi de care ziceam: ,

L-am intrebat pe acel superior , domnule dvs ce intelegeti prin produs similar ???? , mi-a raspuns : ca un produs similar este produs ca si pret , la cat ati platit dvs la momentul respectiv pe placa ( 2399 RON ) , iar eu i-am explicat faptul ca cu 2399

RON in momentul de fata ce pot sa-mi iau ca si placa video este un GTX 1660 care este mult mai slaba fata de ce am avut eu.
Si el mi-a zis bine : Va ofer 1500 RON discount la un produs ales de catre dvs , sa fie vandut si livrat de Emag , am incercat sa gasesc un produs la momentul respectiv doar ca nu mai era pe stoc absolut nimic si practic nu am avut ce sa cumpar, dupa a ramas vorba ca o sa sune el furnizorul pentru a vedea cand primesc stocuri la placile video.

Dupa 2 zile ma sunat si mi-a zis telefefonic ca a vorbit cu furnizorul si nu poate sa-mi spuna un timp estimativ cand o vina stocurile la placile video, iar eu i-am zis ca o sa mai astept pana saptamana asta si deja m-am saturat sa astept

Am tot sunat la Emag ieri si azi , am tot intrebat consultati de la emag ce insemna Produs Similar , unul imi spunea ca insemna: aceiasi performanta care am avut-o eu la vechiul produs dar nu la aceiasi suma pe care am platit-o eu initial pe produs cand l-am achizitionat, altul imi spunea ca produs similar insemna ca : produs similar ca si pret, adica sa-mi cumpar un alt produs de suma pe care am platit-o eu pe produsul initial.

Eu tot le-am zis ca vreau sa vorbesc cu un superior si ca nu sunt de acord cu ce spun ei , ieri am vorbit cu 3 persoane difrite si mi-au zis ca va garantez eu ca o sa va sune un superior si ce credeti voi ??? , nu ma sunat nici dracu !!!!
Practic am fost mintiti telefonic de mai multe persoane + ca astia nu stiu de capu lor , se contrazic uni pe ceilalti la telefon si nu stiu ce sa-mi zica concret.

Puteti sa veniti cu ceva ideei sau sugesti cu privire la situatia mea ? , daca mai aveti intrebari puteti sa le adresati ca eu va raspund la orice

Imi cer scuze daca am scris foarte mult , incorecte anumite lucruri si sper din suflet ca nu m-am repetat de mai multe ori , insa sunt foarte frustrat si suparat in momentul de fata.
alx198929 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2021, 14:26   #917
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vezi prin legea aia cu garantiile.
Prin produs similar, cred ca se refera la produs cu aceleasi caracteristici functionale si aceleasi performante.
In cel mia rau caz, iti vor da banii inapoi. Pentru ca, sigur, daca nu iti pot inlocui produsul cu unul la fel sau unul similar ca si performante, sunt obligati sa-ti restituie suma platita.
Ceea ce este cam in dezavantajul tau.

Nici daca ar avea modelul respectiv sa ti-l inlocuiasca nu o vor face. Ca e mia avantajos sa iti teruneze banii si sa vanda el acel produs la pretul de acum al pietei (mai mare).

Direct producatorul ai contactat?
Spune-i ca vrei inlocuire sau produs similar ca performanta.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2021, 14:55   #918
alx198929
Junior Member
 
Join Date: Apr 2021
Posts: 3
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Pai deja am vorbit acest lucru dar nu cu producatorul ci cu astia de la Emag , le-am explicat ca eu vreau un produs similar sau produs similar ca si performanta si nu vreau bani ca nu ma ajuta cu nimic daca imi restituie suma respectiva, si tocmai ca azi vorbit cu cineva acolo la ei si i-am explicat situatia si i-am zis ca vreau sa pun o sesizare ca , colegi ei de acolo mint la mine ca la felul 14 , cand a auzit de sesizare a zis ca o sa ma ajute si o sa primesc un raspuns in 24 de h.

Am incercat sa i-au legatura cu producatorul direct insa GIGABYTE ROMANIA nu exista la noi , iar pe site-ul lor oficial GIGABYTE.com ca sa poti depune un ticket iti trebuie detali tehnice de la placa video iar eu nu le am.

Last edited by alx198929; 20-04-2021 at 15:01.
alx198929 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2021, 15:50   #919
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Esti intr-o situatie in care raspunsul este ca sa citez un mare om : "Ghinion".
Eu in locul emagului te ajutam cu mare drag,"buna ziua domnule alx,asteptam contul pentru storno pentru ca nu putem repara produsul si nici nu avem produs similar.O zi buna si noroc in viata)) Te ajuta cu ceva asta ?Nu...normal, dar nu ai ce face, aici si-au complicat singuri existenta cu discounturi & shit, dar o sa gasesti cat de curand un reprezentant care iti va spune asta.

Acum daca o privesti la rece,ai platit o suma de bani pe un produs,te-ai folosit de el o perioada,s-a stricat, iti recuperezi toata suma,acum apare partea cu ghinion, faptul ca s-a dus dracu piata si de banii aia iti cumperi doar o racire de 3060 din pacate.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2021, 16:13   #920
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Deschizi RMA online la Gigabyte și aștepți răspuns.
Cea mai bună soluție.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
PC-Garage a dezamagit GreuHip Magazine IT&C 2243 25-01-2024 20:09
emag...mx-2 pret booomba! john_sheppard Magazine IT&C 19 04-08-2010 11:38
Promotii eMag revelion buggsbunny29 Magazine IT&C 70 03-01-2010 01:11
eMAG inaugureaza un nou showroom in Ploiesti Micutzu Stiri 6 18-08-2009 21:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3420

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.