lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-04-2018, 05:36   #2181
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ma= cu pustii tai de cartier, sau cu bosorogii tai de sah pe bancuta (depinde ce virsta ai).
ValOare nu valUare.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 07:02   #2182
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Doru, banii la caritas sau la cec sau acum tinuti in banci, nu sint tot "o specula"?
De la caritas , da ( chiar si eu de ex: am speculat atunci bine , am pus , "i-am rotit" de cateva ori ( stii bine ca la aprox 3 luni primeai de 8 ori suma pusa) ...si am castigat...dar f multi au pierdut...( deci n-au speculat bine momentul) ) ...
De la banci nu prea ( inafara de mici fluctuatii de curs stii macar ce ai de pe un an pe altul , (cunosti de la inceput cat sunt comisioanele/dobanzile) ...
La crypto ...e aiurea rau ...azi poti sa ai o valoare maine a zecea parte doar (cazul nasol si din pacate pt cei mai multi) / sau de 10 ori mai mult ( caz fericit dar mai rar)... )


Deci crypto pt mine ramane doar o specula.
( din care putini o sa iasa pe plus , si majoritatea pe minus...Nici nu se pune problema ca alfel ar fi ) ...

Specula cum tot au mai aparut ...Caritas , SAFI, FNI ...etc etc
Si la caritas / FNI unii au speculat bine si au castigat nu-i problema ... dar cei mai multi ce au intrat prea tarziu au pierdut...Era logic asa sa fie...)

E funny acum de reamintit:
http://adevarul.ro/news/societate/25...243/index.html

Last edited by dorubm; 01-04-2018 at 07:53.
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 07:45   #2183
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Ma= cu pustii tai de cartier, sau cu bosorogii tai de sah pe bancuta (depinde ce virsta ai).
ValOare nu valUare.
Deci tu ma iei la puIa ca am pus "ma" intr-un rand?
Unde era bad boy de ferentari... ma faci sa rad


Auzi ma puta ,lasa figurile de baiat rau cu mine , iti raspund asa cum meriti ca prea te crezi mare scula cu aer de superioritate pe forum...
Cat despre gramatica ... poti sa ti-o bagi fix in dos .

Fitele cu : "Ma=" sunt figuri de pusti cordit in cartier fix de prin 99 -2000 , stiu ca nu ai varsta aia dar...

Nu vrei sa ti fac luciul la pantofi?
Acum poti sa plimbi ursul linistit pana iti vin idei noi ...


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe

Last edited by polter; 01-04-2018 at 07:48.
polter is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 08:57   #2184
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

Atât de mult va certați pe ceva ce nu are nici o valoare , calmați-va oameni buni.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 09:18   #2185
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Tu nu pricepi un lucru :daca un individ a muncit 1000 de ore sa faca o casa ,munca aia lui are o valoare ( casa-pret pe piata ) data de un lucru mecanic (munca), la BTC ce munca s-a facut ca sa capete o valoare ?
Ce legatura are faptul ca un individ ce si-a valorificat munca o joaca la caritas sau mai stiu eu unde ?
Care parte a trocului nu o intelegi ?
Troc, bani, masa monetara, echilibrul pietei monetare ... welll ... ma faceti sa ma simt din nou tanar. Daca imi dati si citate din Keynes, zau de nu o sa ma cred iar student. =)))

Deci tu esti un pic hater legat de sbiectul asta, stiai?

Hai sa-ti explic bani vs crypto.
Daca ai bani in buzunar nu esti banca (sau poti fi imprumutans prieteni, dar nu renteaza). Cand minezi crypto, esti de fapt o banca (de fapt o substitui).

Banca-bani: nu produce nimic, ia de la unul si da la altul, creste masa monetara prin mecanismul dobanzilor. Daca o face artificial (fara acoperire in bunuri si servicii), creste inflatia. Daca nu, are in spate bunusi si ... si .... servicii. Serviciile au dat peste cap echilibrul pietei monetare dealungul timpului, nu bunuruile. Pentru ca evaluarea este teoretica, nu palpabila. Deci specula la greu si evaluari fictive produse bancare din ce in ce mai complicate si mai multe (vezi cauza crizei din 2008)

Tu-crypto: nu produci nimic, iei de la unul si dai la altul, cresti numarul crypto prin minare. Daca o faci artificial, creste complexitatea algoritmului de minare. Restul este exact ca mai sus, numai ca "produse bancare" se inlocuiesc cu "monede crypto".

"la BTC ce munca s-a facut ca sa capete o valoare" -> "aceste cuvinte ne doare"

Sa-ti dau exemple de munca pentru capatarea valorii BTC?
- bunuri: placi video, ASIS, cabluri, prize, surse, memorii, placi de baza, chiar cladiri (sau utilizarea de vechi hale industriale dezafectate)
- servicii: internet, furnizare de energie electrica (cu toata infrastructura din spate), configurare retele, programare

Singura problema a crypto este ca se pot cumpara arme/droguri fara urme. Dar ghici ce ... asta se face de suta de ani si cu monedele clasice (bani).
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 01-04-2018 at 09:20.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 09:19   #2186
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

@ploter valoarea crypto monedelor e data de cerere si oferta, pactic e la fel ca orice altceva se tranzactioneaza la bursa.

Ai vazut Wolf of Wall Street? Si aia vindeau actiuni la o firma care exista intr-o cocioaba, dar pentru ca creau cerere, o duceau la milioane, zeci de milioane de $, apoi cand isi atingeau targetul, vindeau.....o mana de oameni castigau, restul ciuciu.
E la fel si aici. E o fantezie sa spui ca e revolutie, moneda decentralizata, necontrolata......nu fratilor e specula.
Sunt o mana de oameni care au 90% din tot ce inseamna crypto, cand aia isi ating targetul si vand......game over.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 01-04-2018 at 09:21.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 09:26   #2187
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
@ploter valoarea crypto monedelor e data de cerere si oferta, pactic e la fel ca orice altceva se tranzactioneaza la bursa.
El cred ca se referea la valoarea intriseca, nu la cea data de piata monetara crypto (care poate fi speculativa de la 1% la 100%)
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 09:37   #2188
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da mai e o chestie, eu nu is economist dar nu cred ca ma insel.
Valoarea unei monezi e controlata de economia unei tari (inflatie) cum e leul, sau controlata de economia mai multor tari, cum e euro.
De asta sunt relativ stabile si nu prea merg in cap numa in caz de revolutie/razboi.

Dar la crypto nu e asa. Cand un “barosan” care a cumparat de 5-10 mil $ sau cat ii statea degeaba in buzunar, bitcoin sau eth cand era ieftin, se hotareste sa cumpere o insula in pacific.......papa valoare crypto.

Is curios daca recent sau vandut ceva insule, ca de la 20000 la 6000, cineva a facut bani de cheltuiala.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 01-04-2018 at 09:58.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 09:42   #2189
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

Corect...

Otman... de curiozitate ( eu banuiesc doar ) ... tu ori nu esti implicat in crypto, ori daca da ... esti pe minus clar , asai?
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 09:48   #2190
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Thread-ul asta devine din ce in ce mai bun.

Savurand o cafea si citind toate aberatiile, ziua incepe...superb.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 09:48   #2191
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am farmat o luna si ceva cu placa video 0,5 eth si ii tin acolo....in caz....
Nu am nici o treaba daca ajung la valoare 0.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 09:56   #2192
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

Deci am banuit bine...
Ms
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 09:57   #2193
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

0,5? Sau 0,05? Nu cred ca faceai intr-o luna 0,5 eth nici cu 5 placi.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 10:00   #2194
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Anu trecut in iulie-august cu 1 buc de rx 480, 0,5 eth.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 10:44   #2195
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

Chiar si atunci... E posibil nu zic nu, doar ca nu cred ca era atat de jos dificultatea atunci...
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 11:13   #2196
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Treaba ta ca nu crezi, eu iti spun ce am facut.
Cauta posturile mele de aici, lunile iulie-august 2017, dificultatea era 120 parca.
Initial planul era sa fac 1 eth, dar a crescut mult dificultatea si am zis pas.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 11:30   #2197
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Bre ce probleme aveți, auzi preț moneda, de ce e valoroasă, de ce @polter ai sub 35 ani și gândești ca la sub 18?!

Trimis de pe al meu Mi MIX 2 folosind Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 11:40   #2198
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

Nu am zis ca nu te cred. Chiar am zis ca e posibil.
Eu inițial ma gândeam ca în contextul de acum ai făcut într-o luna și ceva 0.5
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 11:42   #2199
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Valoarea unei monezi e controlata de economia unei tari (inflatie) cum e leul, sau controlata de economia mai multor tari, cum e euro.
Nope. Valoarea unei monezi in comparatie cu alta este data de vanzare-cumpararea dintre acele monede (cerere/oferta).
Puterea de cumparare a unei monezi este data economia tarii/tarilor ei (bunurile si serviciile cumparate cu ea).
O moneda poate avea putere de cumparare dar poate nu are valaore in comparatie cu alte monede, pentru ca nu o cumpara nimeni (mai ales daca nu este liber convertibila, cum sunt eur, usd, lira sternila, yen ...).

Iar legat de dezechilibre monetare: nu orice dezechilibru monetar duce la criza financiara. Iar de cand cu instrumentele finasnciare nemonetare, nici orice criza financiara nu duce la dezechilibru monetar.
Nu uita ca sunt tari care se imprumuta international in moneda lor (exemplu SUA). Iar cand trebuie sa dea banii, bat moneda si o exporta. Ei doar trebuie sa aiba grija la moneda care se intoarce la ei in tara. Cat timp bat moneda de-ampulea, pentru ei chiar e bine ca balanta externa sa fie negativa (importuri > exporturi). Daca ar veni toata moneda usd la ei, am da 100 usd pe un leu cel putin.

Dar eu cred ca deja ne abatem rau de la subiectul topicului deja (macar adineauri faceam o comparatie intre moneda si cryuptomoneda).
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 11:48   #2200
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Actual cred că se produce foarte puțin revenew per curent consumat, nu știu ce va agitați atâta, e dreptul oricui sa-si futa banul câștigat cum doreste! Eu daca as avea ce fute acuma e momentul sa cumperi și să uiți că ai dat banu pe crypto, am 3 cai de curse, mă uit la ei peste 3 ani daca unul din ei a câștigat ceva, când mă uit pot vedea cu stupoare că mai am 1% din investiție sau că trebuie să-mi fac planuri cu comisioanele de transfer !

Trimis de pe al meu Mi MIX 2 folosind Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sistem mining! pareri/idei/sfaturi brhams Cutia de sub birou 187 24-05-2016 19:51
Surpriza! Cash Shop-ul pentru Street Fighter V, amânat LAB501 Nivelul2 0 25-03-2016 19:20
To BITCOIN sau not to Bitcoin? HappyGuy Placi video 4 12-03-2014 12:32
Recomandare pc pentru bitcoin mining piticu Cutia de sub birou 9 04-02-2014 18:48
T420 - what value-cash? jonyyybe Notebooks & netbooks 7 08-05-2013 19:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,158
Total Online: 4910

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.