lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-12-2019, 15:25   #3181
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu sunt curios rau cum se vede un CRT bun, chiar si pe un sistem modern.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2019, 23:06   #3182
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Probabil raspunsul meu a fost prea acid, dar a fost directionat impotriva CRT-urilor, nu a ta sau a faptului ca ai postat.

Ideea e ca oricat de smechere ar fi, sunt degeaba. Tehnologia e atat de veche, incat chiar si pentru tine, care apreciezi chestiile respective, sunt irelevante pentru ca nu ti-ai lua asa ceva.
Faptul ca tehnologia este veche nu inseamna ca este inferioara.

Sunt o gramada de tehnologii vechi care au fost dezvoltate in continuare si inca se folosesc in echipamente high end sau echipamente specializate pentru anumite domenii.
dread is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 05:13   #3183
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by dread View Post
Faptul ca tehnologia este veche nu inseamna ca este inferioara.



Sunt o gramada de tehnologii vechi care au fost dezvoltate in continuare si inca se folosesc in echipamente high end sau echipamente specializate pentru anumite domenii.
Per total, e inferioara. Ca de-aia s-a făcut switch-ul de la CRT la LCD/OLED. Ca daca era superioara, ne indoiam toti birourile/mesele cu ecrane de 30kg si acum.

Nu ma intelege gresit, am ascultat vinyluri, cd-uri originale si flac-uri. Cu toate ca poate vinyl-ul are ceva aparte, asta nu inseamna ca ascult muzica pe pick-up-uri. La fel cum poate CRT-ul exceleaza la un capitol din 10, asta nu inseamna ca-l consider "tehnologie superioara" vs LCD/OLED care-l cocoșează la restul de 9 din 10.

Evident, probabil are un atu special cum are vinyl-ul vs digital, dar tot pentru hipsteri ramane.

Si o sa mai repet ceva. Cand o sa posteze cineva "bă, CRT rulz" si-o sa-mi arate o poza cu CRT-ul lui in 2020 pe care-l foloseste pentru daily pentru ca e "superior" o sa inteleg. Pana atunci o sa-mi mentin parerea ca valul asta de clipuri si review-uri din ultimele 6 luni despre cat de mega smechere sunt CRT-urile, sunt facute doar de hipsteri care au rămas fara material de unboxing.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 11:07   #3184
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Un amplificator pe lampi e mult peste cel modern.
La crt vs lcd nu cred.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 11:36   #3185
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Boggy nu stiu de ce nu asculti tu muzica pe pickup, dar eu nu ascult pentru ca nu imi permite portofelul si oricum nu am urechea sa faca diferenta intre un digital decent si analog, dar asta nu inseamna ca nu sunt persoane care nu o pot face.


Acel "un capitol din 10" la care excelau CRT-urile la momentul disparitiei, era imaginea si flexibilitatea la alegerea rezolutiei.
Comparand un IPS din 2019 cu un CRT, sunt sanse foarte mari sa aiba imagine mai buna IPS-ul insa intrebarea care o ridica cei care fac acele filmulete este "ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi oprit dezvoltarea tehnologiei CRT?"


@kretzu77 la fel ca si pickupurile, amplificatoarele pe lampi inca se produc si au, la fel, preturi astronomice.
dread is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 15:08   #3186
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Un amplificator pe lampi e mult peste cel modern.
La crt vs lcd nu cred.

Depinde, ambele metode introduc distorsiuni vs semnalul sursa. Diferenta dintre un tub bun vs un digital bun e ca ala cu tub are "norocul" de a introduce distorsiuni mai calde, vs digital care e prea "rece". Dar cum in studiouri ai nevoie de ceva care sa-ti redea cat mai neutru, tot pe digital se merge.

In schimb au foarte multe dezavantaje, daca dai un concert gen Untold cu amplificatoare pe tub lasi toata Romania fara curent.


Quote:
Originally Posted by dread View Post
insa intrebarea care o ridica cei care fac acele filmulete este "ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi oprit dezvoltarea tehnologiei CRT?"
O sa-mi permit sa raspund eu: nimic. Gain-urile vor fi fost absolut insignifiante vs efortul depus. Investitii enorme pentru a stoarce cateva procente(if any) de imbunatatire.

Schimbul asta de tehnologie se bazeaza in orice sector pe Foster's S-Curves. Adica, tehnologia noua o sa o depasesca pe cea veche chiar daca la inceput parea mult inferioara.

Si primele tranzistoare erau praf initial, dar au detronat rapid tuburile. Imagineaza-ti tuburi in telefoane. Imagineaza-ti noile Threadrippere cu tehnologia pe tuburi care ar fi fost dezvoltata pana in 2020.

Căruțele/caleștile erau de un rafinament exceptional cand a aparut Ford T care parea barbar. Ce-ar fi fost sa inovam in continuare caleștile?

Nimic bine, I can tell you that. Chemam Uberul prin telegraf si ajungea in 5 zile.

SPOILER:
Name:  Technology-S-curve-9-15.jpg
Views: 321
Size:  17.9 KB


Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 14-12-2019 at 15:58.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 17:48   #3187
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Boggy ai niste comparatii si idei bagate in cap....deci tu vrei sa spui ca orice tehnologie care a fost schimbata cu alta mai noua e net superioara?

Pe bune?

Zici ca un CRT exceleaza la 1 capitol din 10? Zici ca nu ar fi putut sa le imbunatateasca?

Poi hai sa vedem, Sony GDM FW900 il luam pe asta ca e poate cel mai bun, nu se mai fabrica de 15 ani.
No hai sa-l comparam cu ce avem acuma.

- 0 "zero" imput lag, indiferent de refresh.
- The FW900 had a viewable screen size of 22.5-inches, could max out at 2,560 x 1,600, but enabled an 80Hz refresh rate at a far less common resolution of 2,304 x 1,440. Its vertical refresh rate could hit 160Hz. Deci tu crezi ca daca mai lucrau 15 ani la CRT-uri nu le puteau face 4k sau 8k sau 16k? Serios crezi asta?
- De acuratetea culorilor are rost sa vorbim? Eu nu cred ca are dar vorbim daca vrei.
- Nu au pixeli, rezolutia nu afecteaza calitatea imaginii la fel ca pe un LCD.
- Form-factor aka motivul pentru are au murit, un CRT e prea mare, prea greu, mult prea mari costuri de transport si sa fim seriosi lumea cumpara ce e fain, nu ce e mai bun.
Deci tu zici ca pierde 9 din 10 un CRT vs LCD, eu zic ca pierde doar una dimensiuni/kg.
Dar probabil nu calitatea imaginii e cea mai importanta la un monitor.

Si comparam CRT de acu 15 ani cu LCD 2019 si is cam acolo, ca daca comparam FW900 cu ce LCD TN vrei tu de acu 10-15 ani, nici nu are rost.

Si plasma era mult peste LCD, la culori, contrast, imput lag...dar a murit pentru ca o plasma 4k ar fi avut ~3m, no hai spune-ne cat de rau bate LCD vietii si plasma.

La fel cu analog vs digital, cand vine vorba de muzica, tine de gust si de ureche, dar lampile suna...bine. Si nu cred ca ai boxe "digitale" in casa, ma indoiesc, cred ca tot boxe analog ai. Stii cand au fost inventate? 1924...Oare de ce nu folosim toti boxe "digitale" dupa 100 de ani?

Da uite ceva mai aproape de subiect film vs digital? Ce zici, care e mai bun?

La fel in industria cinematografica, cum de astia trag tot pe film ca acu un secol cand gasesti camere digitale pe toate gardurile???
Ti se pare ca se vad mai prost filmele lui Spielberg sau Tarantino pt ca is trase pe film?
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 14-12-2019 at 18:17.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 19:26   #3188
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
@Boggy ai niste comparatii si idei bagate in cap....deci tu vrei sa spui ca orice tehnologie care a fost schimbata cu alta mai noua e net superioara?

Pe bune?
Da. Ca altfel superioritatea asta de care zici tu le-ar fi facut viabile, vandabile. Iar toti producatorii de televizoare ar fi continuat sa le dezvolte. Daca si conducerea Sony gandea ca tine acum erau in faliment de la atata superioritate.

Quote:
Zici ca un CRT exceleaza la 1 capitol din 10? Zici ca nu ar fi putut sa le imbunatateasca?

Poi hai sa vedem, Sony GDM FW900 il luam pe asta ca e poate cel mai bun, nu se mai fabrica de 15 ani.
No hai sa-l comparam cu ce avem acuma.

- 0 "zero" imput lag, indiferent de refresh.
Adevarat, de-aia toti jucatorii profesionisti care probabil simt diferentele de 25-50ms folosesc CRT-uri sa-i bata pe fraierii cu LCD-uri. Tu vorbesti aici de 0 vs 1-3ms cat au LCD-urile de gaming. Dpdv al unui om, e fix acelasi lucru. Am cautat de curiozitate la al meu, care e vechi vs ce e acum pe piata(review din 2012 btw), si pe care l-am luat pentru panou(culori, uniformitate), nu pentru gaming.

Quote:
Latency is an important value for players, we determine it as the sum of the signal delay time and half the average frame change time. With a signal delay of just 0.8 milliseconds, the Eizo FS2333 is, as promised in the advertising, one of the practically delay-free monitors, such short values ​​were rarely found even with the earlier tube models. The time to the target brightness is also very short at 3.8 milliseconds (overdrive fastest), with an average total latency of just 4.6 milliseconds, the Eizo FS2333 is recommended even for the fastest games.
Quote:
The FW900 had a viewable screen size of 22.5-inches, could max out at 2,560 x 1,600, but enabled an 80Hz refresh rate at a far less common resolution of 2,304 x 1,440. Its vertical refresh rate could hit 160Hz. Deci tu crezi ca daca mai lucrau 15 ani la CRT-uri nu le puteau face 4k sau 8k sau 16k? Serios crezi asta?
Da, era mult mai greu. Si e simplu din cauza a cum functioneaza tehnologia CRT. Sa trimiti 4k, adica sa mapezi pe ecranul pe care-l bombardezi cu electroni 8.5 milioane de puncte individuale e greu din cauza preciziei/unghiului la care trebuie sa faci diferentierea intre raze. Raze care-s deflectate din calea lor dreapta de un camp electromagnetic. This thing is crazy. Dpdv al ce le-a trecut unora prin cap de-au ajuns aici, kudos.

LCD-urile/OLED-urile sunt scalabile pe panouri uriase la rezolutii fantastice. "Retina" display care-l ai pe telefon crezi ca nu se poate extinde cu acelasi DPI la ce dimensiune vrei? Aaa, ca nu e viabil din cauza costului, e alta treaba.

Quote:
- De acuratetea culorilor are rost sa vorbim? Eu nu cred ca are dar vorbim daca vrei.
Sunt suficiente monitoare care se calibreaza sub dE3(limita umana de distingere intre nuante). Al meu Eizo de exemplu are average dE 0.3 dupa calibrare. Ma ocup cu editare foto/video, si nu cred ca as putea sa-ti zic ca un monitor e la dE 0.2 sau dE 2 de exemplu.
Acum, daca CRT-ul are culori mai precise, degeaba le are daca tu ca om nu poti sa faci diferenta intre ele. Facem tehnologii pentru extrateresti?

Daca ziceai de uniformitatea luminii/culorii, acolo da, probabil au avantaj, dar iar, minor. Aaaand totul se ducea dracului daca treceai prin camera cealalta cu un magnet in buzunar. Atat de reliable e tehnologia sa-ti afiseze culorile. )

Quote:
- Nu au pixeli, rezolutia nu afecteaza calitatea imaginii la fel ca pe un LCD.
Corect, un avantaj in ceea ce priveste gaming-ul. LCD-urile scaleaza bine la 1/4. Adica un monitor 4K o sa-ti afiseze continutul 1080p foarte bine, in loc de 1 pixel aprinde 4 la fel. Daca trebuie neaparat sa joci la 2957x1223px pe monitorul tau 4K, da, nasol la LCD-uri.

Quote:
- Form-factor aka motivul pentru are au murit, un CRT e prea mare, prea greu, mult prea mari costuri de transport si sa fim seriosi lumea cumpara ce e fain, nu ce e mai bun.

Deci tu zici ca pierde 9 din 10 un CRT vs LCD, eu zic ca pierde doar una dimensiuni/kg.
Dar probabil nu calitatea imaginii e cea mai importanta la un monitor.
Imi place maxim ca zici ca un CRT bate un LCD la 9 capitole din 10, scriind asta de pe un LCD. Ce te opreste sa cauti un CRT bun daca sunt in halul asta de bune vs jegurile astea de LCD-uri?
Sa nu mai amintim faptul ca in momentul in care trimite electronii aia fix inspre fata ta emite radiatii X-fucking-Ray.

Quote:
Si comparam CRT de acu 15 ani cu LCD 2019 si is cam acolo, ca daca comparam FW900 cu ce LCD TN vrei tu de acu 10-15 ani, nici nu are rost.

Si plasma era mult peste LCD, la culori, contrast, imput lag...dar a murit pentru ca o plasma 4k ar fi avut ~3m, no hai spune-ne cat de rau bate LCD vietii si plasma.
Plasma dpdv al tehnologiei avea intr-adevar niste atuuri, dar foarte multe deficiente. Se ducea plii dupa ceva timp, consuma curent direct de la Chernobyl, o luai mai mult pe post de resou, si era greu/scump de produs. Ca tot vorbeam de tehnologii si detronarea lor in S-Curve, in clipa asta OLED-ul e un pic sub varfurile LCD-urilor ca total al tehnologiei. OLED-urile, dupa ceva rafinament (diminuare/eliminare burn-in, scaderea costurilor de productie) o sa transforme LCD-urile in ce sunt CRT-urile acum. Asta daca nu vine mai tare din spate microLED-ul, ca vad ca OLED-ul o ia razna cu rahatul ala de folding in loc sa-i rezolve calcaiul lui Ahile.

Quote:
La fel cu analog vs digital, cand vine vorba de muzica, tine de gust si de ureche, dar lampile suna...bine. Si nu cred ca ai boxe "digitale" in casa, ma indoiesc, cred ca tot boxe analog ai. Stii cand au fost inventate? 1924...Oare de ce nu folosim toti boxe "digitale" dupa 100 de ani?
Haha, te referi la difuzoare? WTF? Cam cum ar suna difuzoarele "digitale"? Comparam o tehnologie cu o tehnologie... inexistenta?

Quote:
Da uite ceva mai aproape de subiect film vs digital? Ce zici, care e mai bun?

La fel in industria cinematografica, cum de astia trag tot pe film ca acu un secol cand gasesti camere digitale pe toate gardurile???
Ti se pare ca se vad mai prost filmele lui Spielberg sau Tarantino pt ca is trase pe film?
Filmele astora mari ar putea fi trase si pe iPhone, nu astea le face importante. La fel cum daca e praf ca scenariu/actorie/etc, daca-l tragi pe film il face un film bun.

E o alegere a lor dar nu pentru ca dpdv al tehnologiei e mai bun, ci pentru look. Singurul motiv. Ca dpdv al tehnologiei e infernal de lucrat pe film. De la chimie, la faptul ca ocupa enorm de multa banda scumpa, la faptul ca daca a intrat lumina la el s-a dus dracului, etc, etc.

Si hai sa-ti zic ceva fain. Tu cand vezi filmul la cinema nu-l vezi "tras pe film". Vezi un scan al filmului facut cu un senzor digital care-l preia, il face digital, un editor il editeaza pe PC in mod digital corectand diverse, toate astea ca apoi la final proiectorul digital din cinema sa ti-l afiseze. Deci măiastrul film ajunge la ochii tai prin 2 reconversii digitale + tweaking digital la edit intre. Fac pariu ca daca ni se arata doua filme trase profi side by side, unul tras pe film, si altul pe digital cu masterizare de film (filtre, noise adaugat, etc) n-o sa putem zice care-i care.

Filmele "pe film" sunt "pe film" in momentul in care un proiector cu lampa trimite lumina PRIN diapozitivele care ruleaza prin fata.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 14-12-2019 at 19:52.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 19:52   #3189
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pe producatorii de TV-uri sau orice altceva ii doare in cur de calitate daca asta e in detrimentul vanzarilor.
Hai ma ce dracu nu iti aduci aminte ce "revolutie WOW" a fost cand au aparut pe piata primele LCD-uri (monitoare si TV), totul era de cum arata, e mare subtire.....calitatea imaginii....dai pace.
De asta nu au mai facut CRT-uri, ca ar fi fost puse la vanzare in magazin langa LCD si nici dracu nu le cumpara, indiferent de cum ar fi aratat imaginea.

Ce ma tot intrebi de ce nu folosesc CRT? Nu se mai fabrica de aia nu folosesc, nu se mai fac de 15 ani. Is mari si grele cum am mai spus.
Am un CRT Dell de 15' in garaj, poate o sa-l instalez sa vad "cum era" dar nu am adaptor VGA/dispaly port sau hdmi. Si oricum nu l-as tine pe birou ca e urat.

Dar sa spui ca un LCD e net superior unui CRT in 9/10 capitole si ca nu ar mai fi putut evolua e o mare prostie.

Plasma mea Panasonic inca nu s-a dus pe **** de ~8 ani....

Am zis de difuzoare in ideea ca e o tehnologie foarte veche, dar nu se plange nimeni de ea.
Daca faci poze pe film alea is mai aproape de ce vezi cu ochiul tau. Pe digital trebuie prelucrate sau softul ii spune cum sa arate. Rezultatul final poate fi acelasi, dar atunci cum e cu tehnologia? ....."tehnologia noua o sa o depasesca pe cea veche chiar daca la inceput parea mult inferioara."
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 14-12-2019 at 19:56.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 20:02   #3190
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Daca faci poze pe film alea alea is mai aproape de ce vezi cu ochiul tau.
Mit. Orice film fotografic de la orice producator are un alt look. Alte nuante, alt tipar de noise, alt contrast, etc. Il alegi pe care-l consideri tu, subiectiv, mai ok.
Sa nu mai zic ca dupa ce ca fiecare e diferit, vii cu un alt factor in ecuatie, si anume procesarea, chimicalele de dupa. Dupa ce ca avem xșpe variabile deja ajungem la y*xshpe look-uri pentru acelasi cuvant "Film".

SPOILER:


Mie mi-ar placea mai degraba o lume in care ar fi continuat sa dezvolte tehnologia cu aburi, ar fi fost mai misto un claxon care sa faca "chuuu-chuuu". Dar au venit nenorocitii aia cu diesel-ul, si dupa aia cu electric. Mooie Elon.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 20:05   #3191
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Steampunk FTW
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 20:16   #3192
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Chiar la asta ma gandeam cand scriam, a world like that I would like. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 20:24   #3193
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oricum ne agitam degeaba......proiectorul le bate pe toate
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 20:28   #3194
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Apropos de proiectoare, stiti ceva pico ieftin si bun? Vreau sa-l pun pe tablia de pe pat sa bata in sus pe tavan. Lazy mode binging. )

Pe mine asta m-a lasat masca ca proiector normal.

https://www.mi.com/us/mi-laser-projector-150
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 20:38   #3195
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

E funny ca au fost mentionate filmele pentru ca e una dintre tehnologiile pentru care trecerea la digital nu este benefica (si ma refer strict la producatorii de filme).

Un film facut pe suport digital este limitat de rezolutia la care a fost filmat, daca este folosita pelicula de film poate fi scanat apoi in ce rezolutie vrei tu.

Daca un film facut in perioada in care cel mai bun/mare senzor avea doar 1080p ar fi fost filmat direct pe suport digital, crezi ca ar fi putut fi scoase versiuni 4k?!?

Dar avem filme, ca de exemplu, Zorba Grecul la rezolutie 4k pentru ca in 1963-1964 acea rezolutie era in mare voga /s

Revenind in zona de IT, o tehnologie care este dezvoltata in continuare si este folosita pentru solutii de arhivare este caseta digitala, desi avem hdd-uri si ssd-uri.
dread is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 20:48   #3196
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu mai sunt la zi cu proiectoarele, acu 2 ani eram nehotarat intre oled si proiector, atunci stiam ce si cum dar de atunci pauza.

Pare fain, poti face proba sa vezi daca e ce vrei tu, daca nu retur. 14 zile de vizionat filme pe tavan ar trebui sa te lamureasca...
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 21:10   #3197
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ideea este că degeaba ai un film artistic filmat pe “film” în loc de digital, pentru că în 10 ani nu se mai uită nici dracu’ la el, indiferent ce capodoperă este.

Lumea nu este interesată să vadă Star Wars primele două episoade să zicem... lumea vrea strict episoade noi. Deci degeaba au ăia rolele originale și pot face remaster, valoreaza fix pix.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 21:33   #3198
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

La proiectoarele accesibile exista tehnologia DLP si 3lcd, dlp mi se pare mult ramasa in urma fata de 3 lcd ca are color wheel si poate produce rainbow efect. Are si avantaje DLP fata de 3 lcd contrastul si nivelul de negru reprodus.

Trimis de pe al meu SM-G390F folosind Tapatalk
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 21:41   #3199
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si asta e partial un mit, rescan la rezolutie mai mare nu inseamna neaparat detalii in plus. Nu-ti imagina ca daca scanezi un film la 16K inseamna ca o sa ai liniar mai multe detalii. Da, cu siguranta, filmul are mai multe "detalii" decat 1080p sa zicem, dar de la 4K-8K incep sa existe limitari din alta parte, si anume sharpness-ul opticii si noise.

La final da, e mai mare ca suprafata, dar nu distingi neaparat mai multe lucruri in plus ca detalii efective.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2019, 22:45   #3200
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am văzut un remaster din primul Star wars, mă rog jumate că m-am plictisit, se vedea blurat, șters și fără detalii. Limitarea venea clar din camerele video de la vremea aia.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 3974

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.