lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-03-2013, 05:47   #21
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Eu sincer aș sugera să cauți un SSD minuscul (gen 30GB) pentru bench & stuff.

Cu WM aruncă un ochi pe aici poate-ți vin niște idei, arată bine momentan, totul vine cu experiența personală.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2013, 21:58   #22
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tocmai ce am facut cateva schimbari, asa ca e cazul sa le mentionez si aici.
Am vandut MSI-ul, cu o oarecare tragere de inima, deoarece a fost placa de baza pe care am invatat sa modific voltaje si sa ma bat cu cei cu componente mai rasarite. A fost un G41 care nu s-a facut de rusine.

Astfel, locul ei a fost luat de sistemul pe care dadeam bench-uri, si anume: Gigabyte GA-Ep45T-UD3P care a venit cu E8400 E0 (ce a inlocuit E5700'le) si Prolimatech Megahalems Rev. B impreuna cu ventilatorul ce vine cu True Spirit 120. Initial acest cooler trebuia vroiam sa-l pun, dar Megahalemsu' era deja montat, asa ca le-am lasat asa. Momentan am ramas fara sistem dedicat pt bench-uri, dar sper ca situatia sa se schimbe pana la toamna.





De asemenea, am inlocuit si sursa cu cea de bench, urmand sa-mi mai iau una. Aici nu sunt inca hotarat: sa-mi una mai serioasa pentru benchmarkuri sau sa-mi iau una care sa fie suficienta pt sistemul asta si sa o folosesc in continuare Chieftec-ul pt al 2-lea sist.





Pe partea de video am facut un upgrade, GT240-ul fiind inlocuit de un Saphire HD5770 Vapor-X.
Schimband si placa de baza, pot sa folosesc intregul kit de memorie achizitionat asta toamna de la emag. Cel putin pe partea asta stiu ca nu mai trebuie sa fac upgrade, 16 GB fiind mai mult decat suficient





La capitolul stocare am adaugat inca un WD Caviar Blue AAKX de 500 GB si am facut un RAID 0. Am creat 2 discuri, unul pt W7 si joace cu stripe de 64 Kb, si un disc cu stripe de 128kb. Nu mi se pare ca e mare diferenta fata de un singur HDD si in plus bootarea dureaza ceva mai mult pt ca sistemul verifica daca matricea e ok, or some shit like this. Am dat asa rapid cate un test, rezultatele sunt in ss-urile de mai jos.




Discul cu W7:


Al 2-lea disc:


HDD-ul Hitachi care nu face parte din matrice:



Nu am avut ocazia sa ascult placa de sunet onboard de pe acest Gigabyte si nici nu cred ca o voi face. La inceput pt ca am folosit placa pt oc si nu am avut nevoie de sunet, iar acum am un M-Audio Audiophile 24/96 Rev. B (multe multumiri lui George G.). Cred ca am mai postat undeva, am schimbat si vechiul amplituner cu un Onkyo A-9511.





Era sa uit, am violat putin si carcasa, mai exact partea frontala. Am taiat o bucata de plastic care mi se parea inutila si doar limita ventilatorul frontal. O sa vedeti in poze despre ce este vorba mai exact. Am mai adaugat inca un ventilator Spire de 120mm in bay-urile de 5,25". Cam multe ventilatoare, insa afara e caldut, carcasa e asezata sub birou si sunt genul caruia nu-i prea place sa vada temperaturi de peste 50 C in pc-ul de daily use.
Stiu ca e un adevarat haos in spatele placii de baza, insa momentan nu stiu cum as putea aranja toate alea mai bine. As fi putut folosi niste fasete negre mai ales ca aveam la indemana, insa in functie de sugestiile care le primesc pe aici e posibil sa mai fac modificari.
Asadar, astept pareri, si mai ales sugestii referitoare la ce as mai putea imbunatati.
Urmeaza sa gasesc setarile optime pt frecventa si voltaj ale CPU si RAM si am cam terminat. Cred.







Last edited by Bogd4n; 16-05-2013 at 22:02.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2013, 22:00   #23
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si cateva poze care nu au "incaput" in postul anterior:










Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2013, 22:08   #24
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Foarte frumos. Detaliat, cu poze multe, me gusta.
Două opinii (a nu se lua prea mult în considerare, sunt subiective):

1. Ventilatoarele cu LED-uri sunt... so 2000's (un fel de last year's fad).
2. Dat carpet. It's awful
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2013, 23:22   #25
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

1. Cu alea a venit carcasa, se pot opri foarte usor, am buton pe front panel-ul de la carcasa.
2. I know.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2013, 00:20   #26
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Place sistemul, e foarte decent si ingrijit numai sa nu lasi praful in el sa se adune ca e jale.
Schimba spireul din fata ca e avion daca e acelasi vent de care cred eu


Cum e ventul TR overall, ma tentat sa iau 2 bucati dar m-am abtinut.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2013, 00:41   #27
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

In momentul asta, spire cred ca e cel mai silent vent din carcasa. Cred ca merge pe la ~800-900 RPM.

Ventul TR e ok. La max RPM, adica ~1500 se aude insa e drept ca nu l-am testat decat pe cooler. E posibil sa se auda asa si din cauza aerul care trece printre lamelele cooler-ului. Pus pe PWM cum e acum...se aud altele mai tare decat el, de exemplu cele 3 HDD-uri.
Problema e ca nu le pot testa prea bine din cauza ca sunt multe. Daca am timp maine, incerc sa verific mai multe.

Din pacate 2 din cele 3 ventilatoare care vin impreuna cu carcasa sunt cu doar 2 fire, astfel ca nu le pot controla turatia, si sunt cam galagioase.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2013, 01:10   #28
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Inteleg cum e, am scapat de ele urgent...

Orice mizerie cu 3 cabluri e mai buna decat orice vent cu 2 pini. Spire e oke ca vent, rezista mult daca il mentii curat alfel se ineaca si moare repetitiv... nu baga teste ca nu-i stres, eram interesat oarecum calitativ si zgomot, dar atata timp cat ai alceva mai galagios n0are rost sa te complici cu teste.

Da si la mine HDD_urile sunt cele mai galagioase....elastice FTW = aproape zero sunet

Last edited by agarici cu pedale; 17-05-2013 at 01:19.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2013, 11:06   #29
mitty
Senior Member
 
mitty's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: cluj-napoca
Posts: 1,286
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Imi place placa video, unitatea optica la fel ca mine, sistem frumos
__________________
...dar banii zici ca sunt ursi polari pentru mine. Ii vezi doar la televizor...'' by bogzilla ''
mitty is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2013, 12:37   #30
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si eu sunt destul de multumit cum a iesit, cu cateva exceptii. Pe panoul lateral unde am ascuns firele e un e fel de haos orgnaizat, trebuia sa ascund mai bine firele de la ventilatorul top si cel de pe cooler, insa cel mai dezamagit sunt de performanta RAID-ului. Nu mi se pare mai rapid decat un HDD clasic.
Ce as vrea sa mai fac, ar fi sa schimb ventilatoarele cu unele mai silentioase si sleeving pe majoritatea cablurilor (front panel + ventiloare mai ales). Dar asta mai are de asteptat.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2013, 11:17   #31
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am mesterit azi putin la setari.
VID-ul procesorului e 1.300, dar se pare ca nu are probleme in a functiona la 3,7 Ghz cu 1.200 V.

Voltajele setate in BIOS sunt cele care se vad in Easy Tune pe coloana "Target". Valorile care sunt la fel pe ambele coloane sunt lasate pe Auto, restul au fost setate manual.

Daca va intrebati de ce am pus atatea programe de monitorizare a temperaturii, e pt ca vroiam sa vad daca exista diferente intre ele. Si se pare ca exista..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	temp.jpg
Views:	700
Size:	613.2 KB
ID:	36346  
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2014, 16:53   #32
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mi-au ajuns azi niste chestii, asa ca tre sa o iau de la capat. Dezmembreaza PC-ul, curata tot de praf monteaza componentele la loc plus, fa loc unora noi.
Sa vedem daca facem rost de compresor.
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2014, 13:28   #33
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pt ca Gigabyte-ul parca nu statea bine inchis in carcasa si pt ca e vreme numa' buna pt bench, am decis sa il scot afara. In locul placii de baza si al batranului E8400, a venit kit pe socket 1155. Mai preci un Asrock P67 Pro3 si un Pentium G2020.




Si pentru ca tot am scos toate placile afara, nu puteam rata ocazia sa le pun pe toate impreuna, asa ca pentru o poza de grup.



Am inlocuit si coolerul cu un True Spirit 120. Probabil era suficient coolerul stock pe un astfel de CPU, insa cel putin pe asta pot sa il pun si pasiv daca e nevoie.
Ventilatoarele depe carcasa le-am inlocuit acu ceva vreme cu Enermax TB Apollish: cate unul de 14 front si top, si unul de 12 in spate. Din pacate cand am montat noua placa de baza am fost nevoit sa renunt la ventilatorul de sus deoarece nu puteam sa pun mufa de alimentare cu 8 pini pt CPU. O alta varianta ar fi fost sa tai acea clema de siguranta de pe mufa, dar cum sursa este in garantie am zis ca nu fac astfel de operatii.
Am mai adaugat un SSD Kingston V300 SSDNow si cam atat. Restul componentelor au ramas in parte parte aceleasi.


Am pus din nou tot kitul de 16 GB RAM pt ca o perioada am folosit doar jumate din el.


A mai urmat un pic de wire management si cam atat. Cu roate ca lumea cand vine la mine si vede carcasa zice ca e mare, sta destul de prost la capitolul wire management. Prima problema care o are e cea care am specificat-o mai sus. Nu exista spatiu suficient intre ventilatorul top si placa de baza. La Gigabyte cu putina chinuiala am reusit introduc mufa EPS 8 pini pt ca era mufa amplasata ceva mai in lateral, mai spre I/O shield ca sa zic asa. La Asrock in schimb nu a mai mers treaba. O alta problema a carcasei e ca nu are gauri pe unde sa tragi din spatele carcasei mufa cu 24 de pini. Oricum la sursa mea e cam scurt acel cablu si nu cred ca as fi putut oricum sa il trag prin spate, dar ca idee e un minus al carcasei.
O alta problema e ca nu pot sa montez un ventilator de 14 in bay-urile de 5,25". Aici am in plan sa fac ceva modificari sa pot monta unul.




Cam atat momentan. Nu sunt foarte multumit de ce a iesit, se putea si mai bine. Intr-o zi (cu soare) poate o sa ma apuc si de sleeving, dar pana atunci sper ca pentru o perioada sa nu ma apuce alte nebunii sa o desfac iar. Pur si simplu wm-ul ma omoara. Probabil si pentru ca nu sunt foarte indemanatic.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_201401_002.jpg
Views:	1215
Size:	434.8 KB
ID:	41676   Click image for larger version

Name:	IMG_201401_010.jpg
Views:	890
Size:	577.1 KB
ID:	41677   Click image for larger version

Name:	IMG_201401_005.jpg
Views:	856
Size:	347.7 KB
ID:	41678   Click image for larger version

Name:	IMG_201401_003.jpg
Views:	868
Size:	597.2 KB
ID:	41679   Click image for larger version

Name:	IMG_201401_006.jpg
Views:	964
Size:	456.7 KB
ID:	41680   Click image for larger version

Name:	IMG_201401_007.jpg
Views:	869
Size:	416.5 KB
ID:	41681  
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.

Last edited by Bogd4n; 30-01-2014 at 15:14.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 3459

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.