lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Notebooks & netbooks Macbook users strictly forbidden. Trespassers will be shot on sight. Survivors will be shot again.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-07-2017, 12:10   #81
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

i5 si i7 la 20 de coco mai repede iau acer decat branduri mari care fac rabat maxim la calitate.

cred ca la acere din 100 de bucati la 5 au picat incarcatoarele si 2 s-au stricat , unu pe mufa de alimentare altul pe mobo, solutionate imediat ... that nice (vorbesc de exp de acum 2 ani)

acer-ul a ajuns destul de sus, si nu , nu il laud dar imi plac de ei maxim pe partea de gaming.

in categoria de under 30 meleoane, nu pot recomanda del si lenovo pentru ca aici sunt cam meh ca dotari si build quality, asusul sunt decenti dar overprice si ma indoiesc ca gasesti ceva grozav dar cred ca mai repede as alege asus sau acer , indiferent de alegere as merge pe garantie extinsa inca un an in caz ca moare storno , new lpt

Daca o iei pe partea SH, Thinkpadurile sunt jmechere rau de tot si gasesti la preturi bune daca nu vrei GPU dedicat, te tin o viata si sunt construite inchegate, un T440 pleaca de la 10 mil ca idee si are 2 baterii, doar cu bateria interna (fara cea externa) e ultra portabil deja.
Optional cum zice si MBC daca ai bani sunt Latitude si Elitebook-urile dar dpmdv prefer thinkpadurile.

Last edited by agarici cu pedale; 05-07-2017 at 12:12.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2017, 12:49   #82
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Toți vor laptopuri noi, din magazin, cu garanție. Iar cînd tre să te încadrezi într-un buget anume, opțiunile devin brusc limitate. O să mă feresc pe viitor de low end-ul de la Lenovo.

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2017, 12:52   #83
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

rezolvarea este simpla... nu recomanzi
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2017, 13:51   #84
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am avut o gramada din seria B50-80 au mers perfect dar sunt fuking low cost, meh, n-am avut nici o problema cu niciunul decat cu o baterie out of the box. Daca nu ar avea panelurile alea de ***** laptopurile low-end ar fii altceva, as interzice rahaturile alea daca as putea.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2017, 14:02   #85
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Toți vor laptopuri noi, din magazin, cu garanție. Iar cînd tre să te încadrezi într-un buget anume, opțiunile devin brusc limitate. O să mă feresc pe viitor de low end-ul de la Lenovo.

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk
Daca vor neaparat noi, din magazin, in 20 de milioane, cel mai bine nu recomanzi nimic. Daca, totusi, te simti obligat sa recomanzi ceva, dupa cum zicea agarici, mai bine un Acer sau un Fujitsu decat Lenovo. La fel si la 15 milioane. Desi, la 15 milioane mai bine iei ce e cu procesor mai rapid pentru ca la nivelul ala conteaza.

Dintre Lenovo, HP si Dell, la nivelul de 15-20 de milioane, probabil ca Dell ar fi prima mea alegere pentru ca au garantia aia de 3 ani next business day in timp ce Lenovo si HP au 2 ani la persoane fizice si 1 an la firme.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 05-07-2017, 14:23   #86
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lenovo au 2 ani chiar si la firme... Doar lenovo lua my ex boss ca sa zic asa si aveau 2 ani, de cateva ori am luat Dell-uri si am avut probleme cu toate bucatile, lot nasol cel mai probabil sau ghinion pur. HP-urile au fost rare prin firma dar decente, again probleme si cu ele.
Chair si eu am luat Y50-70 pe firma in scop personal ca sa-mi deduc TVA-ul si am 2 ani, uimitor la PCG, ca si magazin online doar cel.ro dau garantie 12 luni.
Noi luam direct de la importatori dar de multe ori magazinele online aveau preturi ai bune per bucata daca venea vorba de numar mici de bucati.

La sub 20 mil conteaza doar urmatoarele, procu cu cea mai mare viteza si ecranul si sa ii tragi un SSD pt ca HDD-urile mor la 5200RPM, toate sunt extrem de grele si majoritatea scartaie din toate incheieturile no matter what, dar asta nu e un lucrur rau neaparat.

Am adus in discutie lenovo ieftine chiar daca eu personal nu mi-as luat si nu as recomanda, au fost folosite toate in conditii extreme, gen magazine cu mancare unde sunt vapori de ulei,calduri insuportabile etc si ruleaza fin, in special am luat B50-80 cand erau pe piata, acum nu mai stiu care sunt modelele B (business low cost) dar isi fac treaba lejer in conditii grele vs altele insa despre motelele non business nu ma pot exprima si nici nu am curaj sa zic cuvinte de lauda pt ca nu mi-a placut absolut niciunul.

Iti spun urmatorul lucru, laptop ieftin trebuie sa iei doar fara dedicata, altfel o sa ai probleme 90% din cazuri sooner or later + ca racirile sunt rahitice iar strutocamilele alea de GPU-uri oricum sunt foarte proaste si intel HD-ul ii da coate, automat si autonomia bateriei scade daca ai GPU dedicat so... keep it simple.

Last edited by agarici cu pedale; 05-07-2017 at 14:31.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,125
Total Online: 3430

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.