lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-03-2010, 19:29   #221
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by matose View Post
Voi nu vreti sa intelegeti ca ASRock nu mai are absolut nici o treaba cu ASUS demult?
Eu am inteles deja, incearca sa explici si altora te rog.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2010, 20:00   #222
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Spre deosebire de cazul tau, in care 90% din post-uri contin AsRock.
Da sigur, te-ai uitat probabil peste toate posturile mele, oricum iti spun ca te inseli foarte mult.... Da, sunt fan Asrock ca sa zic asa, mai apar si eu brandu' asta ca si asa multi mai arunca cu pietre in el.
Dupa ce o sa-mi cumpar un Palit, o sa fiu fan Palit, nici aia nu sunt buni..si asa mai departe....
Quote:
La fel cum unele pietre se farama foarte usor.
Numai ca pietrele alea sunt mai ieftine si nu fac gaura asa mare la buzunar si nici nu ai asteptari asa mari de la ele, mult mai deceptionat esti de un gigi cand clacheaza.
Quote:
Cum au crescut-o mai exact? Eu chiar nu am lucrat cu AsRock si nu stiu despre ce vorbesti. Deci vreau sa vad, dar nu pot.
VRM-uri mai bune, biosuri mai bune, pcb-uri construite mai inteligent, mai multe accesori/features, diferite gadgeturi sa le zic asa butoane POWER/RESET/CLEAR CMOS....DEBUG PANEL, etc, bineinteles ca daca nu uiti un pic pe site la ei nu stii .
Au si nettopuri Ion la care se poate face overclock la Atom, fac si laptopuri mai nou..Sunt in expansiune.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 12-03-2010 at 20:34.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2010, 20:31   #223
the dude
Senior Member
 
the dude's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 718
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Kimi View Post
Cam manelar nume, da noh.
Nu e manelar, e traditionalist

"Tare ca piatra,
Iute ca sageata..."
the dude is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2010, 08:39   #224
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

AsRock sunt mai ieftine deoarece nu folosesc ultima tehnologie in materie de componente, veti observa ca majoritatea componentelor sunt mai mari ca dimensiune, de asemenea au simplificat schema electrica la maxim, deci mai putine componente, asta implica costuri mai mici de productie, astea nu prea au legatura cu fiabilitatea in conditii default dar in schimb au legatura cu overclockul permis atat ca performanta cat si ca timp.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 13-03-2010 at 08:42.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2010, 10:47   #225
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,082
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din experienta proprie am lucrat atat cu produse entry level cat si cu enthusiast si mainstream, placi de baza evident ca despre asta era vorba. Despre AsRock am numai pareri bune, chiar de cand au aparut ca brand au facut placi de baza ieftine si pe care te poti baza ca fac ceea ce scrie pe cutie ca fac.

Cat despre placile de baza de top, am avut experiente neplacute si cu Gigabyte, Asus, DFI, Intel, MSI si poate altele, si asta la placi de baza care costau poate si de 10x cat un AsRock... poate e chestie de noroc dar zic eu mai degraba de calitate de constructie proasta si ambitii de performanta prea mari din partea producatorului.

P.S. pana acum n-am detinut nici un fel de Gigabyte mid/high end care sa nu ma dezamageasca
__________________
Old troll...
Victor is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2010, 14:11   #226
varz
VIP
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 464
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by xdan
Da sigur, te-ai uitat probabil peste toate posturile mele, oricum iti spun ca te inseli foarte mult
Corect, nu-i vorba de 90%, e vorba de 20%... oricum, un procent maricel.
Quote:
nici nu ai asteptari asa mari de la ele, mult mai deceptionat esti de un gigi cand clacheaza.
Am asteptari pe masura pretului. Asta nu presupune ca de la un AsRock nu ai cum sa nu suferi "deceptii". Oricum, aici factorul psihologic primeaza prea mult. Asa ajungi sa declari o grasa la fel de buna ca un topmodel, doar pentru ca ti-a supt-o la fel de bine.
Quote:
VRM-uri mai bune
Mai bune decat ce faceau inainte adica. In sensul ca de la stadiul de "ugh" au ajuns la stadiul de "meh".
Quote:
biosuri mai bune
Aici nu ma bag, posibil sa ai dreptate.
Quote:
pcb-uri construite mai inteligent
Asta tine de ergonomie, nu de calitate.
Quote:
mai multe accesori/features, diferite gadgeturi sa le zic asa butoane POWER/RESET/CLEAR CMOS....DEBUG PANEL
Again, fetures, bling & stuff.
__________________
Lurk moar!
varz is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2010, 20:35   #227
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Argumentati tehnic daca sau cu ce nu sunteti de acord, nu vreau sa mai vad jigniri sau alte porcarii
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2010, 11:56   #228
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ok fetelor, si uite asa a trebuit sa fac eu curatenie pe o arie tehnica, pentru ca plecaseti toti cu boii la arat. A venit caldura? Ne-am incins prea tare? Ce era cu mizeria asta pe threadul asta? Nu poate omul sa se ocupe de altceva 1-2 zile ca va si puneti picioarele pe masa? Nu va e rusine asa putin?


1. Steve-o - nu ma intereseaza experienta ta anterioara cu placi Asrock. Poti sa expui civilizat argumente impotriva acestui brand nu sa incepi intentionat un flame aruncand diverse injective in nasul fanaticilor Asrock. E dreptul tau sa ai o parere proasta despre brand-ul asta, dar nu ai nici un drept sa incerci sa le impui si altora aceasta parere.

Cur piatra spui? Dar ce ai tu acasa mon cher? Anus? Gigacrap? MicroShitInternational? Putem sa ne batem joc de orice brand asta nu inseamna ca facem un lucru inteligent.

2. Gasca vesela de Asrock fans - se poate, va rog eu mult, dar va rog eu mult de tot, se poate sa nu mai preaslaviti brand-ul lui peste pe ORICE thread aveti ocazia? Va inteleg, e ieftin, e bun e minunat, am inteles, e super. Acum se poate sa nu incercam sa impunem parerea asta tuturor de pe aici? M-am cam plictisit, sincer...


Bottom line. Aici discutam cu argumente tehnice, nu suntem pe threadul de off-topic. In ultimele posturi nu am vazut decat niste fetite frustrate care se trageau de codite...


Asrock a fost cu siguranta un brand cu probleme, fiind totusi targetat spre partea ieftina a pietei. Au avut intotdeuna partea lor de inovatie (placile cu doua socket-uri diferite, placile cu suport DDR/DDR2, AGP/PCIE, etc), dar, la fel, au avut intotdeuna si partea lor mai putin placuta (feeling-ul ieftin pe care il ai cand te uiti la PCB si la componentele folosite, BIOS-ul destul de retard in comparatie cu ce ofera jucatorii mai mari, etc). In ultima vreme vad ca s-au mai imbunatatit lucrurile in tabara lor, ceea ce nu poate decat sa ne bucure. Totusi, haideti sa ne pastram ratiunea si sa nu o luam razna. Pentru daily-use, si pentru un overclocking ok pe aer, placile Asrock sunt ok (o demonstreaza si rezultatele catorva baieti pe aici). Pentru ceva extrem, performanta la varf, s.a.m.d, nu sunt chiar cele mai bune scule, o demontreaza foarte clar lipsa din orice top de pe HWBot. Daca erau a doua venire a lui Mesia pe pamant, am fi vazut si noi ceva mai deosebit, dincolo de aer. Chestie care momentan nu s-a intamplat. Asa ca, atunci cand ne apucam sa predicam apropo de Asrock si de Gigabyte, haideti sa nu uitam ca Gigabyte are o mare parte dintre recordurile pe LGA 1156 ceea ce inseamna ca joaca putin in alta liga. Asa ca, ar fi indicat sa nu mai aberam si sa revenim la ce stim cu certitudine - placile Asrock sunt ok, mult mai ok acum decat erau inainte. Si atunci cand ne excitam de extraordinarul pret, sa nu uitam ca exista variante cel putin la fel de potente la aceeasi bani de la Biostar, care, spre deosebire de Asrock, e cam pe acolo in topuri pe HWB de cativa ani.


Repet, e dreptul fiecaruia sa aiba o parere, asta nu inseamna ca trebuie sa o impuna si celorlalti....
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2010, 13:15   #229
the dude
Senior Member
 
the dude's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 718
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Monstru: Couldn't agree more !

Si daca tot sunt aici, review-ul asta (pagina 34) cred ca ar spune totul, aproape toate placile de la AsRock sunt asemanatoare ca performanta cu placa aia.
the dude is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2010, 17:48   #230
Schumy
Ancient friend
 
Schumy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Ålesund, Norway
Posts: 774
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

cateva poze cu RE III
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	r3e2d.jpg
Views:	496
Size:	362.7 KB
ID:	7443   Click image for larger version

Name:	r3e3d.jpg
Views:	457
Size:	416.9 KB
ID:	7444  
Schumy is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2010, 19:40   #231
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
1. Steve-o - nu ma intereseaza experienta ta anterioara cu placi Asrock. Poti sa expui civilizat argumente impotriva acestui brand nu sa incepi intentionat un flame aruncand diverse injective in nasul fanaticilor Asrock. E dreptul tau sa ai o parere proasta despre brand-ul asta, dar nu ai nici un drept sa incerci sa le impui si altora aceasta parere.

Cur piatra spui? Dar ce ai tu acasa mon cher? Anus? Gigacrap? MicroShitInternational? Putem sa ne batem joc de orice brand asta nu inseamna ca facem un lucru inteligent.
O ultimă idee, nu încerc impun nimănui că X sucks şi Y wins, singura problemă pe care n-o înghit de la aşa numiţii experţi care împing voltaje în plăci aflate la semiumbra IT-ului e că de fiecare dată cănd încerc să spui cuiva „mă, dai un ban da' stai în faţă” se trezeşte vreun tolomac din ăsta care, vorba aia, îmi bagă p*le în gură. Asta e mentalitatea de turmă, din păcate, care nu există numai aici, pe ză Internets ci şi în lumea reală, indiferent că te afli în alimentară, supermarket, vulcanizare, instituţie şcolară sau bordel... Multă lume merge pe premiza „E ieftin. Da. Merge?! Sigur. E de încredere. Aşa şi aşa. E ok, îl bag pe gâtul altora şi îi spun ălora care recomandă ceva mai scump că nu ştiu ce vorbesc.” E trist...

Last edited by Steve-o; 14-03-2010 at 19:44.
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2010, 21:32   #232
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sunt in totalitate de acord cu aproape tot ce ai scris Monstrule insa la faza cu "cheap" as vrea sa completez putin daca nu te superi. ASrock sunt ieftine, si nu prea, ca totusi de la aparitia generatiei noi de socket-uri normal ar fi sa mai scada preturile 775-ul. De exemplu eu am avut de ales intre P45xe de la ASrock si Gigabyte GA-EP45-UD3LR. Cand am auzit de ASrock am zis ca sub nici o forma nu imi iau eu asa ceva, pana am vazut review-uri cu gigabyte si apoi cu asrock care pana la urma, cam tot acelasi cas intr-un kil de branza e, iar pretul amandurora este cam tot pe acolo. Stivut a avut pe mana EP45-UD3LR si mi-a zis ca nu e prea stralucita si este si destul de fierbinte. Nu imi luam in veci ASrock daca nu gaseam review-uri bune in legatura cu aceasta placa. Nu sunt fan ASrock si chiar daca as fi, pentru overclock-erii infocati sunt sigur ca o firma de renume i-ar satisface pe deplin.

Last edited by Miru; 14-03-2010 at 21:35.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2010, 01:24   #233
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cred ca amandoura va scapa esentialul. Daca faci cuiva o recomandare, nu a pogorat vocea divinitatii si vorbeste prin tine. Exprimi o parere. Care poate diferi de a altora. E perfect normal. Nu va mai luati de gat cand aveti pareri diferite. Cutarica recomanda ceva ieftin...foarte bine. Tu recomanzi ceva scump. Si mai bine. Apoi? Aveti ceva de impartit? Aveti ceva de demonstrat? Daca da, threadul de scoruri cu pedala la podea va asteapta cu drag, la fel si sectiunea de challenge-uri. Vorbele pe langa sunt frectie la picior de lemn.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2010, 01:49   #234
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu cred ca nu impart cu nimeni nimic, doar imi exprim opinia si parerea. Se pare ca lumea se enerveaza prea repede la discutiile aprinse sau sa le zic asa putin taioase. Daca tot ce am scris a fost pe langa montrule, atunci mi-am pierdut vremea de pomana frecand tastele si ma ambtin in a mai zice pe aici ceva.

Last edited by Miru; 15-03-2010 at 01:55.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2010, 17:19   #235
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Intel devine din ce in ce mai ciudat. Chipseturi noi cu socketuri noi. What da?

http://vr-zone.com/articles/intel-6-...iled/8685.html
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2010, 17:28   #236
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

Interesant, alt an, alt socket, ajungi sa schimbi placile ca bradul de craciun. Dar performanta cu cate procente se mareste asa incat sa fie justificata o investitie?
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2010, 18:25   #237
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

W
T
F
?

Ce prostie mai e şi asta? De ce plm lasează chipset nou fără USB şi SATA 3 încorporat în PCH?!

Last edited by Steve-o; 26-03-2010 at 18:27.
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2010, 21:05   #238
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Marketing and $$$ ?
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2010, 21:22   #239
Kimi
Ancient friend
 
Kimi's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 4,513
Mentioned: 131 Post(s)


Default

A pai deja sa nu-i injur. 1155 fata de 1156?! Uat da fac?!?! Hai sa zicem macar daca faceau USB 3.0 nativ ca ala cred ca-i cel mai important da ei tot il amana. Si ce o sa aiba chipsetul asta in plus? In afara de doua mufe sata 6gb pun pariu ca nimic. Da lor le trebe alt socket de parca nu l-o schimbat acuma 6 luni. Bine ca se *cough* pe ei sa imbunatateasca GPUul integrat in loc sa scoata revizii noi si mai reusite la actualele i5/i7.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2010, 21:29   #240
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Sa speram ca o sa fie doar un socket dedicat exclusiv integratorilor fiindca altfel e trist.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Placi de baza pentru AMD Monstru Placi de baza 1204 10-07-2023 09:21

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,166
Total Online: 1945

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.