lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-06-2019, 16:43   #1501
meseriasugt
Senior Member
 
meseriasugt's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,369
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Ba da-o dracu', nici ciocanu' lui Thor, zamislit de Tyrion cel mare pe Nidavellir nu costa cat doua adaptoare G1/4 la 45 grade. =))

https://www.pcgarage.ro/watercooling...in-pack-black/

Nici macar nu scrie Corsair pe ele sa stie lumea ca ai cuple de boși...

Sunt multi botanisti, au si ei rolul lor! Mai gasiti si aici la preturi decente. http://computerman.ro/109-adaptoare-g14
meseriasugt is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2019, 18:12   #1502
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca se chinuie careva putin pe olx probabil cu banii de fiting-uri corsair face o unitate sa se joace in 1080p fara prea multe pretentii

ps: or fi de fapt din aur nu din alama...

Last edited by guest13; 12-06-2019 at 23:58.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2019, 21:41   #1503
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Config Corsair pentru un GPU+CPU waterblock, combo pompă+rezervor și radiatoare de 33mm grosime... în jur de 4300 RON.

__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2019, 22:17   #1504
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Ha Ha
Pai sa nu-i futem in gura?
Pai sa-i futem zic.
Iar eu cand ziceam ca sunt niste fripturisti, nu m-ati crezut.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 12-06-2019 at 22:19.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2019, 22:34   #1505
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Boss, la ce pumni virtuali am luat în gură pe tema Corsair, mă abțin de la comentarii. Mă limitez la afișat prețuri, e mai simplu așa pentru toată lumea.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2019, 23:40   #1506
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Va *****i pe voi ca niste *****. Am zis un lucru foarte clar - este foarte mare lucru ca astia au intrat pe piata, cu canalele lor de distributie si serviciile lor after market. Daca nu va dati seama ce inseamna asta pentru piata de watercooling, atunci sigur, fiti pizdute atinse la orgoliu in continuare.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 12-06-2019 at 23:56.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2019, 23:53   #1507
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Plm, exemplu clar, de pe site-urile producatorilor, in Euro, nu preturi in lire sau listate in Romania la magazine diferite, sau pe Aliexpress, sau mai stiu eu ce bazdaganii...


Corsair XC7 RGB (1151/AM4) - 79.90 Euro

EK-Supremacy EVO RGB - Nickel 81.96 Euro


Corsair XG7 RGB 20 SERIES (Ti FE) - 159.90 Euro

EK-Vector Trio RTX 2080 Ti RGB - Nickel + Plexi - 158.81 Euro


Corsair XD5 RGB (D5 Pump reservoir) - 164.90 Euro

EK-XRES 140 Revo D5 RGB PWM (incl. sl. pump) - 169.12 Euro


Corsair Hydro X Series XR5 360mm Water Cooling Radiator 78.90 EUR

EK-CoolStream PE 360 (Triple) 92.22 Euro


Corsair Hydro X Series XF Compression 10/13mm (3/8" / 1/2") ID/OD Fitting Four Pack — Chrome €27.90 / 4 bucati

EK-HDC Fitting 12mm G1/4 - € 6.62 / bucata



Hai sa mancam ***** cu lingurita si sa ne purtam ca niste mironosite pentru ca nu ne place noua, maica si trebuie musai sa avem noi dreptate pe internet. Cand, de fapt, in mare parte preturile sunt la fel sau putin mai mici decat la EK, de care nu se plange nimeni. Cand o sa vad EK sau Bitspower la garaj, atunci putem compara preturi de garaj. Pana atunci hai sa lasam gargara de 2 lei ca nu tine. Am inteles, ne-am ofticat, deodata nu ne mai place Corsair. Foarte bine, nu cumparati. Eu ma refeream la cu totul altceva de la bun inceput, dar plm, se pare ca e greu tare de inteles.

Quote:
Boss, la ce pumni virtuali am luat în gură pe tema Corsair, mă abțin de la comentarii. Mă limitez la afișat prețuri, e mai simplu așa pentru toată lumea.
Si taman tu, baiat destept, nu stii sa setezi regiunea pe site-ul Corsair ca sa ai preturile in Euro si sa poti compara direct cu EK, in schimb compari preturile de la Shop4PC cu preturile de la PCGarage... mai, ce chestie...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 13-06-2019 at 00:04.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 00:12   #1508
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Va *****i pe voi ca niste *****. Am zis un lucru foarte clar - este foarte mare lucru ca astia au intrat pe piata, cu canalele lor de distributie si serviciile lor after market. Daca nu va dati seama ce inseamna asta pentru piata de watercooling, atunci sigur, fiti pizdute atinse la orgoliu in continuare.
Man, pe mine sincer ma cam doare in pla de WC.
Pe mine ma deranjeaza cum rechinii mari inghit micii perfectionisti si pe urma se bat cu pumnii in piept.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 00:15   #1509
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ba... tu iti dai seama cat de mult au de castigat toti aia mici de pe urma astora? Ca nu i-a inghitit nimeni, Corsair cumpara fitting-urile de la Bitspower/OEM, radiatoarele la fel, nu le-au furat nimic, le dau bani. Nu te forteaza nimeni sa cumperi Corsair, dar daca apar chestii Barows mai bune si mai ieftine din cauza ca au dat aia de bani, nu e rau, nu crezi?

Il cunosc pe ala de la Mayhems personal... nu erau departe de faliment pana la dealul asta, crede-ma.... ca stiu ce plm zic.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 11:26   #1510
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Si taman tu, baiat destept, nu stii sa setezi regiunea pe site-ul Corsair ca sa ai preturile in Euro si sa poti compara direct cu EK, in schimb compari preturile de la Shop4PC cu preturile de la PCGarage... mai, ce chestie...
...noroc că ai șters discuția aia din thread și nu mai există dovada scrisă în care aduceai ca argument faptul că Corsair aduce watercooling-ul prin PC Garage la ușa românului, care nu mai trebuie să comande de afară. Și-atunci am căutat prețurile pe site-urile românești, pentru că, amintește-ți, m-ai luat la pwlă pe tema asta. Și am zis OK, fie, ne limităm la site-urile românești.

Dar fără dovadă, n-am argumente. You win again.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 12:43   #1511
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Va contraziceti degeaba. Aveti un pic de rabdare sa se aseze piata si vedem ce si cum. Ce zice mostru e ok la nivel global. Cat de mult va ajuta pe piata locala ramane de vazut. Produsele corsair trebuie sa apara la mai multi retaileri ca preturile sa ajunga la "normal". Atunci vom compara preturi. Desigur se prea poate sa nu adopte multi produselor si si atunci vor profita retaileri gen pcgarage, cum exista si posibilitatea sa nu vedem aceste produse la shop4pc.
Eu sunt optimist de fel si sper ca preturi sa o ia in jos, sa nu ma gandesc mult si bine daca sa iau un wb custom pt placa video care peste 1-2 ani e pierdere totala

Last edited by miker2ka; 13-06-2019 at 12:47.
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 13:05   #1512
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
...noroc că ai șters discuția aia din thread și nu mai există dovada scrisă în care aduceai ca argument faptul că Corsair aduce watercooling-ul prin PC Garage la ușa românului, care nu mai trebuie să comande de afară. Și-atunci am căutat prețurile pe site-urile românești, pentru că, amintește-ți, m-ai luat la pwlă pe tema asta. Și am zis OK, fie, ne limităm la site-urile românești.

Dar fără dovadă, n-am argumente. You win again.

Frate.... inceteaza in a mai incerca sa te contrezi cu mine ca te asigur ca nu iti merge. Discutia nu e stearsa, e la sectiunea babaci, o poti vedea oricand, am mutat-o ca sa nu te simti tu de cacao pe threadul asta.


Cum plm poti sa incerci sa o arzi asa cu mine? Preturi in lire? Shop4PC comparat cu Garaj? Ai o problema cu preturile de garaj, zi-le lor, nu mie.


Ceea ce am incercat sa spun si spun in continuare este ca intrarea Corsair pe piata asta este mare lucru, indiferent ca mintea ta fixista vede asta sau nu.

Da, faptul ca sumt listate la garaj e mare lucru, ca tot bizonul nu stie de shop4pc, nu poate astepta dupa ei, cum ai vazut, sau nu are rabdare / curaj sa comande din afara. E al dracului de mare lucru ca sunt listate la garaj. Ca preturile sunt umflate... hei, bine ai venit in Romania, toate preturile la etailerii mari sunt, nu e o noutate.


Faprul ca bizonul de rand poate pune acum in cos la garaj piese de custom WC chiar nu ti se pare mare lucru? Faptul ca e la botul calului pentru multi si poate multi afla de asta acum si au curajul sa faca si ei nu ti se pare mare lucru?

Faptul ca vanzarile bitspower/barrows/mayhems whatever sunt acum de 10 ori mai mari nu ti se pare mare lucru pentru industrie? Mai gandeste-te... pentru ca eu nu vorbesc din punctul tau de vedere si nu vorbesc nici macar din punctul meu de vedere... nici unul dintre noi nu le va cumpara.

Dar pentru industrie in general e mare lucru.... si industria nu se limiteaza la Romania sau PCGarage, la mine sau la tine.

Daca tu nu poti intelege asta, eu alte argumente chiar nu mai am de adus...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 13:56   #1513
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Frate.... inceteaza in a mai incerca sa te contrezi cu mine ca te asigur ca nu iti merge.
Am remarcat. Dar nu din motivele pe care le consideri tu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Discutia nu e stearsa, e la sectiunea babaci, o poti vedea oricand, am mutat-o ca sa nu te simti tu de cacao pe threadul asta.
Adică ai vrut să îmi faci mie un bine? C'mon... pe bune???


Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Da, faptul ca sumt listate la garaj e mare lucru, ca tot bizonul nu stie de shop4pc, nu poate astepta dupa ei, cum ai vazut, sau nu are rabdare / curaj sa comande din afara. E al dracului de mare lucru ca sunt listate la garaj.
A mare lucru... mare ca prețurile afișate. Fiindcă o chestie pe care o ignori (voit sau nu, n-am idee) e că bizonul de rând care are o urmă de interes pentru watercooling se va duce acolo, va vedea că un loop complet îl costă 7000 de lei și va fugi mâncând pământul, ba chiar va urla în stânga și în dreapta că watercooling-ul e mai scump ca o mașină SH. Acum spune-mi tu with a straight face că asta ajută. Că e mai bine așa decât să dea un search pe gogu. Am căutat „watercooling romania” și primul link e computerman.ro, al treilea e shop4pc. Greu al naibii. Arată-mi un om, unul singur care e în stare să-și monteze un loop dar nu e în stare să dea un search pe google. Să fim serioși.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Faprul ca bizonul de rand poate pune acum in cos la garaj piese de custom WC chiar nu ti se pare mare lucru? Faptul ca e la botul calului pentru multi si poate multi afla de asta acum si au curajul sa faca si ei nu ti se pare mare lucru?
Nimic nu i-a împiedicat pe cei de la pisigaraj să adauge componente Raijintek la prețuri OK, alea erau de ceva vreme acolo anyway. Deci bizonul de rând putea și până acum să cumpere piese de watercooling bine-mersi. De asemenea, nimic nu îi împiedică să adauge orice vrea pla lor în store. Că n-o fac din varii motive (comerciale), aia e altă discuție. Și a venit Corsair pe piață... și s-au înțeles cu pisigaraj să le pună la ofertă, minunat, concurență pe piață, prețuri mai...bune... oh wait. Computer says no.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Faptul ca vanzarile bitspower/barrows/mayhems whatever sunt acum de 10 ori mai mari nu ti se pare mare lucru pentru industrie?
O fi, dar industria asta nu e vreun fel de animal independent, care nu are nicio relație cu cei care cumpără. Din spusele tale reiese că industria se transformă încet într-un monopol. Mayhems vinde de 10 ori mai mult... dar cui? Păi, către Corsair. Drept rezultat, va produce foarte puține lichide în nume propriu, și adio Pastel, adio Aurora, etc. Pentru că nu mai au capacitate pentru astea, în schimb produc la greu alt tip de lichid pentru Corsair. Care o fi bun, dar aici vorbim de oferte variate care vor deveni mai puțin variate.

Bitspower? Erau scumpi și înainte, vor fi în continuare scumpi. Singurul lucru pozitiv ref. Corsair+Bitspower e că a dispărut logo-ul ăla oribil de pe fittings.

Barrow? Vând în China eroic, la fal ca Bykski și alții.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Dar pentru industrie in general e mare lucru.... si industria nu se limiteaza la Romania sau PCGarage, la mine sau la tine.
Pentru industrie e mare lucru când:
- există concurență (forțează inovația)
- scad prețurile
- cresc vânzările
- crește diversitatea (și nu aia de brand, gen cumpărăm bitspower și vindem drept Corsair, ci aia de produs propriu)
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 14:08   #1514
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@war4peace te cam dai la antrenor.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 14:17   #1515
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
@war4peace te cam dai la antrenor.
Păi asta e superb la lab501, că poți să te contrezi cu @Monstru și nu-ți arde un ban doar fiindcă nu ești de acord cu el. Până la urmă discutăm, mai aprins, mai pe contre, mai pe dat sub centură, dar asta nu însneamnă că ne dăm în cap când ne vedem sau că păstrăm vreo râcă ani de zile. Suntem oameni maturi, nu copii de grădiniță.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 14:18   #1516
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Mda...dar inca nu se prinde... eu am incercat sa ii explic, ba am si mutat posturile in care se face de kkt, dar vad ca tot nu se prinde. Ce sa-i faci, asta e viata, nu te poti intelege cu toata lumea...

Eu nu stau sa iti raspund la fiecare citat, ca exact asta nu intelegi, nu vorbesti cu x sau cu y, vorbesti cu mine. Daca esti atat de bleg incat sa nu intelegi, noi sa fim sanatosi. Nu faci decat sa intorci fiecare rahat dupa cum iti convine tie, intr-un forum e-pipilica contest, cu unul in fara caruia nu ai cum sa castigi ever. Dar meh... asta e stadiul in care esti acum, asta e

Ca fapt divers, daca preturile de la garaj te fut pe tine la icre, in curand in configuratorul ala de pe site-ul Corsair vei putea adauga tot ce vrea pla ta si ti se vor livra la usa direct de catre Corsair, la preturile alea, pe bune. Cu tot respectul fata de computerman si shop4pc, oameni pe care ii cunosc personal in ambele cazuri, sunt sanse ca treaba asta sa conteze putin mai mult pentru bizonul de rand. Si nu numai aici, ca industria nu isi ia ora exacta in Romania, ci la nivel worlwide.

Dar e ok, abereaza tu acolo in continuare ca deh, esti expert, ai construit multe sisteme, esti our in-house watercooling forum expert care se pricepe de minune la sfaturi.

P.S. e ok ca imi dai linkuri de pe net. Crede-ma ca stiu putin mai multe despre ce fac Mayhems asa, direct de la sursa. Iar pe ei treaba asta i-a cam scos din kkt. Gen nu mai gaseai DELOC lichide de la ei daca nu era Corsair. Dar plm...ce stiu eu.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 15:10   #1517
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bun, dar mie cine imi da un sut in dos ca sa termin sistemul cu tuburi rigide inceput in decembrie 2017?
Teoretic mai am de indoit tuburile.

Daca Corsair scoate din faliment firme din domeniul WC e un castig pentru toata lumea nu doar pentru Corsair.

Doar ca Monstru trebuie sa lase un pic deoparte conservatorismul si sa combine elemente de la producatori diferiti: eu inca vreau sa vad sufrageria revopsita in urma "exploziei". Am ratat momentul la vremea respectiva.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 15:22   #1518
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu eu am revopsit sufrageria

Pai daca tu mai ai doar de indoit tuburile, what the actual fuck are you waiting for?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 19:01   #1519
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mai am de luat un tub de aer comprimat pentru a curata praful, dar in mare sunt multumit de rezultat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	84b920e1-81ed-45ed-8150-f54a63ab26c7.jpg
Views:	392
Size:	143.1 KB
ID:	66147  
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 19:21   #1520
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

O intrebare pentru cei care folosesc soft tubing - de ce folositi furtun subtire, nu gros? Intreb de curiozitate
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ibm390s, watercooling

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,119
Total Online: 4072

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.