lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-09-2016, 21:30   #941
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Adică tu iei o tastatura mecanica în rate, folosind una de iti vine să dai cu pumnul în masa. Am avut ms k600 sau așa ceva, de 60-70 lei. A fost ok, nu zic nu, dar o tastatura buna e cu totul un alt feeling. Oameni și oameni, păreri și păreri, lucruri și lucruri. Puteam 10 ani sau 5 ani sa nu simt vreun defect, dar na, nimic nu e sigur ca și la chestii scumpe.

sent from tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2016, 14:36   #942
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ceva pareri, macar vizuale, despre G213? Pretul de 80e, as zice ca nu e mare, la ceea ce ofera la primul ochi. G410 pare oricum o alegere mai buna, mecanica, mica...cam la acelasi pret, la reducere, la noi.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2016, 14:38   #943
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai nu e mecanica. G410 e mecanica.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2016, 14:40   #944
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

Eu zic ca nu merita dar probabil imi stiai deja parerea
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2016, 15:29   #945
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi-a venit prima mea tastatură mecanică de care vorbeam acum 2 săptămâni (Magicforce: link amazon). Are Cherry MX blue, o voi folosi pentru typing și gaming. Îmi place, arată și se mișcă foarte bine. O singură chestie deranjată pentru moment, la layout: prezența unei taste între Space și ALT dreapta (făcând tasta ALT destul de greu accesibilă). Sper să mă pot obișnui cu asta.
Mulțumesc din nou pentru sfaturi, mai ales lui @mbc

Poze cu individa pe birou:














subir fotos
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2016, 16:57   #946
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu-mi amintesc sa iti fi recomandat tastatura asta, dar e bine ca ti-ai luat o tastatura mecanica si, mai mult, cu Cherry.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2016, 18:21   #947
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Iti spuneam ca cea pe care mi-ai recomandat-o nu este pe stoc la noi (Tesaro Durandal). Asta pe care am luat-o e recomandata intre tastaturile mecanice ieftine.
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2016, 10:25   #948
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fnatic Gear Rush Keyboard

Cherry MX Red
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2016, 16:33   #949
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

The Logitech G910 Orion Spectrum Mechanical Keyboard Review
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 13:08   #950
EXxx
Senior Member
 
EXxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: UK
Posts: 900
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx
Default

am pus ochii pe un das keyboard prime 13.
dar ma mananca prietena daca imi mai iau si tastatura noua.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 16:41   #951
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cumpara, nu mai ezita, ). Sau ai facut cam multe achizitii si ai serit peste buget? )
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 17:33   #952
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Calcati un pic pe langa tastaturile astea mainstream si veti avea satisfactii exponential mai mari. Just saying.

De exemplu, in loc de tastatura de mai sus, poti lua un https://www.amazon.com/Leopold-FC900...pold+realforce
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 17:40   #953
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

E in $ de 6 ori mai scumpa decat ultima mea tastatura Dragon War. Adica de 24 ori mai scumpa ban pe ban. Daca tastatura aia te tine sa zicem 15 ani, as avea nevoie sa tin o tastatura d-asta 7 luni jumatate si la final, dupa 15 ani, tu vei avea o tastatura care poate merge, poate nu, dar eu am avut 24 noi, in 7 luni nu are timp sa stranga mizerie, sa se strice si alte chestii. Asta e alegerea mea si va fi mereu. Ah, daca ar fi o tastatura mecanica buna la 200 lei, why not. DOAR ATUNCI.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 18:00   #954
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Comparatia era facuta cu DAS, in nici un caz cu o tastatura de 2 bani.

Si sa stii ca, daca as fi pus in situatia sa folosesc o tastatura mecanica urmatorii 15 ani versus 24 de tastaturi de 2 lei, as alege de fiecare data si fara echivoc tastatura mecanica. Am avut tastatura mecanica de 32 de ani care inca mergea normal si desi era ingalbenita carcasa, tastele aratu foarte bine si functiona fara probleme. In 15 ani nici nu simti uzura.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 19:35   #955
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Calcati un pic pe langa tastaturile astea mainstream si veti avea satisfactii exponential mai mari. Just saying.

De exemplu, in loc de tastatura de mai sus, poti lua un https://www.amazon.com/Leopold-FC900...pold+realforce
Sper să accepţi diferit ceva critică (măcar de data asta), dar întreb şi eu ca prostu'.

DE CE e mai bună aia linked de tine decât Das keyboard ăla? Eu pot să spun de ce e mai proastă, din punctul meu de vedere: nu are backlit keys. Ăsta e un criteriu foarte important pentru mine, de exemplu. nu mai pomenesc de faptul că are preţ aproape dublu, aia e altă mâncare de peşte.
Deci convinge-mă de ce ar trebui să dau 100 de para în plus, în afară de "o să ai satisfacţii mai mari".
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 19:45   #956
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Avantaje Leopold:
1. Pad atenuator pentru sunetul tastelor.
2. Plate sanatos.
3. Taste PBT.
4. Scrisul este facut prin procesul de Dye Sublimation, cel mai rezistent in timp si cu cele mai putine compromisuri in materie de feeling al tastelor.
5. Looks
6. Fiabilitate (fara lumina = viata mult mai lunga)

Avantaje Das:
1. Taste iluminate (dar care inseamna viata mai scurta sau reparatii)
2. Prietenii stiu despre Das Keyboards
3. Liniar (adica tastaturile vin cu o rigla care are functia de a inclina tastatura, in loc de picioare)
4. Das Keyboards are un site calumea.

Partea nasoala e ca e foarte greu de explicat taste PBT (keycaps). Daca mai vin la un workshop o sa aduc o tastatura cu PBT si una cu ABS sa facem comparatie.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 19:51   #957
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

Poti sa zici ca DAS e AllView si Leopold e Samsung . Amandoua au aceleasi specs pe hartie si poate aia mai ieftina are si mai mult bliz bliz dar lumea mereu prefera Samsung.
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 20:15   #958
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Adică Leopold este pentru profesionişti, ăia care scriu 20K cuvinte pe zi. Excelent... dar neaplicabil şi degeaba pentru cineva care îşi ia o tastatură mecanică pentru că a auzit că sunt mai bune (şi chiar sunt!), dar care scrie zilnic cam cât să umpli o pagină-două.

De-aia, când faci recomandări, te mai uiţi şi la altceva decât strict performanţa pură.
Multe din avantajele de mai sus sunt relative, sau discutabile, ca să zic aşa.

- "Plate sănătos" însemnând ce, mai exact? Dacă dai cu pumnul în ea tare de tot se îndoaie cu 2mm mai puţin?
- Taste PBT - no idea what that is, dar mă gândesc că e un criteriu discutabil pentru cineva aflat la prima tastatură mecanică. A, dacă scrie enorm de mult pe ea şi după 1-2 ani realizează că nu îi e suficientă tastatura mecanică pe care o are, OK, poate atunci are rost, dar între timp vorbim de diferenţe insesizabile (repet, pentru un începător).
- "Scris rezistent în timp" - um, la tastaturile cu iluminare vorbim de un plastic transparent sau semitransparent inserat în tastă. Îmi e greu să cred că e mai puţin rezistent decât o vopsea, fie ea şi sublim(at)ă
- "Looks" - mie mi se pare fugly Leopold aia. Criteriu subiectiv 100%.
- "Viaţă mult mai lungă" - sorry dar nu mă însor cu tastaturile. E un pic funny să văd criteriul ăsta de la cineva care schimbă taste/tastaturi mai des decât un utilizator obişnuit. Pe lângă asta, "mult mai lung" e o comparaţie relativă, gen "în spaţiul cosmic e mult mai frig ca în Siberia", cine nu a auzit de Siberia nu-şi dă seama dacă e un paradis tropical sau un iad îngheţat. O să fac o presupunere şi o să spun că poate înseamnă "15 ani în loc de 7", ceea ce mă lasă rece precum... Siberia. De la un punct încolo, argumentul îşi pierde valoarea şi devine academic.

(trebuia să exersez un pic tastatura mecanică, am scris cam puţin pe ea azi!)
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 21:48   #959
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

MasterKeys Crystal Edition lets RGB LEDs shine their brightest

Moda acum e sa aiba cat mai multe leduri
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2016, 21:58   #960
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Uite, eu sunt convins ca daca tu ai folosi 10 minute un Leopold si 10 minute un Logitech sau Das sau alceva similar... nu ai ajunge sa termini cele 10 minute cu Logitech pentru ca te intorci la Leopold. Cu toate acestea, te inteleg perfect iar atitudinea de "question everything" este 100% corecta.

Plate sanatos inseamna ca nu are flex deloc, ca nu are ping (adica zgomote pe care nu ai vrea sa le auzi). E ca si cum ai compara o tabla de logan cu o tabla de tanc.

Taste PBT - adica un plastic care se murdareste mai greu, se curata usor, este rezistent la temperaturi mari (inclusiv la fierbere) si are suprafata diferita si rezistenta la uzura crescuta. Adica suprafata este grunjoasa. ABS-ul este foarte lucios iar PBT-ul are o rugozitate care imbunatateste foarte mult feelul tastaturii. Rezistenta la uzura inseamna ca nu vor deveni foarte lucioase repede, pastrandu-si proprietatile mult timp.

Scris rezistent in timp -majoritatea covarsitoare a tastaturilor gen Logitech au o tasta 100% translucida pe care toarna niste vopsea lasand nevopsit doar caracterele de pe tastatura. E nevoie de mai multe explicatii? Cred ca este evident ca tastele alea nu vor rezista nici 5 ani. Procesul se numeste "Grip coated". Tastaturile gen Poker 3 foloseste metode mai avansate gen double shot cu plastic transparent dar nu Logitech. Nu Das.

In contrast, tastatura din linkul meu foloseste taste PBT. Am zis ca PBT-urile rezista la fierbere. In procesul de Dye Sublimation se foloseste vopsea la temperatura mare care, astfel, intra un pic in plastic. Acea tasta va ramane asa toata viata ei. Nu am vazut nici o tasta PBT scrisa cu dye sub sa fie stearsa. Am vazut o gramada de tastaturi cu iluminare cu vopseaua aia decojita.

Looks. E subiectiv, ai dreptate.

Viata lunga a tastaturilor - E adevarat ca schimb des tastaturile (relativ), insa ceea ce omiti sa zici este ca tastaturile vechi le curat si le vand mai departe, nu le arunc. Plus ca daca vrei sa repari, e mult mai bine sa repari un Leopold, un Poker sau un Filco decat un Razer sau Logitech. In mare parte ca Razer se rupe pe la toate clipsurile de plastic de 2 lei iar tastaturile serioase au suruburi calumea.

Sa stii ca imi pare bine ca ti-ai luat o tastatura mecanica. Nu am retinut exact ce tastatura ti-ai luat (sau poate am citit pe verticala).
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3828 Today 13:48
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 5074

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.