lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-06-2017, 11:41   #51201
Ncmihai
Ancient friend

Ncmihai's Avatar

Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

În șfârșit! Am terminat școala, fuck it! @kretzu77 @Boggy posibil amu' in vacanta sa merg 3-4 zile pe saptamana sa muncesc, inca ma gandesc.
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 11:59   #51202
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 631 Post(s)

PC-ul meu

Go for it, ajuta din mai multe puncte de vedere. Plus ca e altceva sa stii ca banii aia i-ai castigat tu, o sa vezi.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Old 16-06-2017, 12:09   #51203
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 465 Post(s)

PC-ul meu

Eu am muncit cate o luna in fiecare vacanta de vara din liceu.
Cu banii luati ma distram cealalta luna.
Old 16-06-2017, 13:20   #51204
war4peace
VIP

Mentioned: 180 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

La sfârşitul clasei a X-a am început să muncesc full time, 8h/zi, din iunie până în septembrie. Mă rog, de multe ori erau mai mult de 8h, dar asta era situaţia.
M-a ajutat mult.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 15:08   #51205
brag288
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Ma baieti,mai are cineva vreo sursa vie de la Voluntarul?Ma refer la LDLC-urile acelea de 650
brag288 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 17:33   #51206
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 436 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
La sfârşitul clasei a X-a am început să muncesc full time, 8h/zi, din iunie până în septembrie. Mă rog, de multe ori erau mai mult de 8h, dar asta era situaţia.
M-a ajutat mult.
Da, te-a ajutat să îți încetezi prematur copilăria...
Old 16-06-2017, 18:26   #51207
gogusrl
Senior Member

gogusrl's Avatar

Mentioned: 124 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl

Exact, eu si acum sunt salty ca am inceput sa muncesc la 19 ani si nu m-am mai oprit in loc sa ma bucur de ce-ti ofera tineretea. Partea mai nasoala a fost ca ai mei au avut posibilitate sa ma tina in puf dar au taiat macaroana rapid.

pe alta parte nu vrei sa ajungi nici ca un prieten care la aproape 40 de ani se duce la tac'so zilnic pentru bani de buzunar si n-a muncit o zi in viata lui
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 18:46   #51208
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Nu full time asa de tanar, dar daca te angajezi prinzi anumite chestii esentiale in viata, si e bine sa le prinzi cat mai devreme.

Old 16-06-2017, 19:13   #51209
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Da, te-a ajutat să îți încetezi prematur copilăria...
Honey, la vârsta aia aveam copilăria îngropată de ani buni, asta aşa că ai adus vorba.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 16-06-2017, 19:21   #51210
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Nu full time asa de tanar, dar daca te angajezi prinzi anumite chestii esentiale in viata, si e bine sa le prinzi cat mai devreme.

Man, la vasta aia nu te angajezi in primul rand.
Eu am prins anii '90.
Si lucram full time o luna pe vara.
Trageam 10-12 ore/zi luna respectiva (imi convenea, ca se repartizau bacsisurile in fuinctie de orele state)
Dar, pe urma, ma durea la basca o luna dupa. Numai distractie cu banii respectivi.
Old 16-06-2017, 19:38   #51211
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 988 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Eu am avut o copilarie de rahat, motiv pentru care am incercat sa o inchei cat de repede. La scoala am fost foarte bun (mult timp primul din clasa) pana cand m-am sictirit de ea si nu am mai avut chef. Practic, la scoala era nasol, acasa era nasol pentru ca ai mei nu au vrut sa imi cumpere computer (vorbim de 1995-1998) desi eu aveam inclinatii clare in directia asta. De ce copilarie sa ma tin?

Dupa aceea, cand m-am dus sa imi cumpar componente 2nd hand sa imi fac un computer, am ajuns la un magazin unde tipul de acolo se blocase intr-o problema si i-am rezolvat-o imediat. Am primit procesor pentru ajutorul dat (Celeron 633 Mhz socket), am avut eu bani de placa de baza si ram si uite asa m-am prins ca asta imi place. Dupa ce am simtit gustul banilor in schimb a ceea ce mie imi placea oricum sa fac, a fost doar o chestiune de timp.

Privind in retrospectiva:
-ar fi trebuit sa termin liceul pe care l-am inceput (m-am transferat), daca nu ma lovea lenea / lipsa de chef / stiu eu ce a fost aia atunci, as fi facut asta.
-ar fi trebuit sa termin facultatea.

Asadar, celor care sunt la scoala le pot recomanda sa termine macar facultatea dar in acelasi timp sa isi perfectioneze abilitatile reale - adica degeaba la faculta esti foarte bun, daca vrei sa devii programator si nu inveti si pe langa chestiile care chiar se cer acum.

Da, facultatea nu are sens 100%, ba mai mult, multa lume merge la faculta si arunca bani gramada degeaba, problema apare cand incepi sa ai un salariu mai decent si te intreaba daca esti eligibil pentru scutirea de impozit (respectiv daca am terminat o facultate tehnica). Totul e ok la un salariu de 2000-3000 lei, la 4000 hai ca merge, dar de la 5000 lei in sus deja e cam nasol fara. Daca esti programator care face legea poate nu conteaza, dar altfel e mai cu cantec.

No futu-i ca iar am scris mult.
Old 16-06-2017, 19:52   #51212
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 436 Post(s)

PC-ul meu

Default Offtopic

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post

Care mai exact sunt chestiile alea esențiale?

Când ești tânăr nu ai oricum studii superioare, nu te poți băga/angaja nicăieri pe un salariu decent, la vârsta aia e mai mult un barter, tu te duci și înveți chestii iar patronul te exploatează pe bani puțini.

Poți să tragi pe freelancing, și vin bani, dar asta o văd prin anul 2-3 de facultate.

Altfel îți iei un internship pe perioada verii, înveți câte ceva, mai bagi două rânduri in CV, și te bucuri și de viață.

Te duci doar pentru că ai nevoie de bani și nu ai de ales? Hmmm... cam nasoală viața atunci.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Honey, la vârsta aia aveam copilăria îngropată de ani buni, asta aşa că ai adus vorba.
Păi când nu ai de ales este ușor de înțeles, dar nu aș vrea să văd asta că e un motiv de mândrie și un exemplu de urmat. Poate doar pentru cineva în aceeași situație financiară deficitară.
Mă gândesc că vei putea să oferi mai mult copiilor tăi și ei să nu repete la indigo povestea vieții tale (părțile nașpa).

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 16-06-2017, 20:41   #51213
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Când ești tânăr nu ai oricum studii superioare, nu te poți băga/angaja nicăieri pe un salariu decent, la vârsta aia e mai mult un barter, tu te duci și înveți chestii iar patronul te exploatează pe bani puțini.
Man, eu lucram la negru ca debarasator de mese la inceput. Castigam din bacsis cat altii doua salarii. Dar si munceam 12-14 ore pe zi cand altii spargeau poarta la 16:00 si se vaitau ca viata e scumpa si inflatia mare.

Last edited by kretzu77; 16-06-2017 at 20:49.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 21:18   #51214
gogusrl
Senior Member

gogusrl's Avatar

Mentioned: 124 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl

Eu m-am angajat sa fac "IT" la un WISP si am tras 20km de cablu in 5 zile cu noul meu coleg de munca pentru minunatul salariu de 250 lei / luna. Restu jobului era suit pe blocuri sa pun antene.
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 21:39   #51215
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Man, eu lucram la negru ca debarasator de mese la inceput. Castigam din bacsis cat altii doua salarii. Dar si munceam 12-14 ore pe zi cand altii spargeau poarta la 16:00 si se vaitau ca viata e scumpa si inflatia mare.
w8, si la astia tre' sa le dai bacsis?
Old 16-06-2017, 22:00   #51216
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Păi când nu ai de ales este ușor de înțeles, dar nu aș vrea să văd asta că e un motiv de mândrie și un exemplu de urmat. Poate doar pentru cineva în aceeași situație financiară deficitară.
Mă gândesc că vei putea să oferi mai mult copiilor tăi și ei să nu repete la indigo povestea vieții tale (părțile nașpa).
Nu m-am mândrit şi nu m-am dat exemplu. Am spus că pe mine m-a ajutat. Personal. Am câştigat o oarecare independenţă. Mi s-a îmbunătăţit viaţa. Chestii de-astea pe care alţii le au pe de-a gata. Cine le are, să se bucure de ele, dinspre partea mea să nu muncească nicio zi din viaţă dacă îşi permit, e OK.

Quote:
Originally Posted by Selky View Post
Se face împărţeala la finalul zilei, bacşişurile se împart între angajaţi.

Quote:
Old 16-06-2017, 23:04   #51217
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 113 Post(s)

PC-ul meu

In Cipru cam toti parintii isi dau odraslele la muncit pe timp de vara,multi dintre ei le platesc si salariile ),angajatorul are numai de castigat. Am vazut multi copii de "milionari" lucrand pe plaja sau la debarasat mese.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 23:09   #51218
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 113 Post(s)

PC-ul meu

@gogusrl - eu am sena in casca de la motocicleta si sunt foarte multumit de ele.

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...5&Currency=EUR
Link-ul e de referinta,ca sa iti faci o idee. Sunetul e foarte clar,nimeni nu isi da seama ca sunt pe motor cand raspund,posibilitate de conferinta intre mai multi utilizatori etc.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 23:11   #51219
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Atunci cand singurul tau skill in viata e sa zici "mami, vreau si eu o bicicleta noua / mami, vreau si eu o placa video / mami, vreau sa plec in excursie", nu poti deveni milionar sau sa ai vreo pretentie de... orice, atunci cand te angajezi. Doar n-ai vrea ca patronul ala sa te trateze ca pe un mare mahar, cand timpul tau liber inseamna ca ori iesi cu bicla in parc, ori joci CS. In conditia in care mai sunt nshpe pusti de 15-16 ani care vor sa se angajeze si sa castige un ban.

N-ai niciun avantaj cu care sa negociezi la varsta aia(decat daca esti talentat in mod special in ceva anume). Oamenii cu experienta zic, simplificand rapid treaba, "ma mai cauta unii care vor sa-mi dea 2000, ca sa ma angajezi tu trebuie sa dai 2200".

Lucrezi, pentru ca ai castiga bani pe care i-ai folosi cum vrei tu (cu exceptia unor parinti retardati) si ai castiga o oarecare independenta. Te maturizezi. Prinzi "gustul" muncii. Pentru ca altfel ajungi la 25-30 ani fara sa fi facut nimic, si complacut cu faptul asta. Ceri bani de la parinti si facand bisnita pe OLX, fara niciun skill real. (am prieten asa ) ). Daca mor ai tai si pica serverul de la OLX ai belit-o. )

Last edited by Boggy; 16-06-2017 at 23:22.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 23:13   #51220
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Selky View Post
Bacsisul se strange la comun si se imparte la sf de zi. Cel mai mult iau bucatarii.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules