lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-02-2014, 22:22   #1
Alex9090
Ancient friend

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Cărți, recomandări, preferințe, discuții

Am observat că nu există un thread pentru această temă (sau nu l-am găsit eu).
Vom discuta despre ce cărți preferați, recomandări si alte cele. Cam orice implică acest domeniu.

Și să nu spună lumea că deschid un thread fără măcăr o propunere vă recomand cartea lui Orwell, "O mie nouă sute optzeci și patru". Sunt obișnuit să scriu convențional, în tipare si fără să-mi exprim opinia sau părerea despre ce scriu, dar voi încerca să redactez un text decent în care îmi voi exprima strict părerea despre această carte.

Cartea mă atrage să o citesc prin... urâțenia ei. Este o caracteristică ciudată, dar deși cartea prezintă fapte ficționale ele reprezintă o parte din realitatea pe care noi o trăim, o lume comunistă sau capitalistă în care istoria sau legile naturii pot fi alterate de cei care sunt la “putere”.

Când am citit primele pagini gândul m-a dus la un tărâm din...realitate și nu unul ficțional, mai exact Coreea de Nord, un fel de Oceania, din păcate, din realitate. George Orewell creează un tărâm unde logica este influențată de “Fratele cel Mare”, iar intimitatea nu există. Protagonistul, Winston Smith, nu este un Chuck Norris, nu este influent, nu este un artist, nu trăiește o viață boemă, el este doar un personaj banal, dar care trăiește intr-o lume infernală. Ce îl face special este faptul că poate privi, totuși, mai departe.

Posibil ca autorul, după o dimineață în care a băut o cafea ieftină a mers la locul său de muncă monoton cu un șef enervant. După terminarea programului tot a rămas în urmă cu proiectele și ajunge astfel să lucreze 12 ore pe zi. Ajunge acasă la cei doi copii ai săi care vin să-i ceară bani pentru cine stie ce joc lansat recent. Nevasta, apatică și plictisită îi spune că nu mai are mâncare în casă și să facă o comandă pentru mâncare chinezească. După ce mănâncă orezul fără condimente si pui Shanghai merge în cameră și începe să scrie.

Desigur, este doar o posibilitate ficțională fără vreun sens anume, acest roman este ultimul scris de Orwell și a fost influențată de degradarea sa din punctul de vedere al sănătății, dar si de alegerile din 1945. Per total cartea oferă o viziune filosofică față de un regim totalitar.
Daca merită citită? Da, indiferent că îți place sau nu acțiunea/subiectul ar trebui macar citită parțial pentru a realiza totuși libertatea pe care o ai în acest moment.

Alex9090 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2014, 22:41   #2
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Foarte bun threadul. Acum citesc Taiko(Yoshikawa Eiji) si Diavolul(Giovanni Papini) din pacate nu prea apuc sa citesc foarte mult. Taiko este foarte interesanta, seamana oarecum cu Shogunul, prezinta Japonia in perioada feudala. Diavolul este o carte care prezinta istoria ,,Celui razvratit" si diferite idei, nu se axeaza pe religie, ci pe o vedere obiectiva, subiectul principal al cartii fiind ca nu poti invinge ceva ce nu cunosti.
Cartea care mi-a placut cel mai mult pana acum este Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda, dar si seria cartilor de Sven Hassel m-a atras foarte mult, nasol e ca nu am toate titlurile din serie. Carti pe care le-am citit si le-as recomanda: Razboi si Pace(va trebuie foarte mult timp pentru cartea asta), Demonii, Manastirea din Parma, Morometii, Imposibila intoarcere, Misiune imposibila(Edgard Thome), Anna Karenina, Crima si pedeapsa, Mandrie si prejudecata, Inima de caine(Bulgakov), Rascoala. Dupa ce termin Taiko, vreau sa ma apuc de Umbra vantului(Carlos Ruis Zafon).
augustus is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2014, 10:30   #3
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 408 Post(s)

PC-ul meu

Eu inca sunt indragostit de Asimov.

Si am reluat cititul la Seria Dune. Seria este alta fara de cititul cu "ochi de copil" de acum ceva vreme.

Pacat ca ma omora timpul
Old 25-02-2014, 11:03   #4
codpin
Senior Member

codpin's Avatar

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Fara sa par superficial, e chiar atat de buna seria Dune? Am auzit la multe persoane da inca nu mi-am facut curajul sa ma apuc de ea. Kretzule tu cum o citesti? In engleza sau romana? Intreb asta pt ca majoritatea traducerilor in romana sunt cel putin execrabile si imi strica toata experienta de lecturare...
[aici ma refer bineinteles la cartile ce au continut original in engleza]

Last edited by codpin; 25-02-2014 at 11:05.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2014, 11:12   #5
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Eu am luat-o in engleza de pe Amazon (pentru Kindle).
Mai acum ceva vreme am citit-o pur pentru partea SF.
Acum sa zicem ca vad si unele tipare sociale din Orientul Mijlociu pe acolo.
Pentru o carte SF este buna.
Daca o compari cu alte carti, din alte domenii, poate nu mai este asa buna.

Last edited by kretzu77; 25-02-2014 at 12:05.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2014, 11:37   #6
codpin
Senior Member

codpin's Avatar

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Pai copilul din mine cere SF sau fantasy si de aia eram curios. Ms de info, poate le iau si eu.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2014, 19:57   #7
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 232 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Eu m-am apucat de Hobbit. Nu prea am timp mai deloc de citit dar ma chinui seara cand ajung acasa, asa vreo 10 pagini/seara. Am ceva...pana la 750pagini cat imi arata pe telefon ))
Am luat cartea pentru ca spre deosebire de LOTR, seria de filme Hobbit chiar mi-a placut cum a fost facuta, iar ultimul film m-a lasat cu ochii in soare cu dragonul zburand.... undeva.
Pana acum (deja Bilbo a luat inelul de la Gollum) cartea e mai buna decat filmul si DA, o citesc in engleza. Nu vreau sa ma enervez la ce traduceri de c^[email protected] baga astia.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2014, 20:23   #8
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 224 Post(s)

Recomand și eu:
- Asimov seria Fundației, dar începeți cu povestirile apoi cărțile propriu-zise. O să caut ordinea corectă și-o s-o postez;
- Dune - primele cărți, nu cele noi;
- Richard Morgan - seria Altered Carbon;
- seria Ender de Orson Scott Card; filmul este absolut varză.
Old 25-02-2014, 20:24   #9
sleepy_j
Senior Member

sleepy_j's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

@codpin, Dune e o capodopera, trebuie musai citita.

Momentan eu citesc Wheel of time de Robert Jordan, good stuff.
sleepy_j is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2014, 21:05   #10
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Din categoria SF recomand doua carti:
- Rama de Arthur C. Clarke (cel mai bun SF pe care l-am citit ever - carte de referinta pentru mine);
- Razboiul batranilor de John Scalzi (ultimul SF bun pe care l-am citit)

Asimov l-am cam citit in liceu si nu m-a impresionat, prea mult accent pe relatiile sociale, trairile personajelor si mai putin pe zona de SF, necunoscut, neprevazut etc. Ma rog, la varsta aia asa mi s-a intiparit in minte.
Old 25-02-2014, 21:24   #11
Hyadum
Senior Member

Hyadum's Avatar

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hyadum Send a message via Skype™ to Hyadum

Quote:
Originally Posted by sleepy_j View Post
@codpin, Dune e o capodopera, trebuie musai citita.

Momentan eu citesc Wheel of time de Robert Jordan, good stuff.

Yup, seria Dune mie mi se pare cel mai bun SF, iar nivelul de profunzime nu prea se compara cu nimic. Am citit si engleza si romana. Mi s-a parut ok tradusa (Doru ...am uitat cum il cheama).

Sent from my Samsung Galaxy Note using Tapatalk 4.

Pinin
Hyadum is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2014, 00:02   #12
Alex9090
Ancient friend

PC-ul meu

Să nu moară prematur acest thread.
Am terminat de citit "Procesul" de F. Kafka și "Gog" de Giovanni Papini. Prima duce absurdul societății moderne la un nivel excepțional, deși scurtă ca și lungime subiectul poate plictisi, dar merită citită. "Gog" reprezintă extravagantul miliard care călătorește prin lume, prezintă destule idei și numeroase referințe din istorie, literatură, filozofie. Se citește ușor fiind un jurnal de călătorie ficțional.

M-am apucat acum de "Condiția umană" de Andre Malraux, dar nu mă atrage prea mult. Prezintă revoluția chineză, dezorganizarea, crimele și alte cele. A mai citit cineva această carte? Merită citită?
Old 28-03-2014, 03:11   #13
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 158 Post(s)

PC-ul meu

Dune - fara doar si poate.
Asimov - toate.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2014, 22:36   #14
Alex9090
Ancient friend

PC-ul meu

Mă gândeam să mă apuc să citesc ceva cărți despre diferite doctrine ale regimurilor politice. Cărțile care mi-au atras atenția au fost "Manifestul Partidului Comunist" de Karl Marx, Friedrich Engels, "Mein Kampf" și "Democratie si educatie" de John Dewey. Cu care mi-ați recomanda să încep sau aveți alte propuneri?
Old 03-04-2014, 23:43   #15
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 224 Post(s)

Cu Asimov
Old 06-04-2014, 00:49   #16
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 442 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Daca vreis a studiezi diferite doctrine, studiaza si cum au fost ele aplicate, ca sa intelegi mai bine de ce idealul de pe hartie da gres in realitate. Iti recomand Istoria Gestapo-ului...
Old 06-04-2014, 14:09   #17
blackiller
Senior Member

blackiller's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Ultimele 3 carti citite:
Jorge Molist-Regina Ascunsa
Dan Brown-Ingeri si Demoni
Sam Christer-Mostenirea Stonehenge

Recomand:
Franz Kafka-Procesul
M. Bulgakov-Maestrul si Margareta
G. Liiceanu-Jurnalul de la Paltinis
Old 06-04-2014, 16:30   #18
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Alex9090 View Post
Mă gândeam să mă apuc să citesc ceva cărți despre diferite doctrine ale regimurilor politice. Cărțile care mi-au atras atenția au fost "Manifestul Partidului Comunist" de Karl Marx, Friedrich Engels, "Mein Kampf" și "Democratie si educatie" de John Dewey. Cu care mi-ați recomanda să încep sau aveți alte propuneri?
Mein Kampf e o mizerie inepta, pass.
Dewey e must, insa nu ca lectura de debut.
Manifesto nu e o lectura dificila, insa pentru a intelege Marx, ai nevoie de Hegel in background. Dialectica Hegeliana functionaza precum o lentila ce odata suprapusa textului, permite o alta citire, o alta intelegere. Legat de communism, uite un scurt text de Wilde, sa-ti deschida apetitul.

Ti-as sugera, totusi, sa incepi periplul asta cu texte din canonul disciplinelor socio-politice, Thomas Hobbes - Leviatanul (ca lectura de debut), urmat de JJ Rousseau - Contractul Social. After that, we'll see..
Old 06-04-2014, 16:52   #19
Alex9090
Ancient friend

PC-ul meu

@Monstru Gestapo o am in biblioteca, o voi rasfoi. Mersi de sfat. @blackiller Recomand si eu literatura lui Fafka, "Metamorfoza", "Castelul" si "Procesul". @Apocalypse Now Mersi pentru sfaturi, "Mein Kampf" parea promitatoare doar prin viziunea pe care o putea oferi asupra nazismului, dar cum este greu de gasit in format normal, astfel o voi amana. Cam greu cu lectura in engleza, dar voi incerca si asa. @Neo Nu prea ma prinde literatura SF.

Trimis de pe al meu Nivo folosind Tapatalk
Old 07-04-2014, 02:26   #20
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Mein Kampf e o mizerie inepta, pass.
Prima treime din ea nu.
Pe urma incepe sa o dea in balarii.
Dupa jumatatea cartii nu am mai rezistat.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules