lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 13-12-2014, 14:53   #1
madalin
Senior Member

madalin's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Smile Desktop sau Laptop?

Salut, băieți. Mă macină o întrebare. De ceva vreme am trecut la un laptop (cel din semnătură), deoarece am venit la facultate și aveam nevoie de ceva portabil. Decizia nu prea înțeleaptă la momentul respectiv a fost să îmi vând desktop-ul folosit pentru editare și jocuri. Ca monitor pentru editare folosesc un IPS Dell de 23", conectat la laptop.
Stau deja în chirie de vreo 7 luni și mă îndoiesc că o să mă duc la cămin sau că mă întorc acasă, așa că mă gândeam să schimb ceva.

Prima și cea mai importantă întrebare e dacă e suficient un laptop pentru editare. Momentan singura mea sursă de venit e fotografiatul. Și începe să devină din ce in ce mai serioasă. Recent am început să și editez, tot pentru bani.
Cu toate că nu sughiță FOARTE TARE laptop-ul cu cate 900-1000 de fișiere de 16MP, sau 12MP (de la aparatul meu), simt nevoia a ceva mai bun.

Problema mea e puțin mai complicată. Recent am avut un Macbook Air cu C2D, 2GB RAM si SSD în mana si cu toate cî nu am folosit Lightroom sau Photoshop pe el, în restul activităților zboară pe lângă i5-ul meu cu 8GB si SSD. Ceea ce m-a făcut să vreau un Macbook.

Mă întrebam dacă ar fi mai indicat să păstrez laptop-ul ăsta (sau să îl schimb cu un Air și să fie strict de office & co) și să mă mut înapoi pe Desktop. Editez uneori și de pe laptop (când mă pot conecta la un monitor IPS, altfel nu). Mă gândeam că, la lista cu PRO-uri pentru Mac, ar fi faptul că pot edita și când nu sunt acasă (având display IPS) și că autonimia bateriei ar fi de 5 ori mai mare față de laptop-ul meu, care ține 30 de minute momentan. La lista cu PRO-uri, la Desktop, ar fi putere mai mare de procesare, desigur.

Voi ce ziceți?

Last edited by madalin; 13-12-2014 at 15:02.
madalin is offline   Reply With Quote

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules