lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-12-2012, 23:27   #1
NightFury
Member
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Emag - dezamagitorul

Experienta mea cu cei de la eMAG a fost una inopinanta si de ne uitat, experienta care m-a facut sa-mi bag si sa-mi scot cat sa le umplu frigiderele pentru sarbatori. Mi s-a intamplat urmatoarea chestie : Eu ca un binevoitor ce sunt i-am luat cadou fratelui meu o placa de baza de la prietenii Gigabyte B74-D3V. Am ridicat-o din showroom si ieri de ziua lui cand sa i-o montez, ce observ.. ca 4 pini ai socketului 1155 erau indoiti si unul era rupt. Recunosc ca a fost si vina mea ca am mers pe incredere, dar am zis "De domne sunt lant mare de magazine, sunt seriosi, doar nu si-or da cu firma in cap fix acum" si se pare ca si-au dat. Un tip dubios dar si putin de orientare sexuala diferita de la showroomul din Crangasi mi-a spus ca intr-o zi se puteau intampla multe si ca garantia nu acopera asa ceva, ca ei o trimit in service, dar ramane la decizia celor de acolo daca o repara sau nu, asta fiind ceva de genu "daca vreau bine, daca nu iar bine". Am aruncat niste bani pe fereastra, care pe vremurile acestea se simt. Daca aveti vreo sugestie as fi dispus sa incerc aproape orice pentru a rezolva aceasta problema.
NightFury is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2012, 03:14   #2
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by NightFury View Post
-snip-
move >> http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=2786&page=9
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2012, 11:42   #3
Lucian_Manoloiu
Junior Member
 
Lucian_Manoloiu's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 7
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Eu nu am avut nicio experienta dezamagitoare cu acest magazin on line, desi am facut multiple comenzi de-a lungul anilor de peste 10.000 lei cumulat. Au fost foarte seriosi, iar toate produsele au functionat ireprosabil, chiar dc unele au fost din categoria resigilate. Preturile au fost ok fata de alte magazine si nu am motive sa ma plang.
In alta ordine de idei, experienta similara am avut si cu Altex la comenzile on line sau direct din magazin.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2
Lucian_Manoloiu is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2012, 12:05   #4
kvm
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Se intampla, foarte rar ce-i drept, ca socketul sa aiba pini indoiti. Si eu am patit-o mai demult. Cel mai bine cand iei o placa de baza e sa te duci personal sa o ridici si sa o verifici.
kvm is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2012, 21:15   #5
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Lucian_Manoloiu View Post
Eu nu am avut nicio experienta dezamagitoare cu acest magazin on line, desi am facut multiple comenzi de-a lungul anilor de peste 10.000 lei cumulat. Au fost foarte seriosi, iar toate produsele au functionat ireprosabil, chiar dc unele au fost din categoria resigilate. Preturile au fost ok fata de alte magazine si nu am motive sa ma plang.
In alta ordine de idei, experienta similara am avut si cu Altex la comenzile on line sau direct din magazin.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2
Cu cat se mai plateste o postare de genu' asta la emag? M-as angaja si eu, pare o treaba usoara.
Niciodata nu sunt prea multi bani si sincer, prefer sa bat campii dar sa fiu si platit, cum faci tu.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2012, 21:33   #6
muff
Senior Member
 
muff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,112
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

In urma cu vreo 2 ani cand am prins o oferta buna la palit gtx 560ti resigilata (800 lei pe vremea aceea), cand am fost sa o ridic m-am dus cu lupa!! Se uitau aia la jos la mine intr-un fel aparte. Daca ajungeam acasa si nu mergea macar sa nu zica, ca e CID
__________________
Get inline™
muff is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2012, 23:26   #7
Lucian_Manoloiu
Junior Member
 
Lucian_Manoloiu's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 7
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Platit?! Aberantule, ca altfel nu pot spune, daca spui ceva de bine inseamna ca esti si platit sa o faci? Concluzie de cocalar! Scuze de limbaj, dar nu m-am putut abtine, vazand atata prostie varsata in spatiul public de un copilas frustrat. Am facut fff multe comenzi din multe categorii la acest magazin si nu am avut nicio probl cu produsele, nefolosind niciodata garantia. Doar la Altex am retrimis un produs (o tableta) intrucat avea ecranul defect si in ziua in care am reclamat acest fapt a venit curierul care a ridicat deviceul si ulterior la 2 zile mi-a adus alta tableta, sigilata din fabrica ca prima, pe cheltuiala magazinului.
Am intalnit seriozitate maxima si asta m-a facut sa expun aprecierea fata de cele 2 magazine.
Sunt constient ca exista probleme la altii, ca doar nimic nu e perfect (tu poti sa intelegi asa ceva, adica viceversa?), insa nu pot blufa in sensul dorit de toti chibitii on line, dc nu am avut probleme cu ei. E asa greu de inteles? Nu ca m-ar interesa parerea unor manelisti, dar asa de amorul artei...

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2
Lucian_Manoloiu is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2012, 23:27   #8
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dar halatu' cat e?
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2012, 23:46   #9
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Tovarasu' Lucian parerea lu' matale e irelevanta. In momentul in care ai sa ti-o furi macar o data stiindu-te cu constiinta curata ai sa intelegi de ce exista si romani nefericiti.

Pina atunci sezi frumos in banca dumitale de client multumit si lasa-i pe astia cu probleme sa se manifeste. Ok?

Nu are emagul, pisigarajul sau conu' trahanache niciun merit ca matale ai avut parte numai de produse care nu s-au stricat.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2012, 00:42   #10
Lucian_Manoloiu
Junior Member
 
Lucian_Manoloiu's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 7
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Tovarasu' Lucian parerea lu' matale e irelevanta. In momentul in care ai sa ti-o furi macar o data stiindu-te cu constiinta curata ai sa intelegi de ce exista si romani nefericiti.

Pina atunci sezi frumos in banca dumitale de client multumit si lasa-i pe astia cu probleme sa se manifeste. Ok?

Nu are emagul, pisigarajul sau conu' trahanache niciun merit ca matale ai avut parte numai de produse care nu s-au stricat.
Tu ai citit randurile pe care le-am scris anterior? Din cele spuse de tine, tov., se pare ca nu. Am spus ca sunt constient ca exista probleme si, implicit, unii au avut ghinion (nici nu m-am legat de asta!), insa am intervenit intrucat un coleg de forum m-a ironizat nefondat ca postez pt bani, asta m-a facut sa fiu acid in interventie si am iesit din banca mea (nu stiam ca tb sa cer voie de la matale) si nu faptul invocat de tine.
Sunt constient ca o pot pati, insa nici sa fiu acuzat de un frustrat nu accept!

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2
Lucian_Manoloiu is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2012, 01:57   #11
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Deci cat e halatu' pana la urma?
Daca si pe mine ma faci frustrat s-ar putea sa nu mai fie nevoie sa-ti cumperi carne de Craciunul care bate la usa.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2012, 02:09   #12
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pana nu dai cartile pe fata si raspunzi ce salariu ai, eu nu o sa am urma de respect pentru tine.
Ai bun-simt amice, te rog.
Fii barbat, recunoaste, cum si eu recunosc ca balacaresc PipiGarbage de multe ori fara motiv, doar ca nu-mi plac mie.
Deci, astfel, care e salariul, repet, nu ca sa rad de tine, ci pentru ca sunt interesat. Stau online pe calculator uneori si 8 ore pe zi si m-ar interesa un job d-asta. Niciodata un ban nu strica.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2012, 09:00   #13
jok3r4u
Senior Member
 
jok3r4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Timisoara.
Posts: 969
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to jok3r4u
Default

+1 pentru ce zice tipul, asta e si parerea mea despre emag si pcgarage pana la urma, n.am avut nici o problema cu ei.

meh, fuck me, right? )

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
__________________
eat. lift. misc. sleep. repeat
jok3r4u is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2012, 10:09   #14
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,845
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Lucian_Manoloiu View Post
Eu nu am avut nicio experienta dezamagitoare cu acest magazin on line, desi am facut multiple comenzi de-a lungul anilor de peste 10.000 lei cumulat. Au fost foarte seriosi, iar toate produsele au functionat ireprosabil, chiar dc unele au fost din categoria resigilate. Preturile au fost ok fata de alte magazine si nu am motive sa ma plang.
In alta ordine de idei, experienta similara am avut si cu Altex la comenzile on line sau direct din magazin.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2
Amice, imi insulti inteligenta. Adica tu ti-ai facut cont aici pentru a ne zice ce superbi sunt Emagul? Zi-mi tu ce om normal face asta?
mbc is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2012, 19:40   #15
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by jok3r4u View Post
+1 pentru ce zice tipul, asta e si parerea mea despre emag si pcgarage pana la urma, n.am avut nici o problema cu ei.
meh, fuck me, right? )
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Nici eu am avut probleme cu garajul dupa faimosul Lorand, dar asta nu inseamna sa ma apuc sa mananc c@c@t pe forumuri aiurea.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2012, 20:31   #16
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

La ultima comandă, emagul nu mi-a trimis factura. Am primit doar avizul de expediție și certificatul de garanție. Am trimis la contact mesaj să îmi trimită factura. Deocamdată nimic.

La penultima comandă, emagul nu mi-a trimis certificatul de garanție. Am primit avizul de expediție și factura. Am trimis la contact mesaj să îmi trimită certificatul. Deocamdată nimic.

Antepenultima comandă (niște memorii) mi-a venit cu documentele în ordine, dar am făcut cerere de returnare. Produsele mele au primit ambele mențiunea defecte și de pe 12 se află în service autorizat. Sper doar să reușesc să finalizez un RAM upgrade amărât măcar până la sf. anului acesta...
Arise is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2012, 20:45   #17
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Ce urit se poarta cu fostii anagajati.

Aveti grija domnu' Lucian ca-s perversi rau astia cind nu mai esti in barca lor.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2012, 23:12   #18
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Ba, sincer, pana acum nici eu nu am avut belele cu eMag in conditiile in care am returnat 2 laptopuri de 3200 lei. Lucrez la ei sau sunt pur si simplu un client multumit?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2012, 23:27   #19
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nici eu n-am avut probleme cu emag sau pcg sau evo sau mai stiu eu ce magazin de it&c. In general am avut probleme cu firmele de curierat. Dar probabil ca uneori, din prea mult zel, orice parere buna avuta despre un magazin pe care unii il urasc sau displac, e vazuta ca o reclama mascata. Fiecare cu ale lui.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2012, 01:33   #20
prouv
Member
 
Join Date: Apr 2012
Location: galati
Posts: 11
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pana acum am cumparat vreo 5 produse de la emag(2 placi de baza, 1 procesor, 1 cooler cpu si 1 kit ram) si pot spune ca nu am avut nici un fel de problema cu ei.
Banuiesc ca a fost un eveniment nefiricit, ori esti tu ghinionist
prouv is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Emag m-a dezamagit icsu Magazine IT&C 1172 31-01-2024 18:47

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,157
Total Online: 4965

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.