lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-08-2017, 13:18   #21
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ok. E vina mea ca n-am verificat la registrul comertului cati angajati are un magazin online foarte laudat.
O sa fac asta de acum in colo.

E interesant ca exact tu imi spui asta. Dupa ce ai patit ce ai patit cu PcG faci spam pe orice thread unde cineva cere un sfat despre orice aruncand cu c***t in ei.

PS: Daca e vreunul dintre voi angajatul magazinului ar trebui sa faceti ceva cu mailul.
Quote:
Your message did not reach some or all of the intended recipients.

Sent:
Subject:

The following recipient(s) could not be reached:

[email protected]
Error Type: SMTP
Error Description: Inbox is full
Additional information: The recipients inbox is full.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.

Last edited by AMETHYST; 21-08-2017 at 13:31.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2017, 14:35   #22
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Man, suna-i si vezi ce si cum.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2017, 16:09   #23
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am anulat comanda deja.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2017, 19:52   #24
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Despre inbox:
Există bots care spamează astfel de adrese e-mail, la shop4pc îmi spuneau că au perioade în care primesc mesaje de-astea în draci.
Despre magazinul online:
La fel ca mai sus, le-am zis că dacă nu sunt logat nu îmi ţine minte coşul de cumpărături decât vreo 15 minute, mi-au zis că e din cauza boţilor care adaugă produse non-stop în coş - când ai coş făcut de guest care conţine absolut toate produsele din magazin trebuie să pui limitări.

Nimeni nu-i perfect.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 11:13   #25
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dar totusi pe forumul asta se recomanda mai mult decat agresiv evitarea magazinelor care NU au asemenea probleme.
S-a si incercat devierea de la subiect cu fiecare post. Ba ca e fan curier cum e ba ca una ba ca alta cand eu am spus clar ca problema e ca nu m-au contactat, nu ca ia fan courier 30 sau 100 lei pe km suplimentari.
Chiar nu inteleg ce e cu atata ura fata de magazinele care ofera servicii de calitate si atata sustinere pentru cele care nu o fac. Asta off-topic in orice thread, desi exista arie dedicata magazinelor.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 11:41   #26
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Esti la inceput. Vezi cand ai garantie la emag / pcgaraj / cel.ro si li se rupe lor de tine. Singurul magazin in legatura cu care n-am nici un stres legat de garantie este Intend, care e un magazin local in Cluj. Inafara de ei, de fiecare data am emotii cand mi se strica ceva.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 12:04   #27
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am 52 comenzi la pcgarage si vreo 50 la emag.
Am avut la amandoua treaba cu garantia si s-au rezolvat imediat fara probleme.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 12:07   #28
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

52 de comenzi? Deci firma? Aia e altceva.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 12:20   #29
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e neaparat firma ca sa ai comenzi, cmon., cred ca si eu am cam 40 pe la fiecare, doar pe la altex am 20 maxi.

The big bubu e ca de obicei la magazine mici trebuie sunat, intrebat daca are produsul, facut comanda, apoi sunat iar, PUNCT. Am patit diferite discomforturi la magazine cu cativa angajati.

Un lucru e absolut sigur, nu te complici cu mail cand in realitate nu raspunde nimeni la telefon sau intra roboti sau intra faxul chiar daca nu e numar de fax sau cine stie ce plm fiindca comunicarea este fix zero.

Eu nu zic ca e vina ta sau a magazinului, e putin la amandoi.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 12:35   #30
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu firma. Dar sunt in mai mult de 7 ani.
Mai am si la alte magazine mai mici: Altex, Vexio, Oktal, DC-shop, koyos, sigmanet, flanco, domo, evomag, etc.
Dar e prima data cand patesc asa ceva.
De exemplu cea mai recenta problema cu garantia a fost la emag. Am luat o masina de spalat resigilata cu aproape 50% mai ieftina decat una noua. Am avut probleme cu ea si mi-au oferit una noua in loc.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.

Last edited by AMETHYST; 22-08-2017 at 12:41.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 12:45   #31
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

A mea este mai mare:



Acum serios, chiar crezi ca am facut referire la fancourier ca abat discutia de la magazinul asta? Eu doar ti-am spus ce se intampla. Plus, ca, de multe ori, curierul care ia coletul habar nu are exact aria de acoperire. Coletul ajunge la centrul de logistica si acolo se descopera. Comanda este pusa in pending pana magazinul online trimite copnfirmarea de aducere a coletului inapoi (de multe ori se comunica alta adresa de catre clientul final, din cauza asta nu se trimite inapio coletul default).
Daca peste asta adaugi numarul mic de angajati (nu stiam pana sa spuna Tudor cati sunt acolo) si, colac peste pupaza, perioada de concedii (inclusiv la curieri), well .... ghuess what.
Eu am incercat sa-ti dau o explicatie obiectiva. Ca tu nu ai clarificat-o cu magazinul, nu-i problema mea. E doar a ta, in legatura cu magazinul respectiv.

Pace
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	818
Size:	5.5 KB
ID:	60154  
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 12:57   #32
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Au pus-o cei de la magazin in pending, nu curierul, fara sa imi trimita macar un mail, daca sms-ul sau telefonul e prea scump si au asteptat sa ii contactez eu sa le spun daca sunt de acord sa platesc 36 lei in plus..
Celor de la fan courier stiu ce le poate capul, stai linistit ca am avut probleme cu ei de mai multe ori.
Bineinteles ca e si vina mea ca m-am asteptat ca un magazin atat de laudat sa respecte niste standarde minime pentru comertul la distanta.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 12:59   #33
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Man, eu te intreb atat: i-ai sunat sa-i intrebi care este problema si ce s-a intamplat?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 16:10   #34
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am clarificat-o. Au asteptat sa ii sun eu sa le spun daca sunt de acord sa paltesc 36 lei in plus pentru km suplimentari. Dar a fost prea tarziu. Eu aveam nevoie de memorii vineri.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 21:39   #35
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by AMETHYST View Post
Dar totusi pe forumul asta se recomanda mai mult decat agresiv evitarea magazinelor care NU au asemenea probleme.
S-a si incercat devierea de la subiect cu fiecare post.
1. Nu "se recomandă", ci "unii recomandă". Exact aşa cum recomanzi şi tu evitarea shop4pc. Ideea e că acei care au probleme cu un magazin (justificate au ba) vor spune mereu "evită X". Cei care nu au probleme nu vor spune asta.
2. Nu s-a încercat devierea de la nimic. Ai avut ghinion la o comandă, vina e împărţită, ţi s-au oferit varii posibile motive, până la urmă ai sunat şi ai clarificat ce s-a întâmplat.

Nu cred că e nimeni pe aici plătit de vreun magazin online să le facă reclamă sau antireclamă.

Eu unul îmi adaptez cerinţele şi aşteptările de la un magazin în funcţie de mai mulţi factori: dimensiune, acoperire, tip de ofertă, cât de constanţi sunt în timp, viteză de răspuns, dacă se potriveşte teoria cu practica (de exemplu în cât timp aduc produsul în practică faţă de cât timp spun ei că durează), flexibilitate, posibilitate de comenzi personalizate (adică produse pe care nu le au în oferta curentă), etc.

Shop4pc îmi place pentru că e singurul magazin cu ofertă bogată în watercooling, pentru că pot comanda prin ei produse pe care nu le au în ofertă şi, da, pentru că pot să mă duc acolo în persoană şi cotrobăim împreună prin cutii după exact tipul ăla de cablu de care am nevoie. Nu sunt deloc campioni la comunicare, trebuie să cam tragi de ei, dar când vorbeşti cu ei ştii că vorbeşti chiar cu patronul, care vrea cu adevărat să te ajute. De fapt singurul aspect pe care îl reproşez este comunicarea un pic mai slabă ca la alte magazine online (deşi la Evomag era şi mai rău în ultima vreme), dar la comunicare slabă mă pot adapta. Nu mă pot adapta în schimb la imposibilitatea de a comanda produse care nu sunt în ofertă, lucru de care mă lovesc la ORICARE alt magazin online IT.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 23:15   #36
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
[...] lucru de care mă lovesc la ORICARE alt magazin online IT.
Say that again?
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 23:20   #37
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Zicea de magazin online bro Adica din ala care are site.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 23:25   #38
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Say that again?
Nu mă provoca
Îţi trimit pe mail o comandă de 10-12 produse de la 5 producători diferiţi, niciunul nefiind la voi în ofertă? Nu că aţi avea ceva, orice, legat de watercooling (AIO-urile generice nu se pun).

Şi dacă oferiţi preţ mai mic decât shop4pc, de la voi iau. Te bagi?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2017, 23:39   #39
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Zicea de magazin online bro Adica din ala care are site.
Rău, ca de obicei.
Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Nu mă provoca
Îţi trimit pe mail o comandă de 10-12 produse de la 5 producători diferiţi, niciunul nefiind la voi în ofertă? Nu că aţi avea ceva, orice, legat de watercooling (AIO-urile generice nu se pun).

Şi dacă oferiţi preţ mai mic decât shop4pc, de la voi iau. Te bagi?
În general vorbind. Water-cooling nu prea avem tangenţe, asta este. Şi nu mă refer numai la noi.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2017, 00:21   #40
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Adică îmi dai dreptate...
Generalul ăla mă lasă rece dacă nu se potriveşte cu specialul meu.
Ăştia de care vorbim aici pe topic au găsit o nişă şi o exploatează cu succes.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,090
Total Online: 2655

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.