lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-02-2016, 23:46   #21
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

În principiu nu văd de ce nu ar putea să existe căști 5.1 "reale". Cred că sunt doar mai dificil de realizat/mai costisitoare.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2016, 01:03   #22
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Deci sa inteleg ca nu castile sunt de vina in prezent, ci jocurile? Pai cum mama naibii CS 1.6, joc cu ani si ani si ani in spinare, putea si mizeriile asa zise moderne, nu? WTF!!! E bine macar ca ne-ai zis, ca eu eram ferm convins ca astia fac casti din ce in ce mai proaste, dar din ce zici, se pare ca jocurile sunt niste tampenii.
LE: Google-it rapid...CS 1.6 e din 2003 si permitea ce iti povestesc eu, sonorizare spatiala sau cum s-o chema stiintific si vrei sa spui ca jocuri din 2014-2016 nu?
Si in cazul in care crezi ca exagerez sau ceva, tin sa precizez ca am jucat 2 sezoane CS 1.5 in PGL si restul de 7 cat am jucat in total in liga profi de CS au fost in 1.6. Deci iti poti imagina ca macar o idee, nitel acolo, putintel, stiu despre ce vorbesc. Colegii de echipa (eram B1) aveau numa' Logitech si Razer. Doar eu A4Tech.
Erai tu mai la inceput din toate punctele de vedere si d-aia.Numa pentru faptul ca aveai casti erai deja semizeu.Nu mai zic de mouse,daca aveai optic veneai deja din viitor.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2016, 01:04   #23
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am jucat CS si in ultimii ani, macar cate 2-3 zile intr-un an mereu cu fel de fel de casti si n-a mai fost la fel. Poate ai si tu dreptate, entuziasmul varstei, jucator de PGL divizia B, dar totusi...chiar imi dadeam seama stanga dreapta, sus, la vel sau jos. Ma rog :O Prefer sa cred ca-s jocurile de vina, nu castile, ca ar fi tare trist.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2016, 02:48   #24
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai da,acum majoritatea celor care au peste o anumita varsta,sau care au pus mana pe un pc de multi ani s-au cam suprasaturat,nu se mai entuziasmeaza din orice si din nimic.Acum 10-15 ani m-as fi jucat aproape orice si eram super excitat,acu deabi duc la capat un joc pe an iar la restul le dau delete.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2016, 08:28   #25
JAGUAR
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 350
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stiu despre ce casti spune DeDeRa acolo, dar nu am mai auzit de asa ceva pana acum. Si m-am jucat in div A, am mers la toate concursurile posibile(wcg/kode5/eswc constanta, lanuri prin bucuresti/cluj/timisoara).
Cele mai bune casti de cs 1.6, dar foarte proaste in orice altceva, au fost si cred ca inca sunt, habar nu am, 5hv2, casti care erau folosite de marea majoritate a jucatorilor. Sunetul era foarte foarte ascutit, auzeai practic mai tot de la orice distanta, mai putin ce cumpara aia din baza T in CT asa cum spune DeDeRa, in schimb iti faceai rau singur daca aveai de gand sa asculti vreo melodie. Am avut mai toate castile posibile, mai putin de la firme gen Somic si ce au mai aparut acum. Momentan stau pe Sennheiser Game Zero, alaturi de HyperX Cloud II mi se par cele mai reusite pentru cineva care si le doreste pentru gaming, dar si pentru muzica, cu plusuri pentru sennheiser din toate punctele de vedere(dpdv estetic intervine subiectivitatea, asa ca aici fiecare cu gusturile proprii). Dedera, la ce spui tu aici, tu ai fi stiut intotdeauna ce fel de tactica aborda echipa adversa, auzind tot din baza, e destul de ireal asa ceva. Nu vreau sa intru in polemici, este pur si simplu parerea mea.

Singura combinatie in care se putea intampla asa ceva, era sa ai un preset de Loudness Equalization si sa impingi si mai sus toate frecventele, mai ales range-ul de inalte. In asa fel puteai auzi mult mai tare ce se cumpara, cand cineva punea tinta, cand cineva lua bomba de pe jos etc, dar pasii ii auzeai mult mai prost decat in mod normal. Gloantele cat si chestiile enumerate mai sus tin de inalte, pasii de mid range. 5hv2 se auzeau ascutit fara nici-un fel de modificari, astfel ca orice sunet il auzeai mult mai ascutit = absolut totul se auzea mult mai bine. In termeni mai friendly, aveau un fel de treble by default.

Last edited by JAGUAR; 14-02-2016 at 08:45.
JAGUAR is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
5.1, casti, gaming, sugestii, surround

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Orori bune anul are, orori bune de trecut – în revista. LAB501 Nivelul2 0 26-04-2014 02:30
Sfaturi pentru Amplificator casti + casti .... ady86 Periferice 2 11-08-2012 12:32
Ce trepiede aveti si ce parere aveti despre ele? tiribomba Foto/Video 15 08-08-2011 21:52

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,100
Total Online: 3497

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.