lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-06-2018, 22:50   #1
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Exclamation ForIT - dezamagitor

Ziceti-mi cum sa reactionez ! Sunt nervos cu spume . Nu suport aroganta si ignoranta oamenilor .
Miercuri am comandat RAM la promotie - 1 produs in stoc (ei au confirmat)- eu am comandat 2x pentru ca era de 8GB cu 260LEI bucata (deci 520 cu plata din card)

O zi mai tarziu, mi-au dat mail ca nu mai aveau decat un produs in stoc, si pentru faptul ca eu am comandat doua, pe ala l-au dat altcuiva, ca-mi dau si printscr cu awb altuia . Adica SIC , nu l-ai prins. Eu am zis ca nu e normal asa ceva, dar bombanind le-am zis sa returneze banii . Cand colo produsul era available in stoc dar la alt pret.
Dar ei nu mai puteau returna, ca au inchis comanda si au luat banii fara sa livreze produsul - strike 1
Le-am zis sa gaseasca o solutie sa revina cu email sau telefon pentru ca produsul e in stoc si minciuna pe care mi-au vandut-o ca nu mai exista produsul in stoc era falsa.
Am cerut telefonic si pe mail confirmarea ca magazinul a gresit si ca-si cere scuze pentru faptul ca a fost o eroare in sistem, la care m-a sunat unul si mi-a zis citez "DA DOMNE LE AVEM DAR LA ALT PRET, CA ASA VREA TOATA LUMEA POMANA IN TARA ASTA" STRIKE 2 .

Eu foarte nervos, fiind magazinul "de cartier" de la care mai cumparam mousi , carduri microSD si alte rahaturi (de 1000LEI in 5 ani). Pai si data viitoare cand comand un card cu 40% reducere ce sa cred ? ca exista sau nu ? sau vom trece prin aceeasi procedura ? Totusi nu inteleg daca nu puteati livra produsul de ce ati tras banii (ei fiind blocati de procesator) . Practic ati luat niste bani fara sa livrati un produs. Raspunsul "ca putem" m-a deranjat.

Asa atitudine de lache flausati , imi venea sa le pun masina-n vitrina/birourile alea inghesuite fmm de jegosi .




14.482.679
Cifra de afaceri

an 2017

112.920

Profit

an 2017

Last edited by ingerulol; 04-06-2018 at 23:00.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2018, 00:02   #2
nikalai
Senior Member
 
Join Date: Nov 2011
Location: Bucuresti
Posts: 260
Mentioned: 15 Post(s)


Default

Parca mai spunea altcineva pe forum, de ce nu platiti ramburs!?
Daca ai timp si bani de consumat poti sa ii dai in judecata dar...
nikalai is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2018, 00:45   #3
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

N-are rost sa te enervezi, nu mai comanzi de la ei si gata. Doar sunt destule magazine in tara, ce naiba... Insa problema e ca pretul mic atrage, forit tot timpul mi s-a parut un magazin cam dubios, am comandat si eu mai demult de la ei diverse chestii, dar tot asa, fiind atras de pretul bun.

Pe termen lung insa nu cred ca o sa castigi mare lucru, daca se ajunge la garantie sau alte chestii probabil ca o sa se vada si cum isi permit pretul mic.

E bine ca exista concurenta, daca ar exista doar un magazin sau doua ar fi cam nasol. Insa nici extrema in care ne aflam acum (parerea mea) nu e buna, prea multe magazine online, aproape oricine isi poate deschide un magazin online, n-ai nevoie de prea multe aprobari si capital. Si apoi, daca da faliment - bye bye garantii.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2018, 08:27   #4
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

Am trecut peste - another day , another mood . Deschid caz OPC strict pentru promotia falsa si faptul ca nu s-au cerut scuze. Ei nici dupa ultimul mail, pare ca nu au gresit cu ceva.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2018, 08:40   #5
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu te duce la ANPC pentru falsa promotie si scuze man. Acolo te duci cu hartii.
Falsa promotie poate fi declarata de vanzator eroare materiala, eroade de soft sau eroare umana si nu vor pati nimic.
Iar legat de scuze nu are ce-ti face ANPC-ul. Parintii lor poate, ca nu i-au educat cum trebuie.
Te duci la anpc daca nu iti vireaza diferenta inapoi.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2018, 15:13   #6
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si doar am spus de nenumarate ori, platiti frate la curier cind ajunge coletul acasa!

Pentru citiva lei in plus, apar bataile astea de cap.
__________________
GAMING gearâ„¢ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2018, 18:58   #7
danutzz2298
Member
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 47
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Salut tuturor ? cumva aia redusi Gskill la 3200 dar de fapt mergeau nativ la 2133mhz ? cred ca aia erau....mai cititi si voi inainte sa dati banii, iar shopul nu e unul pe lista mea alba.

Oricum si la 2133mhz nu erau de aruncat, fratilor putine magazine mai si respecta legea 100%, grow up.

La ANPC nu ai voie decat dupa 30 zile lucratoare, dupa ce in prealabil ai incercat amiabil sa rezolvi ceva, dar cred ca si reclama falsa poate intra pe lista, insa banii sigur ti vor returna sau inchid firma si fug din tara.

Eu am avut probleme, nu dau nume de shop, erau niste acte ce ''uitasera sa vina'', si noroc ca am inregistrat discutiile etc......iar ANPC m-a ajutat, dar dupa cele 30 zile in care am rabdat.....bataia de joc, adica nepasarea angajatilor. Raspundeau ca trimit ei actul, si dusi erau.

Pe scurt, daca nu ai dovezi, pdf (docs) sau inregistrari ca tot ce ai patit e adevarat, nu stiu daca te vor ajuta.

SI normal, ai platit cu cardul - RISTI in tara anilor 80...adica Ro.

Last edited by danutzz2298; 05-06-2018 at 19:00.
danutzz2298 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2018, 22:28   #8
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

True @kretzu77 , true @DjLeco . 10x tuturor pentru pareri . Stiu ca nu prezentam o valoare mare, dar acum cu siguranta ii voi evita. De cele mai multe ori platesc ramburs (da) ca sa nu apara probleme de-astea . Sunt curios ce fac ei acum cu 500lei in contabilitate ... pe plus
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2018, 23:19   #9
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
Sunt curios ce fac ei acum cu 500lei in contabilitate ... pe plus
Conform codului fiscal (Art 319 sigur, dar nu mai stiu alineatul; e pe la mijlocul articolului oricum) sunt obligati sa-ti emita factura pana in a 15-a zi a lunii urmatoare incasarii banilor.
Din moment ce nu ti-au livrat produsul, nu au ce sa factureze. De avans nu poate fi vorba, din moment ce la baza viramentului a stat un produs care se afla si acum pe stoc.

Daca nu factureaza, nu colecteaza TVA (Firma se numeste PMC GROUP DISTRIBUTIE SRL si sunt platitori de TVA de la infiintare: 2005).
Daca nu colecteaza TVA au probleme mari cu ANAF-ul.

Si le faci o scrisorica la ANAF si inca una la ANPC.

Pot invoca eroare materiala la neonorarea comenzii, dar nu au ce plm sa mai faca daca nu iti dau banii inapoi si nici nu iti emit factura.

Deci calm, zen, ardelenism
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 05-06-2018 at 23:21.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2018, 23:28   #10
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

erau banii de placa de baza , dar poate intre timp apare Z390 / X490 vedem ce-o fi atunci ... pana pe 15 nu iau nimic de la ei . Maine ma gandesc daca intreb si pe ANAF ))
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2018, 16:49   #11
danutzz2298
Member
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 47
Mentioned: 2 Post(s)


Post

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
True @kretzu77 , true @DjLeco . 10x tuturor pentru pareri . Stiu ca nu prezentam o valoare mare, dar acum cu siguranta ii voi evita. De cele mai multe ori platesc ramburs (da) ca sa nu apara probleme de-astea . Sunt curios ce fac ei acum cu 500lei in contabilitate ... pe plus



Eu zic ca vei primi banii, dar te tin in ''sah'' si se vor folosi de ei, insa daca nu ai dovezi macar pe mail, telefonic etc, poze, e ''nasol''.

Iar legea in Ro nu prea ajuta cumparatorul...nu zic mai mult, e multa birocratie samd. Daca ai dovezi, ii poti face faimosi pe net - ytube, forumuri, fbook - si vor iesi la suprafata destul de rapid cu banii in ''dinti''.
danutzz2298 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2018, 01:42   #12
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Thumbs down

Bai am recitit mailurile ... oamenii sunt cretini de-a dreptul .

Am dat un mail la OPC si brusc vor sa-mi dea banii in 4 variante

Buna ziua,


Conform discutiei telefonice, va rugam sa ne comunicati modalitatea in care doriti rambursarea banilor.
1. Transfer bancar (prin cont IBAN)
2. Mandat postal (nume, prenume, adresa de livrare, oficiu postal)
3. Cash (ridicare din sediu, prin dispozitie de plata)
4. Cash (livrare la adresa mentionata de catre un angajat, prin dispozitie de plata)

Bla bla fmm
uitati-va ce mi-au trimis pe mail la cateva zile dupa comanda.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fprot.png
Views:	815
Size:	225.9 KB
ID:	62872  
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2018, 09:36   #13
multiplebanuripecg
Banned
 
Join Date: May 2018
Posts: 160
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pehehe, ce repede au decis ei conform discutiei telefonice. Evita-i da-i incolo ca-s si nesimtiti si pampalai.

De-a lungul timpului mi-am luat atat de multe critici pentru ca-s client emag incat m-am plictist- dar n-am avut cu ei niciun fel de problema. Am returnat odata 4 placi video intr-o saptamana pe motiv de coil whine si n-a comentat nimeni o vorba desi am nimerit de trei ori la acelasi om....
multiplebanuripecg is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2018, 12:49   #14
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu nu ai avut. Eu am avut.
Asta nu inseamna ca detine careva din noi adevarul absolut.

Oricum, emag-ul a distrus toate magazinele online de la noi. De fapt toti cei care au cumparat ani de-a randul de pe price.ro
Consecintele se vaf si se vor mai vedea: curierat SameDay de cacao si service Depanero de cacao.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2018, 15:06   #15
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stii care-i partea de rahat? Ca risti exact aceleasi rahaturi de la oricine ai comanda. Zici sa dai 210Ron in loc de 200Ron pe un produs ca e magazinul bun, dar nu e nimic diferit fata de celalalt.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2018, 14:22   #16
sebid2k3
Senior Member
 
sebid2k3's Avatar
 
Join Date: Dec 2014
Location: Bucuresti
Posts: 395
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Doua comenzi, din care imi aduc aminte de mici probleme in legatura cu timpul de livrare:
- Una prin curier, platita in avans, termenul dat de livrare de la ei fiind ~ 1 saptamana, termenul actual 3 saptamani.
- Una prin ridicare de la sediu, termenul dat fiind de 3-4 zile, termenul actual 10+ days, ongoing //edit: 20 de zile mai tarziu, a venit

Una peste alta, ForIT livreaza, dar mai au de lucrat la customer support cand vine vorba de livrari intarziate.

Last edited by sebid2k3; 09-07-2018 at 10:25.
sebid2k3 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 23:42   #17
Mitica Samanu
Member
 
Join Date: Jul 2018
Location: Bucuresti
Posts: 28
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Salut.
Eu ma duc mereu si ridic de la sediu.
Momentan nu am avut probleme dar din cate aud, mai dau pe langa uneori.
Sper sa reglementeze situatiile de genul pentru ca momentan din cate am vazut au preturi bune.
Mitica Samanu is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2018, 14:28   #18
Highstrike
Member
 
Highstrike's Avatar
 
Join Date: Aug 2018
Location: Brasov
Posts: 34
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by sebid2k3 View Post
Una peste alta, ForIT livreaza, dar mai au de lucrat la customer support cand vine vorba de livrari intarziate.
Bine punctat.

Partea interesanta e ca ei au niste produse "la cerere 5 zile" pe care la alte magazine nu le mai gasesti pe stoc (magazin sau furnizor); nu stiu exact cu ce furnizori lucreaza ei, dar pana la urma ajunge produsul.

In cazul meu, un corsair h100x, comandat pe 11 septembrie, a durat pana astazi, 20 septembrie sa fie "gata de livrare", probabil maine primesc coletul.

Cred ca in mod normal livreaza de pe o zi pe alta daca cumperi ceva ce e in stock-ul magazinului.

Am mai luat o placa de baza Asrock z270m-itx/ac pe care nu o gaseam in stoc mai pe nicaieri, a durat si aia mult dar a venit pana la urma.

PARANTEZA
=============
Mi-au trimis initial un Asrock z370m-itx/ac si dupa un telefon si-au cerut scuze si mi-au zis sa o returnez ca sa imi trimita ce am comandat defapt. Ajunsese la ei in magazin, dar cineva de la logistica nu si-a baut cafeaua de dimineata.
=============
Highstrike is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2018, 11:16   #19
SoniQ
Member
 
SoniQ's Avatar
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 223
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Eu am comandat de cateva ori de la ei si nu am avut probleme.
Au preturi mai mici, decat concurenta, la produsele care ma interesau pe mine.

E drept la la utima comanda, un SSD Samsung M.2, mi-au trimis modelul corect, dar cu alta serie [SN] si desi le-am scris, in comanda, pe site, nu au binevoit sa-mi raspunda.
Sper doar sa nu am probleme cu el atunci si daca va fi nevoie de garantie, sa nu comenteze, ca am captura de ecran si ne-raspunsul lor, deci...

Pana acum, doar de bine de ei, dar nu-i timpul trecut niciodata sa se schimbe asta
SoniQ is offline   Reply With Quote
Old 17-10-2018, 20:23   #20
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Azi am avut un cos de 8700 lei la ei, le-am, pus o intrebare pe site, trimis link cu wishlist, asteptat 4 ore, nu au raspuns Am facut comanda la alta firma.
Ares is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,155
Total Online: 4958

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.