lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-01-2016, 15:15   #41
negaterium
Senior Member
 
negaterium's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Cluj
Posts: 1,019
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to negaterium
Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
"Why VR?
That's why..."
Şi văd un pătrat negru.

Somehow I'm not convinced
Huh?? Ce patrat negru? Nu ai access la Youtube?
__________________
negaterium is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2016, 17:35   #42
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Azi le văd. Ieri nu le vedeam.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2016, 13:29   #43
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

HTC Vive Will Cost $800 and Hit Shelves in Early April...........fmm............

http://gizmodo.com/htc-vive-will-cos...ril-1760405698

Mda, exact cum ma asteptam, e bine peste Oculus.

Sa vedem ce zice Sony acuma, dar avand in vedere concurenta, nici ala nu o sa fie "ieftin".
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2016, 18:34   #44
negaterium
Senior Member
 
negaterium's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Cluj
Posts: 1,019
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to negaterium
Default

Fail... VIVE o sa sara de 900 de iepuri cu taxe si transport.
In alta ordine de idei, toate Oculus orders care au adresa de billing diferita de cea de livrare au fost cancelled sau urmeaza sa fie.
Asa ca tre sa vorbesc prin alte tari pentru livrare...
__________________
negaterium is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2016, 19:33   #45
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Intreb si eu ca tontul...nu e mai buna solutia smartphone Samsung si al lor Gear VR?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2016, 21:02   #46
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Gear VR e mult mai slab din toate punctele de vedere. Practic e exact asta - https://www.google.com/get/cardboard/



E mare diferenta intre Gear VR si ce fac Sony, Vive si Oculus ca si rezolutie, latenta, tracking..........practic tot.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2016, 22:19   #47
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu sunt de acord. Ce face Google/Samsung e de preferat din punctul meu de vedere.

Ecranul telefonului este good enough zic eu pentru multe chestii, tot ce trebuie să facă Samsung este să împingă puțin rezoluția peste 4k și aia este.
Al doilea "punct sensibil" o reprezintă accelerometrul, dar și aici nimic nu împiedică pe Samsung să schimbe senzorul cu unul mai bun.

Mai departe există limelight/trinus care fac bridging între PC și Android, acum întrebarea este dacă acest bridging este în interesul Google/Samsung.

Am observat că trinus merge fără probleme pe cablu USB, dar dacă ar fi o problemă de latență Samsung a avut oricum Note 3 cu USB 3.0, ar putea să reintroducă pe piață un telefon cu noul connector Type C și support pentru USB 3.0 iar.
Căldura degajată este o problemă reală, cu telefonul băgat în cască după 10 minute se încinge în draci, dacă ei nu reușesc să rezolve caldura excesivă de pe Snapdragon, clar nu vor putea face mare brânză cu el în headset.

Ce mai lipsește? Manetuțele alea cu buton? Să fim serioși, la cât a furat Samsung nu cred că le-ar fi greu să le cloneze și pe astea...

Am văzut pe alt topic un link către blogul lui nwradu și scria acolo ceva legat de camera 3D (360) de la Samsung iar omul nu credea că o să aibă succes pentru că oamenii nu vor să vadă filme cu căștile VR pe față. Cred că nu s-a înțeles bine, filmele respective nu prea au treabă cu realitatea virtuală, ele sunt exact cum sunt panoramele 360 introduse de Google pe Nexus 4.
https://www.facebook.com/Facebook360/

Poți să dai play bine mersi și apoi te poți uita în față/spate/lateral/sus/jos etc. doar cu mouse-ul sau drag cu mouse-ul.

Camera este chiar faină, iar Samsung tocmai a aruncat mănușa în curtea GoPro care pe termen scurt va avea probabil un real competitor.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2016, 22:53   #48
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cu ce pana mea sa impingi pixelii aia? Cu Snapdragon 820? HA HA.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2016, 23:05   #49
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

‎2160 x 1200 este rezoluția totală pe Oculus/Vive. Nu e ca și cum un telefon 4k nu ar putea să împingă pixelii ăștia.

P.S. Pentru mine este cam inexplicabil de ce se încinge în headset, practic telefonul nu face decât să afișeze stream-ul de la PC.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2016, 23:34   #50
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Adica astia nu stiu daca ai nevoie de GTX970 sau 980 si proc i5, dar tu zici ca un SOC de mobil poate. Fuck logic!
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 00:49   #51
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu ai inteles nimic.
Ai nevoie de GTX970 si proc i5 in continuare, dar ceea ce se randeaza este trimis la telefon, iar telefonul are de facut un singur lucru. Sa afiseze acea imagine.

Ma rog, mai e responsabil si de alte chestii gen navigare, mouse control etc. chestii ce trebuie trimise inapoi la pc, dar astea sunt lucruri minimale.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 00:54   #52
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Oh... down the rabbit hole.

Deci, ca sa recapitulam:

~2000 de para pentru un computer decent.
~800 pentru un telefon pe masura
~200 pentru casca si interconect

Nu vede nimeni nici o problema aici? De obicei, pentru adoptare masiva, e nevoie de preturi mici. Sa zicem ca nu o sa fie chiar atat de populara treaba asta cu VR-ul pentru un timp.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 04:26   #53
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca Sony isi pune VR-ul pe la 400$ (ca asa au zis ca va fi, la bani de o consola), eu zic ca nu o sa apuce sa le fabrice la cum o sa se vanda.

Pentru mine Oculus si Vive au iesit din peisaj, refuz sa dau banii aia pe ele.

Dar un PSVR pe la 400$ + ceva jocuri care sa-l puna in valoare.............nu as sta mult pe ganduri.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 23-02-2016 at 04:31.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 09:50   #54
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu iti faci iluzia ca PS4 e in stare sa iti dea o experienta VR la fel de buna cu un computer cu i5 si 970? PS4 nu e in stare sa iti dea 1080p si 60fps-uri in majoritatea titlurilor, ce sa mai vorbim de VR unde ai nevoie de refresh mai mare si rezolutie cel putin la fel.

Pe scurt, experienta VR de PS4 s-ar putea sa fie mai ieftina, dar va fi sigur mai putin placuta decat pe un computer.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 09:54   #55
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu au nevoie de super grafică și jdemii de pixeli ca să fie hit, tot ce le trebuie este un fel de nintendo dar în VR.

Există cel puțin pentru Android câteva joculețe și demo-uri care te țin lipit cu ochii în casca aia, nu performanța e deal break-ul.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 10:26   #56
negaterium
Senior Member
 
negaterium's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Cluj
Posts: 1,019
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to negaterium
Default

Arise... Incearca sa joci ceva gen GTA5 sau Elite Dangerous sau ETS2 sau Project Cars sau Adr1ft sau Job Simulator sau Climb cu Cardboard/GoogleVR. Diferentele devin absolut evidente. Si joaca prin "cablu" PC->telefon->cardboard e limitata de rezolutie si latenta ecranului. Incearca sa joci mai mult de 5 minute Elite cu setup-ul asta si o sa intelegi la ce ma refer.

Pentru marea masa si adoptie e clar ca ce face Google si Samsung e ok, insa pentru high level e diferenta intre tricicleta si motor, ambele te lasa sa admiri privelistea... Cum suntem pe un forum mai "specializat" eu zic ca GearVR e de privit asa ca un gadget cool . Adevarata fata a VR se vede cu OR/VIVE. Si asta e doar inceputul.

Deja GearVR e salt frumos de la Cardboard, ce sa mai zicem de OR/VIVE unde ai suport translatie (nu doar rotatie/look), low latency, 90+ FPS, grafica way above fata de ce poate scoate in mod consistent un telefon, suport pentru hand controlers, etc.
My2c
__________________
negaterium is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 11:06   #57
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu, refuz să înțeleg. Dar te rog să încerci să îmi explici tu ca să înțeleg la ce te referi.

Tu privești și judeci cardboard exact așa cum este la stadiul actual, eu privesc lucrurile mult mai optimist. Diferența este că Google/Samsung au o plajă largă să îmbunătățească absolut orice până aproape de nivelul Oculus/Vive pe când ceilalți sunt cam la maximum.

Așa cum sunt oamenii nemulțumiți de lentilele sau ecranul din Oculus și vor upgrades asa de ușor se pot face și pe Cardboard sau pe GearVR. Sincer habar nu am ce lentile are GearVR, dar pe Cardboard sunt de toată jena, este primul lucru pe care l-aș upgrada.

Android-ul scoate fără probleme 60 FPS, cadrele oricum nu sunt alternate, deci FPS-ul este același pe fiecare ochi, nu se împarte la 2.

Nu am observat probleme de latență pe cablu USB 2.0 (am observat în schimb pe wifi).

Momentan singurul avantaj așa cum îl văd pentru Oculus/Vive este suportul software și SDK-ul pe care se bazează și trag tare, dar și aici eu îmi pun speranțele că Google/Open Source și eventual cine mai are interes gen Nvidia (limelight) vor pune osul la treabă și vor acoperi și partea asta.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 11:40   #58
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Tu iti faci iluzia ca PS4 e in stare sa iti dea o experienta VR la fel de buna cu un computer cu i5 si 970? PS4 nu e in stare sa iti dea 1080p si 60fps-uri in majoritatea titlurilor, ce sa mai vorbim de VR unde ai nevoie de refresh mai mare si rezolutie cel putin la fel.

Pe scurt, experienta VR de PS4 s-ar putea sa fie mai ieftina, dar va fi sigur mai putin placuta decat pe un computer.
PSVR ESTE o experienta la fel de buna ca Oculus si Vive, spun asta toti oamenii care le-au incercat, nimeni nu s-a plans de framerate.

Uitate la specs: "
Quote:
The headset will have a 5.7in OLED display using the RGB colour model with a total resolution of 1920x1080 – that's 960x1080 per eye. PSVR has a 120Hz refresh rate, sub-18ms latency, an approximate 100 degree field of view, accelerometer, gyroscope, full positional head tracking thanks to nine LEDs, 3D audio with mic and stereo input jacks and HDMI and USB ports.
Crezi ca se chinuiau sa-l faca 120hz daca nu poate duce numa 30fps? Sa fim seriosi...
Problema cu lipsa de putere au rezolvat-o cu
Quote:
"external processing unit" that will help boost the headset's performance alongside the PS4 console that will also be required to play games with the device.
Pe langa asta, este de departe cel mai frumos design dintre toate VR-urile si 100% e cel mai comod.


Eu is foarte curios daca o sa putem folosi acea "external processing unit", care au zis ca va fi cam de dimensiunile unui Wii U, si pentru alte jocuri, sa avem asa un fel de "buton Turbo" ca pe vremuri

@Arise Eu inteleg ce vrei tu sa zici, dar nu e asa. Is multe chesti pe langa fps care conteaza si is necesare doar ca sa nu-ti versi matele dupa 10 minute.
Sa fim seriosi, daca smartphonurile erau solutia ideala pentru VR, unu la mana: erau de mult pe piata, multe variante si doi la mana: Oculus, Vive si Sony nu-si bateau capu. Hai sa zicem ca Oculus il facea oricum, dar Vive e HTC, le era mult mai usor sa scoata un M9 VR version iar Sony la fel.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 23-02-2016 at 11:49.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 11:55   #59
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sunt perfect de acord, totuși Samsung face exact ce spui că a refuzat să facă HTC sau Sony.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 12:05   #60
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da si e OK, cu cat is mai multe variante cu atat e mai bine pt noi.

Oricum mie mi se pare nasol cu telefonul lipit de fata, sa nu mai vorbim ca daca suna iti cam strica imersiunea, iar de inchis de tot, eu cel putin nu pot sa-l inchid
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Playstation 4 - Discutii, pareri, opinii rage fuury Gaming 2636 30-08-2023 15:26
IT DIRECT - discutii si pareri [Wanted] Magazine IT&C 47 11-10-2014 21:50
gtx 570 sau gtx 670 pareri opinii viovarlan Placi video 9 17-11-2012 22:49
Placi de baza pentru 3770k - sfaturi,pareri si opinii MadMaxXx Placi de baza 25 27-06-2012 10:51

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,120
Total Online: 3712

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.