lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-01-2018, 18:25   #33561
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 1011 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

E cel mai bun filtru de habitaclu IMO. Filtreaza multe mirosuri, inclusiv cele de canal (cand treci cu masina prin diverse zone cu probleme) sau de fum de masina (in anumite limite). Nu e foarte scump, e aprox acelasi pret ca si Mahle cu carbon activ, doar ca asta e mai bun.
Old 22-01-2018, 18:37   #33562
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 217 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Incearca-l, eu am fost placut surprins de el, desi voiam sa scap doar de praf si frunzele care intrau am zis sa-l incerc, chiar filtreaza si mirosuri.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 22:00   #33563
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

O poveste emblematica nu doar pentru situatia din service-urile din Romania ci si pentru situatia din jurul nostru... (TL;DR - altfel nu pot...)

Masina despre care va vorbesc acum acum a fost masina tatatului meu: un Chevrolet Aveo Sedan T250 flame red - 1.4 16V - benzina, fabricatie 2011.

Initial am avut timp de noua ani de zile o Dacia Logan Ambition 1.6 Albastru egee (ce mi-a mai placut culoarea aia din prima serie....) prima mea masina noua cumparata in 2005...inainte am condus trei LADA 1200 si un Cielo. As fi vrut sa adaug la lista si niste nume mai "grele" insa nu am de unde.

Sa revenim. Dacia fiiind tot Dacie bineinteles ca a ruginit in ultimul hal. O tabla de toata jena, un furt la scala nationala...ar trebui toti sa dam in judecata DACIA-RENAULT intr-un proces gen class action lawsuit ca in the Good Ol' USWA...Loganul l-am casat in 2017 copt si canceros, mecanic insa impecabil....in 2015 cand tatal meu s-a dus in lumea celor drepti am ramas cu masina lui, Chevy Aveo T250. Initial am zis sa vand masina pentru faptul ca nu mi-a placut si mereu am avut o parere proasta despre ea. Avea atunci 119.000 km la bord. Pana la urma am decis sa o pastrez pentru faptul ca nu mai doream un alt leasing si nici sa iau un SH din afara. Sa tii o masina la bloc fara sa ti-o faca un bizon praf nu se poate...

Dupa circa 50.000km pe Aveo in 3 ani de zile pot spune ca nu mai vreau nici o Dacie indiferent de model. Cel putin nu ca masina personala. Aveo are o tabla mai moale dar nu rugineste asa tam nesam de sub vopsea. (Aveo-ul meu e facut in Corea). Vezi o atentie la detaliu un burete pe un cablu sa nu zdrangane etc...in orice caz nu este un Mercedes...totusi la 140 de km/h te poti auzi vorbind cu cel de langa tine si nu trebuie sa dai muzica mai tare. In vechiul Logan dupa 400 km pana la Constanta ma durea capul de la zgomot...nu ma entuziasmeaza nici noul Duster...am mers o data cu unul si am fost dezamagit...gusturile insa e bine sa nu le discutam. Nu ridic in slavi deloc Aveo. Ii stiu limitele si locul pe care il ocupa in "clasament".

As vrea si eu o masina nemteasca sau o japoneza pe benzina dar la care sa imi permit servisarea si nu sa o carpesc sau elimin senzori, clapete si mai stiu eu ce doar sa par altfel decat sant, sa stau la mila lu' nea mecanicul cu masina in service-ul lui la limita legalitatii unde nici o masina nu se repara repede ca deh trebuie sa prinda miros de atelier ca altfel bate la ochi...

As putea sa umplu doua pagini cu tot ce simt in acest moment insa nu as vrea sa ma pierd in detalii...

Am fost pe langa masini, mecanici si prin service-uri inca de cand tatal meu a cumparat prima masina in 1992 o LADA 1200. Numai dupa un an de zile dupa ce mi-am luat carnetul am avut liber sa circul cu ea. Ore in poligon, sfaturi si mii de km facuti in tara cu tatal meu atat ca sofer cat si ca pasager. Intradevar traficul era cu totul altul acum aproape 20 de ani. Totusi toate acestea m-au format: conduita preventiva, incadrare pe banda, atentie distributiva, o placere deosebita de a merge tare pe drumuri de munte etc...

Intr-un cuvant nu sunt un nestiutor in ale masinilor chiar daca nu am avut parte de masini adevarate. Nu m-am nascut direct in masini de 160+ cai putere si sa am si lamaie pe parbriz...

Cu AVEO-ul meu am avut parte de fel de fel probleme dupa 119.000 Km cand mi-a ramas mie. Surprinzator servisarea a fost aproape cu 40% mai ieftina ca la vechea Dacie Logan pe benzina si asta la reprezentanta OPEL RADACINI DIN BRASOV si mai nou la reprezentanta OPEL VICTORIA DIN BRASOV. (acum in 22.01.2018 masina are circa 170.000 km). Unele probleme se datoreaza kilometrilor, faptului ca nu eu am condus-o de noua dar si uzurii normale.

Acum ajungem la miezul povestirii.

In ambele reprezentante nu ai voie sa stai langa masina cand se efectueaza reparatiile. Initial m-a deranjat acest aspect dar ulterior pot sa spun sincer ca mi-a placut mai mult asa.

Nu este vorba despre piese inlocuite sau consumabile schimbate fictiv. In cei 7 ani de zile de cand AVEO este in familia noastra nu am patit asa ceva nici la RADACINI nici la VICTORIA. Eu vreau sa va povestesc despre factorul uman.

OPEL RADACINI BRASOV

Cand am luat masina in iulie 2011 m-am dus cu tatal meu sa facem receptia. Astia au crezut ca daca vin cu un Logan si in tricou sunt vreun ageamiu. Cum am intrat in zona unde era masina am vazut 3 indoituri fine pe o usa si pe celelalte usi urma unui sticker AVEO semn ca masina este posibil sa fi fost expusa in showroom. Am fost la un pas sa refuz masina insa mi s-a mai dat o reducere la reducere si scut original gratis. Ce s-a ofticat cel de la piese cand a venit scutul si a vazut ca e gratis pentru ca altfel ar fi comandat un rahat mai ieftin...si asa masina o sa mai aiba parte de indoituri, ciupituri si zgarieturi....

In prima faza intre 2011-2015 totul a fost ok. Servisare OK, oameni pregatiti si amabili. Intre 2015-2017 au inceput problemele. Culmea, ca au coincis cu momentul in care eu am devenit posesorul masinii. Din service au plecat si o parte din cei pe care ii cunosteam. Masina este folosita pe firma si s-a mers cu ea intre 1000 si 3000 km pe luna.

O sa va semnalez doar problemele pe care le-am avut cu ei. Au fost si parti bune cu servisari incheiate flawless. Revizii normale, schimb de kit de ambreiaj...insa in ultima vreme cand mergeam la ei am avut parte de mult prea multe neplaceri si mai ales bani cheltuiti.

Cand mi-a revenit mie masina in 2015 m-am dus de cateva ori si le-am spus ca franele nu merg liniar si de fiecare data mi s-a spus ca totul este ok. La franare de la 100 de km la ora imi vibra volanul de abia il tineam in mana. Am mers asa mii de kilometrii. Discurile nu aveau nimic. Placutele la fel. O data am ramas cu pedala la podea si la fel nu au gasit nimic. In cele din urma a cedat un furtun de la ambreiajul hidraulic si dupa ce au schimbat lichidul de frana si din sistemul de franare, in mod miraculos au incetat si problemele de franare in valuri. Pai eu sa va spun care este problema? Eu am fost cel care am semnalat faptul ca pierd lichid de frana. Furtunul zemuia ca naiba.

Ma duc la ei si le spun ca pierd lichid de racire. Ei imi spun ca nu au gasit nimic. Pana la urma tot eu am gasit un por la radiatorul de racire si le-am aratat. Cand am mers intr-o parcare inchisa cu geamul deschis, venea din zona motorului un miros specific de antigel incins. Apoi a trebuit sa schimb si radiatorul de AC care era si el pe duca. Cand am bagat masina in service pentru schimb de radiatoare le spun ca am vazut ca zemuia si pompa de apa. Ei imi spun ca nu au gasit nimic. Insist. Ei o tin pe a lor. Dupa doua zile cine era la ei in service cu pompa de apa. EU! Pai sa vedeti ca dupa schimbul de radiatoare a crescut presiunea in instalatie si de aceea nu am vazut scugerea de la pompa de apa. Am facut test de presiune dar nu s-a gasit nimic....

Ma duc la ei si le spun ca am un rulment pe spate care huruie. Ei zic ca nu e pe spate ci pe fata. Mi-au schimbat pe fata rulmetul si tot nu am scapat de huruit. Imi spun ca nu stiu ce sa-i faca. CUM NAIBA!!! Dupa o luna de zile ma intorc si le spun ca imi faca masina ca altfel ma apuca dracii. BEHOLD era rulmentul stanga spate cum am zis eu...

Ma duc la ei si le spun ca aud o pocnitura metalica in zona dreapta fata. Ei zic ca nu este nimic si nu pot face nimic. Suuuupppeerrr.....

Ma duc la ei la o revizie normala si cand iau masina ma trezesc cu un clantanit in zona stanga fata de ziceai ca masina mea este tren in gara. Ma intorc si le spun. Ei ridica din umeri. Pai cum dom'le eu vin cu masina doar pentru o revizie normala si plec cu probleme bonus? Pai sa vedeti ca tijele de etrier erau uzate si la franare puternica se simtea in volan o trepidatie asa ca le-am uns cu vaselina speciala. Pai cum naiba ati facut test drive-ul cu masina. V-ati batut joc de ea? Pana la urma am schimbat tijele si degeaba. Au zis ca ar fi capul de la planetara si au comandat piesa insa nu era ce trebuie si mi-au desfacut masina degeaba. Cand mergeam eu pe acolo s-au perindat vreo trei persoane pe functia de aprovizionare cu piese...de buni ce erau....

Dupa ultima faza am zis ca ma duc la OPEL VICTORIA BRASOV. Aici am cazut din lac in put. Am mers prima oara aici dupa jumatatea lui 2017 si sincer aveam emotii.

Preturi OK. Au avut rabdare si m-au ascultat. Mi-au rezolvat zgomotele/clantanitul de pe stanga fata - au luat la polizor un pic din placute - partea care culiseaza in etrier si miraculos masina era cea pe care o stiam. Eram extrem de fericit.

Primul contact cu ei a fost insa CA O INTALNIRE DE GRADUL III. Vorbeam cu cei de la receptie ce vreau si le spun ca am un Aveo si am facut servisarea la RADACINI si vreau sa incerc si la ei deoarece mi-au cauzat niste neplaceri. Nu am dat detalii si nu am aruncat cu noroi in cei de la RADACINI ci doar am subliniat ca m-au nemultumit. Totul normal nu-i asa? Nu si pentru un tip brunet ce statea in spatele celor de la receptie. Acesta ma intreaba: SUNTETI UN CLIENT DIFICIL? Eu am ramas interzis. DIFICIL? Nu neaparat, insa din moment ce platesc am si eu niste pretentii. SUNTETI PRETENTIOS? In momentul asta am simtit cum mi se urca sangele la cap si acum ma mir cum m-am stapanit si nu m-am exteriorizat. Eram pur si simplu anesteziat. Calm, am subliniat ca vreau sa mi se faca o treaba buna si atat. Nu stiu cum il cheama pe tip.

Imi ramasese zgomotul pe dreapta fata. Un pocnet mai infundat care se manifesta la plecari de pe loc, in drumuri in curba pe stanga cand schimbam viteza si apasam acceleratia. Aici a durat cateva luni pana in momentul in care eu am reusit sa fac ca sunetul sa se reproduca repetat la franare mai violenta. M-am dus in service si m-au rezolvat. Insa sa vedeti cum: au pus burete mai gros in genul celui care se pune sub parchet, intre sasiu si o bara transversala!!!! Am luat masina si cand m-am dus la firma m-am bagat sub ea si era sa IAU FOC!!! Le-am trimis poze pe Whatapp si au comandat piesa noua. Cand m-am dus sa mi-o schimbe, halucinant acelasi tip brunet de mai sus care m-a facut DIFICIL/PRETENTIOS imi spune ca nu da nimeni 4 milioane pe un fier. I-am spus ca eu dau 400 de lei pe un fier si nu am nici o problema cu asta. Pana la urma am luat fierul si cu reducere si cu montaj moca dupa ce anterior am platit buretele cu circa 90 de lei....seful de atelier imi spune ca a fost vina lui... cu buretele domnule? O fi un AVEO insa este al meu si trebuie sa mearga ceas. EU PLATESC PENTRU ASTA! Degeaba imi racesc gura...o masina de buget nu inseamna ca esti si rupt in... La montajul "fierului", mecanicul imi spune ca oricum se indoaie daca lovesc o bordura. Zona aia cu bara transversala este cea mai joasa parte de sub masina si este posibil sa o fi atins o data eu si poate si tatal meu, insa ce conteaza daca eu vreau sa o schimb? Nu tolorez nici un zgomot suspect pe directie. Dupa un an de sunete suspecte pe dreapta fata eram din nou multumit ca gasisem problema.

La revizia de 165.000 km din Noiembrie 2017 cei de la Victoria au gasit o scurgere de ulei de la racitorul de ulei termoflot. Cei de la Radacini au ignorat uleiul invechit si gros scurs pe scut. Operatia de inlocuire a garniturilor de la racitorul de ulei nu este prea banoasa si necesita timp.

Aveam emotii cu revizia de 165.000 km insa s-a incheiat cu succes.

Problema a aparut cu racitorul de ulei. Ma duc azi 22.01.2018 dimineata pe la 07.45 sa las masina la Victoria. Sunt fericit ca in sfarsit voi exorciza si ultimii demonii din masina. Sunt primul. Predau masina si plec multumit. Pe la 12.30 dau un telefon sa intreb daca este gata. Masine este gata, insa este o problema. CE PROBLEMA? Pai unul dintre colegi a alunecat si a lovit aripa dreapta fata a masinii dvs. NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU UUU!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ma calmez in ciuda unor furnicaturi pe crestet. Cum arata indoitura? Primesc poze pe Whatsapp. Nu mai stiu ce sa cred.

Ma duc la service sa vad ce fac in continuare.A alunecat, Cine? Cum? Unde? Ghici cine mi-a lovit masina? Seful de atelier, cel care a dat drumul la masina cu burete la bara transversala. Am inteles ca masina lui era in service si el mi-a lovit masina. Nici vorba de alunecat sau mai stiu eu ce. Cat de mult ghinion pot sa am? Imi spune ca se rezolva si aripa se vopsete si va fi gata saptamana aceasta. Eu raman insa fara masina si la firma, dupa ce am casat Loganul mai am doar o Dacie papuc 1.9D care si ea se cere casata. O folosesc doar loco la transport de baloti de material. Pentru transport in tara folosesc curieratul. (Nu dau detalii dar nu va ganditi ca am nu stiu ce firma, e o firma mica din care STATUL suge cat poate si cu productia faci un rahat in ziua de astazi....)

Ii spun ca daca tot se vopseste aripa fata sa mi se faca si singura zona ruginita din spate. Zona reparata la RADACINI pe CASCO dupa ce un nenorocit a intrat in masina. Nici in ziua de azi nu am avut o masina care sa fie reparata intr-o zona lovita si care sa nu aiba rugina in zona respectiva. Niste amatori cu pretentii. Oameni carora nu le pasa si care s-ar putea sa fie prost platiti, prin urmare isi baga pixul si merge si asa...

Vine tipul de la vopsitorie. Acesta imi da atitudine deja. Ca nu stie ce e sub vopsea in zona din spate, ca e greu sa lucrezi dupa altul. Eu il intreb cat costa si ii spun ca accept pretul. Ii spun sa trateze problema cu maxima atentie:

-nu vreau lac pe masina, sa o mascheze bine.
-nu vreau mizerie in masina.(in trecut scoteam tot din masina, insa acum nu am mai putut)
-nu vreau diferenta exagerate de nuanta si sa faca bine sa potriveasca culoarea
-sa ma sune si sa ma intrebe orice aspect. Raspund la telefon indiferent de ora
-vreau ca reparatia sa fie facuta asa cum trebuie.

La fiecare dintre aceste aspecte semnalate acesta a avut ceva de comentat si aproape ca mi-a spus ca masina aste este doar un AVEO. I-am dat de inteles ca este un AVEO insa este al meu si nu conteaza daca mai are o ciupitura ici-colo, important este sa isi faca treaba - aripa fata si zona din spate. Si acesta mi-a spus ceva de genul ca am pretentii.

Am intreabat daca se stie si mai sus in conducere, de situatia asta si mi s-a spus ca da. Am intrebat daca nu mi se da o masina pe care sa o folosesc pe durata reparatiei si mi s-a spus ca nu au.

Uite asa am devenit PIETON si va trebui sa imprumut o masina pentru deplasarile zilnice.

Vinovatul (cu PRETENTII) fara vina. Incerc sa fiu normal si rational insa imi vine destul de greu.

Doua saptamani o sa merg cu autobuzul. YAY!!!. In tot acest timp insa o sa fac vizite la service-ul minune OPEL VICTORIA ca sa vad cum evolueaza treaba.

Sper sa am parte de un final satisfacator al acestei povesti. Cu "pretentiile" mele insa nu se stie. Nu vreau sa "GO BALLISTIC"...

More later.

Last edited by Robert B; 22-01-2018 at 23:22.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 22:14   #33564
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 217 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

De ce rahat te tot duci la ei? Chiar nu pot sa inteleg.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 22:18   #33565
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

De la Victoria nu am plecat cu masina de la ei azi ca nu vreau sa declar fictiv ca X mi-a bulit masina sau mai stiu eu ce. Ieseam pe usa si poate nu mai recunosteau nimic.

Cu Radacini eu am fost fraier...insa chiar si asa am iesit mai rau daca e sa ne gandim. In ultimul an si jumatate au zbarcit-o. Mi-a fost frica sa nu dau de un Dorel si am dat de o ceata dincolo.

Cu Loganul mergeam la un service DACIA, aveam un mecanic si imi facea tot ce aveam nevoie.

Ani de zile am reparat masini pe colo colo si sincer nu mai am chef nici sa ma mai uit la mecanici. Cam toti sunt o apa si un pamant...mesteri, experti...ajungi la cineva bun doar printr-un noroc chior.

Sa vezi ce fata au facut la DACIA cand le-am spus sa imi puna volanul drept cand se facea reglajul la directie. Nici la AVEO nu l-au nimerit. O sa-mi iau un AUDI sau altceva poate asa am noroc

In acest moment nu mai stiu cum sa tratez toata situatia. O sa o pun la WATER UNDER THE (MONEY) BRIDGE.

Last edited by Robert B; 22-01-2018 at 22:31.
Old 22-01-2018, 22:22   #33566
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Ai de plm, mi s-a făcut pielea de găină. Ăia nu sunt mecanici nene, sunt boschetari.
Eu unul īi reclamam de mult la OPC...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 22:24   #33567
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Am castig de cauza la OPC si la judecata insa in tarisoara mea draga mor eu pana acolo. Si ce este mai trist este ca tot nu o sa imi rezolv masina asa cum era, ca deh, cofetari la tot pasul.
Old 22-01-2018, 22:35   #33568
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Trebuia sa faci reclamatie la ANPC de mult.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 22:43   #33569
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 78 Post(s)

PC-ul meu

Eu m-am lecuit de mult
La reprezentanta service pentru Dacia sunt oameni capabili, dar te rup daca intri cu masina la ei, cum m-au rupt si pe mine prima data.
A doua oara am intrat cu o cunostinta, a fost mai bine.
Dar a treia oara m-am invatat minte si am contactat direct unul dintre mecanici si de atunci fac la el acasa cam toate reparatiile importante.
Nu va spun cat de serios lucreaza omul acasa la el, nu lucreaza scump si e foarte disciplinat, are scule, chestii...
DAAARR e total incult, agramat si manifesta exact aceeasi boala de care sufera tarisoara asta, pe care a intins-o mult mai lung @Robert B.
N-am sa-i inteleg ce ii impiedica sa-si faca treaba ok la serviciu, unde sunt platiti bine, plus ca mai primesc atentii.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 23:12   #33570
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

PC-ul meu

Eu sunt destul de multumit de Compexit Cluj, dar preturile sunt mari. Atuul lor este ca se stiu la diagnosticare. Pe de alta parte, acelasi Compexit i-a facut masina praf colegului meu - acesta s-a dus la ei cu o problema la frane si inteligentii astia au testat masina pe strada in loc sa o testeze pe role --> dauna totala in urma unui impact serios.

De ce nu sunt insa multumit este masina asta noua. Fabia 3, la 46000km s-a schimbat volanta in garantie, placute de frana si discuri de frana pe bani.
Old 22-01-2018, 23:31   #33571
matose
Administrator

matose's Avatar

Mentioned: 69 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose

Studiate amanuntit piesele de pe piata noastra, situatia e cam trista. Uleiuri nu as baga altceva inafara de Liqui Moly sau Motul, iar la filtre cele mai bune sunt Mahle / Knecht. Castrol e apa de ploaie iar la Mann ai foarte mare sanse sa nimeresti fake-uri sau Made in China.

Aceeasi situatie la ATE pe partea de frane (recomand ca inlocuitori Zimmermann, TRW sau Brembo) si Lemforder pe partea de suspensie (Meyle HD ar fi un inlocuitor premium, TRW un echivalent ceva mai ieftin).

Greu in Romania, greu...
Old 22-01-2018, 23:45   #33572
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 78 Post(s)

PC-ul meu

Pai e trista, ca RAR-ul nu-si face treaba din anumite interese. De ce se dau omologari/atestari/agrementari de produse/echipamente/servicii daca nu sunt conforme sau daca nu mai respecta documentatiile, oricare ar fi ele?!
kobro is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 23:47   #33573
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Si Mahle am vazut made in china

Parerea mea e ca importatorii au contract cu producatorii, care au fabrici peste tot, si care dau marfa din depozite.
Nu stiu daca un importator poate sa-i zica "vreau senzori made in doiciland, nu made in ro" (ex bosch)
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 22-01-2018 at 23:58.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 23:48   #33574
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Cum să īți moară volanta și discurile la 40k km? In mod normal o volantă trebuie să țină MINIM 250k km dacă nu s-a folosit mașina la drifturi in plm.

Mă crucesc ce aud pe aici

Știi care e problema, Matose?
Piesele de multe ori sunt mai scumpe ca afară dar primești contrafăcute, dacă īncerci să negociezi cānd iei mai multe ți se aruncă faptul că au adaos mic.
Păi cum nene? Cānd tu aduci de pe China mocaciuni cu preț de brand...

Old 22-01-2018, 23:54   #33575
booster
Senior Member

Mentioned: 43 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Si la Shell e aceeasi situatie? La Mobil la ce sa fiu atent? De putin timp am facut schimbul si am pus Mobil 1 New Life 0W-40.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ

Last edited by booster; 23-01-2018 at 01:57.
booster is offline   Reply With Quote
Old 23-01-2018, 00:02   #33576
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
Cum să īți moară volanta și discurile la 40k km? In mod normal o volantă trebuie să țină MINIM 250k km dacă nu s-a folosit mașina la drifturi in plm.
Se pare ca e defect de fabricatie, toti colegii mei cu Fabia au schimbat volanta la 40000 - 45000km. A mea a dus 46000 pentru ca am suportat-o asa, proasta. Iar discurile... no comment.

Oricum, zic colegii cu Fabia pentru ca firma, satula de Skoda la calitatatea asta, a trecut la Ford. Nu stiu daca e mai bine, dar ei nu se plang de probleme de astea. Asa ca tura asta jumatate avem Skoda Fabia, jumatate Ford Focus.
Old 23-01-2018, 01:41   #33577
matose
Administrator

matose's Avatar

Mentioned: 69 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose

Quote:
Originally Posted by booster View Post
Si la Shell e aceeasi situatie? La Mobil la ce sa fiu atent? De putin timp am facut schimbul si am putin Mobil 1 New Life.
In Romania nu as lua altceva inafara de Liqui Moly, Motul, Repsol (premium) sau Ravenol (alegere de buget). Mobil 1 e ok dar numai anumite modele ESP, 0W30, 0W40 sau 5W30.

Shell si Castrol sunt ok doar cumparate din Germania, Valvoline si Texaco doar din US, etc.

Eu de exemplu disperat de calitatea de kkt a curelelor Contitech (Made in Romania, scartaie de noua la frig) mi-am comandat Goodyear Gatorback direct din state. A costat dublu dar alta calitate, alt cauciuc, alt profil, alta treaba...

Discuri si placute am comandat Textar (laudate pe forumuri atat afara cat si la noi). Placutele scartaie cand e foarte frig sau foarte cald, iar discurile din fata au inceput sa bata dupa 8000km. Sunt facute in Romania, o fi vreo legatura?
Old 23-01-2018, 01:59   #33578
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Curelele Contitech sunt fabricate la Timișoara. Toate care trec QC 80%+ merg pe export, care sunt sub 80% merg cu containerele peste drum la o firmă care le ia, le ambalează individual in cutii de carton și ajung pe piața romānească, ca piese de schimb.
Cum ai norocul, așa prinzi. 50%=} 80%
Am lucrat la Continental Contitech (OHY - sisteme franare si servodirecție) ca Sef de schimb pe expediții, curelele sunt in aceeași curte la 20m de depozitul de expediții OHY. Am văzut cu ochii mei transporturile astea si cunosc un băiat care a lucrat la ambalarea curelelor pentru intern...

Old 23-01-2018, 02:10   #33579
booster
Senior Member

Mentioned: 43 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Quote:
Originally Posted by matose View Post
In Romania nu as lua altceva inafara de Liqui Moly, Motul, Repsol (premium) sau Ravenol (alegere de buget). Mobil 1 e ok dar numai anumite modele ESP, 0W30, 0W40 sau 5W30.

Shell si Castrol sunt ok doar cumparate din Germania, Valvoline si Texaco doar din US, etc.

Eu de exemplu disperat de calitatea de kkt a curelelor Contitech (Made in Romania, scartaie de noua la frig) mi-am comandat Goodyear Gatorback direct din state. A costat dublu dar alta calitate, alt cauciuc, alt profil, alta treaba...

Discuri si placute am comandat Textar (laudate pe forumuri atat afara cat si la noi). Placutele scartaie cand e foarte frig sau foarte cald, iar discurile din fata au inceput sa bata dupa 8000km. Sunt facute in Romania, o fi vreo legatura?
Data viitoare vad cum fac sa iau Shell Helix Ultra sau Mobil 1 New Life din Germania sau alta tara vestica. Sa iau Mobil 1 facut in state(asta am auzit ca ar the real deal) ma costa cat doua schimburi .
Daca piesele vin din depozite din alte tari(Polonia indeosebi), se poate sa aiba aceeasi calitate ca si cele vandute la noi?
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ

Last edited by booster; 23-01-2018 at 02:15.
booster is offline   Reply With Quote
Old 23-01-2018, 07:36   #33580
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 501 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by matose View Post
Adauga si Yacco. Inca nu au inceput sa-l falsifice pe asta. Daca iei si direct de pe site-ul importatorului, e future proof.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules