lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-05-2019, 14:14   #2381
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Este un alt mijloc de schimb. Ma rog, e mult mai complexa treaba, fiecare moneda serveste unui oarecare scop sau incearca sa eficacizeze oarece domeniu. Nu intram in detalii de genul ca nu mai scoatem capul. Incercam sa explic oarecum rudimentar care-i treaba cu cryptos.
Produs din nimic - de ce ti se pare nimic? Cum o tiparnita scoate bani, la fel un calculator produce un "cod" (sa-i zicem). Faptul ca e abstract nu lipseste zisa "moneda" de substanta.
De ce ti se pare ca banul (in forma sa traditionala) are stabilitate? Ca fluctueaza doar intr-un interval definit de autoritatea emitenta ca fiind normal?
Sau ca autoritatea respectiva controleaza prin diverse instrumente masa monetara sau lichiditatea pentru a-ti da tie senzatia de stabilitate?
Toate rahaturile fluctueaza, mai mult, mai putin, stabilitate absoluta e doar in mintea oamenilor care citesc valoarea pe hartia pe care e tiparita moneda.
Iar garantia aia de care vorbesti exista doar cand aveam Gold Standard, acum nu mai ai nici o garantie, cum zicea colegul vezi Venezuela.
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2019, 17:14   #2382
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

ambele explicatii slabe momentan pentru iq-ul meu care este limitat ,sigur se poate mai bine , mai aless de la bossul de iubitel care care intelectual sigur nu are ''limita'', apropo aici vorbim doar de SUA ca exemple?
putem sa revenim in EU ca tot traim aici?

Tocmai ca exemplele de mai sus date de voi arata ce se intampla cu o moneda cand nu mai poate sa fie garantata si faci din nimic $$$. Dar nu discutam de inflatie si altele sau daca discutam , aceasta se aplica la moneda virtuala?

Valuarea e data de ?
Daca valuarea creste datorita gradului de minare ce se intampla daca maine apare un quantum computer mega extra puternic cu procesor pe baza de fotoni si alte aberatii si mineaza de 10000x mai repede fata de ce avem acum?
Scade valuarea ?
Creaza de 1000000xxx mai multe monezi si toti devin bogati sau unul detine toate monezile si da cand vrea cui vrea la ce valoare crede el?

Dar daca toti stam acasa si minam , cm facem trocul , pe baza a ce?

Acum dau bani la pizza pentru ca este un individ acolo care o prepara si face asta pentru un salariu.Pizza costa in functie de cat crede el ca valoreaza munca lui , desigr actualizata la concuenta si piata (si aia are parerea ei)dar sa nu intram in detalii ...ca ne indepartam de mining. Daca ala isi da demisia si se apuca de minat si face crapCoin , la fel ca el inca un nr xxx de persoane fac asta atunci cat mai valoreaza o pizza daca devine din ce in ce mai greu de facut ,avand forta de munca foarte mica.Valoreaza virtual putin pentru ca acel crapCoin are o valuare stabilita sau mai mullt pentru ca in viata reala cu moneda reala oferta este mai mca fata de cerere.
CA si exemplu eu nu as lasa pe cineva sa cumpere cu moneda virtuala pizza mea stiind ca nu am o garantie si ca azi bitcoin 1000 euro si maine poate ajunge la 1 euro.
Pe scurt azi ai un bitcoin si cumperi 10 piza , cumva maine ajungi sa primesti doar 1 felie de aceeasi suma?
Daca DA ,ajunge la aceeasi concluzie ca est o moneda instabila dar cu pasi mult mai rapizi spre ce a facut SUA in trecut ca tot e data exemplu.
Daca si aici raspunsul este DA , atunci de ce sa dai ceea ce ai relativ stabil pentru moment pe ceva ce are sanse mult mai mari sa pice repede si foarte tare?

Merita sa dai curent , hardware , timp pentru mentenanta si altele care costa bani reali si primesti la schimb un balon de sapun frumos dar care la un moment o sa se sparga?

intrebam asa sa vad si eu ce logica are la baza investitia cu moneda reala care momentan are o valuare ,intr-o moneda virtuala care apare peste noapte . Azi bitcoin , maine GeorgeCoin , la anul StupidCoin ,etc.
In capu meu e mai mult o inventie prin care tu dai resurse la cineva destept si primesti praf , la un moment dat praful nu o sa mai vloreze nimic dar cine a primit ceva palpabil in locul lui este fericit.

Nu am minat si nici nu vreau sa conving pe cineva sa nu mineze.

Cat despre exemplele unor tarii cesi-au distrus economia ...acolo e mult mai complex si daca raportam la timp / moneda incepand de la inventia ei pana in zilele noastre caderea monetara reala este mult mai mica fata de ce se intampla in mediul virtual .

Una totusi a avut si are la baza aurul , obligatiuni bancare si alte lucruri . alta are un algoritm creat si ca el si alte persoane pot inventa un alt cod prin care dau nume la o alta moneda asa din nimic si Vasile /Ion /Mitrut , cumpara hardware ,spatiu, etc cu bani reali sa sustina un cod virtual ce are la baza nimic.

Eu nu am spus ca Leul este sabil sau EURO si nu pica dar riscul ca acesta sa devina hartie de sters la cur este mult mai mic fata de un produs virtual unde o sa folosesti direct degetele (vezi care e mai nasol)

Sau exista si alte dedesupturi si nu stiu eu , nimic rau sa nu le cunoaste pe toate dar poate ma lumineaza persoanele inteligente de pe forum.


Pentru mine momentan moneda asta virtuala suna a inventie sa se vanda curent si hardware nimic mai mult si cineva castiga acolo . E doar o chestie sustinuta artificial un timp , iar cand o sa cada multi o sa planga , dar poate ma insel si este o noua revolutie unde monezile actuale devin istorie si citim despre ele doar in carti , desigur virtuale...
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe

Last edited by polter; 21-05-2019 at 17:24.
polter is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2019, 17:40   #2383
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Valuarea e data de ?
Cerere și ofertă.

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Daca valuarea creste datorita gradului de minare ce se intampla daca maine apare un quantum computer mega extra puternic cu procesor pe baza de fotoni si alte aberatii si mineaza de 10000x mai repede fata de ce avem acum?
Scade valuarea ?
Exact. S-a mai întâmplat, când au apărut ASIC-urile.

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Creaza de 1000000xxx mai multe monezi si toti devin bogati sau unul detine toate monezile si da cand vrea cui vrea la ce valoare crede el?
Scade valoarea per monedă, de restul de prinzi și singur.


Quote:
Originally Posted by polter View Post
Acum dau bani la pizza pentru ca este un individ acolo care o prepara si face asta pentru un salariu.Pizza costa in functie de cat crede el ca valoreaza munca lui , desigr actualizata la concuenta si piata (si aia are parerea ei)dar sa nu intram in detalii ...ca ne indepartam de mining.
Ba să intrăm, că altfel vorbim prostii.
Prețul de vânzare unui produs, pizza de exemplu, constă în materie primă, costuri de producție și adaos comercial. Toate sunt dictate de legea cererii versus ofertei. Dacă o parte din materiile prime sunt rare, prețul acestora va crește, automat prețul produsului final va crește. Dacă se găsesc din abundență, prețul lor va fi mai mic, deci prețul final al produsului va fi mai mic. La fel și costurile de producție. Adaosul comercial, aici e un pic mai complicat, pentru că acesta se bazează pe mai mulți factori, unul dintre ei fiind, evident, cererea versus oferta. Când ești singurul producător de pizza din oraș/județ/țară/lume, poți cere și un milion de dolari pe bucată (monopol local sau global), deși materia primă și costurile de producție pot fi de 5 dolari laolaltă.


Quote:
Originally Posted by polter View Post
CA si exemplu eu nu as lasa pe cineva sa cumpere cu moneda virtuala pizza mea stiind ca nu am o garantie si ca azi bitcoin 1000 euro si maine poate ajunge la 1 euro.
Sau 800 de milioane de dolari, depinde cum privești lucrurile

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Pe scurt azi ai un bitcoin si cumperi 10 piza , cumva maine ajungi sa primesti doar 1 felie de aceeasi suma?
Daca DA ,ajunge la aceeasi concluzie ca est o moneda instabila dar cu pasi mult mai rapizi spre ce a facut SUA in trecut ca tot e data exemplu.
Corect.

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Daca si aici raspunsul este DA , atunci de ce sa dai ceea ce ai relativ stabil pentru moment pe ceva ce are sanse mult mai mari sa pice repede si foarte tare?
De ce să joci la Loto? De ce să riști orice în viață? Păi... de ce nu? Ești dispuis să riști, o faci. Nu ești dispus, nu o faci.

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Merita sa dai curent , hardware , timp pentru mentenanta si altele care costa bani reali si primesti la schimb un balon de sapun frumos dar care la un moment o sa se sparga?
Pentru unii a meritat din plin. Alții au luat-o la cioc. Așa-i viața.

Quote:
Originally Posted by polter View Post
In capu meu e mai mult o inventie prin care tu dai resurse la cineva destept si primesti praf , la un moment dat praful nu o sa mai vloreze nimic dar cine a primit ceva palpabil in locul lui este fericit.
Ce să zic, nasol. Dar fiecare are dreptul să aibă orice „in capu meu”



Quote:
Originally Posted by polter View Post
Pentru mine momentan moneda asta virtuala suna a inventie sa se vanda curent si hardware nimic mai mult si cineva castiga acolo . E doar o chestie sustinuta artificial un timp , iar cand o sa cada multi o sa planga , dar poate ma insel si este o noua revolutie unde monezile actuale devin istorie si citim despre ele doar in carti , desigur virtuale...
Ah, teoria conspirației. Ceva nou pe Internet, n-am mai auzit de așa ceva
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2019, 17:45   #2384
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

a aparut noua teorie a conspiratie , atentie , vreau drepturi de autor , e doar a mea :P

PE scurt mi -am raspuns singur
Nu stiam ca sunt sa destept
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe

Last edited by polter; 21-05-2019 at 19:38.
polter is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2019, 11:06   #2385
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

30.000 pana in decembrie. )
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2019, 11:39   #2386
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

50k cu putin noroc, se injumatateste rewardul in mai 2020, nu subestimati niciodata prostia si lacomia

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2019, 14:10   #2387
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Marii critici bitcoin & co vor ajunge sa foloseasca bani scosi la imprimanta de cativa oligarhi care vor avea control absolut. Daca viata privata acum este greu de protejat, in viitor va fi aproape imposibil, in cazul in care cele descentralizate nu vor acapara o bucata mai mare din piata https://www.cbsnews.com/news/faceboo...ocial-network/

Leco, nu prea are rost, deja sunt si asic-uri pe eth. Banii dati pe curent ( sau eventual pe placi daca nu mai ai ) se duc mai bine direct in eth. Daca explodeaza iar pretul si sare de 1k, nu apuci sa strangi mare lucru. Cel mai ok e sa fie diversificati banii, pentru oricine se gandeste sa intre acum dupa ce deja a explodat si nu se stie unde se opreste ( se poate duce iar in 3.5k btc, nimic exclus desi sanse poate sub 5% ).

Pe threadul asta, dintre cei care par sa nu-si fi batut prea mult capul cu ele, cel mai mult mi-a placut de @war4peace. Abordeaza totul foarte rational, ca in mare nu-s lucruri greu de priceput, doar common sense. Dar majoritatea se arunca cu capul inainte si nu reusesc sa inteleaga/deosebeasca chestii marunte intre ele inainte de a posta.

Last edited by adrian3; 22-06-2019 at 14:16.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2019, 14:31   #2388
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Eu am luat niste btc cand era aproape 16k usd, norocul meu e ca atunci cand a picat pretul am schimbat in 0rx si mi-am dublat valoarea, am luat 0rx la 0.00009 si am schimbat la 0.00019, in momentul de fata 0.000003 =)) . Mi-am propus apoi sa tin de el indiferent cat pica, inclusiv 1k tot nu as fi vandut. Momentan de la 9k in sus sunt pe plus, nu vad nici un motiv pentru o cadere majora, o corectie evident va fi probabil o cadere la 9k iar apoi iar urcus.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2019, 12:23   #2389
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

@adrian3 mulțam, eu unul mi-am păstrat firfiricii și de la un all-time low de 130 USD am ajuns la aproape 500 USD value, nu că m-aș îmbogăți ever din așa ceva, îi țin acolo, poate îi las moștenire
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2019, 08:24   #2390
Fallen
Senior Member
 
Fallen's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Bucuresti
Posts: 411
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

E totul pe vaaaaaaal.
BTC trece de 13.000$ astazi, sigur )
Trebuia eu sa imi fac exchange la ETH in BTC, ca sigur creste mult mai bine )
__________________
Fost membru computergames forum.
Rating: http://forum.lab501.ro/showpost.php?...66&postcount=3
Fallen is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2019, 09:03   #2391
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Am atins și eu 500 de para în diverse firfirici. N-am decât 0.01 BTC dar mi-ajunge de ceva pizza
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2019, 20:54   #2392
PSS
Ancient friend
 
PSS's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 3,107
Mentioned: 54 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to PSS
Default

mai merge minatul?
PSS is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2020, 00:46   #2393
crabu
Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Bucuresti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to crabu
Default

mai merge minatul?
__________________
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
crabu is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2020, 00:32   #2394
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

La Rovinari si la Rosia inca se mineaza carbune
Se mai poate incerca la Ocna de Fier
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2020, 01:32   #2395
M3kk
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Location: Miercurea Ciuc
Posts: 1,280
Mentioned: 65 Post(s)


Default

Doru?

Sent from my ONEPLUS 6 using Tapatalk
M3kk is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2020, 11:29   #2396
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

27.7K and up, bajetii cumpara placi video la preturi umflate cu pompa, viata e frumoasa )

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2020, 11:34   #2397
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Doru este ocupat cu Crăciunul. Dar imediat cum se eliberează (de Doru și de ficatu' lui zic) o să vină sigur cu o teorie exhaustivă privind evoluția recentă a BTCului.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2020, 01:39   #2398
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Btc = 5g=cipare
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2020, 17:05   #2399
saamdepus
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 351
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
27.7K and up, bajetii cumpara placi video la preturi umflate cu pompa, viata e frumoasa )
Banuiesc, de fapt am certitudinea, ca cineva care a minat inca din preistorie are destul cat sa nu mai fie nevoit sa munceasca pana la pensie. Norocosul
saamdepus is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2020, 17:56   #2400
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://www.coindesk.com/bitcoin-piz...laszlo-hanyecz

__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sistem mining! pareri/idei/sfaturi brhams Cutia de sub birou 187 24-05-2016 19:51
Surpriza! Cash Shop-ul pentru Street Fighter V, amânat LAB501 Nivelul2 0 25-03-2016 19:20
To BITCOIN sau not to Bitcoin? HappyGuy Placi video 4 12-03-2014 12:32
Recomandare pc pentru bitcoin mining piticu Cutia de sub birou 9 04-02-2014 18:48
T420 - what value-cash? jonyyybe Notebooks & netbooks 7 08-05-2013 19:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 3701

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.