lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-04-2019, 10:46   #81
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 46 Post(s)

PC-ul meu

Am inteles ca au wifi onboard .
Cat costa?

Sent from my LG-H930 using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2019, 10:51   #82
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Multi au gratis wifi dar asta pentru mesaje... whatsapp, fbmessenger, imessage. Nu cred ca se merita sa platesti pentru 32kbps
Old 18-04-2019, 13:33   #83
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

A facut cineva traseul asta?
http://www.traseeromania.ro/via-ferr...TVGQvMqp2yOBvM
Old 18-04-2019, 13:47   #84
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 122 Post(s)

PC-ul meu

Acolo au baza de antrenament vānătorii de munte, dacă nu mă īnșel. Am fost, dar nu m-am dat pe ațe
kobro is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2019, 17:08   #85
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1176 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
O să fim la Tankfest īntre 28 și 30 iunie.
Fain.
Old 19-04-2019, 00:36   #86
zamoldac
Senior Member

zamoldac's Avatar

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

In ultima vreme:
USA, New York - In Decembrie (exceptional, sper sa fac in viitorul apropiat o excursie ceva mai de durata in state, minim 1 luna)

Franta, Paris - In Ianuarie (Meh, cred ca m-ar atrage mai mult country side-ul lor)

Havana - Varadero, Cuba - In Ianuarie (In Havana am gasit mereu cate ceva de vazut sau facut, oamenii sunt super deschisi si overall am constant avut un sentiment de relax. In Varadero plaja destul de misto, odata ce te-ai saturat de plaja si cocktail-uri poti inchiria o masina sa vizitezi imprejurimile si country side-ul lor apoi te poti intoarce la programul alimentat de rom, Perla del Norte imi pare demential)

Am aruncat cateva poze aici.

Urmeaza:
Hong Kong, China - In vara (sper)
zamoldac is online now   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 16:10   #87
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

PC-ul meu

In Cipru a fost careva?
Old 01-05-2019, 09:55   #88
byx
Member

Mentioned: 1 Post(s)

Am fost eu la inceput de Februarie. Ce anume te intereseaza?
byx is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2019, 15:51   #89
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

De Paște am fost īn plimbări prin Europa, mai exact 3 zile de vizitat īn Viena, o zi īn Bratislava, o zi īn Praga, cāteva ore Budapesta.
Viena foarte frumoasă, foarte bine organizată, civilizați... super... Vienna Pass e un must... pentru 3 sau 6 zile, merită fiecare leuț.
Bratislava e cam ca Brașov, frumos, liniștit, nu prea am văzut multe, a plouat...
Praga e frumoasă, cam ca Viena, ai ce admira, drumurile nu sunt la fel de bune ca īn Austria, dar mult mai bune și mai bine gāndite decāt la noi.
Budapesta... meh... traficul din București, poluare la greu, claxoane, parcă eram acasă. Sunt comerciali, au drumuri mai bune, organizarea este bună.
Pentru Viena cred că sunt necesare cel puțin 6 zile. Praga merită vizitată.

Am parcurs 3117km cu Loganu, 4 adulți și un copil, 237 litri de benzină consumați, o medie de 7.6 l/100km.

Am īnțeles că și Amsterdam are ceva asemănător Vienna Pass... https://www.amsterdampass.com/
poate mai ajung anul acesta.

Last edited by Bugsy004; 06-05-2019 at 18:18.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 06-05-2019, 18:14   #90
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by byx View Post
Am fost eu la inceput de Februarie. Ce anume te intereseaza?
Legat de preturi, insa ma intereseaza in plin sezon.
Old 22-07-2019, 17:33   #91
Danos
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

M-am intors aseara din Creta si deja mi s-a facut dor , foarte obositor fost dar totodata superb, am facut 2000 km pe insula in 11 zile si deabia am acoperit partea de vest a insulei, foarte multe obiective pe care nu le-am mai putut atinge, am avut si o excursie de o zi in Santorini.

Gata, de acum munca

Last edited by Danos; 22-07-2019 at 17:37.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 22-07-2019, 17:49   #92
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

PC-ul meu

Eu m-am intors din Cipru/Paphos. Plaja am facut in Coral Bay, apa naspa ( la fel ca la Cannes/Monte Carlo..doar ca in Franta compensau oamenii,mancarea, privelistea etc). Acum o luna am fost in Sardinia, o placere. In fiecare an merg acolo si e la ani lumina distanta.
Old 22-07-2019, 18:04   #93
Danos
Senior Member

PC-ul meu

In Creta am avut de toate, de la apa agitata cu valuri imense, la plaje linistite cu apa limpede si albastra, de la apa calda 25-26 de grade pana la apa rece ca gheata la Preveli unde se varsa raul care trece prin padurea de palmieri.
Peisajele au fost de vis, pozele nu pot surprinde nici macar un sfert din ce vezi cu ochii.
Au fost si parti mai naspa, grecii sunt cam cretini, nu stiu sa conduca, nu semnalizeaza in trafic, nu te lasa sa-i depasesti desi au loc destul in dreapta, etc.
Ieri chiar cand trebuia sa plecam, la una din cele 2 masini inchiriate am gasit cauciucul taiat, probabil nu le-a convenit unde era parcata, foarte greu gasesti locuri de parcare pe stradutele lor inguste, s-a rezolvat intr-o ora, au trimis om de la firma de la care am inchiriat masinile si a schimbat roata.

Last edited by Danos; 22-07-2019 at 18:10.
Old 22-07-2019, 19:29   #94
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

M-am īntors din Corfu, am făcut 2700 km, dintre care vreo 700 pe insulă, frumos, dar marea Ionică rece, chiar foarte rece pe o plajă mică, Liapades Beach.
Apă caldă am găsit doar īn Nord la D'amour Beach, Sidari, și īn S-W la plaja Marathias, totodată apă mică, plajă lată cu nisip foarte fin.
Grecii nu sunt civilizați īn trafic, de aceea au īnăsprit codul lor rutier, amenzi mai mari.
Pe Autostrada dintre Salonic și Igumenitsa am numărat nu mai puțin de 58 de tuneluri și viaducte, toate construite cu fonduri europene.

Last edited by Bugsy004; 23-07-2019 at 06:43.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 22-07-2019, 21:54   #95
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Superb si in Corfu, mult mai verde si cu vegetatie mai multa, am fost acum vreo 6 ani in urma dar cu autocarul la Paleokastritsa undeva in nord vestul insulei, era aproape de Albania pentru ca ne-au avertizat cand am inchiriat barca sa nu ne departam prea mult sa intram in apele teritoriale ale Albaniei.

Apa era rece si la Paleokastritsa datorita reliefului stancos, maxim 20-21 de grade, iti lua ceva timp pana te obisnuiai, am fost in Iunie atunci, in apa erau numai pietre mari si fara incaltari speciale nu se putea intra dar era limpede cristal, acolo am vazut foarte multi pesti cand faceam snorkeling.
Da, am mers cu autocarul pe aceeasi autostrada, din cate tin minte ghidul ne spunea ca a fost construita in 4 sau 5 ani, o multime de tuneluri unele lungi de cativa km, cum naiba la ei s-a putut si la noi nu.

Niste poze de atunci

Old 23-07-2019, 06:51   #96
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Da, Corfu este cunoscută ca cea mai verde insulă din Grecia.
Plaja Liapades este foarte aproape de Paleokastritsa, dar era cu nisip, apa limpede, dar gheață.
Īnsă au o problemă cu gunoiul, foarte mult am văzut pe insulă.
Plin de romāni, bulgari, sārbi și ceva albanezi.
Old 23-07-2019, 14:11   #97
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
M-am intors aseara din Creta si deja mi s-a facut dor , foarte obositor fost dar totodata superb, am facut 2000 km pe insula in 11 zile si deabia am acoperit partea de vest a insulei, foarte multe obiective pe care nu le-am mai putut atinge, am avut si o excursie de o zi in Santorini.

Gata, de acum munca
Ceva sfaturi?
Eu plec acolo la sf lui August si o sa am masina inchiriata.
Old 23-07-2019, 15:03   #98
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Foarte bine ca ai masina inchiriata, altfel nu poti colinda pe insula, cred ca 90% din turisti inchiriaza masinile, am vazut doar vreo 2 masini pe acolo cu nr de Romania.
Daca inchiriezi masina vezi sa ai full insurance ca sa scapi de griji, noi am platit 6 euro la zi pe langa pretul inchirierii masinii.

Acum depinde unde mergi, noi am avut cazarea in Chania, masinile au fost inchiriate imediat de langa aeroport de la firma Monza care e mai ieftina dar are masini si noi si mai vechi.
Cand am facut rezervare din tara am ales Skoda Fabia si ceva Suzuki, cand am ajuns acolo nici vb de asa ceva, desi aveau o Fabie chiar acolo, ziceau ca nu e disponibila.
Acolo se dau la rand in functie de noroc cum le nimeresti, se respecta doar clasa din care fac parte nu si marca.

Cealalta familie cu care am mai fost au avut noroc si au primit Toyota Yaris 2018 rosie, noi am primit un Nissan Tllda mai vechi dar ceva mai mare, a fost ok, a mers bine nu ne-a lasat in drum.

Am inteles ca cei de la Anna Cars sunt ok, Europcar, dar sunt mai scumpi.

Ca sfaturi trebuie sa ai grija la soferii greci, poate si la unii turisti, mai ales femei care sunt cam indisciplinati in trafic, unii nu semnalizau la schimbarea directiei de mers sau schimbarea benzilor, altii se bagau aiurea in depasiri, altii nu te lasau sa depasesti desi semnalizai intentia de depasire , nu se dadeau deloc la o parte desi aveau loc destul pe dreapta sa-ti faca loc.
Se gasesc greu locuri de parcare, cel putin in Chania, noi o parcam mai departe de hotel si mergeam pe jos cam 200-300m, cateodata nu mai gaseai loc acolo si trebuia sa cauti altul, cei cu Toyota gasisera un loc de parcare chiar langa hotel dar acolo nu era permisa parcarea, chiar in ultima zi cand trebuia sa plecam sa predam masinile, au gasit un cauciuc taiat, probabil s-au enervat grecii , s-a rezolvat oricum intr-o ora.

Cand am fost in Heraklion am lasat masinile in parcari cu plata, plus la diferite plaje sau obiective pe care le vizitam, 2-3 euro era parcarea.

Ce sa zic, sa te bucuri de insula si de vacanta, noi am mers prea mult, am vrut sa atingem prea multe obiective si am petrecut foarte mult timp din zi in masina, distantele sunt foarte mari.

Am renuntat totusi la a mai merge la Vai si la Agios Nikolaos, la Vai era o padure de palmieri pe care am fi vrut sa o vedem, am vazut-o doar pe cea de la Preveli.
Din Chania pana la Vai erau vreo 300km, cam 4ore si jumatate fara opriri, am fi pierdut toata ziua pe drum.
Cel mai mult am mers pana in Heraklion 144km, dar am fost de 2 ori, odata am vizitat fortareata si orasul si am luat bilete pentru excursia de o zi la Santorini si inca odata cand am fost la Santorini.
Ideea e sa nu faci prea mult pe drum pentru ca e obositor si nu mai ajungi sa te bucuri de plaje si alte lucruri frumoase, un maxim de 50-60km pe zi ar fi recomandat, hai 100km daca e un obiectiv care merita.

Last edited by Danos; 23-07-2019 at 15:09.
Old 23-07-2019, 15:20   #99
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Noi mergem pe langa Limenas. Nu stiu exact hotelul. Singura mea conditie a fost sa fie cat mai aproape de plaja.
Multam de info.

Last edited by kretzu77; 23-07-2019 at 15:38.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-2019, 15:39   #100
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Da, se pare ca voi veti fi pe partea de est a insulei, intre Heraklion si Agios Nikolaos, nu am explorat partea aceea de insula, doar pana la Heraklion am ajuns.

Mai mult ca sigur e foarte frumos si acolo.

Cam greu totusi sa ajungi la Balos de acolo daca aveti intentia de a vedea plaja, pacat ca e de o frumusete nepamanteana dar drumul pana la plaja e foarte greu si cu masina pe un drum neasfaltat de piatra si apoi pe jos.

Poze de la Balos

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules