lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

View Poll Results: In ce situatie te aflii?
Am plecat din tara 14 11.20%
Voi pleca in curand din tara 9 7.20%
Sunt aici si intentionez sa raman 49 39.20%
Sunt aici, dar inca nu m-am hotarat daca plec sau raman 53 42.40%
Voters: 125. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-03-2019, 17:29   #81
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Conducatorii au cea mai mare vina. Ei te vor prost, ca sa te controleze mai usor. Iar cand ajungi prost, vei alege prosti. Iar dupa cateva generatii nici nu mai ai de unde sa alegi destepti, ca prostii de acum cateva generatii au crescut si au ajuns sa conduca (pentru ca destepti nu mia sunt). Si atunci se alege praful.
Cand ai o resursa imensa de informare - precum internetul, libertate de miscare si de a intra in contact cu alte culturi, si ramai tot prost - e vina ta.
Plus, cand ajungi sa idolatrizezi conducatori si sa iei de bun orice zic ei, fara sa mai judeci informatia - e iar vina ta.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 04-03-2019, 21:59   #82
cerulliber
Senior Member

cerulliber's Avatar

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

multumesc tuturor care au scris aici.
cred ca e f important daca puteti impartasi cu cei 6 care se pregatesc / 43 indecisi de plecare ce skill-uri/cursuri/certificari se cauta pt a te angaja rapid in IT pt un salariu decent dupa standarde occidentale.
banuiesc ca nu merita sa incerci freelance deoarece nu e constant.
pt cei interesati/suporta opinia mea, click. sa nu ziceti ca nu ati fost avertizati de hate.
SPOILER:
am fost plecat 21 zile in Grecia ca turist dupa Bac, oportunitate personala. inainte de plecare deja mi se facuse dor de casa. nu as putea sa explic.
fiecare are niste afinitati/preferinte. unii prefera frigul, muntele si iarna altii comfortul vara si marea si altii sunti indiferenti. mie mi-ar place ceva din tarile nordice, sau ceva cu zapada si munti.
nu am probleme de cash/cashflow ca sa fac tranzitia.
nu stiu daca o sa am norocul/karma sa plec afara. nu cred ca o sa fie mai bine, nu sunt incantat de povestile altor romani. nu mai vreau sa aud de nici un fel de corporatii.
eu pur si simplu nu mai suport modul in care a "ievoluat" Bucurestiul, cu jdamii de masini, a 4-a aglomeratie din lume, poluare mai mare ca in Tokyo, bataie de joc cu piste biciclete transport comun, taximetristi *** samd nu mai suport sa fac 1h-1h30 pana la munca, salariu de doi bani, cariere pe Dumnezeu stie ce criterii. nu mai suport sa aud SMURD-uri cu sirena la maxim de fiecare data cand merg pe strada, si la 11 noaptea baga sirenele. in treacat fie spus, hartile de poluare fonica au fost cenzurate de nemernicii astia. ma gandesc sa imi cumpar niste casti noise cancellation, o masca de ciclism, ba chiar si ochelari. am colegi cu ochii afectati de poluare. nici eu nu ma simt grozav.
cam tot ce inseamna fonduri europene sau de stat sunt foarte greu de atras. iar la fondurile de stat din ce am vazut pana acuma au fost niste "plase" ca sa stranga voturi.
se tot zice ca-s nise aici, dar cam toti antreprenorii se plang si multi isi schimba rezidenta fiscala, asta daca nu ii baga Dementii Tarii in faliment/puscarie. la asta se dauga si faptul ca se fura.
ma dispera situatia cu infrastructura rutiera/feroviara/aeroporturi. aici e no man's land, faci 3 zile ca sa ajungi in vestu` tarii. iti creste barba intre 2 drumuri.
sunt total dezamagit de coruptia din invatamant, de conditiile din spitale. mi-am pierdut sanatatea si ma uitam ce norma de hrana cat pumnul imi dadeau in spital. plus ca ne dadeau tuturor din salon lucruri care nu aveam voi si cica era "regim". mi-am platit rechizitele de operatie plus medicii. sa zic merci ca am iesit de acolo fara agravari artificiale. insa nu sunt recuperat nici dupa 3 ani.
exceptand 10 august cand am avut norocul sa nu fiu in Bucuresti, am iesit la multe proteste, chiar si atunci cand nu erau multi oameni. pe 5 noiembrie cand a cazut Ponta, eram convins ca or sa dea ordin sa bata protestatarii. mare mi-a fost mirarea sa aflu ca ai`de sus nu aveau chef sa ne infrunte atunci si au preferat sa plece.
rezultatele din pacate, pt mine nu exista, decat multe minciuni si manipulare ale ticalosilor in functii, din toate domeniile de activitate. ba mai mult, au folosit propaganda ca sa injecteze tot soiul de interese meschine.
nu cred ca se va schimba ceva prin o prezenta masiva la vot, chiar daca nu se vor falsifica alegerile de data asta. de fapt, sunt convins ca aia noi vor fi chiar mai rai decat aia vechi. asa ca mi-am pierdut speranta de mai bine.
de femeile din Romania chiar nu mai vreau sa scriu absolut nimic.
multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca si as aprecia sa nu imi cenzurati mesajul, deoarece este sincer, chiar daca pare ca include hate speech.
pt mine, e un fir de realitate
cerulliber is offline   Reply With Quote
Old 04-03-2019, 22:16   #83
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by cerulliber View Post
ce skill-uri/cursuri/certificari se cauta pt a te angaja rapid in IT pt un salariu decent dupa standarde occidentale.
Dacă ești bun īn ceea ce faci, indiferent de domeniu, īți vei găsi rapid. S-ar putea să nu te aștepte neapărat cu covorul roșu, trebuie să fii dispus să lucrezi o vreme īntr-un post pentru care ești supracalificat, dar avansarea va fi rapidă.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2019, 08:14   #84
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

In plus de asta, pregateste-te sa fii mai slab platit pe acelasi post decat un omolog deja angajat acolo de ceva vreme. Asta la inceput. Avantajul este ca, daca esti mai bun ca celalalalt, in max 1 an il poti depasi.
Pe anumite posturi poti castiga la inceput chiar mai putin decat in tara, dar ascensiunea va fi mult mia rapida.

Exemplu concret din alt domeniu, ruda de-a mea:

- pleaca in UK inginer horticol
- in primele 6-8 luni a castigat mai putin decat castiga in Ro
- dupa nici 2 ani, castiga dublu decat castiga aici.

Plus alte avantaje:
- tehnologii moderne care ii permit remote work
- nu mai stropste noaptea (acolo sunt temperaturi mai scazute si nu mai este nevoie sa vaneze vara temperaturi pt stropire cu anumite substante)
- daunatori mai putin din cauza vremii (ploi dese=daunatori aerieni mai putini dar coacere mai lenta; soare des=daunatori aerieni mai multi dar productie mai rapida si mai multa)
- are putere mai mare de decizie si poate externaliza (intr-un anumit buget) anumite chestii pe care nu are timp fizic sa le faca singur+colegi (raspunde pentru lucrare, dar macar termina la timp lucrands cot la cot cu externii)

Toate astea se traduc in mai mult timp pt familie si mai mult timp liber.

Last edited by kretzu77; 05-03-2019 at 08:17.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2019, 10:54   #85
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by cerulliber View Post
multumesc tuturor care au scris aici.
cred ca e f important daca puteti impartasi cu cei 6 care se pregatesc / 43 indecisi de plecare ce skill-uri/cursuri/certificari se cauta pt a te angaja rapid in IT pt un salariu decent dupa standarde occidentale.
banuiesc ca nu merita sa incerci freelance deoarece nu e constant.
pt cei interesati/suporta opinia mea, click. sa nu ziceti ca nu ati fost avertizati de hate.
ehm complicat cu skilluri de IT. Depinde ce si cum. Ca sa fiu mai explicit, nu prea conteaza cursuri/calificari, decat daca mergi pe joburi f inalte. Pentru junior pana la senior (developer/software engineer) nu se uita neaparat. Unii vor in job description universitate terminata in Maths/Computer Science, dar nu toate joburile.
Ideea e ca cele mai multe dau 1/2 teste.
firmele bune care nu vor sa angajeze (*insert apelativ*) au un interviu cu minim 3-4 stagii (10-15 min la telefon, test tehnic, interviu tehnic face2face), spre exemplu Mclaren F1 team, are interviu de 5 stagii, cu vreo 3 interviuri tehnice(din care 2 face2face)
Ai si firme unde dai doar un test online(sau nici macar ala) si dupa ceva interviu face2face (deci 1-2 stage).
Aici vorbest doar de UK, unde stiu cum sta treaba cat de cat.
Ca si salar, UK-ul mi se pare ca sta prost pentru developeri, atat timp cat nu esti ceva post f bun(lead/architect) in restul europei se plateste mai bine(be, de, nl). In UK insa se platesc binisor posturile de "manager" sau "head of".
In rest in UK mai exista si diferente de salar semnificative daca lucrezi in Londra sau mai departe, insa traiul in londra e SCUMP.

Despre freelance pot sa spun ca daca vrei gasesti am un prieten care a inceput in cehia, si acum e in us de vreo 3 ani, si lucreaza doar freelancing. Omul e foarte bun, insa la inceput era platit peanuts, si a trebui sa creasca incet incet.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2019, 11:10   #86
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

PC-ul meu

cu referinta la MOT/camere si spitale.
1) nu ma deranjeaza camerele, mi se par f bune. Nu inteleg care e problema, se reguleaza viteleze si NU prea mai conteaza cine esti tu, daca intreci, belesi amenda si punct.
Mi se pare un sistem corect si destul de bine pus la punct.
E adevarat ca ar putea sa ridice putin limita de la 70 mile la un 75/80 dar nu iti iei amenda daca treci cu 75, iti trebuie limita + 10% + 1.
Am luat si eu amenda, am platit. Nu mi-a convenit, insa sistemul merge si e corect.

2) asigurarile. Dap, te rup de bani. TOTI. E acelasi cu sistemul de US. Defapt UK si US se aseamana in multe lucruri (credit card/score, asigurari, sistemul de sanatate). Trebuie sa te bati pentru orice chestiuta, dar daca ai dreptate nu te pot juca ei cum vreau. Se bazeaza ca destul de multa lume nu fac asta.

3) Sistemul de sanatete are mai multe probleme:
a) n-au destui doctori care sa stie meserie buna
b) aia care stiu meserie buna sunt la privati
c) sistemul e o combinatie de public + privat, ce inseamna asta:
inseamna ca daca ai o urgenta serioasa, NHS-ul are grija de tine, insa in rest sunt PRAF, de la doctori pana la dentisti. La privat e altfel, pentru ca platesti ceva si aia nu pot sa frece menta si sa dea search pe google cu simptome tale(oh yes they do)
insa multa lume se duce la urgente cu raceli, mahmureli si chestii gen entorse. Asa ca daca nu esti chiar grav gen sa crapi peacolo sau sa tipi de durere, te cam pun sa astepti si sunt putin cam degeaba doctorii deacolo.
Partea buna e daca ai nevoie de o operatie mai serioasa sau chestii complicate, nu te costa de te rupe, si sistemul are grija de tine(o data ce esti in spital). Dar daca nu esti in situatia aia e trist, doctorii de familie au un nivel de pregatire f slab(gen anul 1 de medicina... POATE)
Old 05-03-2019, 11:28   #87
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Sincer strict pe IT, Romania inca e o optiune viabila si chiar ok daca nu vrei sa treci prin stresul mutarii prin alte tari.
Ca si clujean si experienta de imediat 2 ani in domeniu, pot spune ca traiul pe care'l duc este unul cel putin decent, costurile raportate la salariu fiind in favoarea mea.

Nu e greu sa ajungi in RO la un salariu de 2k euro cu cativa ani experienta, care ar trebui sa te descurce prin oras. (1k cheltuielile personale, unde includ mancare, 1-2 iesiri in oras, chirie, intretinere personala din categoria "trebe"). Cu restul de bani castigati, ai optiuni suficiente sa faci ceva

Daca intervin factori ce nu tin de salarizare, atunci intra'devar lucrurile se schimba si te indrepti spre tarile cu apa calda, cu rabat (sau nu) la raportul salar/cheltuieli

Last edited by faraverete; 05-03-2019 at 11:32.
faraverete is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2019, 12:49   #88
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

PC-ul meu

cat e chiria in cluj?
sincer pare multe 1k pentru chirie, mancare, si prostiile care trebuie lunar. Nu stiu ce inseamna "cheltuieli personale" si cat fac parte din acea suma.
eu stau f ieftin acum, si chiria e 1k )
Old 05-03-2019, 12:57   #89
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Cred ca in cluj nu mai gasesti chirie in oras sub 300 de euro, la garsoniera. O prietena mai sta cu inca o tipa si platesc cam 1000 lei pe luna fiecare, in zona unui spital, dar nu mai stiu care. In cluj a crescut cel mai mult chiria.
Old 05-03-2019, 13:06   #90
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

PC-ul meu

2000 lei vad ca inseamna 360£, in londra nu-ti iei o camera la banii aia
oricum mi se pare scumpisor 300 coco pentru o garsoniera. Tin minte acum vreo 6 ani sau ceva, aveam 2 prieteni care stateau intr-un apartament cu 3 camere si plateau impreuna undeva la 300-400 euro. Au crescut oleaca preturile.
Old 05-03-2019, 13:23   #91
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

PC-ul meu

300 intr'adevar e mult, dar aia deja intra in chiriile cu mobilier mult mai modern
Gasesti ceva si pe la 200-250E sa fie decent
Am prieteni care stau mai multi in ap. si doar pentru chirie(fara cheltuielile aferente) platesc 125E sau pe acolo

am zis 1k euro pentru ca iesirile, daca vrei sa fii DOAR in oras, te duce pe seara lejer 100+ lei, (5-6 beri + tigari daca esti fumator + taxi dus/intors)
Cheltuieli personale am considerat ca fiind detergenti, chestii d'ale casei, mai pica cate o un bec, o siguranta, nimicuri d'astea care daca sunt 2-3 intr'o luna, se aduna

Evident ca nici eu nu cheltui 1k euro aici, chiar daca nu platesc chirie, si pot fi si mai econom decat cum traiesc acum sa pot pune mai multi bani deoparte, dar nu consider ca e cazul, cel putin nu la varsta mea (23 ani)
Old 05-03-2019, 13:32   #92
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by faraverete View Post
Sincer strict pe IT, Romania inca e o optiune viabila si chiar ok daca nu vrei sa treci prin stresul mutarii prin alte tari.
De le un nivel financiar īncolo, presiunea de a pleca nu mai e financiară. Termenul „popor de rahat” sau „țară de rahat” nu īnseamn㠄țară săracă”.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2019, 13:35   #93
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

PC-ul meu

Dada, tocmai de asta am specificat cateva randuri mai jos ca daca intervin probleme ce nu tin de financiar, se schimba ecuatia total.
Insa la nivelul si experienta mea de viata, nu am intalnit ceva atat de kkt incat sa ma faca sa'mi doresc sa plec de aici
Old 05-03-2019, 13:58   #94
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

PC-ul meu

te-ai obisnuit
Am colegi de munca britanici, si sa ii auzi ce probleme au, fix first world problem. Dar ei asa au fost invatati, asta stiu, aleas problemele care ii apasa. Una e sa te duci sa vizitezi o tara si alta e sa locuiesti intr-una.
Doar asa am zis si eu cand am plecat, doar nu o duceam rau, munceam in IT, nu trebuia sa platesc chirie, eram semi-boier; si-am zis ca no, stam cativa ani si ne intoarcem.

Am avut noroc ca nu m-am dus la chelea p**** si primele luni am lucrat de acasa, prietena avea job. Stau intr-o zona care mie mi se pare ok-ish, desi s-a mai stricat acuma, si colegi care au stat acolo acum 20-30 ani spuneau ca zona e proasta. Insa sunt zone FOARTE proaste in Londra, prin care am trecut cu masina si am zis ca nu ma mai intorc.
Dupa cum zicea si polter, nus toate roz aici. Exista probleme cu comunitati de alte nationalitati. Eu sincer vreau sa o dau mai la vest de Londra, unde se pare ca iarba e ceva mai verde dpdv al comunitatilor.

Insa oamenii sunt ceva mai deschisi, tin la poante(mai ales britanicii) si toata lumea are chef de palavre.
Old 05-03-2019, 14:26   #95
carnatu
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Ca tot se vorbeste mult de UK, fac binge la asta de cateva zile:

www.youtube.com/watch?v=u1IuWBejgmg
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2019, 19:27   #96
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 64 Post(s)

PC-ul meu

Old 07-04-2019, 01:40   #97
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Mama lui de brexit - acum idiotii au introdus EU settlement scheme iar Home Office sunt extrem de useless (Windrush scandal). Inca astept sa vina decizia pentru consoarta si sper sa fie favorabil. Ceea ce ma enerveaza la culme faptul ca nu ai o dovada fizica a acestui settlement status...
Old 07-04-2019, 20:48   #98
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

pentru ca nu are mare valoare , inca te pot trimite acasa de la granita daca vor
o sa fie favorabila , este primul pas pentru un recensamant neoficial ca sa vada cum sta treaba si la cati le taie macaroana
polter is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2019, 17:44   #99
John7up
Senior Member

John7up's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Wait, la ce te referi prin settlement scheme si settlement status? Eu daca eram acolo sau daca mai merg acolo, ce dovada /dovezi/acte tre sa detin pentru a nu fi "
dat afara" ? desi nici nu cred ca s-ar intampla asta, totusi. btw s-a anulat pana la 1 octombrie.
Nitecore EC4 1k lm, Nitecore EC4S 2150lm, Nitecore HC30 1k lm, Fenix E35 XM-L2 U2 1k lm, Convoy C8 1067lm,Olight S1R 900lm, Olight S2R 1020lm, Olight X7R 12000 lm, Fenix HL30 200lm, Petzl Tikka Hybrid Red 200lm
John7up is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2019, 18:50   #100
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Pentru settlement status (indiferent de obtinerea celui de settled sau pre settled) ai nevoie de un document de identitate: pasaport sau carte de identitate si dovada ca ai locuit acolo: contract de inchiriere, facturi de utilitati, fluturasi de salariu (payslips), extras de cont bancar (bank statement), facturi pentru servicii prestate sau orice document ce implica a avea de a face cu structurile statului englez.

Pentru cine are NINO si a fost in serviciu activ sunt sanse mari sa fie treaba rezolvata fara prea mari impedimente.

Daca vrei sa vii in UK e bine sa vii inainte de 30 decembrie anul viitor in cazul in care ies fara acord sau 31 iunie 2021 daca ies cu acord dar eu as miza pe prima data.

Last edited by Tile; 14-04-2019 at 18:53.
Tile is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules