lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-04-2020, 18:55   #2301
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



gallery: https://postimg.cc/gallery/gG1kx3G

Dupa povestea cu placa MSI K7 PRO, primul lucru pe care l-am facut cand am luat kit-ul a fost sa ii dau o cheie ca sa vad ce si cum. Spre bucuria mea, kit-ul era perfect functional. Am testat doua procesoare la 650MHz si 600MHz. No problems to report! AWESOME!



Placa de baza era extra dirty asa ca nu am avut nici o remuscare cand am spalat-o cu apa calda si detergent de vase Fairy Lemon. Several times. Au urmat apoi spalari cu IPA 99%. A fost uscata de mai multe ori cu compresorul. Heatsink-ul de pe NB nu a fost inlaturat pentru ca este prins cu un thermal pad adeziv.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2020, 18:55   #2302
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



Rezultatele initiale au fost extrem de bune insa nu pe masura standardelor mele.



More washing and drying.



We all know that something awesome can't be obtained without some elbow grease so I put the work in and a couple of hours later ...



... I got what I was looking for. Glass or nothing!

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2020, 18:56   #2303
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Rezultate finale.



This is a a very lucky K7M. Straight from the dump and into my arms! Curious trajectory but I'm pretty sure that the board isn't complaining!



gallery: https://postimg.cc/gallery/cNtKSJx

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2020, 16:30   #2304
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Judas Priest - Electric Eye (Official Video)

NEXT EPISODE: BLUE WONDER from a G Dimension!



More later. ROCK ON!!!
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2020, 17:28   #2305
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

A trecut ceva timp de cand ai "spalat" prima placa de baza. La acest moment exista vreo schimbare fata de ultimul moment cand ai lucrat cu ea?
Ca altfel am dubii ca procesul de curatare pe care l-am aplicat eu a fost suficient (2 spalari cu apa si fairy+2 clatiri cu IPA).
kobro is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2020, 17:56   #2306
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Doua spalari cu apa si doua cu IPA 99% ar trebui sa fie suficiente.

Placile curatate in ultimii doi-trei ani de zile, dupa "noile" mele standarde, sant la fel de lucioase. Ceea ce nu se poate indeparta sant decolorarile sau petele din zone cu MOSFETI. In rest, depinde de cat de departe vrei sa mergi. Exista variatii mari de la producator la producator. Cand pun mana pe o placa ASUS stiu ca o sa iasa ceva frumos. Cand prind o placa ECS e putin la ghici.

Man, spalarea ca spalarea, secretul sta in orele bagate in betigase cu vata si IPA 99% sau apa distilata si frecat cm cu cm. Acolo este miezul. Daca tii placa in lumina la un unghi corespunzator, poti observa cum se curata acea pelicula aderenta depusa ca urmare a orelor de functionare. Este posibil ca acea pelicula sa poata fi curatata daca ai lasa placa in IPA 99% vreo 24 de ore insa eu inca nu am experimentat cu asa ceva.

Dupa curatarea la marea arta, tin placile in cutie si daca pun mana pe ele trebuie sa sterg amprentele. Everything has a downside.

Placile curatate in perioada 2015-2017 nu sant chiar la nivelul celor din 2017-2020 insa am in plan sa reorganizez colectia si sa bag toate placile in pungi ESD pentru a reduce din footprint. Atunci sigur ca o sa mai iau la bani marunti ce mi se va pare necorespunzator.

My standards are always high si de la an la an mai adaug ceva la arsenalul meu in ale restoration-ului. I learn as I go.

Last edited by Robert B; 15-04-2020 at 18:02.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2020, 19:17   #2307
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Banuiesc ca il stiti pe TechYesCity, ati folosit vreodata spray-uri similare, pe care le foloseste el ? ma gandeam sa incerc asa ceva.
La 2:38
www.youtube.com/watch?v=cLnDxM4O_eg
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2020, 18:11   #2308
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Iron Maiden - The Trooper (Official Video)

Doamnelor si Domnilor nu m-a lovit COVID-ul si inca mai am material de prezentat. Toata chestia este insa ca pur si simplu nu am avut tragerea sa postez ceva. In plus am jucat la greu tot ce am prins si am trecut pe plan secund "vechiturile" care by the way sant pentru mine orice in afara de vechituri.

Maine voi aloca o zi intreaga pentru niste piese si sper ca in curand sa bag si ceva pe aici.

Sneak peek of some of the goodies!



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2020, 18:15   #2309
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bă, deci... :bale:
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2020, 18:32   #2310
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Good one bro'

Preview of the BISCUITS episode.



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2020, 23:25   #2311
G1nX
Member
 
G1nX's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Bucharest
Posts: 42
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Sneak peek of some of the goodies!


Indeed those are some nice goodies

Din lipsa de timp nu am mai postat aici de ceva vreme dar am zis sa adaug pe aceeasi tema cateva poze.


De la stanga spre dreapta sunt urmatoarele placi din colectia personala:
FX5800 ES, FX5800Ultra ES, FX5900Ultra ES, FX5900Ultra TV-Tuner ES, FX5950Ultra ES

Si cateva teste:

__________________
Retro-gamer & VGA collector
Powered by Voodoo5 6000
G1nX is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 06:47   #2312
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru tovarasii de lupta intru vechituri, dati un ochi aici poate ne ajutam reciproc in materie de i/o shields and various other missing bits

https://forum.lab501.ro/showthread.php?t=23081
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2020, 19:16   #2313
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quantic - Time Is The Enemy

There's GOLD IN THEM HILLS!



A V1 in the flesh!



Socket A - May the FORCE be with YOU!



Dupa o lunga perioada de inactivitate sau scurte momente in care m-am mai ocupat de componente vechi si foarte vechi, a sosit si momentul in care am luat la bani marunti ce a ramas in coada de peste si ce este gata pentru a fi prezentat.

In folderul de pe HDD inca mai stau trei povesti aflate in diferite stadii de executie. Povestea FX 5800 va fi una pe gustul meu si o pastrez pentru mai tarziu. Va fi un episod TLDR si plin de detalii asa cum v-am obisnuit. I gave it my best and it will show.

Intre timp am facut si prima mea vizita la talcioc, dupa mai bine de 2 luni de zile in care nu am putut sa merg acolo. Cu aceasta ocazie am pus mana pe un P90 Gold Cap si o placa V1. Am zis pas la o Abit NF7 care era cam alergata dar am gasit o placa MSI care insa nu era ceea ce parea a fi ...

Totodata, toate aceste luni de incertitudine m-au facut sa ma gandesc la aceasta calatorie inceputa acum mai bine de 5 ani de zile. https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=257 *** https://forum.lab501.ro/showthread.php?t=5630&page=13 Calatorie care insa a avut punctul initial mult mai devreme decat as vrea sa recunosc, in 1994 cand intram la Liceul de Informatica din Brasov. Good times!

Deh, "lucrul" cu componente vechi, are uneori si un downside care se cheama nostalgie.

La inceputuri, am cumparat o parte din piese prin intermediul fostului CG. Am avut sansa sa gasesc multe chestii faine chiar la cineva in Brasov. Pentru 300 de lei am primit The Beginners Kit in ale Retro Computing-ului. aka multe piese faine 3dfx, AWE64 GOLD, AMD K6-2, Intel Pentium, ...

Cand am inceput sa postez pe lab501 am fost contactat de Mr. X care initial vroia sa cumpere de la mine o placa Diamond Monster Sound MX300 Aureal Vortex 2. Needless to say ca nu am vandut nimic insa cu aceasta ocazie s-a creat o legatura care inca dainuie si azi.

Prin intermediul lui Mr. X am intrat in posesia multor componente care au fost prezentate pe larg pe acest thread. Am primit pe WhatApp poze cu multe bunatati insa nu am putut sa le cumpar pe toate. Multe dintre ele nu le-am mai gasit nicaieri nici pana in ziua de astazi. La acel moment eram precum un insetat in desert. I wanted them ALL!!! Zambesc cand imi amintesc de reactia sa cand luam ceva si nu altceva care era mult mai collectible. Multe piese care nu le-am cumparat inca le pastrez in memorie intr-o zona READ ONLY.

Some WINS!



Some LOSSES!



Relatia mea cu Mr. X a avut si unele bumps in the road, insa precum niste adulti (pasionati de jucarii electronice ) le-am trecut cu brio.

Am mai luat o parte din piese de la alti vanzatori (in special de pe OLX) sau le-am primit de la prieteni.

Prin late 2016 "am descoperit" talciocul and the rest is history.

Azi ma pot "lauda" cu sute de componente in circa 25 de cutii de diferite dimensiuni. Toate restaurate, multe dintre ele fiind better than they left the factory. Unele au trecut in Lumea Celor Drepti insa majoritatea sant in deplinatatea "Facultatilor Functionale".

"Foamea" de componente vintage s-a mai domolit iar acum am ajuns la punctul in care este posibil sa ma despart de unele piese. Vom vedea daca voi fi in stare. De la vorba la fapte este ceva distanta de parcurs ...

Mr. X nu a dorit sa-i divulg nick-ul de pe forum insa il puteti gasi pe OLX - RetroForTheMasses. Atentie insa, if you get bit by the retro computer bug you might be in for quite a ride!

I hope that soon I will be able to resume the regular show.

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2020, 19:30   #2314
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu am mai vazut CD-ROM cu display precum NECul din poza aia.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2020, 21:35   #2315
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Într-o bună zi cu soare (sau fără?) poate documentez şi eu colecţia de procesoare mult prea comune...
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2020, 21:47   #2316
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intr-o zi cu soare si neaparat cu o blonda buna de mana. Fixatia mea cu blondele este legendara.

Soon I will start posting again. I promise.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2020, 16:43   #2317
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arthur Brown "Fire" -- I am the god of hellfire!

A SOSIT SI BLONDA!!!

Placa asta a fost pentru mine un caz de NO BRAINER. Vom vedea daca m-a facut blonda sau am obtinut ceea ce am dorit. IMPULSE BUY all the way!

Indiferent daca este in stare de functionare sau nu, placa va fi restaurata complet si va straluci like a Diamond in the goat's a$$!



(Untested & two missing ceramic caps. Is it still working? I wonder ...)

More later.

Last edited by Robert B; 04-06-2020 at 16:47.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2020, 18:38   #2318
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,136
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce model este?
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2020, 19:03   #2319
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

MSI FX 5900 128MB. MS-8929 VER:100

Are si coolerul de pe spate.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2020, 19:38   #2320
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

1992 - Analysis - Climax

BLUE WONDER from a G Dimension!

Yeah! Good Ol' GIGI! GG! aka Gigabyte.

Tin sa marturisesc ca back in the day nu prea eram dat pe spate de placile Gigabyte. Citeam despre ele insa aveam ochi doar pentru ASUS, MSI, EPOX sau Abit.

Prima mea placa Gigabyte a fost un model destinat procesoarelor pe S775 si anume GA-EP35-DS3R. I loved that board. Impreuna cu E8400-ele overclockat la 3.6GHz ba chiar uneori la 4+GHz, 4GB Corsair Dominator la 1066MHz, o sursa Enermax Modu 82+ 625W si o placa Gainward Bliss 9800 GTX 512MB, am fost purtat catre cele mai indepartate orizonturi grafice.

Totusi, trecerea timpului a avut asupra mea un efect neasteptat si de cand am inceput sa postez pe sectiunea Good Old Days am ajuns sa privesc altfel placile Gigabyte. Unul dintre Monstrii Sacri in ale placilor de baza.

Undeva in luna Februarie 2020 am primit niste poze cu o placa albastra. Inca de la prima imagine inima mea a inceput sa bata gata sa imi sara din piept. The F... IS THAT UFO!!?!??!

Ce frumusete de placa. I LIKE IT!!!

HOW MUCH IS IT??? Pentru tine este XXX lei mi-a raspuns vanzatorul. SOLD! SOLD! SOLD!!!

Arigatou gozaimasu! Arigatou gozaimasu! Arigatou gozaimasu!

Despre ce placa era vorba? He He ... o minunatie pe Socket A! Si nu orice placa comuna!

Stiu ca asteptati sa va spun despre ce placa este vorba insa deocamdata o sa mentin misterul.

Placa facea parte dintr-un kit cu un cooler Thermaltale Vocano 9 si un procesor AMD Athlon XP 2600+ AXDA2600DKV3D, un procesor pur-sange if I may say so.

Needless to say ca am asteptat sosirea kit-ului mai ceva ca atunci cand asteptam sa vina Mos Craciun.

Inca de la sosire am dat o cheie la kit ca sa vad ce si cum.



(Drum roll) Placa de baza prezentata in acest episod este: Gigabyte 7NNXP (nForce2 Ultra 400) REV:1.00!

CPU cooler-ul TT Volcano 9 este o bestie si imi place foarte mult cum arata. Crom, Aluminiu, Cupru, Marime si Fan-ul portocaliu. Nimic insa nu m-a pregatit pentru zgomotul pe care il face atunci cand merge FULL SPEED. A VOLCANO not only for its cooling capacity but for its levels of dBs also.



dBs! dBs! dBs! Who's counting?!

Coolerul asta m-a facut sa imi aduc aminte cu drag de vechiul meu Titan CU5TB si de vremea in care dormeam cu PC-ul aprins doar ca sa downloadez fel de fel de anime-uri mai mult sau mai putin obscure. Ma trezeam din ora in ora si auzeam sunetul suav al CU5TB-ului!!! Good times! KT333+Athlon XP 1900+!!! FTW!!!

In 2010 cand m-am oprit din downloadat anime-uri am facut o lista completa cu ce am adunat si am ars circa 1000 DVD-uri puse la pastrare. Aproximativ 1500 de titluri arhivate pentru posteritate.

Sa revenim.

The blue wonder from the G dimension.

7NNXP? Check! DPS? Check!

DPS? The F... is a DPS?

DPS=GIGABYTE unique Dual Power System (DPS) design.

GC-DPVRM REV:1.0 - "DPVRM (Dual Power Voltage Regulator Module) is a daughter card which can provide you the DPS (Dual Power System) function. A cool stylish neon blue DPVRM that supply a total 6-phase power circuit design, delivers a high durable power design for the new generation motherboard." Sa nu uitam the cool stylish neon blue FAN! CHECK!!! and DOUBLE/TRIPLE CHECK!!! RGB in its infancy cand nu stia ce vrea sa se faca atunci cand va fi mare ...

In esenta acest DPS este o componenta suplimentara care se ataseaza etajului VRM al placii de baza si asigura 3 faze suplimentare de alimentare a procesorului fata de cele 3 faze prezente pe placa de baza. In practica toata treaba asta se pare ca este, as expected, just a marketing gimmick, insa tocmai acest fapt face ca aceasta placa de baza sa fie extrem de collectible.

Unii dintre voi poate ca stramba usor din nas la placile socket A insa va rog sa nu uitati ca aceasta placa de baza a fost lansata acum 17 de ani de zile, timpul nu iarta pe nimeni si peste cativa ani nu o sa mai gasim astfel de bijuterii. Cine vrea asa ceva trebuie sa actioneze acum!

Am tot vorbit despre acest kit dar unde este poza de "generic"???



Cineva (care stia ce face) a avut grija de acest kit-ul si a montat un ventilator mai beefy decat cel din fabrica. 40x40x25 vs 40x40x10 (mm). Mai mult va sigur ca ventilatorul original, ca in cazul altor placi de baza din acea perioada (Abit NF7-S comes into my mind), a fost de tot maroul si si-a dat obstescul sfarsit si a fost inlocuit. Good call! You don't want that NB to get toasty!



Acest kit mi-a rezervat si o alta supriza, pe langa fan-ul de pe NB.

Cum a incaput coolerul TT Volcano 9 pe aceasta placa baza?!?!?? EASY! Shave a corner and you're golden!



Executia "lucrarii" nu este tocmai A+ insa it gets the job done. Props to the original owner whoever you might be!

7NNXP BABY! FULL SPEED! HIGH END! alea, alea ... nforce 2 ULTRA 400 etc. etc. ...



GC-DPVRM REV:1.0!



REV:1.00!



As there is a method to my madness, pentru ca mare parte din acest thread nu se poate numi altfel decat nebunie, am luat fiecare componenta a acestui kit epic si am facut ceea ce stiu eu mai bine. RESTORING 101! ABOVE AND BEYOND!

Enter the TT Volcano 9!



Eblow grease required.



Apa calda. Rabdare. Atentie la detaliu. Fairy Lemon. Periute si pensule. Pasta de polisat. Carpe.



The elbow grease has paid off in the end. Nimic nu se poate obtine fara efort.


Last edited by Robert B; 05-06-2020 at 21:09.
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,091
Total Online: 3010

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.