lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-11-2015, 10:06   #61
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mda, deci comparam un android de 900 lei cu un iPhone de 3000 lei. Compara un android curat de 3000 lei cu iPhone. Adica Moto X ceva. Sau Nexus.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 23-11-2015, 02:42   #62
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Cata vreme pe un Android relativ curat, cum e Moto G (1st gen) am un lag infernal cand fac switch intre aplicatii "de baza", gen din homescreen intru pe notificarea de whatsapp/facebook messenger > apas home > intru pe dialer sau cand din youtube, dau home si apoi inapoi pe youtube...

Nu mai vorbesc de faptul ca Androidul vad ca mananca ram in prostie. De curiozitate am testat pe LG G2, avand instalate facebook, messenger, whatsapp, rocket player si garmin connect...avea undeva la 450MB RAM liberi.
Hai ca pe Moto G am inteles sa am 100-130MB liberi cu 1GB RAM si inca 3-4 apps instalate...dar G2-ul are cantitate dubla de memorie.

Pur si simplu vreau un telefon la care sa mearga...sa pot citi un mail, scrie niste mesaje, aruncat un ochi pe aplicatia de fitness tracking... Ca specs, MotoG a fost ok si a mers foarte bine la inceput...cam pana cand si-a facut update la Lollipop. Apoi degeaba...agata in draci...desi i-am dat vreo 2 factory resets...
Eu cand am avut moto g 1 gen nu am avut nici un fel de lag, s-a miscat ireprosabil si pe 4.4.2. Chiar si pe 5.0.2 care se lauda un android flamand si cu bug nu am avut nici un fel de probleme. Ultimul update la 5.1 a fost bestial, doar ca nu mi-a placut autonomia. Din 1gb aveam liberi 450 mb si mi se pare ok la aceasta capacitate.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 23-11-2015, 12:27   #63
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Cata vreme pe un Android relativ curat, cum e Moto G (1st gen) am un lag infernal cand fac switch intre aplicatii "de baza", gen din homescreen intru pe notificarea de whatsapp/facebook messenger > apas home > intru pe dialer sau cand din youtube, dau home si apoi inapoi pe youtube...

Nu mai vorbesc de faptul ca Androidul vad ca mananca ram in prostie. De curiozitate am testat pe LG G2, avand instalate facebook, messenger, whatsapp, rocket player si garmin connect...avea undeva la 450MB RAM liberi.
Hai ca pe Moto G am inteles sa am 100-130MB liberi cu 1GB RAM si inca 3-4 apps instalate...dar G2-ul are cantitate dubla de memorie.

Pur si simplu vreau un telefon la care sa mearga...sa pot citi un mail, scrie niste mesaje, aruncat un ochi pe aplicatia de fitness tracking... Ca specs, MotoG a fost ok si a mers foarte bine la inceput...cam pana cand si-a facut update la Lollipop. Apoi degeaba...agata in draci...desi i-am dat vreo 2 factory resets...
custom rom CM12.1 5.1.1 si e avion plus autonomie mai buna, eu am moto g 2nd gen, trebuie sa fie si pt prima.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 23-11-2015, 17:20   #64
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
custom rom CM12.1 5.1.1 si e avion plus autonomie mai buna, eu am moto g 2nd gen, trebuie sa fie si pt prima.
Mai, sincer sa fiu habar nu am de custom roms & stuff, dar sunt disponibil sa incerc orice. Nu m-as arunca sa dau bani pe un telefon nou, dar la cum mi se misca in ultima vreme nu mai rezist...il dau de toti peretii.

Daca poti sa ma ajuti, dau o bere
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-2015, 18:22   #65
piticu
Ancient friend
 
piticu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,677
Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to piticu Send a message via Skype™ to piticu
Default

Factory reset ai incercat?
piticu is online now   Reply With Quote
Old 24-11-2015, 10:10   #66
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Dap, am pus CM12.1...sa vedem cum se misca.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2015, 12:36   #67
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Scuze, acum am revenit din lipsa de timp, daca ai intrebari posteaza aici sau pe privat in leg cu resoftarea.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2015, 21:19   #68
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Un amic are nevoie de un smartphone cu care vrea sa poata face poze si filma sub apa intr-un buget decent
Exista asa ceva? Eu stiu ca unele telefoane au certificarea aia IP XX, dar alea sunt mai mult splash proof...ma insel?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2018, 12:21   #69
Slai
Member
 
Join Date: May 2018
Posts: 46
Mentioned: 0 Post(s)


Default

HTC U Ultra e ok la 1200 lei? Il are cineva?
Ca specificatii e foarte bun in banii astia.
Slai is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2018, 12:29   #70
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, e un telefon cinstit in banii astia.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2018, 16:08   #71
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

As dori o recomandare de telefon "de santier" care sa fie:
1. cat mai ieftin, maxim 500 lei
2. sa aiba android de preferat
3. sa aiba camera foto

M-am uitat la CAT si am vazut ca cel mai ieftin S30 l-as gasi pe la 600 lei insa reviewurile sunt destul de slabe la el. Am mai vazut UTOK Dorel 4 dar la specs zice ca are android 4.4... Un candidat ok pare Allview E3 Jump care are android 6 insa nici de Allview nu am auzit povesti prea grozave.

Poate aveti, ati folosit sau ati vazut si imi puteti face vreo recomandare. Mersi.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2018, 16:44   #72
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by alinescoo View Post
As dori o recomandare de telefon "de santier" care sa fie:
1. cat mai ieftin, maxim 500 lei
2. sa aiba android de preferat
3. sa aiba camera foto

M-am uitat la CAT si am vazut ca cel mai ieftin S30 l-as gasi pe la 600 lei insa reviewurile sunt destul de slabe la el. Am mai vazut UTOK Dorel 4 dar la specs zice ca are android 4.4... Un candidat ok pare Allview E3 Jump care are android 6 insa nici de Allview nu am auzit povesti prea grozave.

Poate aveti, ati folosit sau ati vazut si imi puteti face vreo recomandare. Mersi.
Cu adroid: https://www.ihunt.ro/ihunt-x20-pro-verde
Fara android (nu are moarte): https://www.ihunt.ro/mann-zug-s-galben

Al doilea il chinuie un unchi de-al meu de ceva vreme si nua are nici pe dreac.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2018, 21:15   #73
slaurro
Junior Member
 
Join Date: Oct 2017
Posts: 4
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Samsung J5 folosesc drept de telefon de firma. Nu face probleme, nu cere de mancare, tine bateria o gramada... a luat cateva busituri si nu a patit nimic. Nu da crashuri... nu am vazut buguri. Recomand pt cine vrea un tel ieftin si bun.
__________________
Admin magazin online de cafea Lavazza
slaurro is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2018, 22:39   #74
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am avut si eu J5-ul 2015 de firma si merge onorabil dar nu-l recomand.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2018, 09:05   #75
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

@kretzu77 multumesc pentru sugestii. x20 nu are reviewuri prea stralucite https://www.emag.ro/telefon-mobil-ih.../pd/DKCW0DBBM/

Daca ma uit si la Allview E3 Jump si acolo se plang ca nu prea se aprine ecranul cand se apasa pe power si ca folia ecranului e pusa peste microfon asa ca trebuie gaurita sa se auda. Are si butoane fizice ce accept/reject asa ca asta ar fi candidatul ideal deocamdata....

Nasol, vad ca astea ieftine nu prea sunt de nici o treaba. Ideea e ca omul o sa foloseasca telefonul in regim de munca in constructii/renovari... poate mai sunt si alte alternative de telefoane mai rezistente insa nu rugged?
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2018, 13:13   #76
Ghidusu
Member
 
Ghidusu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: langa Constanta
Posts: 169
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Ghidusu
Default

Quote:
Originally Posted by alinescoo View Post
@kretzu77 multumesc pentru sugestii. x20 nu are reviewuri prea stralucite https://www.emag.ro/telefon-mobil-ih.../pd/DKCW0DBBM/

Daca ma uit si la Allview E3 Jump si acolo se plang ca nu prea se aprine ecranul cand se apasa pe power si ca folia ecranului e pusa peste microfon asa ca trebuie gaurita sa se auda. Are si butoane fizice ce accept/reject asa ca asta ar fi candidatul ideal deocamdata....

Nasol, vad ca astea ieftine nu prea sunt de nici o treaba. Ideea e ca omul o sa foloseasca telefonul in regim de munca in constructii/renovari... poate mai sunt si alte alternative de telefoane mai rezistente insa nu rugged?
Daca poate sa creasca bugetul ar fi ok un Samsung Xcover 4 https://www.emag.ro/telefon-mobil-sa.../pd/DSQ9ZDBBM/ ,are tata Xcover 3 si in afara de o folie pe ecran nu are nimic sa il protejeze si arata bine chiar dupa 2 ani de abuz din partea tatalui meu.
__________________
My Precious:CPU Intel 13th Gen i5-13400F, MB Gigabyte B660M DS3H DDR4, Kingston Fury 32 GB DDR4-3200, AMD Radeon RX 7800 XT, Disk Drive KINGSTON SKC3000SK 1024GB, Disk Drive WDBLACK SN770 2TB, Sursa Corsair RM1000e, Keyboard RedDragon K590-RE, Mouse Razer Basilisk X, Monitor LG UltraGear 32" 32GN650
Ghidusu is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2018, 08:57   #77
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vin si eu cu o intrebare pe aici.

Vreau filmare 2160@60fps.

In afara de S9/S9+ si iPhone 8/8+/X mai am alta varianta?

Adica vreau cea mai ieftina varianta cu filmare 2160@60fps.

Acum am un Galaxy Note 3 care stie fimare 2160@30fps. Am filmat cu firmware-ul original Samsung.
Acum am pus un custom firmware cu 7.1 si nu mai merge filmarea 1080p @ 60fps.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2018, 10:10   #78
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Iphone X. El mai stie.

V30, din pacate, stie doar 30 FPS. Nu stiu de G7 ThinQ.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2018, 14:31   #79
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,157
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Trebuie sa ii iau sotiei un telefon, probabil un Samsung S8. Sunt o tona din astea sigilate + garantie la diversi operatori direct pe OLX la preturi f ok. Nu stiu care e spilu cu ele si de ce ia iau aia la preturi extrem de mici (imi inchipui ca ceva abonamente pe firma sau reduceri angajati, in fine) , intrebarea e : cum imi dau seama daca facturile alea chiar sunt reale si nu niste prostii in Photoshop ?
ktf is online now   Reply With Quote
Old 25-05-2018, 14:35   #80
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Singurul mod in care iti poti da seama ca factura e reala e daca te duci tu la magazinul x si iti emit ei factura.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
recomandare telefon DUAL SIM smartphone PSS Telefoane mobile si alte gadgeturi 40 27-02-2014 10:00
Recomandare smartphone dual sim fubu Telefoane mobile si alte gadgeturi 4 20-03-2013 10:15
Recomandare telefon/smartphone pana in 600 lei kagula323 Telefoane mobile si alte gadgeturi 10 30-11-2012 18:06

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,125
Total Online: 3409

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.