lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-08-2018, 15:01   #56181
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 274 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Pai si daca nu ai patch panel cum le conectezi? Cu mufa RJ45? Si dupa aceea te miri ca nu iti merge corect treseul?
Le leg cu ata. De matase. Apoi sterg cu alcool izopropilic.

Quote:
Exista patch panel si in dimensiuni reduse, de 10 conectori sau de 6 conectori, nu trebuie sa fie de 24, dar sa nu pui patch panel si dupa aceea sa te plangi ca nu merge Gb pe distante mari din cauza cablului e o prostie.
Logic ca este. Dar cum probabil ai tu asa ceva in casa si te-ai gandit sa le dai si altora sugestia asta. Si neaparat sa doneze un rinichi ca sa se uite pe un email sau un film. Right! Ai facut si design/architecture. Ok...Chiar nu rad.

Quote:
Temperatura si umiditatea nu influeteaza specificatiile cablurilor. Aceste variabile sunt luate in considerare in momentul certificarii.
Mai iesi si tu din Cluj, mai verifica vremea nitel si in alte zona, ca sa vezi ca difera. Stii ca de fapt discuti de o eroare infima, in Romania, unde temperatura e chill, iar Clujul e intr-o depresiune. Cu toate astea viata e scurtata prin degradarea lor in timp.

Chiar si intr-un mediu controlat, cum ar fi cladirile cu aer conditionat, normal ca ai pierderi, dar nesemificative. De ce? Pai cablurile acelea au un "range" ca sa supravietuiasca o perioada semnificativa de timp.

Trecand peste asta, acest aspect se schimba. Vorbim totusi de Romania. Ai fost in Bucuresti acum cativa ani sa vezi cum aratau copacii si stalpii, caci aratau ca niste brazi de Craciun. Ei bine, aici faci?

Zici chestii generale. Chiar si tamp sa fiu, le-as gasi in cel mult 60 secunde...daca nu as stii ce sa caut. Serios, asta le inveti in prima...hai, nu prima luna, primul semestru. Iar acum ai access la orice informatie. Suntem aproape de o varsta, desi pun pariu ca te-ai freca nitel dupa ceafa daca am reveni pe modem sau dial up sau ...

Quote:
Eu am certificare de instalator de cablu boss. Cablu cupru, fibra optica si cable management.
Nu voi face o gluma cu "avem fiare" referitor la lauda ta, dar poate esti amabil si imi explici care e diferenta dintre un cablu si lungimea efectiva a circuitului in retea. Poate stii si de unde a aparut asta. Asta ca sa vezi ca totusi ai ceriticare, dar nu stii de unde provine lungimea aceea de 90m. Daca dai lectii, da-le pana la capat macar sa stiu o treaba.

Iar legat de certificari, chiar daca le-au luat pe bune, practica bate teoria. Teoria e bine sa o stii ca sa stii ce faci si ca sa o incalci, unde se poate. Uneori o faci chiar daca stii ca e un cacao intinsa. Uneori nu ai de ales. Uneori nu ai buget. Ca asa vor cei de sus...de multe ori niste minti incuiate. Ai auzit de expresia "merge si asa" de X ori, mai ales la noi in tara. De asta si merge tara asa cum merge.

Nu imi plac aerele de superioritate, mai ales unde nu e cazul, probabil esti doar modest, un fel de sir Ken si te-am jignit. Iar faptul ca ai niste diplome, good for you, felicitari, poti sa le fluturi altora in fata. Sunt unii pe forum priceputi, chiar foarte priceputi, cu sau fara diplome, si am tot respectul pentru ei in acest domeniu; e chiar pacat nu (mai) scriu pe forum.
Old 22-08-2018, 15:04   #56182
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Holly shit... Lasand asta la o parte, Cisco nu face certificari pe instalare de cablu ci pe configurare de switchuri si routere, dar asta nu conteaza cand Cisco suna mai misto decat RDM.

Si ba da, cand faci o lucrare pentru un strain, le faci by the book pentru ca daca peste un an nu-i merge ceva, tu esti de vina. Daca ai sarit de standard si ii merge in 100 Mbps dar nu in 10 Gbps ai o problema daca reteaua este Cat 6A, dar e mai usor sa te pisi decat sa zici ceva util.
Nu suna. E doar o ramura printre multe altele. Mie imi place istoria, pionerii, care au facut niste standarde care se respecta, si sunt incalcate totodata, uneori, si in ziua de astazi. Sunt absolut sigur ca in ironia ta te-ai gandit ca am dioptri de cal si altceva nu am facut. Nu.

Te si miri, ca asa cum erau facute de nevoie, nu neaparat bine, recunosc, caci erau peste puterile noastre, am specificat mai sus de ce, inca merg? Si o sa vina intrebarea cum merg...pai cand ai mai mult de 10.000 de abonati, pe suprafata unui judet, incepi sa te iei de par.

Ce client ziceai ca ai? Am inteles, esti un finut, cu joburi mici si cu cabluri smechere. Ok. Respect. Dar nu iti baga p... in munca altora care au facut de cel putin de nenumarate ori ceea ce ai facut tu pana acum. Si intr-o perioada si mai scurta. Si nu imi masor "puterile", ci mi se pare amuzat de copios cum te lauzi. Subtil si singur.
Old 22-08-2018, 15:06   #56183
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1046 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Daca aveam aer de superioritate poate ma laudam si eu cu ceva interesant, nu ca sunt instalator de cablu... dar na, fiecare cu pasaricile lui

In schimb tu, daca n-ai cablat in viata ta o cladire, un birou, un apartament, de ce nu ii lasi pe cei care chiar au lucrat in domeniu sa vorbeasca?

Daca zicea gogu ceva, avea frate valoare, dar asa ca zici tu...
Old 22-08-2018, 15:39   #56184
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 258 Post(s)

Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 15:52   #56185
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Daca aveam aer de superioritate poate ma laudam si eu cu ceva interesant, nu ca sunt instalator de cablu... dar na, fiecare cu pasaricile lui
Un instalator de cablu care trage cablul si pune 2 mufe. Eventual da si cateva gauri. Si da, am facut si asta.

Pe langa preluare apeluri si rezolvarea unori probleme, pe langa sofer, pe langa faptul ca lipeam fibra, pe langa faptul ca ma cacam pe mine de frica cand ii ajutam pe baieti sa traga fibra la nu stiu cati metri inaltime...printre copaci si alte cele, pe langa faptul ca am fost admin, centralista, coordonam echipele in teren...dar da, am facut si asta vara/iarna de era frig de ma cacam pe mine, caci eram doar 2 in firma. Unul dimineata si unul dupa masa. Mancam pe bord, mancam cu toti la un loc. Ma invitau acasa la ei si mancam cu familia lor...am avut oameni super sufletisti in firma. Pe langa sefi imputiti.

Da, am facut si munca de jos si asta m-a ajutat sa invat ce inseamna o retea de la A la Z sau cel putin aproape. Iar daca dupa mintea ta am fost "doar un instalator de cablu" sunt chiar mandru de munca pe care am facut-o caci munca "de jos" e o rusine la noi in tara.

Quote:
In schimb tu, daca n-ai cablat in viata ta o cladire, un birou, un apartament, de ce nu ii lasi pe cei care chiar au lucrat in domeniu sa vorbeasca?
Ai dreptate.

Dar poate se pot pune in calcul Kaufland, Money (sau cum ii zicea la magazinul cu portofel rosu de la Timisoara), Petrom, Viva, Lidl, cateva cladiri de birouri, administrare, configurari retele sisteme Siemens Nixdorf, sisteme Bizerba, sisteme farmacii, sisteme pe baza de nomenclatoare, supermarketuri, servere si administrare, atat retele cat si programele aferente sistemelor de vanzare.

Pe suprafata judetelor Bistrita, Cluj, Alba, Mures, Salaj, Maramures, Suceava, Bucuresti (foarte putine insa). Pe sisteme AMEF germane, italiene, bulgaresti, etc. Ceea ce a insemnat design retea, trasari de cablu, montare cablu cu tot ce inseamna ea, la cele descrise mai sus. Verificari tehnice, verificari periodice, uneori repararea lor (la nivel basic - cateva lipituri, schimbari de circuite), samd. Eram si in sistem ... de genul, te suna la ora 20:00 din Cluj, trebuia sa urci in masina si sa ajungi in X timp, insa doar pentru benzinarii.

Ceea ce include si cladiri, blocuri, banci, firme, apartamente, etc. Si sa discuti si cu sefii de firme, sa le faci propuneri design retele si asa mai departe.

Chestiile astea le-am invatat fara scoala sau diplome. Le-am invatat singur. Nu stiam nimic despre ce am scris mai sus. In 2 luni am ajuns cel mai bun din firma. Si asta mi-a mancat zilele. Iar diplomele le-am obtinut dupa, caci uneori era necesar sau trebuia sa fac cate o specializare, care era in teorie okish, dar uitai a doua zi. Cursurile Cisco le-am facut pe banii mei, din timpul meu, in Cluj. Ceea ce insemna sa lucrez de dimineata pana seara si sa fac locul colegilor ca sa pot merge la Cluj. Nu e departe, dar din lipsa de bani mergeam cu trenul, faceam aproape 8 ore dus intors la vremea aceea, trezit la 4 dimineata, intors cu noaptea in cap, a doua zi la job, samd.

Eu stiu ca mai face misto @Arise de mine si de cele multe ori par fumat, dar asta nu inseamna ca stai de vorba de un retard. Si nu, nu ma laud. Am lucrat pe bani putini, am lucrat umar la umar cu cel care tragea cablul si avem respect din partea lor, imparteam sticla de apa, imparteam o paine pe teren. Am lucrat si mi-a facut placere ceea ce faceam. Ceea ce am descris mai sus e munca mea la 2 firme diferite. Mici...una aproape 10.000 de abonati, iar celalata cu o suprafata de lucru pe cele 7 judete mentionate. Intr-adevar, asta a fost acum 10-12 ani. Apoi m-am apucat de foto si am ramas ... asa retard cum par.

Si ceea ce am scris mai sus e doar o parte din putinul realizat in viata. Sper sa realizezi macar 25% din ce am realizat in mai putin de 10% din timpul tau pe care ti l-ai dedicat acestui segment.

Si nu m-a fost niciodata rusine de munca de jos. Poti sa faci misto pe seama asta, nu ma supar. Din contra, observ doar care e nivelul tau. Nu mi-a fost rusine nici sa tai lemne, nici sa dau cu sapa la porumb ca sa ii ajut pe ai mei, nici sa stropesc rosiile la tara, nici sa ajut pe altii la ora 3 dimineata cand au o problema. Nici sa trag altora tepe. Asta e mirciusx.

Iti doresc succes!

Last edited by mirciusx; 22-08-2018 at 17:23.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 16:13   #56186
gogusrl
Senior Member

gogusrl's Avatar

Mentioned: 129 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl

gogu zice :

daca vrei intrerupatoare smart care necesita si un neutral line (adica 4 fire cu tot cu impamantare), alea trebuie trase doar de la intrerupator pana la bec sau si de la intrerupator la doza / panou ?

https://www.gearbest.com/goods/pp_009986464426.html
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 17:34   #56187
gabrielpost
Senior Member

gabrielpost's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost

Quote:
Originally Posted by gogusrl View Post
gogu zice :

daca vrei intrerupatoare smart care necesita si un neutral line (adica 4 fire cu tot cu impamantare), alea trebuie trase doar de la intrerupator pana la bec sau si de la intrerupator la doza / panou ?

https://www.gearbest.com/goods/pp_009986464426.html
Pentru tipul ala de intreruptor ai nevoie de un nul de lucru adus din doza....In mod normal la intreruptor ai doar faza,nulul se duce direct la bec...

Sent from my SM-G920F
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 18:23   #56188
gogusrl
Senior Member

gogusrl's Avatar

Mentioned: 129 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl

Vorbesti chineza, te pot suna 5 mins sa povestim ?
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 18:51   #56189
war4peace
VIP

Mentioned: 217 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

@mirciusx vezi că te-ai īmbolnăvit din nou de elitism, la fel ca la subiectul fotografie.
Just sayin'.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 19:00   #56190
cristispot
Ancient friend

cristispot's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

eu in 2000 am tras cablu de peste 100m intre mine si alt prieten sa ne facem retea sa jucam quake si cs. nu cred ca am pierdut niciun pachet, doar niste meciuri
cristispot is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 19:16   #56191
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 523 Post(s)

PC-ul meu

Si sa nu-mi spui ca in 2000 aveai net gigabit, casa vezi daca pierzi viteza la lungimea aia.
Old 22-08-2018, 19:25   #56192
gabrielpost
Senior Member

gabrielpost's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost

Quote:
Originally Posted by gogusrl View Post
Vorbesti chineza, te pot suna 5 mins sa povestim ?
Sigur...Vezi PM

Sent from my SM-G920F
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 19:46   #56193
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 85 Post(s)

PC-ul meu

https://www.drobo.com/news-press-rel...bo-and-nexsan/
Sau, pe scurt, DROBO nu mai exista ca si companie distincta, fiind achizitionata de StorCentric la pachet cu Nexsan.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 20:11   #56194
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 470 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
@mirciusx vezi că te-ai īmbolnăvit din nou de elitism, la fel ca la subiectul fotografie.
Just sayin'.
Stai să vezi cānd o să măture cu noi pe threadul de curierat.
Deja și-a dat 2 mastere la FanCurier și Cargus și acum īși face stagiul de doctorat la DHL.

Cred că o să ne ducem să ne ridicăm pachetele personal de la sediu, numai să nu cășuneze pe noi...
Old 22-08-2018, 20:49   #56195
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Just sayin'.
Asteapta si tu la coada...observ ca iti cauti si tu de lucru in ultima vreme Probabil o bere ar fi mai indicat sa discutam. Zic si eu.

Nu vad de ce etilism si care e rolul lui in discutie. But maybe it's just me...

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Stai să vezi cānd o să măture cu noi pe threadul de curierat.
Deja și-a dat 2 mastere la FanCurier și Cargus și acum īși face stagiul de doctorat la DHL.

Cred că o să ne ducem să ne ridicăm pachetele personal de la sediu, numai să nu cășuneze pe noi...
Wow, ai gandit-o mult? De asta nu ai scris nimic toata ziua?

Cum ai doctorat in troll, chiar ma intrebam daca ti-ai facut norma pe astazi. Trebuie sa fie cineva si in orasul ala. Incearca si tu un un site mai deocheat, te mai eliberezi de stres.

Last edited by mirciusx; 22-08-2018 at 20:59.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 20:50   #56196
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Haha! Dar totusi, eu o am mai lunga decat voi.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 20:51   #56197
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Cum o are @Arise nu o are nimeni, crede-ma.
Old 22-08-2018, 20:54   #56198
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Mai lunga, n'auzi? Poate doar Monstru sa se masoare'n maciuci cu mine, dar nici aici nu sunt sigur.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 21:12   #56199
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 204 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Cum o are @Arise nu o are nimeni, crede-ma.
De unde ști?
Se pare că toți de pe forum suntem nebuni, iar Mircea e cel mai īntreg la minte de pe aici... nu īnțeleg cum de nu ne-am scos ochii unu' altuia la cāte workshop-uri am participat... plm
Old 22-08-2018, 21:32   #56200
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 523 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Stai la rand.
Putin respect pentru cei care ti-au platit alocatia atat amar de vreme, ce drac.
=))))))
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules