lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-08-2012, 14:43   #1
Refuzake
Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Refuzake Send a message via Skype™ to Refuzake
Default Backup Windows

Salutare,

Am văzut că s-a mai discutat uşor pe lângă acest subiect dar nu în felul cum mă interesează pe mine (probabil şi pe alţii), de aici şi topicul acesta.

Este posibil să fac un backup la sistemul de operare şi să-l pun de exemplu pe un DVD/Stick USB? Acel DVD/Stick USB să poată avea un meniu care să mă ajute să dau restore? Bineînteles dacă există un software free, dar nu 30 de zile.

Ca să dau un exemplu pentru nevoia pentru necesitatea acestui software, să presupunem că eu sau altcineva a formatat complet C-ul.

Mulţumesc.
Refuzake is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2012, 15:16   #2
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

Chiar azi vroiam sa caut asa ceva. Si eu am formatat ieri si parca m-am saturat sa tot stau sa instalez drivere si programe de la zero de fiecare data.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2012, 15:35   #3
Vladutz20
Senior Member

Vladutz20's Avatar

Norton Ghost ?
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2012, 17:14   #4
Spawn
Senior Member

Mentioned: 13 Post(s)

Send a message via Yahoo to Spawn

Sau Acronis... mă rog, nu sunt free. Disk cloning software
Se pot adăuga date pe media recovery (flash sau iso). Dar o să fie painfully slow să lucreze cu imaginea de pe astfel de medii. Asta dacă nu cumva e usb 3.0, care cam depinde (implementare, bios, kernel etc) dacă e suportat sau nu.
Spawn is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2012, 19:42   #5
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 264 Post(s)

Nu există software free care să facă totul la click, din păcate.

Dacă te pricepi la Linux poți face o imagine completă, chiar sector cu sector a partițiilor (chiar dacă folosești Windows), fără meniu, trebe să dai comenzi, dar deh, e gratis.

Ca idee, vin la tine și-ți cer o mașină super sport, care să consume puțin și să fie și confortabilă și luxoasă și ți-o cer moca, pentru că uite ce moacă de băiat bun am. Plus plinuri pă viață, boerule.

Ceplm oameni buni...

P.S.: Acronis True Image Home 2012 sau care-i ultimul funcționează la perfecție de fiecare dată pentru mine. Da' am fost un idiot și l-am plătit, gee, 25 EUR, extraordinar de mult pentru peace of mind în legătură cu datele. De asemenea, țin să precizez, ține de bun-simț să plătești pentru ceva ce îți folosește dar este făcut de altcineva, prin muncă.
Old 30-08-2012, 20:17   #6
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

Pentru orice activare/crackuire exista filelist !
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 30-08-2012, 20:27   #7
GENiEBEN
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
țin să precizez, ține de bun-simț să plătești pentru ceva ce îți folosește dar este făcut de altcineva, prin muncă.
+10
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2012, 23:41   #8
Kspic
Banned

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Hiren 10.6 are norton ghost.
Cel care a facut acel pachet nu cere nimic :P
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2012, 00:57   #9
George G.
next lab501

Mentioned: 5 Post(s)

Clonezilla - open source backup and recovery.

Last edited by George G.; 31-08-2012 at 00:59. Reason: // mutat la Software
George G. is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2012, 08:13   #10
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Pentru orice activare/crackuire exista filelist !
Da, ești singurul care știe despre torrent trackers, desigur, o, hecăre, /plecăciuni.

Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
Hiren 10.6 are norton ghost.
Cel care a facut acel pachet nu cere nimic :P
Pentru că-i total ilegal, apropos.
Old 31-08-2012, 15:20   #11
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Ce conteaza daca software-ul e trial 15 sau 30 de zile?
Eu am folosit de exemplu EaseUS To Do Backup. L-am instalat, am facut o imagine de backup pt o partitie/HDD, iar mai apoi am pus-o pe un DVD/USB stick. Pe urma am facut un CD/USB stick care sa booteze cu aplicatia de mai sus (are un tool pt crearea de CD/DVD/USB bootabil).

Daca folosesti aceleasi drivere/programe atunci ai facut o data o imagine si o folosesti de cate ori ai nevoie. Insa daca schimbi componentele la cateva luni sau vrei sa ai tot timpul o ultima versiune a aplicatiilor nu-si prea are rostul metoda asta.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2012, 00:25   #12
Kspic
Banned

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Normal ar trebui sa cumparam prostiile astea de programe, un mod de a gandi foarte bun cand ai un salariu de 1000 euro +.
La noi in tara ce sa faci ? La cat costa cel putin un windows 7 ultimate ... pentru unii cat salariul pe o luna pentru altii mai fericiti cat jumate de salariu.
Sa fim seriosi, daca il poti lua de pe net la pret 0 ron ... nebun sa fi sa dai 1300 ron .
Eu am o copie a dvd-ului cu windows 7 ultimate (de la unchiul meu) . Il tin trial si cand expira bag windows-ul iar.
Si asa la mine dupa 1 luna orice windows crapa.

Sa revin la topic, eu nu prea am gasit programe de backup prin faimoasele noastre magazine online.

Last edited by Kspic; 01-09-2012 at 00:29.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2012, 14:49   #13
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Nici aia nu-i treaba. As innebuni sa fiu nevoit sa bag Windows-ul in fiecare luna. Eu cu toate ca am Win cu licenta, am folosit un activator, pt. ca in ultima vreme mi-am tot schimbat PC-urile si nu am vrut sa tot dau pe telefoane la Microsoft.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2012, 14:58   #14
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
Normal ar trebui sa cumparam prostiile astea de programe, un mod de a gandi foarte bun cand ai un salariu de 1000 euro +.
La noi in tara ce sa faci ? La cat costa cel putin un windows 7 ultimate ... pentru unii cat salariul pe o luna pentru altii mai fericiti cat jumate de salariu.
Sa fim seriosi, daca il poti lua de pe net la pret 0 ron ... nebun sa fi sa dai 1300 ron .
Eu am o copie a dvd-ului cu windows 7 ultimate (de la unchiul meu) . Il tin trial si cand expira bag windows-ul iar.
Si asa la mine dupa 1 luna orice windows crapa.

Sa revin la topic, eu nu prea am gasit programe de backup prin faimoasele noastre magazine online.
Tu întâi meri la muncă și vezi că sunt posibile salarii măricele și-n România. Eu mi-am cumpărat programe și din salariul prăpădit de medic rezident, secretul este să găsești oferte, care-s cu duiumul peste tot.

În primul rând nu cumperi din magazinele online românești, se găsesc direct pe site la producător, cu reduceri șamd.

În al doilea rând, nu cred că 30EUR este mult pentru un program pe care n-ar trebui să-l mai schimbi/updatezi minim 5 ani. Poți renunța la 2-3 beri pe lună și-l cumperi la anul dacă nu ai salariul cine-știe-ce. Este vorba de bun-simț.

Dar meh, când or începe ăștia cu raziile și prin .ro o să fie de-a dreptul tragic că se va fi ajuns la a 3-a generație de oameni obișnuiți cu "moca, după net".

Le sigh.
Old 01-09-2012, 15:39   #15
GENiEBEN
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Neo, desi sunt de partea ta pe subiectul acesta, am intalnit si reversul de cateva ori, in care producatorul softului isi bate joc la propriu de client(i). Inca detin o gramada de keyuri pentru softuri care nu pot fi folosite pana nu le updatez (a se citi $$$ iar) la ultima versiune.
Si ca tot sunt offtopic, am niscaiva clienti care au cumparat 7 licentiat si si-au instalat XP piratat

ON: A mers cu CloneZilla, sau ce ai folosit pana la urma?
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2012, 18:30   #16
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Corect, Geni, perfect de acord. Eu sunt pe cale să renunț la Acronis fix din motivul ăsta -> s-au culcat pe-o ureche și TrueImage 2012 este de-a dreptul infect.

Ideal, dacă vrei o soluție foarte sigură de backup, faci în modul următor:
- studiezi piața; asta înseamnă downloadat fiecare versiune trial a fiecărui program de backup care îți îndeplinește condițiile;
- sortarea o faci grosier astfel: au demo, bine; nu au demo, sictir lor, să le cumpere proștii produsele; au tradiție în domeniu? De exemplu, Paragon au o groază de experiență la scule de partiționare/wiping, +1 lor din acest pdv.
- sortarea fină o faci altfel: instalare demo pe câte o mașină virtuală și testat cum își face backups periodice, dacă funcționează cum trebuie, cât se insinuează în sistemul de operare (NU ai nevoie de ce face Acronis de exemplu, sunt cazuri când dacă îl dezinstalezi îți furi BSOD la bootare), etc.
- după 15-30 de zile tragi concluziile și cumperi produsul care-l vrei.

Repet, tot ce este descris în OP se poate face moca, în Linux, cu câteva comenzi și ceva timp liber/voință.
Old 03-09-2012, 09:25   #17
Refuzake
Member

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Refuzake Send a message via Skype™ to Refuzake

La mine nu ar fi chiar aşa imposibil să dau 25 EURO, dar pentru o singură folosire nu cred că ar fi cazul să îl cumpăr, şi în plus treaba asta o fac ca să-mi salvez din timp, să nu stau să dau install la SO şi restul de drivere, jocuri şi ce softuri mai am eu.

Şi am specificat că nu le vreau pe cele trial pentru că mereu au un fel de restricţii care m-ar limita în momentul când vreau să fac backup, presupun.
Refuzake is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2012, 09:46   #18
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Yup, au destule restricții enervante - unele. Altele - nu, în afară de timpul în care le poți folosi. Este un alt mod de-a sorta software-ul serios de cel bla-bla.

Uite aici cum rezolvi folosind Linux, poți testa ce și cum.

Ideea este că nu prea-ți arde să faci o singură dată backup. Să explic. Sunt o groază de updates/stuff pentru SO care trebuie iar instalate, updates/stuff pentru programele instalate, ajungi să-ți scoată peri albi efectiv. De aceea sunt utile programele care știu să facă incremental backup.
Old 07-09-2012, 18:27   #19
[email protected]
Senior Member

M@nu's Avatar

Mentioned: 135 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Tu întâi meri la muncă și vezi că sunt posibile salarii măricele și-n România. Eu mi-am cumpărat programe și din salariul prăpădit de medic rezident, secretul este să găsești oferte, care-s cu duiumul peste tot.

În al doilea rând, nu cred că 30EUR este mult pentru un program pe care n-ar trebui să-l mai schimbi/updatezi minim 5 ani. Poți renunța la 2-3 beri pe lună și-l cumperi la anul dacă nu ai salariul cine-știe-ce. Este vorba de bun-simț.

Dar meh, când or începe ăștia cu raziile și prin .ro o să fie de-a dreptul tragic că se va fi ajuns la a 3-a generație de oameni obișnuiți cu "moca, după net".
Moca dupa net au inventat-o cei din vest care au salarii. Ca doar nu avea bunica ta PC si a lu' ala din Statele Unite, nu. Bun simt e sa ceri un pret decent.

PS: Ai SO de pe pc-ul/urile tale cu licenta din salariul de medic rezident??

PPS: Iau totul moca de pe net. E mai dulce asa. Cumpara tu si pentru mine. Nu gasesti curios ca nu a reusit Acta sopa si alte *****uri. Lose the hypocrisy, dude!!!

Intrebarea e asta: Preferi sa cumperi ceva ce poti lua gratis?

Last edited by [email protected]; 07-09-2012 at 18:40.
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2012, 20:37   #20
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Nu vreau să începem să ne certăm, dar ce consideri tu preț corect? 1 RON? 2 RON? 10$? 15$?

Eu privesc dpdv al unui om care începe să dezvolte software. Software pe care nu l-aș da moca nici mort Nu de alta, dar ce intră în el este blood, sweat and motherfucking tears. Vrei moca? Meri în șanț.

Da, mi-am cumpărat Winblows cu licență din salariu de medic rezident. Home Premium la început după ce-am strâns câteva luni banii. Problem?

Repet, nu este vorba despre ipocrizie/sopa/pipa/acta. Este vorba despre plată pentru munca unor oameni. Când dumneata te duci la medic la un cabinet particular, presupun că scoți ceva bani din buzunar, nu? Ok, este aceeași treabă și aici. Te poți descurca foarte bine cu software gratis - open office în loc de MS Office de exemplu. Vrei bling, plătești. Vrei software care nu-i dezvoltat pe genunchi după 5 beri și trece prin QC, plătești. Vrei asistență medicală de top - ghici ce, plătești.

Nu pot fi de acord cu hipioții internauți care militează pentru software moca. De ce? Pentru că software-ul plătit este cu totul și cu totul altă treabă. Comparație din nou între Open Office și MS Office. Care-i mai polished și mai stabil? În care din cazuri poți suna la suport tehnic să-l iei la trei păzește pe-un tolomac pentru că software-ul respectiv face probleme? Mhm.

Grow the fuck up and harden the fuck up. Nimic nu este gratis.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules