lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-11-2018, 09:16   #1181
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default Watercooling - from zero to hero

E plin de chimiști repetenți pe aici...
Păi ați văzut ce se întâmplă dacă pui liquid pe aluminiu de exemplu?

Urmează să întrebe chimistu de renume mondial DjLeco: “păi ori e metal ori nu mai e, cum poate să se facă așa după ce îl pui pe aluminiu?”.

Simplu... așa cum intră în reacție chimică cu aluminiul, intră în reacție chimică și cu cuprul și cu nichelul. Produsele nu sunt perfect “non-reactive”, adică o reacție chimică tot există și în timp duce la întărirea pastei și “pătarea” suprafețelor din cupru.

Dacă lichidul “original” a făcut reacție și a fusionat cu peretele din cupru sau nichel nu este neapărat ceva rău atâta timp cât temperaturile nu se schimbă. Dacă temperaturile se degradează atunci e clar că trebuie înlocuită pasta.

P.S. Liquid Nu intră în reacție cu pastila de siliciu, dar se poate usca și se poate lipi de pastilă în special la colțuri ceea ce complică lucrurile pentru că există riscul să se spargă.

P.S.2. Nu folosiți niciodată liquid dacă pe viitor trimiteți la garanție și acolo există riscuri să vă fie refuzată garanția din motive de schimbat pasta, liquid pătează suprafața iremediabil, o să știe imediat ăia că ați pus liquid.



P.S.3. Liquid poate să facă reacție cu orice suprafață, distruge aluminiul, pătează cuprul, pătează nichelul, se poate întări și se poate lipi de pastila de siliciu.

Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 17-11-2018 at 09:19.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2018, 10:29   #1182
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Man, sincer chimia mi-a placut mult.
Eu m-am orientat pe un singur lucru citit si ras-citit si pe aici cit si pe prospect:

A nu se utiliza cu suprafete din aluminiu!

In rest merge pe suprafete din cupru, cupru nichelat, adica ar fi trebuit sa nu fie nicio problema cum am folosit interfata termica.

Cred ca revin eu usurel la AS5, pasta care nu m-a dezamagit NICIODATA, daca o folosesti cum trebuie.

Nici Kryonaut nu-mi inspira incredere daca dupa 10 minute era intarita (lipsita de viscozitate) pe spatula.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2018, 12:56   #1183
coroianu67
Senior Member
 
coroianu67's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 819
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am 3570K-ul din Martie 2016 cu CLU sub IHS si nu am probleme cu temperaturile , greseala a fost ca am pus si peste, tot CLU(de acolo si poza).
De pe proc sa curatat relativ usor, mai greu a fost cu talpa de cupru de la waterblock .
La fel am facut si la actualul 7600K cu diferenta ca deasupra am pus cunoscuta MX4 care are si ea bubele ei; se intareste cam dupa 6 luni asta am observat la cam toate proc-urile si placile video ce mi-au trecut prin mana.
Am sa incerc in viitor si Ceramique si Gelid sa pot face o comparatie cu actuala MX4.
coroianu67 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2018, 13:21   #1184
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arctic Ceramique, 1,5 ani, inca perfecta, ca in prima zi, viscoasa, neintarita.
Arctic Silver 5, peste 4 ani si ceva, impecabila, doar atentie mare, ESTE CONDUCTOR ELECTRIC!
Mai am o pasta pe care au dat-o la placa video Aorus GTX1080Ti WB Extreme, nu stiu nimic despre ea insa banuiesc ca este identica cu cea cu care a venit placa stock, nu m-as baga inca sa umblu la placa sa vad cum e cu pasta...
Placa are 11 luni vechime, temperaturile ca in prima zi.
Astazi o sa pun la placa video din PC auxiliar, Arctic Ceramique din tub de 25 grame si o las o perioada, umblu la ea peste 1 an sa vad ce si cum, daca se comporta ca si cea din tubul mai mic folosita acum circa un an jumate.
Inclin sa cred ca e durabila in timp, ca si Arctic Silver 5.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 17-11-2018 at 13:31.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2018, 13:26   #1185
crissbm
Member
 
crissbm's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Baia Mare
Posts: 151
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu dupa ce am facut delid am pus intre IHS si cooler Prolimatech PK-3 . Are deja 1 an jumate si temperaturile se pastreaza . Nu am umblat la ea sa vad daca o fi intarita sau ceva dar banuiesc ca e ok daca nu au crescut deloc temperaturile .
crissbm is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2018, 18:14   #1186
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pe mine ma interesa cum o iau de pe DIE, IHS-ul se poate curata mecanic. Intre waterblock si IHS o sa pun probabil Coollaboratory Liquid Copper, ca tot am o seringa pe-aici. Sau Metal Pad.
Dar intre IHS si DIE, liquid metal ar trebui sa ajute in comparatie cu o pasta normala din cauza suprafetei foarte mici prin care se face transferul.

La cooler/waterblock <> IHS diferentele sunt mai mici intre liquid metal si TIM siliconic pentru ca e suprafata foarte mare si poti sa iei caldura aia relativ usor de-acolo.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2018, 19:54   #1187
coroianu67
Senior Member
 
coroianu67's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 819
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai desfa-l intai si vezi in ce stare e si dupa aceea decizi ce ai de facut.
Daca inca e lichid se sterge usor cu un servetel si WD40 cum am zis mai sus; daca sa intarit ar trebui sa se curete usor cu ceva de lemn cum ar fi cel de la inghetata.
Mai multe nu iti pot spune pentru ca nu au fost probleme si nu a fost necesar sa intervin la cele la care am facut delid.
coroianu67 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 04:02   #1188
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

De faza cu scobitoarea am auzit si eu ca ar fi eficienta. Si ca ar fi mult mai eficienta si la intins, in locul pensulei cu care vine CLU, pe perii careia ramane foarte mult.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 09:58   #1189
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Uitasem că există și varianta foiță/pad, aia face direct soldering după ce se încălzește procesorul.

Deci mă gândesc că ar merge și cu ceva aer cald aplicat pe pastilă la curățat.

Pentru aplicare eu recomand degetul învelit în folie de bucătarie alimentară, rămâne ceva ceva de aruncat dar mi se pare că se întinde foarte ușor când ai suprafețe mai mari.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 11:06   #1190
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cica MetalPad-ul se da jos usor, aparent tot ca o foita. Nu adera la suprafete, doar umple golurile de aer cand se topeste prima data la +60C.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 12:59   #1191
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dacă te referi la MetalPad-ul de la Coollaboratory, posibil. Dar eu nu aș băga mâna în foc pentru nimic. Liquid-ul este cel mai nenorocit, atacă suprafețele de cupru dar și nichel, dar eu nu mi-aș face griji de cum "coclește" atâta timp cât temperaturile sunt în grafic și nu o iau rău razna.

Am pus în timp diverse paste termice, pe tot felul de procesoare. Am văzut aceleași paste (exemplu MX-2 și MX-4) care s-au întărit după 2 luni într-un laptop și care au rămas fluide după 5 ani în altul. (vorbim de același model de laptop utilizat în office, la vremea aia am râs și am zis că singura diferență este că un laptop avea win 7 pro și altul win7 home).

Ideea este că orice ai pune, există un risc ca pasta să se "transforme", din pastă cremă să se facă pulbere sfărâmicioasă, sau am văzut paste care s-au separat... a rămas un fel de cretă în mijloc și pe margini a curs un fel de ulei.

Iar la orice liquid aplicat eu am avut mereu pătarea suprafeței la cuprul cu care a intrat în contact, imposibil de scos altfel decât mecanic.

Cred că este imposibil de trimis de exemplu un laptop la garanție dacă ai pus liquid de orice fel, ăia sigur o să își dea seama dacă nu sunt complet ageamii.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 17:57   #1192
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am lasat eu de ieri pe astazi pe o folie de cupru, Kryonayt, Arctic Ceramique 2 si pasta de la placa video Aorus WB Etreme Edition.

La intinderea pe folie, toate au fost cremoase si s-au intins frumos si uniform, ca vopseaua.

Astazi, doar Ceramique si pasta de la Aorus si-au pastrat viscozitatea, dar la Kryonaut daca dau cu degetul se ia suvite si nu mai adera la foita din cupru.



__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 18:02   #1193
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e relevant testul.

Pasta poate să facă reacție chimică în contact cu aerul, dacă o lași expusă direct poate să nu îi convină, poate să oxideze la suprafață, dar sunt și alte paste care au nevoie de “cure” ca să atingă performanțe optime.

Chiar dacă își schimbă vâscozitatea/textura/culoarea/etc. nu prea are importanță, dacă nu își schimbă proprietățile de transfer termic.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 18:30   #1194
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Posibil, nu am testat pina acum ceva asemanator...
Oricum am tras 2 concluzii:

1
Liquid metal e o porcarie, nu putem vorbi aici de caz izolat la placa amicului meu la care s-a intarit si transfer termic nexam, se pare ca si alt coleg reclama aceeasi problema.

2
Increderea mea se indreapta catre pasta care ramine viscoasa, in cazul de fata Arctic Ceramique si pasta Aorus, la care placa video 1080Ti WB Extreme, are aceleasi temperaturi ca in prima zi dupa 11 luni de folosinta.

Miine o sa fac un test sa incalzesc folia la 90-100 grade constant citeva ore (letcon cu termostat) sa vad ce zic pastele.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 20:36   #1195
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Partea proasta la Ceramique e ca e atat de densa incat zici ca e semi-uscata cand iese direct din tub. E absolut oribil de aplicat, chiar daca dpdv al triunghiului pret/cantitate/performanta e sincer greu de batut chiar si de MX-4.

http://www.shop4pc.ro/pasta-termocon...ource=price-ro
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 22:00   #1196
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Se intinde foarte usor cu o fisiuta de cartela de telefon, taiata cit o spatula.

Mult mai naspa se aplica Kryonaut, care tinde sa se "miste" pe alta zona cind incerci sa o intinzi.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 22:45   #1197
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ați încercat și cu degetu’? Se întinde și cea mai încăpățânată, la final faci spread cu cardul de credit și aia este.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 22:51   #1198
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

La spread risti sa prinzi bule de aer in pasta, ideal ar fi ori aplicare in "X" pe suprafete mari sau mai dreptunghiulare decat patrate, sau "bob" in centru pe suprafete patrate. Asa, cand asezi tot aerul e impins automat in exterior. Cu paste foarte vascoase gen Ceramique2 metodele astea sunt crima. Trebuie sa treci cu tancul peste cooler sa se aseze perfect, sau sa strangi de suruburi pana auzi "trosc" pe PCB.

Singura data cand fac spread e la leduri (unde si folosesc Ceramique2), dar doar cand le pot plimba de colo colo apasand pe ele, sa scoata ce pasta se poate scoate si sa pastreze doar cata e necesara intre LED si Heatsink. Asa mai iese si o mare parte din aerul prins.

Dar la LED-uri nu e mare smecherie, de obicei suprafetele sunt f mari comparate cu caldura emanata, poti folosi si ketchup ca TIM si tot s-ar comporta acceptabil.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2018, 02:00   #1199
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
dar la Kryonaut daca dau cu degetul se ia suvite si nu mai adera la foita din cupru.
Daca o incalzesti la temperatura de lucru a unui proc cum se comporta.
Ca la rece e irelevant.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2018, 02:56   #1200
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asta voi testa astazi.

Revin cu rezultatele obtinute.

Bine ar fi ca la peste 50-60 grade sa devina laptoasa ca daca devine si mai rigida, e clar...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ibm390s, watercooling

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4984

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.