lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-07-2019, 22:30   #321
carnatu
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Ce angajare, te duci la receptie firma X, nonsalant treci pe langa paza, te asezi la un birou si incepi sa lucrezi.

"E ok, sunt la IT, uite-mi codul IBAN"
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2019, 22:52   #322
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

uite aici muncitori de calitate , mama ei de EU cu granite de toata jena , legi de [email protected] si CP-ul pul1

https://img-9gag-fun.9cache.com/phot..._460svvp9.webm

asta e nimic , cand am trecut eu prin Calais ziua, aruncau cu pietre si tot ce gaseau in masini si se amuzau ca nu le face nimeni nimic , strigau ca au cucerit EU si --- "burn in hell al of you" .
Sa vedeti ONG -sti de ***** ce i mai protezeaza...
polter is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 00:26   #323
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Probabil ai vazut deja cum ONGistii de care spui tu ii invata sa minta ca erau chinuiti in tarile lor, ca ar fi bine daca pot sa se chinuie sa planga si altele. Mai tare ma amuza ca unii (extraordinar de multi) nu inteleg ca lupta e deja pierduta, nu ii poti integra in populatie si repet, ce e important, lupta e deja pierduta.

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=K4XhLiiu0is[/yt] - poftim de te cruceste. Si asta e o faza chiar spre nevinovata, se intampla lucruri mult mai rele.

Last edited by DeDeRa; 21-07-2019 at 00:28.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 00:52   #324
ryo
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

Am vazut azi un anunt la un bar , inchis din cauza lipsei de personal, oare din a carui cauza? A lui sau a angajatilor?
ryo is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 07:47   #325
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Toata tara e in deficit de forta de munca, cu o singura mare exceptie, aparatul bugetar, javrele de la stat, unde aparatul e supradimensionat intr un mod de supernova. Un exemplu clar, Apa Nova inainte de 2000, cand era la stat, avea de 5 ori mai multi angajati decat astazi, privata, iar in 2000 avea de 3 ori mai putini decat in '89, la Lovitura de Stat. Tot aparatul bugetar e extraordinar supradimensionat, mii si mii de locuri inutile. Nu mai are rost sa zic de pile, relatii, grade de rudenie, stiti si voi de ce e interzis sexul la loc de munca la stat...incestul e inca ilegal. Dar...DAR...privatul are deficit IMENS de forta de munca, 5 milioane de romani din 19.5 total au plecat din tara. Mai mult practic de 1 din fiecare 4 romani a plecat.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 10:45   #326
Dashu
Senior Member

Mentioned: 35 Post(s)

Da, dar cei 19.5mil includ copii si pensionari. Aia 5mil plecati, is in marea majoritare oameni ce muncesc, nu asteapta pensia si nici alocatia.

N-avem cifre cred, dar comparatia corecta ar fi intre oamenii ramasi care muncesc, si aia care au plecat. Si chiar si din astia care muncesc, ar fi bine sa-i calculezi doar pe aia de la privat. Dintre aia de la stat nu stiu daca ar fi 5% dintre ei ce se gadesc sa-ti schimbe locul de munca de la stat la privat, desi stiu personal caz in care om ce lucra in aparatul de stat a plecat in afara.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 11:18   #327
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 558 Post(s)

PC-ul meu

Problema e că ăia de muncesc iau cu ei și copii, adică forța de muncă tānără, care ar fi trebuit să intre pe "piață" īn următorii 10 ani.

Nemții cam știu că trebuie să facă ceva și mai și mișcă īn acest sens. La noi lumea dă la greu share la lupuldacic și se bate cu cărămida patriotardă īn piept.

https://adevarul.ro/economie/busines...897/index.html
Old 21-07-2019, 11:48   #328
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

E si nu e, adica sunt si multe joburi postate doar ca sa fie, pe principiul mokazie, parerea mea. Stiu anunt de service desk 1st lvl, corporatie, e de 1 an pe ejobs, faza e ca e 24/7 cu 3 ture - pai cine e dispus sa se inhame la asa ceva, atata timp cat ai alternative mult mai viabile ?

Iar "antreprenorii" care isi fac firma peste noapte, ca sa externalizeze de la alte firme sa faca aceeasi treaba ca in-house pe bani mai putini, ma lasa rece.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 21-07-2019 at 11:50.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 12:17   #329
fedayn
Member

Mentioned: 4 Post(s)

Cetatenilor tarii eu nu le mai plang de mila de vreo 1-2 ani. Am plecat din tara cand era jale, cu atat mai mult in zona din care vin (chit ca era, este si va mai fi mare oras universitar). Acum sunt companii hightech pe acolo si salariile sunt cam la 250% fata de ce era acum 10 ani. Asta in jocuri obisnuite, pentru ca in industrie si in IT sunt la 300-350% fata de acum 10 ani.

Nu cred ca imi voi depasi vreodata recordul de 4 zile la rand, joi-duminica, lucrat 14-16-18-16 ore. Platit ore suplimentare, sau lucrul in weekend? HA !!! Salariul era rau de tot sub 1500 lei net deasemenea. Si nu eram la sortat cartofi, ci munca intelectuala intensa.

Astazi conditiile de munca s-au schimbat foarte mult, salariile au crescut foarte mult, si preturile odata cu ele. Dar ... nivelul de trai este clar mai ridicat.

Deficitul de forta de munca este benefic pentru o vreme pentru angajati si o vad din plin. Oamenii au un trai decent acum, daca vor sa munceasca.

Contra-exemplu: nu stiu daca e real sau nu, am auzit-o si eu de la proprietari - magazin alimentar intr-un sat, nu gasesc vanzatori cu 1500-2000 lei net, in conditiile in care multe persoane stau acasa pe ajutor social. FFS. Nu s-ar duce nici sa taie niste lemne 3-4 ore pe 50 de lei, si asta fara sa rateze meciurile sau insula iubirii.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 13:07   #330
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Am văzut și eu patroni care se roagă să le mai dea Dumnezeu o criză economică... Doar doar o mai veni lumea la muncă.

Old 21-07-2019, 14:11   #331
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Ceea ce se intampla in sectorul privat: culeg ceea ce au semanat zeci de ani de zile: angajatul bun la toate, salarii mici, ore platite la negru, bonuri de masa ioc, program draconic, etc. Bine ca lumea a inceput sa se "trezeasca" de ceva ani si sa plece unde sunt platiti mai bine..
Old 21-07-2019, 14:38   #332
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Stiu anunt de service desk 1st lvl, corporatie, e de 1 an pe ejobs, faza e ca e 24/7 cu 3 ture - pai cine e dispus sa se inhame la asa ceva, atata timp cat ai alternative mult mai viabile ?
Fix pe job de-ăsta m-am angajat eu īn 2007. 9 luni mai tārziu, eram team lead, 8 luni după aia am trecut pe altceva īn aceeași companie.
Dacă īți pute și dai cu flit, nu-i problemă. Dar entry level e entry level și poți ajunge mai departe de atāt dacă vrei.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 17:50   #333
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

In general daca ai harul vorbirii si al socializarii ajungi departe, daca esti mai introvertit mori pe locul ala pe care te-ai angajat.
Exceptand ITul, nu stiu in ce domenii se cauta oamenii linistiti si muncitori in Romania.

Tare clipul de mai sus, imi aduce aminte de 2014 cand au reabilitat blocul si ma trezeam dimineata cu Gigi la geam, la baie era alt Gigi si Vasile la bucatarie. Iar din 10 in 10 minute se auzea "material!!!"

Last edited by droopy_ro; 21-07-2019 at 17:53.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 23:48   #334
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1173 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Macar aia lucrau.
Old 21-07-2019, 23:57   #335
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 118 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Adi Cucu, genial ca īntotdeauna. Ăilalţi cine-s?
Old 22-07-2019, 00:55   #336
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Macar aia lucrau.
A durat 4 luni sa reabiliteze un bloc turn, cu o singura scara. Dar din ce am inteles eu erau si multi zilieri pe langa cei de meserie.
Old 22-07-2019, 01:26   #337
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Zilierii ca zilierii, dar nimeni nu realizeaza ca polistirenul ala expandat a transformat blocurile in torte?
Old 22-07-2019, 07:53   #338
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Polistirenul (tot ce am testat) nu prea arde și nu īntreține arderea. Se poate scobi/găuri relativ ușor īn funcție de sursa de foc, dar īn mare este safe.
Casele cu acoperiș din lemn nu sunt toate torțe pe principiul ăsta al tău?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 22-07-2019, 07:57   #339
carnatu
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

La polistiren se pune o bariera de vata de sticla intre cativa metri de polistiren. Ca sa nu devina tot blocul o torta.

Cat se respecta asta in Romania, e alta discutie. Pe unele blocuri nu am vazut, pe altele da.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-2019, 08:45   #340
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Vata minerala+polistiren e mai.scump decat direct vata minerala de 10 si gata.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Problema e că ăia de muncesc iau cu ei și copii, adică forța de muncă tānără, care ar fi trebuit să intre pe "piață" īn următorii 10 ani.
Prea putini constienti de asta si ce inseamna acest fenomen pentru perioada urmatoare (10-20 ani).
Oamenii strang bani pt masini si case. In 20 ani le vor vinde.pt.paine si medicamente, cand o cadea sistemul.de.pensii complet.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules