lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-06-2019, 14:52   #21661
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Pai la noi, pana nu mor 2-3 cretini d-astia, nu cred ca se oboseste nimeni sa le reglementeze. Mai ai rabdare cateva luni, ca e vara
Old 30-06-2019, 15:26   #21662
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 557 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Adica?
Eu era sa omor unul zilele trecute. Mergea cu rahatul ala de trotineta ...
...
Bla bla...
...
Ești biased rău aici și superficial. Cu așa atitudine greu să ne înțelegem.
Din cauza unora ca tine cu okelari de kal ajung motocicliștii să se refere la cei cu mașini cu apelativul conservari, ăia cu mașini o să zică de ăia cu motociclete că sunt donatori de organe inconștienți și tot așa.
O să te întâlnești mâine pe stradă cu un tanc sau un TAB din ăla militar și o să îți zică șoferul ăla “pleacănpwlamea de aici cu tigaia ta” și nu o să îți convină.

Referitor la reglementare, de fiecare dată când își bagă statul nasul iese prost, un hobby se distruge, un business dispare, o pisicuță moare, etc.
Statul (cel puțin în România) e cretin și aberant, dacă ar putea ar interzice tot doar ca să nu își mai bată capul cu reglementarea. Dar pentru că trebuie să facă ceva o va reglementa cu un copy paste scos din burtă, va face ciulama muci și ciorba rasol la final.

În principiu nu trebuie nimic reglementat, avem deja legislație pentru cam orice, orice accident în care este implicată o trotinetă (electrică sau din aia de copil de 3 ani) are încadrare, stai liniștit.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 30-06-2019, 15:45   #21663
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Amu' nu știu cine are ochelari sau nu, dar, din exemplele amândurora, înțeleg că e nevoie de reglementarea reglementării. Și toți participanții la trafic să aibă prima prioritate să ajungă la destinație întregi...
doru is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 16:32   #21664
The Hater
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

@Arise nu stiu ce ti se pare asa superficial la ce a spus Kretzu.
In Romanistan este hipstereala treaba asta cu trotinele si biciclete in conditiile in care nu sunt piste de biciclete si majoritatea trotinistilor si biciclistilor nu cunosc si nu respecta reguli elementare de circulatie.
Vezi ca prin tari mai evoluate cu apa calda biciclistii stau civilizat la semafor si la trecerile de pietoni, la noi trec cum vrea muschiu lor si considera ca sunt niste fiinte superiore pentru ca au ales aceste mijloace de transport.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
The Hater is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 16:42   #21665
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 140 Post(s)

PC-ul meu

In Tel Aviv e plina strada de asa ceva, mai merg si pe trotuare cand sunt blocati la semafor cat si pe zebre (dar pe langa ele, ca pietoni) apoi continua pe strada.

Soferii par obisnuiti cu asa ceva, nu am auzit claxoane la adresa lor.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 17:33   #21666
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 64 Post(s)

In Washington DC e plin si culmea se inchirieaza (lyft, uber si alte cateva firme) practic le folosesti din punctul A in punctul B si le abandonezi (practic platesti o suma fixa sa le iei si apoi cat consumi) la fel si cu bicicletele electrice.

Oricum e trist ca in Romania inca toata lumea se invrajbete si uraste reciproc pietonii, soferii, scuteristii(ca nu stiu cum sa-i numesc) motociclistii, politistii (locali sau de alta natura), vecinul de la 3 cu ala de la parter ... e foarte mult stres si frustrare din cauza problemelor cotidiene.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 17:45   #21667
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

E syres o pla , asa e natia noastra , de curve si de cacanari , de sute de ani , se stie...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
polter is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 17:53   #21668
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by The Hater View Post
@Arise nu stiu ce ti se pare asa superficial la ce a spus Kretzu.
In Romanistan este hipstereala treaba asta cu trotinele si biciclete in conditiile in care nu sunt piste de biciclete si majoritatea trotinistilor si biciclistilor nu cunosc si nu respecta reguli elementare de circulatie.
Vezi ca prin tari mai evoluate cu apa calda biciclistii stau civilizat la semafor si la trecerile de pietoni, la noi trec cum vrea muschiu lor si considera ca sunt niste fiinte superiore pentru ca au ales aceste mijloace de transport.

Nu există așa ceva ca fiind hipstereală în Romania când vorbim de o chestie mainstream în alte țări.
Doar pentru că voi sunteți în mașini nu aveți nici un drept în plus față de trotinete și biciclete, e tocmai invers, cred că ăia au mai multe drepturi.
Dacă ai dat cu mașina peste un trotinetar sau biciclist va fi destul de greu să dovedești că ăla e vinovat, fără probe solide ăla e victimă iar tu, conducătorul auto, vinovat.
Amesteci lucrurile grav, aici vorbim de trotinete și reglementarea lor, dar argumentele tale sunt legate de bicicliștii care stau la semafor și la treceri. Dacă "reglementează" ăștia trotinetele, ce mai exact crezi că se întâmplă? Vor începe bicicliștii să stea la semafor?

Nu ai ce să reglementezi, circulația pe drumuri publice este deja reglementată, un cretin aerian pe stradă va fi cretin și cu reglementare și fără reglementare, și pe trotinetă, și pe bicicletă și la volanul unui SUV.
Old 30-06-2019, 18:08   #21669
coroianu67
Senior Member

coroianu67's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by polter View Post
E syres o pla , asa e natia noastra , de curve si de cacanari , de sute de ani , se stie...
+1 Nici ca se putea mai bine spus....
Natia asta pana nu uraste pe cineva , nu simte ca traieste.
Haterii astia ar trebui sa mai iasa pe afara sa vada ce se intampla in jurul lor ca sa poata sa faca o comparatie justa.
Nu dati cu pietre...
coroianu67 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 18:24   #21670
The Hater
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

1. Cum spuneam hipsterim/mainstream acelasi kkt in alt ambalaj, poate ai vrut sa spui cultura.

2. Pai deasta ma si bag in seama ca am mai iesit afara din casa si am vazut cum e si pe la altii.

Tot ce va doresc e sa patiti la fel ca, Kretzu77 si dupa sa vad daca mai aberati la fel.

The Hater is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 19:39   #21671
guest13
Ancient friend

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Din cauza unora ca tine cu okelari de kal ajung motocicliștii să se refere la cei cu mașini cu apelativul conservari, ăia cu mașini o să zică de ăia cu motociclete că sunt donatori de organe inconștienți și tot așa.
O să te întâlnești mâine pe stradă cu un tanc sau un TAB din ăla militar și o să îți zică șoferul ăla “pleacănpwlamea de aici cu tigaia ta” și nu o să îți convină.

Adica omul a trecut printr-un episod deloc placut si tot el e biased? Mai ales ca poate nu iti vine sa crezi dar cei cu biciclete trotinete fac chestii de genul mai mereu. Nu cred ca e zi in ultimul timp in care sa nu injur unul de genul. Si ca pieton erau sa dea cativa idioti peste mine pe trecerea de pietoni. Aici cum e cu marimea/vehicol?
Eu unul am inceput sa ma uit dupa din astia mai ceva ca dupa taximetristi. Si asta cred ca spune MUULTE.
guest13 is online now   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 20:14   #21672
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Arise, nu erai tu cel care nu are permis si nu conduce sau nu conduce, pe scurt? Nu ti se pare ca esti ipocrit ca-l faci pe kretu biased cand tu nu era sa dai peste biciclisti/trotinetisti pe strada pentru ca nu conduci? Iti spun eu, care si conduc si merg pe bicicleta. Multi care folosesc bicicleta sau trotineta sunt idioti sau nepasatori, nu cunosc nicio regula de circulatie sau ii doare in paispe de ele, merg pe unde le convine, deseori foarte repede, nu respecta nicio regula, se considera de neatins. Pana intra o masina in ei si ii face placinta pe drum.
Recent, in Bucuresti, eram la plimbare perpedes prin zona Aviatorilor, o duduie pedala pe trotuar si s-a gandit ea intr-o fractiune de secunda ca e mai bun trotuarul pe partea cealalta a drumului, moment in care a trecut ,,regulamentar" pe trecere. O masina a oprit cat sa-i atinga roata din fata si sa o dezechilibreze, nu a patit mare branza. Pai sa vezi ce gura a facut, ca de ce a dat peste ea pe trecere. I-am zis ca nu are dreptate si mi-a bagat carne in frigider, moment in care i-am spus soferului, care intre timp se daduse jos, sa sune la politie, sunt martor daca e nevoie, ii dau numarul de telefon etc. Nu era nevoie, ca avea camera. Pai cand a auzit tuta de asta a fugit imediat. Tu ce rahat ai fi facut in astfel de situatie?
Old 30-06-2019, 20:21   #21673
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

E discutam in general , acum la ce a patit @kretzu ...si eu am trecut prin ceva de genul cu un biciclist ci mai rau cu un cpil pe scuter , nu cred ca avea mai mult de 16 ani si era sa-l imprastii rau , a taiat benzile in fata mea cand s-a facut verde la semafor dar cu mult inainte de trecere ,a vrut sa intoarca 180 grade, nu semnal nu asigurat , nimic , direct fara casca ...+

sunt probleme de la pietoni la soferi si intre ei intra motociclisti ,biciclisti , etc . dar in majoritatea cazurilor fiecare uraste pe celalalt si fara motiv doar asa ca a trecut pe langa .

Daca am invatat sa fim mai rabdatori si ceva mai buni , asa cum fac straini poate am avea o sansa sa fim putin autodidacti si sa evoluam si noi , din pacate eu cred ca nu mai avem scapare .

Urasc multe lucruri in UK dar cand merg cu masina si vad ca-mi face semn sa ma bag , eu avand semnalul pus si nici macar 1 cm masina miscata , cand ma duc la benzinarie sau la magazin si vad ca-mi zambeste si ma intreaba daca sunt ok , chiar daca e de complezenta , cand merg cu bicicleta si vad ca-mi face loc zambind parca imi trec toate si devin si eu mai bun la randul meu si mai calm. In acelasi timp ma apuca tristetea cand imi aduc aminte cum este la noi.

Nici bine nu am aterizat ca lumea se impingea pe scarile avionului , taxiul incearca sa ma arda de la aeroport , la magazin toti sunt botosi , de la clienti pana la caserite iar la condus nu mai zic , ma ia lumea de prost , imi taie calea , daca pun semnal si nu fortez nu ma lasa nimeni si uite ma umplu de rautate...
Chiar am numarat intr-o zi 27 de masini care nu m au lasat sa schimb banda chiar daca aveam loc si nu incomodam , ba chiar jumatate au accelerat , au oprit in coloana in dreptul meu , ma uitam la ei , aveau fata blocata inainte si nici un gest , macar de rusine , eram invizibil. Pai bagamias pla n ei , nu degeaba m am luat cu 2 imbecili ,puteti sa ma considerati maimuta dar unul nu l am prins , a avut masina mai puternica , jur ca intram in el apoi ne bateam bine de tot .

Urasc si imi pare rau ca sunt plecat dar in acelasi timp realizez ca nu pot sa mai stau acasa , poate doar cu prescriptie de calmante ca natie mai rea si mai jegoasa nu am vazut in viata mea si nu cred ca o sa mai vad si am dat de oameni din cele mai ....o sa intelegeti voie , marocani , albanezi si nu vorbesc de familistul ideal si cu toate astea noi suntem mai jegosi ca ei , mai dezbinati ca natie , fara pic de compasiune si rabdare , nu mai spun ca 80% din populatie are un iq asa de jos de trebuie sa te duci la subsol ,sa sapi o fantana si sa-l cauti cu lanterna.

Si chiar imi pare rau si regret treaba asta dar daca stau mult in tara nu ajung bine ...

De la moped la bicicleta as baga cursuri obligatorii si amenzi usturatoare , duble sau triple pentru cei ce nu au trecut un test minim de conduita preventiva in trafic .
Daca e cu bicicleta si incalca reguli de circulatie 200 lei daca are cursul si 600 daca nu are ,iar cursurile sa fie grafice rau , sa vada cum e sa te strecori printre masini.

Cred ca am destui km pe bicicleta , chiar si ruginit si cu pauza de ani tot pot sa merg constant fara oprire 15km , majoritatea pe sosea dar eu nu mi-am batut joc de soferi si am incercat sa fiu cat se poate de coret . In uk am oglinda la bicicleta si semnalizez fiecare intentie , in 90 dintre cazuri port casca pe cap si am lumini pe bicicleta.
La fel aveam si aici si eram privit ca un caraghios , oricum ma ingresuiau si ma injurau cand treceau la nici 1 metru de mine ....

Va spun eu sunt probleme la toti , fara nici o exceptie , pana si pietonul e un idiot cand se arunca pe trecere si nu se uita , el are verde , il doare`n maciuca ca poate tu nu ai frana , verdele il face invincibil ,iar la sofer , daca e cruciulita la oglinda e ok, merge cu Domnul in depasire , e ok ,il salveaza el ...

Am scris ca un cur , sunt satul de cat edit am dat sa corectez , nici eu nu m-am inteles ...f uck the ....

@Kretzu e familist si nu si complica viata dar eu in locul lui ...il tavaleam putin pe ala , nu rau cat sa-l julesc asa de tinere de minte .
Este periculos pe trecere sa ai bicicleta sau chestiile astea electrice si explicatia este simpla ...
Cum sunt multe masini parcate si la noi intersectiile facute de Dorel nu ai vizibilitate prea mare , sa zicem ca ai verde intermitent la dreapta si trecere de pietoni , degeaba te uiti daca din scurt apare unul pe trecere cu viteza , cat timp de reactie sa ai? una este sa mearga ....si alta este sa treaca cu 15km/h .

Last edited by polter; 30-06-2019 at 20:41.
polter is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 21:22   #21674
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by The Hater View Post
Tot ce va doresc e sa patiti la fel ca, Kretzu77 si dupa sa vad daca mai aberati la fel.
Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Adica omul a trecut printr-un episod deloc placut si tot el e biased?
Ăsta e riscul când te urci la volan, se mai întâmplă și evenimente neplăcute în trafic. Nu poți să ajungi acasă mereu zen.

Quote:
Mai ales ca poate nu iti vine sa crezi dar cei cu biciclete trotinete fac chestii de genul mai mereu.
Generalizezi. Și nu e bine.

Quote:
Nu cred ca e zi in ultimul timp in care sa nu injur unul de genul.
Ești prea stresat. Get a break, get a kitty cat.

Quote:
Si ca pieton erau sa dea cativa idioti peste mine pe trecerea de pietoni. Aici cum e cu marimea/vehicol?
Ți-am zis că generalizezi? Îți mai spun o dată. Discutăm de trotinetari și noua lege cu dedicație pentru ei. Ce tot bagi în schemă taximetriști, pietoni, bicicliști, lilieci, urși și ce altceva îți mai trece prin cap?

Quote:
Eu unul am inceput sa ma uit dupa din astia mai ceva ca dupa taximetristi. Si asta cred ca spune MUULTE.
E bine! Se cheamă conduită preventivă. Vezi un trotinetar, trebuie să ți se aprindă beculețu... și să pui neuronul la treabă: "Uite un dobitoc pe trotinetă, ia să o las mai încet că poate acum sare pe trecerea de pietoni, sau poate întoarce brusc sau poate schimba banda fără să se asigure".

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Arise, nu erai tu cel care nu are permis si nu conduce sau nu conduce, pe scurt? Nu ti se pare ca esti ipocrit ca-l faci pe kretu biased cand tu nu era sa dai peste biciclisti/trotinetisti pe strada pentru ca nu conduci? Iti spun eu ...
...
bla bla
...
Nu eram eu. Îmi pare rău că ai scris atâta pe lângă subiect, dar chiar nu eram eu. Poate alt membru de pe forum. Sigur nu eram eu.

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Recent, in Bucuresti, eram la plimbare perpedes prin zona Aviatorilor, o duduie pedala pe trotuar.
...
Tu ce rahat ai fi facut in astfel de situatie?
Pe bune că mă întrebi așa ceva și te aștepți să îți dau și o soluție gen Dalai Lama?
Păi bă nătărăule, ce face într-o astfel de situație un om absolut normal? Evident că o fwteam pe aia în zgură, îi făceam bicicleta fular, îi dădeam un șut în cur și o trimiteam să citească regulile de circulație.

@all: probabil că nu este clar. Reglementare pe domeniul ăsta înseamnă un fel de "hai să punem tot felul de interdicții și reglementări trotinetarilor astfel încât să dispară de pe străzi să nu ne mai împiedicăm de ei când conducem bolizii". Doar că problema se va sfârși prost din cauze de infrigement, câteva firme/biznisuri se vor închide, piața va stagna, traficul va crește și se va aglomera și mai rău pe străzi.

Să faci reglementare benefică pe domeniul ăsta înseamnă să dai o lege care să oblige primăriile să facă piste de biciclete/trotinete peste tot. Să faci parcări. Servicii de închiriere. Subvenții pentru cei ce achiziționează așa ceva. Cursuri gratuite și obligatorii pentru copii. Atât. Restul sunt povești.

Au venit ai mei din Iordania. Ăia prin deșert au autostradă. Paralel cu autostrada au pistă de biciclete. Prin deșert. Asta înseamnă să gândești nu să furi și să blochezi orice proiect și inițiativă cetățenească.
Old 30-06-2019, 21:57   #21675
guest13
Ancient friend

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

@Arise - o tot dai cu reglementarea si atat. Se discuta despre idioti care merg de parca doar ei exista pe lume. Daca tie ti se pare normal asta e, nu te poate convinge nimeni de opusul chestiunii. Dar asta nu inseamna ca e ok. Daca era doar un nebun care a patit doar o singura sa dea peste un ametit ok, shit happens. Dar cand gasesti ceva gen 10 idioti la fiecare plimbare mai marisoara atunci e o problema. Si da, ca in orice alta situatie nu inseamna ca 100% din biciclisti/"trotinetari" sunt nesimtiti. Dar sunt cu mult mai multi decat ar trebui sa fie. Aici e problema. Eu sunt de acord cu ideea de a face anumite lucruri pt. ei de genul piste etc. Dar lipsa lor nu inseamna ca sunt indreptatiti sa isi bata joc de ceilalti adica cei cu masini si mai ales PIETONII (ca daca e sa o luam putin logic mersul pe jos e cel mai ECO, sanatos si ce mai vrei tu)
guest13 is online now   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 21:59   #21676
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 140 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by polter View Post
E discutam in general , acum la ce a patit @kretzu ...si eu am trecut prin ceva de genul cu un biciclist ci mai rau cu un cpil pe scuter , nu cred ca avea mai mult de 16 ani si era sa-l imprastii rau , a taiat benzile in fata mea cand s-a facut verde la semafor dar cu mult inainte de trecere ,a vrut sa intoarca 180 grade, nu semnal nu asigurat , nimic , direct fara casca ...+

sunt probleme de la pietoni la soferi si intre ei intra motociclisti ,biciclisti , etc . dar in majoritatea cazurilor fiecare uraste pe celalalt si fara motiv doar asa ca a trecut pe langa .

Daca am invatat sa fim mai rabdatori si ceva mai buni , asa cum fac straini poate am avea o sansa sa fim putin autodidacti si sa evoluam si noi , din pacate eu cred ca nu mai avem scapare .

Urasc multe lucruri in UK dar cand merg cu masina si vad ca-mi face semn sa ma bag , eu avand semnalul pus si nici macar 1 cm masina miscata , cand ma duc la benzinarie sau la magazin si vad ca-mi zambeste si ma intreaba daca sunt ok , chiar daca e de complezenta , cand merg cu bicicleta si vad ca-mi face loc zambind parca imi trec toate si devin si eu mai bun la randul meu si mai calm. In acelasi timp ma apuca tristetea cand imi aduc aminte cum este la noi.

Nici bine nu am aterizat ca lumea se impingea pe scarile avionului , taxiul incearca sa ma arda de la aeroport , la magazin toti sunt botosi , de la clienti pana la caserite iar la condus nu mai zic , ma ia lumea de prost , imi taie calea , daca pun semnal si nu fortez nu ma lasa nimeni si uite ma umplu de rautate...
Chiar am numarat intr-o zi 27 de masini care nu m au lasat sa schimb banda chiar daca aveam loc si nu incomodam , ba chiar jumatate au accelerat , au oprit in coloana in dreptul meu , ma uitam la ei , aveau fata blocata inainte si nici un gest , macar de rusine , eram invizibil. Pai bagamias pla n ei , nu degeaba m am luat cu 2 imbecili ,puteti sa ma considerati maimuta dar unul nu l am prins , a avut masina mai puternica , jur ca intram in el apoi ne bateam bine de tot .

Urasc si imi pare rau ca sunt plecat dar in acelasi timp realizez ca nu pot sa mai stau acasa , poate doar cu prescriptie de calmante ca natie mai rea si mai jegoasa nu am vazut in viata mea si nu cred ca o sa mai vad si am dat de oameni din cele mai ....o sa intelegeti voie , marocani , albanezi si nu vorbesc de familistul ideal si cu toate astea noi suntem mai jegosi ca ei , mai dezbinati ca natie , fara pic de compasiune si rabdare , nu mai spun ca 80% din populatie are un iq asa de jos de trebuie sa te duci la subsol ,sa sapi o fantana si sa-l cauti cu lanterna.

Si chiar imi pare rau si regret treaba asta dar daca stau mult in tara nu ajung bine ...

De la moped la bicicleta as baga cursuri obligatorii si amenzi usturatoare , duble sau triple pentru cei ce nu au trecut un test minim de conduita preventiva in trafic .
Daca e cu bicicleta si incalca reguli de circulatie 200 lei daca are cursul si 600 daca nu are ,iar cursurile sa fie grafice rau , sa vada cum e sa te strecori printre masini.

Cred ca am destui km pe bicicleta , chiar si ruginit si cu pauza de ani tot pot sa merg constant fara oprire 15km , majoritatea pe sosea dar eu nu mi-am batut joc de soferi si am incercat sa fiu cat se poate de coret . In uk am oglinda la bicicleta si semnalizez fiecare intentie , in 90 dintre cazuri port casca pe cap si am lumini pe bicicleta.
La fel aveam si aici si eram privit ca un caraghios , oricum ma ingresuiau si ma injurau cand treceau la nici 1 metru de mine ....

Va spun eu sunt probleme la toti , fara nici o exceptie , pana si pietonul e un idiot cand se arunca pe trecere si nu se uita , el are verde , il doare`n maciuca ca poate tu nu ai frana , verdele il face invincibil ,iar la sofer , daca e cruciulita la oglinda e ok, merge cu Domnul in depasire , e ok ,il salveaza el ...

Am scris ca un cur , sunt satul de cat edit am dat sa corectez , nici eu nu m-am inteles ...f uck the ....

@Kretzu e familist si nu si complica viata dar eu in locul lui ...il tavaleam putin pe ala , nu rau cat sa-l julesc asa de tinere de minte .
Este periculos pe trecere sa ai bicicleta sau chestiile astea electrice si explicatia este simpla ...
Cum sunt multe masini parcate si la noi intersectiile facute de Dorel nu ai vizibilitate prea mare , sa zicem ca ai verde intermitent la dreapta si trecere de pietoni , degeaba te uiti daca din scurt apare unul pe trecere cu viteza , cat timp de reactie sa ai? una este sa mearga ....si alta este sa treaca cu 15km/h .

Vai ma, cat ma regasesc in randurile astea, vai de plm nici eu nu puteam formula mai bine ce ai insirat acolo si e 100% adevarat.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 22:01   #21677
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Trotinetarii sunt the next big thing, reglementare va exista cu siguranță într-o formă sau alta.

Legea (în forma finală) indiferent că o să le dea drepturi sau o să le impună obligații nu te va ajuta pe tine, ca șofer.

Am închis subiectul, suntem offtopic de ceva timp.

Old 30-06-2019, 22:07   #21678
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 571 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Din cauza unora ca tine cu okelari de kal ajung motocicliștii ... bla bla
Esti cam praf daca tu compari trotineta cu motorul. De ani buni nu mai sunt motociclistii o problema; de cand s-a scos taxa auto, din contra, a crescut exponential numarul de cretini in randul soferilor.
Ala de pe motor a facut o scoala man, are un numar de inmatriculare si are reglementare de casca si lumina de intanire aprisa.
Stiu ca vrei flame, dar nu cobor la nivelul la care ai coborat tu discutia. Sper ca ai coborat-o intentionat. Daca nu, am o veste foarte proasta despre nivelul tau.

Pe mine ma faci biased, dar tu esti cam tembel.
Pe cine crezi ca ajuta un om mort?
Un om mort este un om mort, indiferent a cui este vina.
Legal ma durea la basca, am camera de filmat si pe fata si pe spate la masina. Dar nu cred ca psihic nu m-ar fi afectat daca ii imprastiam creierii pe asfalt ... la propriu.

Last edited by kretzu77; 30-06-2019 at 22:14.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 22:20   #21679
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

PC-ul meu

Like @ Polter si Kretzu (la Kretzu de unde a scris de om mort), aveti cite o bere rece din partea mea la Surub!
GAMING gear™ i9-9900K/5100MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB+2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 22:28   #21680
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Păi bă nătărăule, ce face într-o astfel de situație un om absolut normal? Evident că o fwteam pe aia în zgură, îi făceam bicicleta fular, îi dădeam un șut în cur și o trimiteam să citească regulile de circulație.
Sper ca e o gluma.

Ideea reglementarilor e sa-i penalizeze pe cei care le incalca. Daca 3 trotinetisti primesc amenda(de exemplu pentru ca nu poarta casca, pe care eu as face-o obligatorie), poate alti 6 afla de asta si incep sa se gandeasca de 2 ori inainte de a incalca o regula, apoi la o discutie cu prietenii mai afla inca 15 ca unii si-au luat amenda pentru un rahat si poate si ei se gandesc de 2 ori. Si tot asa. Dar plm, eu zic sa ne bagam pwla in reglementari si legi si sa instituim legea junglei. Care vinde camion?

Last edited by augustus; 30-06-2019 at 22:32.
augustus is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules