lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-11-2012, 21:32   #1
mishuleu
Junior Member

Mentioned: 0 Post(s)

Default Patanie cu Urgent Curier

Am comandat cateva produse de la ei vineri pe 23. Baietii zic eu destul de seriosi si au preturi bune. Ma suna tot in aceeasi zi si imi comfirma comanda. Marti primesc mesaj de la urgent curier ca cica voi fi contactat pt livrare colet intre orele 10- 16. Ok. Ce zic eu, sa vin mai devreme acasa adica pe la ora 15. Bun sun la urgent si baiatu zice ca ajunge in 20, 30 de minute. Trece o ora jumate. Il sun nu raspunde. Sun la sediu urgent curier raspunde o fatuca ii zic care cum sta treaba. Ea probabil ca l-a sunat pe baietas ca in vreo 5 minute primesc telefon de la omuletul in cauza. Cobor jos ca am zis sa vin eu sa nu mai urce saracu 3 etaje. Era putin ofticat probabil ca isi luase ceva buci. In fine. Imi arata coletul si surpriza nu vrea sa il desfacem sa verificam marfa. Mi-a zis ca cica el nu desface coletul daca vreau sa il iau asa bine daca nu nu. Bineinteles ca nu putem sa-l achit in aceste conditii. Urc sus la mine sun la mediadot, le spun toata povestea si aflu cu stupoare ca ei prin contractul incheiat cu mediadot platesc in plus fata de altii care lucreaza cu ei, in sensul ca ei au o clauza contractuala prin care se precizeaza faptul ca coletele se verifica de catre client impreuna cu respectivul curier daca marfa corespunde cu factura si daca e intreaga si nu e bucati in colet. Acuma astept un raspuns de la ei. Imi pare rau de mediadot pt ca precizez deocamdata nu e vina lor ci a firmei de curierat.

Asta mi-a trimis mediadot pe mail.

"Va rugam sa verificati produsele comandate in momentul primirii coletului, inainte de plecarea curierului, in ceea ce priveste conformitatea acestora cu comanda si integritatea lor fizica. Orice reclamatii ulterioare pentru probleme care ar putea fi cauzate de transport sau alti factori exteriori (zgarieturi, loviri, etc.) nu vor fi luate in considerare."

Deci in baza acestei afirmatii nu puteam achita coletul. Deci repet nu am nimic de spus impotriva mediadot in sensul ca cel putin din punctul meu de vedere nu ei sunt vinovati.
Vi s-a intamplat si voua la fel?

Last edited by ibm390s; 27-11-2012 at 23:08.
mishuleu is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2012, 21:41   #2
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

si ai nimerit taman pe forumul asta ?
la urgent nu te mai lasa sa verfici coletul inainte sa platesti DAR curierul a zis ca dupa ce il platesc, sta sa il desfac in prezenta lui si sa verific continutul
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2012, 21:44   #3
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 46 Post(s)

PC-ul meu

Probabil a luat toate forumurile la rand sa povesteasca patania lui...)
walkman is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2012, 22:03   #4
mishuleu
Junior Member

Pai cum asa. Si daca omu ti-a luat banii si inauntru e varza dupa ce ti-a taiat chitanta ce faci treci la recuperare bani pe loc prin masuri care nu se pot mentiona aici? Mediadot mi-a spus destul de clar ca ei trebuie sa verifice impreuna cu clientul fara sa imi spuna ceva de bani luati inainte. Astea is vrajeli de curier.
Old 27-11-2012, 22:07   #5
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

mai spameaza mult asta ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2012, 22:10   #6
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Mişule, se plateste bine ma?
Ca m-ar interesa si pe mine un job d-asta.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2012, 22:23   #7
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 147 Post(s)

Sugerezi cumva ca misu e angajat pipibaraj ?
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2012, 22:24   #8
idbaghera
Senior Member

idbaghera's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

Ce e cu atatia verzi bre ?!
MSI Z370 Krait | i7 8700K | Custom made WC Loop|32 GB DDR4 Corsair | Gigabyte RTX 2080 OC cooled by Heatkiller IV |Samsung 960EVO 500Gb M2 |SSD Kingston 256Gb | Case HomeMade & Seasonic X-750 | Predator XB271HU | G900 & Logitech G910 +
idbaghera is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2012, 22:25   #9
DeDeRa
Banned

PC-ul meu

Old 27-11-2012, 22:31   #10
mishuleu
Junior Member

Pc garage nici atat. Cu garantiile is praf. Preturile se schimba si la 5min dupa ce ai pus in cos. Tre sa ai sistem nervos klumea. Emagu si-a luat-o in cap cu preturile. Eu cu mediadot am precizat destul de clar nu am absolut nimic. Au preturi cat de cat in regula. Problema ramane faza cu curieratul. Pt cine vrea sa inteleaga si nu sa faca supozitii nefondate.
Old 27-11-2012, 22:37   #11
DeDeRa
Banned

PC-ul meu

Din ce stiu eu, nici macar renumitii Emag sau PipiGarbage NU au firma lor de curierat, ci lucreaza prin diverse alte firme.
Deci daca asta e problema ta, e problema cu firmele de curierat, IN NICI UN CAZ CU MEDIADOT.
Old 27-11-2012, 22:42   #12
mishuleu
Junior Member

Corect. Eu vroiam sa stiu daca voi care ati mai comandat produse de la ei cum ati procedat cu cel care livreaza, in sensul daca a stat sa desfaceti coletul dupa care ati platit sau l-ati luat sigilat, pt ca eu am inteles ca se verifica pe loc.
Old 28-11-2012, 08:42   #13
BlackLoTuS
Senior Member

BlackLoTuS's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

Send a message via Skype™ to BlackLoTuS

Nici un curier nu te lasa sa umblii la colet, fara sa platesti..primesti coletul, platesti coletul, desfaci si verifici coletul de fata cu curierul.Asta e procedura peste tot..Plata ai facut-o, iar daca sunt probleme vizuale la ceea ce ar trebuii sa ai in colet, opresti curierul, faceti proces verbal de predare primire si defectiunea semnalata si apoi ceri banii inapoi datorita aspectelor vazute in colet..E simplu..De la mediadot sau alt magazin stai linistit ca nu-ti va pleca un produs vizual defect, eventual resigilat.
In urma cu vreo 2 ani ani patit asa ceva cu un colet de la pcgarage.Coletul a ajuns vizibil cu urme pe dinafara si am avut suspiciuni ca problema a ajuns si inauntru..Am platit, am tinut curierul acolo, am desfacut coletul, placa de baza,cutia era si ea atinsa..Am semnalat problema,am facut poze, am facut proces verbal de predare/primire in aceste conditii si am lasat curierul sa plece..Placa de baza avea problema, am semnala acest aspect la pcgarage, am sunat firma de curierat, am dus coletul inapoi cu acel proces verbal si l-am predat inapoi.A incercat curierul sa se eschiveze(seful acestuia) dar actul era semnal si de el cu nume, prenume,poze,samd..Nu a avut ce face, mi la luat inapoi pe loc si mi-a returnat banii..Ce a rezolvat pcgarage cu produsul si curierul nu stiu, atata stiu doar ca dupa 4 zile mi-a batut acelasi curier cu replacementul acestuia, am platit din nou si de aceasta data totul a fost ok.De atunci suntem prieteni cu curierul de la mine din zona, iar cand zic prieteni iti dai seama despre ce vorbesc la modul cel mai general

Last edited by BlackLoTuS; 28-11-2012 at 08:45.
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2012, 22:10   #14
player4
Member

Sa nu uitam ca si angajatii firmelor de curierat sunt si ei oameni..cu diferite caractere.
Am 2 vecini si inca un cunoscut care lucreaza la Urgent Curier si fiecare are felul lui de abordare a problemelor si a ...coletelor. De multe ori, stand la o bere cu ei, povesteau multe lucruri asemanatoare cu renumitele clipuri de pe net in care curierii "centrau" LCD-uri peste gard. Totusi, nu ar fi corect din partea mea sa spun ca aceste metehne le au doar cei de la Urgent si nici ca lucrurile astea se intamplau zilnic, ci mai degraba in situatii tensionate, cand stresul si insistentele clientilor scoteau angajatul din pepeni.
player4 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2012, 01:27   #15
mishuleu
Junior Member

Oricum nimanui nu ii convine sa dea bani munciti pe produse stricate de catre curieri stresati sau care sunt la menstruatie. Si eu am un job si daca nu fac fata il schimb sau ma trimit aia acasa.

Am fost azi sunat cu scuzele de rigoare de catre firma de curierat cu mentiunea ca coletul va fi desfacut, verificat la sange, voi lua si camera foto in caz ca sunt probleme. Din pacate nu am putut sa le ridic astazi caci am fost plecat din localitate.
Old 29-11-2012, 08:45   #16
Mr.Xtreme.One
Member

Mr.Xtreme.One's Avatar

PC-ul meu

Sunt cam praf cei de la urgent curieri,de fapt nu sunt deloc "urgenti" Am asteptat 5 zile dupa un colet pe care panaala urma tot eu am fost la ei la sediu sa-l caut prin camionul plin de colete ca ei ziceau ca nu au colet pentru mine.
Mr.Xtreme.One is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2014, 21:43   #17
DeDeRa
Banned

PC-ul meu

Ca sa nu deschid un alt topic, am sa intreb aici, poate stie cineva...

Am nevoie de o firma de curierat ieftina, care sa trimita din Bucuresti catre provincie, orasele mari gen Cluj, Timisoara, Brasov, samd. sa-mi ia ramburs pe pachetele expediate si sa-l "verse" in cont bancar. Nu am nevoie de alte servicii decat expediere si ramburs.
Pachetele au in medie 5 KG, uneori 3 KG, alteori 8 KG. Rambursul este in medie 400 lei, uneori 300 lei, alteori mai-multi lei.

Deci pe scurt: cu cine trimit si eu ieftin niste pachete? La Fan Courier ma costa 35 lei 5 KG 300 lei ramburs si nu prea imi convine...

LE: Multumesc frumos pentru ajutor. Ah, din ce am Google-it de capul meu, Porumbelul pare cel mai ieftin...

Last edited by DeDeRa; 27-11-2014 at 21:50.
Old 27-11-2014, 22:23   #18
DaniCJ
Ancient friend

DaniCJ's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Dedera, prin cont colector iesi cel mai ieftin,la noi este taxa de 5 lei/expediere,adaugat la pretul de baza al coletului. La un colet de 1 kg si ramburs in cont colector, pretul este in jur de 26-27 de lei /expediere in zona 1.
Old 27-11-2014, 22:26   #19
DeDeRa
Banned

PC-ul meu

Exact ca si la Fan Courier, primul KG este 27 lei, dupa cate 2 lei la fiecare KG, 5 KG deci 35 lei, cum ziceam si mai sus.
Ce inseamna noi? Adica pe unde lucrezi?
Si da, asta am si zis, vreau sa-mi ia ramburs pe pachetele expediate si sa le puna in cont, ca e mai ieftin asa.
Mi se pare mult, poate sunt eu nebun sau prea zgarcit, dar asa mi se pare.
O sa trimit de proba, sa vad ce se intampla, maine un pachet cu Porumbelul. La astia e 26 lei pachet de 6 KG. Sa vedem ce-o fi.

Last edited by DeDeRa; 27-11-2014 at 22:32.
Old 27-11-2014, 22:31   #20
DaniCJ
Ancient friend

DaniCJ's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Nu am lista de preturi la indemana,dar maine iti spun exact cat te costa. Nu cred sa ajunga la 35 de lei. In jur de 30-31 de lei mai degraba. UrgentCargus.
Asta pentru clienti fara contract.La cei cu contract este pretul mai mic,desi nu stiu daca te incadrezi.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules