lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-01-2019, 00:19   #1
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default Ce NAS sa aleg

Utilizarea lui uzuala va fi pentru stocare & backup, poate si ceva video streaming trebuie sa recunosc dar poate si alte tampenii imi vin in cap.

Toata lumea recomanda Synology , dar in urma unei analize atente am observat ca nu e asa usor de ales. Apoi am observat ca de fapt sunt doar enclosure si HDD-urile trebuie cumparate separat

De la Synology cel mai interesant este DS218 play (arm quad core + 2GB RAM) sau DS218+ (Celeron + 1GB RAM)
Ar mai fi de notat in categoria de pret se mai gaseste si QNAP TS231 (ARM Dual + 512 RAM si 512 Flash dar ar mai fi cateva .

Ce recomandati ?
Ce HDD-uri recomandati in ele ? Ar merge un toshiba p300 pe care-l am ramas in urma upgrade-ului la SSD-uri.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2019, 02:20   #2
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,319
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Interesat si eu de thread-ul asta, tot n-am gasit ceva interesant si ieftin pentru mine. Un simplu Dual Bay ar fi fain si pentru mine, dar tot ce e acceptabil ca viteze e ~800 ron fara HDD-uri, iar asta inseamna ~1600 Ron total cu 2x4TB.

Ar mai fi varianta unui mini server facut de tine, dar ca investitie tot pe-acolo cred ca ajungi (carcasa mini-ITX, mobo, ram, etc), si trebuie sa-ti mai bati capul si cu configurarea. Partea buna e ca pui dupa cam cate drive-uri vrei.

Synology e recomandat ca e foarte bine pus la punct dpdv al ecosistemului si aplicatiilor individuale, they just work. Asta-i partea buna, il iei si incepi sa-l folosesti fara batai de cap.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2019, 16:25   #3
mario08
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Philippines
Posts: 581
Mentioned: 12 Post(s)


Send a message via ICQ to mario08 Send a message via AIM to mario08 Send a message via Yahoo to mario08 Send a message via Skype™ to mario08
Default

Cred ca ca mai practic este daca iti faci un NAS din componente
O pl de baza - Asrock J4105-ITX sau Asrock J5005-ITX - 4 sau 8GB ddr4 2133/2400mhz so-dimm ..... - https://www.asrock.com/mb/compare.as...-ITX,J5005-ITX
Poti sa montezi pana la 4 x hhd/ssd....., modul de wireless ac , hdmi2.0 , suport multimedia vp9 , hevc , h265.......
mario08 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2019, 16:42   #4
M3kk
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Location: Miercurea Ciuc
Posts: 1,280
Mentioned: 65 Post(s)


Default

Microserver Gen8 cu XPEnology.

Sent from my ONEPLUS 6 using Tapatalk
M3kk is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2019, 17:33   #5
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mario08 View Post
Cred ca ca mai practic este daca iti faci un NAS din componente
O pl de baza - Asrock J4105-ITX sau Asrock J5005-ITX - 4 sau 8GB ddr4 2133/2400mhz so-dimm ..... - https://www.asrock.com/mb/compare.as...-ITX,J5005-ITX
Poti sa montezi pana la 4 x hhd/ssd....., modul de wireless ac , hdmi2.0 , suport multimedia vp9 , hevc , h265.......
Ceva combo similar am eu, doar ca e cu ASROCK J3150 varianta cu 4SATA Ports.
Carcasa ITX cu sursa Pico si brick extern.
Poti pune pe el de la 1 la 16GB memorie in functie de ce vrei de la el, intr-o vreme l-am tinut in 2GB si niciodata nu trecea de 1GB folosit + ca am si 4 dockere in el.
Consum mic, costuri mici, performante mai mari si posibilitatea de expansion pana la 4 bay-uri.

Totul luat de pe OLX la pret de nimic.
Pe chipseturile mai noi nu as trece inca fiindca am inteles ca sunt multe probleme.

Daca ai cum si prinzi un Gen8 atunci e clara varianta.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2019, 17:53   #6
mario08
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Philippines
Posts: 581
Mentioned: 12 Post(s)


Send a message via ICQ to mario08 Send a message via AIM to mario08 Send a message via Yahoo to mario08 Send a message via Skype™ to mario08
Default

Pe chipseturile mai noi nu as trece inca fiindca am inteles ca sunt multe probleme. - Daca tot ai scris ceva , argumenteaza acum
Chipsetul Intel J4105 are mai mult de un an de cand e aparut , asa ca nu stiu ce prb ar mai avea dupa un an si ceva de la aparitie
Intel J5005 e mai greu de gasit in RO , insa nu stiu ce prb ar fi si la el , fiindca si acesta e aparut de peste 6 luni
Acum depinde si cat de mari ai pretentiile multimedia , avand in vedere ca ambele chipseturi au grafica integrata , insa nu se pot compara cu o pl video dedicata
Insa asa cum ai scris si tu , per general au costuri destul de mici comparativ cu un NAS dedicat/de marca multimedia
mario08 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2019, 20:07   #7
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Daca vrei ceva simplu WD MyCloud EX2 Ultra - https://www.wd.com/en-ie/products/ne...ex2-ultra.html
Da...e ceva ARM dual-core, cu 1GB RAM...dar pentru backup, streaming 4K prin DLNA(este prea slab pt. Plex), si light torrenting(viteze de aprox. 15MB/s download).
Daca faci rost de un voucher de student (20% reducere) iesi la aprox. 600 de lei. Dupa parerea mea, la banii aia, e un pret excelent.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 23:58   #8
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

@ithanium2 are pret bun CloudEx2 (180Eur insa nu prea stiu cum sunt la software). Toata lumea recomanda Synology si QNAP . De construit nu-l construiesc ca e bataie de cap si hardughia oricat de ITX ar fi tot mare va fi (poate sa rog un coleg sa-mi faca o carcasa la imprimanta 3D ceva custom super mic.
Ca idee ? mai era o intrebare - ce hdd-uri merg intr-un NAS ? Doar RED , Purple , Suveillance ? sau merg si chestii uzuale ? P300 , DM003 samd .
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 02:00   #9
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cam orice, trebuie sa consulti lista de compatibilitati, pentru orice eventualitate.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 09:29   #10
mario08
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Philippines
Posts: 581
Mentioned: 12 Post(s)


Send a message via ICQ to mario08 Send a message via AIM to mario08 Send a message via Yahoo to mario08 Send a message via Skype™ to mario08
Default

Acum depinde si ce tip de NAS vrei
NAS-urile simple sunt in general personalizate , adica au un hw de producator
NAS-urile multimedia cu iesire HDMI si tot tacamul sa stii ca tot pe pl de baza itx se bazeaza cu chipseturi gen J4105/J5005 sau altele mai slabute pe partea de multimedia
Cat legat de dimensiuni , cine te impiedica sa nu il ascunzi prin debara sau locuri necirculabile/care nu sunt la vedere
mario08 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 11:53   #11
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
@ithanium2 are pret bun CloudEx2 (180Eur insa nu prea stiu cum sunt la software). Toata lumea recomanda Synology si QNAP . De construit nu-l construiesc ca e bataie de cap si hardughia oricat de ITX ar fi tot mare va fi (poate sa rog un coleg sa-mi faca o carcasa la imprimanta 3D ceva custom super mic.
Ca idee ? mai era o intrebare - ce hdd-uri merg intr-un NAS ? Doar RED , Purple , Suveillance ? sau merg si chestii uzuale ? P300 , DM003 samd .
Pai da...lumea recomanda Synology pentru ca au suport software foarte bun si o comunitate foarte mare. Dar ca pret, platesti cam dublu fata de un MyCloud, iar performanta hardware este cam aceeasi in opinia mea.
Pentru mine este suficient un MyCloud si imi fac treaba foarte bine cu el, si cred ca sunt cativa utilizatori pe forum care pot sa confirme asta.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 13:22   #12
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

După cum îți ziceam în PM, în NAS-ul meu am 2 HDD-uri WD Green de 2 TB la 5400 RPM și sunt arhisuficiente.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 13:27   #13
mario08
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Philippines
Posts: 581
Mentioned: 12 Post(s)


Send a message via ICQ to mario08 Send a message via AIM to mario08 Send a message via Yahoo to mario08 Send a message via Skype™ to mario08
Default

Totusi ca un sfat - Ar fi bine ca din cand in cand , sa mai schimbati hdd-urile folosite in NAS
Va scrie un stan patitul cu un NAS Shuttle KD20 + 2 x 2TB Seagate si care dupa cativa ani , unul dintre ele a cedat
mario08 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 13:47   #14
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

Din experienta mea, Seagate pica in draci, si cam toate sub 3 ani vechime. De la segmentele consumer pana la cele enterprise.

Depinde de ce pretentii ai. Pentru transfer de date, orice ai lua e bun. Pentru torrente, plex, docker trebuie cpu mai bun.
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 14:05   #15
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca vrei doar storage+backup si streaming (insemnand doar redare lan de pe NAS) un Cloud e suficient si scapi ieftin + HDD extern pentru replicare daca ai date importante dar gandestete bine inainte ce vrei ca sa nu alegi o solutie si apoi sa te oftici ca nu e suficienta.

Daca vrei redare streaming cu procesarea pe NAS gen PLEX atunci scoti bani buni pentru asa ceva si nu prea stiu cam ce NAS out of the box sa-ti recomand fiindca puterea de procesare are preturi mari si personal as opta oricand pentru unul custom fiindca nu e complicat de facut dar iesi mai ieftin sau cu performante mai bune overall. E fun de facut + xpenology ca e eazy de pus si te pot ajuta cu orice ai nevoie pt finalizare. Un Gen8 sau ceva similar dar ultralow power pt consum mic e genial pt asa ceva, la gogusrl am vazut un server custom puternic misto cu mobo microatx cu procesor de latop i7 HQ si rami LV DDR3 de SODIM, case mic + pico, genial pt redare simultana pe mai multi useri prin PLEX, se misca excelent. Eu am mers pe varianta fara putere de procesare N3150 si varianta rapid de facut ca nu aveam timp si am pus xpenology + virtuale in docker pt ce aveam nevoie si merge de rupe de aproape 2 ani de zile.

Daca chiar vrei sa faci ceva mic si fain iti garantez ca faci, eu am asa ceva Intertech i7 (95 x 236 x 245 mm) , default are loc de 2HDD-uri dar se poate moda usor sa pui mai multe, e urata dar aerisita si isi face treaba exelent, atat ma intereseaza pe mine + eficienta low power si silentiozitate maxima.
Chiar daca iei un synology out of the box la care mai adaugi HDD_uri o fie misto in mare dar lipsa de putere de procesare o sa fie enervanta. La synology si xpenology poti pune un SSD ca si cache si o sa ai viteze mult mai bune si mai stabile, functioneaza de minune.

Cu piese SH si ce mai ai prin casa daca mai ai ceva iesi ieftin si inveti si ceva nou sa faci dar totul depinde de buget si timpul necesar.
Daca nu vrei custom sub nici o forma go my cloud.
Trimit in service seagate-uri in draci din computere OEM, am ironwolf-uri pro de pus in servere ca spare si iti spun ca nu am avut inca curajul sa montez unul.
In nas-ul meu am 2 HDD-uri pe duca fiindca nu tin date importante ci doar filme/seriale si torrenti, ambele au bad-uri dar merg de rup de 2 ani, tot zic ca-mi iau HDD_uri noi cand pica astea si nu mai crapa! )
Urmatorul NAS il fac cum trebuie, asta a fost facut la plezneala, linux full si PLEX ready.

Last edited by agarici cu pedale; 13-01-2019 at 14:20.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 15:28   #16
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by mario08 View Post
Totusi ca un sfat - Ar fi bine ca din cand in cand , sa mai schimbati hdd-urile folosite in NAS
Va scrie un stan patitul cu un NAS Shuttle KD20 + 2 x 2TB Seagate si care dupa cativa ani , unul dintre ele a cedat
RAID1 + backup în cloud (Backblaze B2). Pot pica ambele în același timp, tot ce aș pierde sunt câteva filme descărcate recent.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 15:32   #17
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,319
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cu siguranta RAID pentru protectie a datelor, daca ai content care nu prea conteaza (filme pentru TV Streaming, samd) le pui pe un drive conectat prin USB3.0 la NAS.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 16:20   #18
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sau asta pentru cine nu vrea să construiască. Cred că merge negociat cu omul.

Vine cu HDD-uri de 3TB.

https://www.olx.ro/oferta/server-itx...d-ID4u0Tm.html
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 18:04   #19
mario08
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Philippines
Posts: 581
Mentioned: 12 Post(s)


Send a message via ICQ to mario08 Send a message via AIM to mario08 Send a message via Yahoo to mario08 Send a message via Skype™ to mario08
Default

Pai si eu mai sus am recomandat tot ceva de genul celui de pe olx , numai ca mai ieftin
Solutia cu cpu quad/gpu integrat pe pl de baza si compatibil cu ultimile codecuri multimedia
Procesorul individului sigur e de generatie veche si nu stiu hw cat poate ajuta/decoda noile formate multimedia
In schimb are mai multe porturi sata , fata de solutiile mele
La ale mele merg cu pana la 4 porturi sata , respectivul vad ca are 6 porturi sata
Insa sigur consumul per total la el e mai mare fata de ce am recomandat eu mai sus
Solutii si solutii , in functie de buget , doleante , inventivitatea fiecaruia
mario08 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2019, 20:02   #20
globula_neagra
Senior Member
 
Join Date: Mar 2014
Location: UK
Posts: 461
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Recomand un xpenology build sau in cel mai rau caz un free nas, asta in cazul in care ai deja niste hardware, gen un i3 Sandy cu 4gb ram.

Build-ul care il folosesc curent, testat cu free nas si xpenology.

i5 4440
16gb ram
5x1tb hdd
z87 msi

xpenology
viteza constanta de scriere/citire 106/107 Mbyte/sec

free nas
viteza constanta de scriere/citire 65 Mbyte/sec


free nas-ul e mai tolerant ca hardware.
xpenology iti trebuie putin tinkering pana reusesti sa iti faci un build ideal care sa foloseasca la maxim procesorul/igpu

Ambele au suport pentru content media gen plex.
Free Nas-ul e totusi destinat pentru persoane cu ceva cunostinte mai avansate in Debian si ii place ram-ul la nebunie .

xpenology e oarecum complicat pana intelegi ce loader merge cu ce firmware, mai sunt unele hw requirements de genul nu merge decat cu placi de retea intel in anumite build-uri. nu poti sa faci mereu update la ultimul firmware pana nu apare un loader cu patch pentru acel fw.

Am si un Qnap (mai vechiut), server rack style care e exagerat de galagios pentru a il tine in casa. Dar ca performante era undeva la nivelul free nas atat pe media cat si pe partea de viteze de transfer. (Are doar doar 2GB ram si ceva celeron quad core parca dar chiar si asa se tine bine in fata la 16gb ram si i5 pe partea de performanta comparat cu free nas)

Mai detin si un Zyxel, care din pacate in afara de a transfera fisiere nu prea bun pe partea de media. Viteze maxime de transfer undeva la 55.



Daca totusi vrei ceva pre-built, Synology cred ca ar fi varianta de top, e intr-adevar scump dar performantele si suportul sunt pe masura.

Qnap e varianta de mijloc, ar trebuii sa cumperi ceva recent ca sa fie relevant pe partea de media.

Last edited by globula_neagra; 13-01-2019 at 20:04.
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ce sa aleg ? MadMaxXx Procesoare si chipseturi 16 18-01-2014 09:50
Ce kit sa aleg? bow.wow Procesoare si chipseturi 14 21-04-2013 12:13
Ce magazin sa aleg? ViktorJDM Magazine IT&C 18 08-03-2013 03:33
Ce cooler sa aleg ? ionutzu71 Racire 27 26-01-2013 20:14
ce sursa sa aleg ? MadMaxXx Carcase si surse 11 28-12-2011 22:43

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,135
Total Online: 3468

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.