lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-02-2016, 01:54   #1
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default Carcasă în mediu închis. Bad idea?

Salutare. Deschid un topic nou pentru că nu am găsit informații care să îmi răspundă foarte clar la ce vreau eu să știu.

Mi-am comandat de la IKEA niște componente pentru un birou. Am comandat pentru unul dintre suporturile pentru blat, o unitate de depozitare în ideea în care aș putea să îmi pun unitatea în ea și să scap de OCD și poate de puțin zgomot.

Problema mea e următoarea. Nu știu multe despre airflow, dar pare o idee destul de proastă să pun o carcasă într-un spațiu închis ca ăla, fără vreun sistem de ventilație. Carcasa e cea din PC Specs, iar ca dimensiuni, cel puțin teoretic, încape.

Întrebarea pe care o am pentru voi e următoarea: Dacă o să creez loc, cu un dremel, în spatele "dulăpiorului", pentru unul sau două ventilatoare de 200mm, oare ar ajuta sau nu ar face vreo diferență? Cu carcasa afară nu am avut niciodată probleme de răcire, dar așa nu știu dacă o să fie nevoie de possitive pressure sau negative pressure. Aș mai putea să dau o gaură în partea din dreapta a unității pentru un alt ventilator, dar fiind mai vizibilă, mi-e frică să nu distrug materialul și să arate urât -> OCD -> nu am rezolvat nimic.

Așa că aștept niște sugestii de la voi, cu siguranță cineva de aici e mult mai priceput decât mine.

Mulțumesc.
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .
madalin is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 08:47   #2
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Iti trebuie airflow in mod sigur, deci poti face doua gauri de 120 mm in podea si doua in spate pentru a nu strica estetica dulapului. Din cauza asta din pacate poti obtine efectul de tunel si zgomotul se poate amplica, dar depinde din ce directie asculti.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 11:12   #3
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

eu am facut asa ceva dar are aer din plin. ce este mai urat ca lemnul amplifica sunetul... tu ai putea pune placa de baza jos sau sus si poti folosi niste material de izolare fonica . aer cred ca isi ia destul mai greu cu evacuarea la tine si ai avea nevoie de o gaura in spate de 200mm gen
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2016-02-18 23.46.26.jpg
Views:	603
Size:	134.6 KB
ID:	52468   Click image for larger version

Name:	2016-02-18 23.47.14.jpg
Views:	605
Size:	122.3 KB
ID:	52469  
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 11:13   #4
cristispot
Ancient friend
 
cristispot's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: bucuresti
Posts: 1,119
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poti sa nu ii pui panoul din spate deloc? Asa macar stii ca ai mult spatiu prin care poate intra aer catre unitate.
cristispot is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 11:20   #5
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cred ca tot varianta cu gaura in podea pe unde sa traga aer si gaura in spate (eventual scos spate de tot daca nu afecteaza integritatea modulului) pentru scoatere aer.

Dar s-ar putea sa ai zgomot mai mare decat carcasa la vedere; daca e asa, trebuie captusita chestia aia cu material fonosorbant.

Dar chiar asa de urata e carcasa aia de nu vrei sa o ai la vedere?
Cred ca te costa mai putin sa o vopsesti alb/culoarea lemnului sau sa-i aplici un autocolant alb/culoarea lemnului, decat enclosure-ul ala + gauri + ventilatoare + izolare fonica.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 11:46   #6
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Te duce mai mult sa-l faci ok in dulap si daca ai hdd-uri este si mai aiurea sunetul produs de ele, eu am renuntat la hdduri


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 12:35   #7
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Quote:
Originally Posted by cristispot View Post
Poti sa nu ii pui panoul din spate deloc? Asa macar stii ca ai mult spatiu prin care poate intra aer catre unitate.
Aș putea să încerc, dar atunci ar trebui să modific direcția ventilatoarelor, să tragă de acolo și să scoată prin față eventual.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Cred ca tot varianta cu gaura in podea pe unde sa traga aer si gaura in spate (eventual scos spate de tot daca nu afecteaza integritatea modulului) pentru scoatere aer.

Dar s-ar putea sa ai zgomot mai mare decat carcasa la vedere; daca e asa, trebuie captusita chestia aia cu material fonosorbant.

Dar chiar asa de urata e carcasa aia de nu vrei sa o ai la vedere?
Cred ca te costa mai putin sa o vopsesti alb/culoarea lemnului sau sa-i aplici un autocolant alb/culoarea lemnului, decat enclosure-ul ala + gauri + ventilatoare + izolare fonica.
Gaură în podea nu ar fi cam useless? Pentru că, din ce văd eu, se ridică cam 1cm de la podea, nu mai mult. Oare ar fi suficient ca să tragă aer pe acolo?

Nu e urâtă, doar că voiam să o fac să dispară din peisaj. Am ascuns firele boxelor (care sunt pe standuri), în picioarele standurilor și tot și aș vrea să fie totul cât mai curat. Nu pot lucra când văd că e aglomerat lângă mine.

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Te duce mai mult sa-l faci ok in dulap si daca ai hdd-uri este si mai aiurea sunetul produs de ele, eu am renuntat la hdduri


Sent from my iPhone using Tapatalk
La HDD-uri nu am cum să renunț. Trebuie să îmi cumpăr cât de repede, mai multe. )

În dulap nu știu cât de ușor l-aș putea face, dar nu cred că ar fi capăt de lume. Problema e că acum nu am timp și din cauza lucrului, nu mă prea pot lipsi mai mult de câteva ore de PC.
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .
madalin is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 12:48   #8
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

poti face ceva de genu... si eventual poti cobora polita mai jos daca este foarte departe de placa de baza pentru curent sursa si conectivitate hdd-uri.

http://www.akasa.com.tw/update.php?t...model=AK-PAX-1
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	plan dulap.jpg
Views:	531
Size:	32.7 KB
ID:	52472  
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 13:00   #9
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
poti face ceva de genu... si eventual poti cobora polita mai jos daca este foarte departe de placa de baza pentru curent sursa si conectivitate hdd-uri.

http://www.akasa.com.tw/update.php?t...model=AK-PAX-1
Cablurile de la sursă ajung, cu siguranță, cablurile SATA la fel. Tot ar fi nevoie de gaură pentru ventilator, așa-i?
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .
madalin is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 13:50   #10
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

poti taia din polita de pe mijloc sa urce aerul cald iar sus faci o gaura pentru ventilator evacuare. asa ai loc si de cablurile sata si sursa. sectiunile sunt cu galben fara hasura
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dulap nr2.png
Views:	539
Size:	12.1 KB
ID:	52474  
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 13:53   #11
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by madalin View Post
Gaură în podea nu ar fi cam useless? Pentru că, din ce văd eu, se ridică cam 1cm de la podea, nu mai mult. Oare ar fi suficient ca să tragă aer pe acolo?
Nu e usless tinand cont ca aerul rece este cel mai aproape de sol.
Problema o sa fie praful si trebuie pus filtru de praf serios acolo. Daca airflow-ul este prea mic, trebuie puse 2 venturi chiar.

La tine probabil problema o sa fie zgomotul (mai ales daca ai hdd-uri).
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 14:02   #12
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

moa acum am vazut tu dai 200 ron pe panarama aia de dulap?
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 14:50   #13
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
moa acum am vazut tu dai 200 ron pe panarama aia de dulap?
Pai nu ai vazut cand am zis ca iese mai ieftin cu modarea carcasei sa arate ca dulapul ala?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 17:59   #14
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Pai nu ai vazut cand am zis ca iese mai ieftin cu modarea carcasei sa arate ca dulapul ala?
Exact la aia mă gândeam și eu.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 22:27   #15
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
poti taia din polita de pe mijloc sa urce aerul cald iar sus faci o gaura pentru ventilator evacuare. asa ai loc si de cablurile sata si sursa. sectiunile sunt cu galben fara hasura
Gaura cu galben e în partea din spate, așa-i? Sus nu am cum să fac gaură, pentru că am pus un blat peste.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu e usless tinand cont ca aerul rece este cel mai aproape de sol.
Problema o sa fie praful si trebuie pus filtru de praf serios acolo. Daca airflow-ul este prea mic, trebuie puse 2 venturi chiar.

La tine probabil problema o sa fie zgomotul (mai ales daca ai hdd-uri).
A sosit biroul. L-am montat. Nu e foarte roz situația cu răcirea, după cum mă așteptam. Momentan, după vreo 30 de minute, temperatura în idle a crescut cu 5 grade față de cum era în mod normal (37 vs 32). Dar cred că o să fie din ce în ce mai mare dacă aerul ăla cald nu merge nicăieri. Aștept să văd dacă reușesc să dau gaura mâine/poimâine sau în orice caz, cât mai repede. Bine că nu am de făcut nimic intensiv momentan. De gaming nici nu îmi fac speranțe. )

P.S: Zgomotul e mai mic decât era înainte. Abia îl aud. Problema e căldura mare.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Pai nu ai vazut cand am zis ca iese mai ieftin cu modarea carcasei sa arate ca dulapul ala?
Nu vreau să îmi bat capul cu construit și etc. Eu am luat 2 dulapuri care au aceleași dimensiuni, sunt ușor de montat și utilizat și materialele sunt super ok.. Mie mi se pare că merită prețul și că am făcut o afacere bună.
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .
madalin is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 23:24   #16
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

m-am exprimat gresit, vroiam sa zic pe spate dar pozitionata sus ca in schita. da kretzu77 iti dau dreptate totala
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2016, 14:28   #17
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

M-am hotărât. Vreau să fac gaură pe panoul din spate pentru 2 ventilatoare de 200mm, pentru exhaust. Asta sau, tot pe același panou, unul jos de intake și unul sus de exhaust.

Aș mai putea să fac o gaură în lateralul dulapului pentru un ventilator de 200mm, dar mă tem că nu știu cu ce material să acopăr zona ca să permită airflow și dacă îl las descoperit, arată urât și nu rezolv nimic. :/ Ceva sugestii de material pe care îl pot pune în găuri ca să permită airflow?
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .

Last edited by madalin; 25-02-2016 at 15:16.
madalin is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2016, 14:47   #18
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

daca gasesti pe undeva fara extra cost sau faci singur ceva in genu rama foto si pui peste material sau http://www.pcgarage.ro/filtre-de-praf/
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2016, 15:21   #19
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Mulțumesc. Am scos momentan carcasa de acolo. Azi-noapte, în timp ce lucram în Lightroom, temperatura plăcii video era de ~47 grade. Cum am pus-o acum, să tragă aer de lângă perete, are ~31. Procesorul ajungea la 58-60. Acum e la 35. Trebuie neapărat să modific ceva înainte să o mai pun acolo. :|
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .
madalin is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2016, 15:24   #20
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by madalin View Post
M-am hotărât. Vreau să fac gaură pe panoul din spate pentru 2 ventilatoare de 200mm, pentru exhaust. Asta sau, tot pe același panou, unul jos de intake și unul sus de exhaust.

Aș mai putea să fac o gaură în lateralul dulapului pentru un ventilator de 200mm, dar mă tem că nu știu cu ce material să acopăr zona ca să permită airflow și dacă îl las descoperit, arată urât și nu rezolv nimic. :/ Ceva sugestii de material pe care îl pot pune în găuri ca să permită airflow?
Nu gedeaba cele mai bune cutii de rezonanta se fac din lemn.
Asteapta-te la ceva zgomot dupa ce dai gaurile (vezi chitara, vioara si alte instrumente de genul)
Evita gaura laterala (din motiv de zgomot)

Jos+filtru praf si in spate.
daca faci numai in spate nu prea o sa ai airflow eficient, ca nu ai sursa decenta de aer rece.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 25-02-2016 at 21:16.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare sistem mediu, silentios alinescoo Cutia de sub birou 40 04-01-2013 10:23
sistem mediu pt net/filme/muzica/office si ceva jocuri MadMaxXx Cutia de sub birou 2 23-11-2012 12:46
test FPS minim / mediu - lamurire bubulix Placi video 6 17-08-2012 13:48
New idea geoey67 Cutia de sub birou 9 03-06-2012 01:35

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4745

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.