lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-10-2018, 01:03   #21
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asa si trebuie!

Nu neaparat ca, "clientul nostru stapinul nostru", dar totusi, nitel respect.

Sa scoata gagicele angajate acolo, degetele din mingeacuri sau masculii sa se scarpine mai putin la 00 si sa raspunda clientilor.

Mwe/moarte facebook!
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 18-10-2018 at 16:07.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2018, 15:49   #22
Grf
Junior Member
 
Grf's Avatar
 
Join Date: Oct 2018
Posts: 4
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Si eu am avut probleme cu ei, dupa ce am asteptat 10 zile sa comande niste rami la furnizori, primesc mesaj ca produsul este la curier si gata de livrare, sun a 11-a zi la curier sa vad la ce ora ajunge si mi se spune de catre receptionera ca produsul nu a fost pregatit de magazin si se ridica de la magazin a 12-a zi si livrarea se face in a 13-a zi, deci neseriosi.
Grf is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2018, 17:22   #23
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pacate pe online intra si magazine care nu fac fata ...

Pai am fost la ForIT si au magazin mai mic decat o ghereta de RATB cu 3 oameni inghesuiti acolo.
Noi am dat o placa de baza retur si cica sa ne dea banii pe loc (dragut din partea lor, nu ne asteptam) ... dar ce sa ne dea ca la ora ~ 17 aveau 200 lei in casa )))))

Pai cred ca si aia care vand brichete si fermoare pe trotuar la Obor au logistica mai buna )))))

De la ei comandam doar cand e pret bun si nu ne grabim (si ne asumam partea in care ne suna ca nu ne onoreaza comanda din motive inventate de ei)
Altfel mai urcam un nivel pana la Vexio, Prostore.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2018, 18:06   #24
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
Altfel mai urcam un nivel pana la Vexio, Prostore.
LoL
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 16:06   #25
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

am o comanda nelivrata dupa o saptamana
fastius nu poate fi contactat - e ultimul jeg de curier
le-am scris la forit sa renunte la fastius ca le alunga clientii si sa faca ca magazinele respectabile din occident-posibilitate de livrare premium contra cost sau sa ne anunte sa luam direct din magazin.
forit nu raspunde pe telefon si pe email
nu recomand acest magazin si nu voi mai cumpara niciodata de la ei.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 16:17   #26
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nici nu sunt Pastele si 1 Mai cand aproape toate firmele sunt inchise.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 16:22   #27
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Irelevant; dacă firma gigi SRL a confirmat livrare în data de X și această dată a fost depășită, the omen is onto them.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 16:35   #28
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am cumparaturi de 27 si ceva mii de lei, nu am avut probleme. Am avut sursa Corsair in garantie, s-a rezolvat. Cont nou, 3 postari, doar sa scrie de forit.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 16:52   #29
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Irelevant; dacă firma gigi SRL a confirmat livrare în data de X și această dată a fost depășită, the omen is onto them.
forit mi-a dat in scris ca trebuia sa faca Fastius Curier livrarea pe 26.
multumesc, war4peace.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 20:53   #30
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

E vina firmelor de curierat aici, stai linistit, nici alte firme nu-s mai apte.

Azi trebuia sa primesc colet de la Nemo, expediat saptamana trecuta si care a intrat in Oradea (conform tracking-ului) in data de 26.04. Pe pagina lor scrie mare ca azi e "program normal". Da, asa de normal a fost ca n-am primit nici macar un sms sau un telefon. De colet nu mai zic, e tot la ei.

Si tot azi trebuia sa vina cei de la Urgent Cargus sa ridice doua colete pentru olx. La fel, niciun semn din partea lor. Sper ca joi sa fie ceva, dar nu bag mana in foc, probabil ca in perioada asta cam toti care au putut si-au luat liber, cand poti cu 3 zile libere sa-ti faci un mini concediu de o saptamana si jumatate, de ce nu?

Iar in domeniul curieratului e cam nasoala situatia, firmele cam au deficit, cauta curieri si nu prea cred ca-si permit sa refuze cate un mic "moft", deci cand cere unul concediu acum n-o sa zica nu, risca sa-si dea ala demisia instant.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2019, 00:17   #31
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

eu as zice ca e vina emagului care baga pret mare cu livrare "gratuita"
asta forteaza magazinele mici sa apeleze la firme de curierat mici si sa iasa un dezastru
la randul lor firmele de curierat isi bat joc de soferi si de clienti
de exemplu, amazon baga taxa 62$ transport pt un AIO varf de gama.
la noi e gratuit si nu ajunge dupa o saptamana.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2019, 00:29   #32
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Dude, tocmai ti-am zis ca alte doua firme de curierat n-au venit sa ridice/predea coletul. Sunt 99% convins ca in perioada asta nu conteaza la ce firma de curierat ar fi apelat magazinul si ti-am zis si de ce.

Firmele de curierat au mai putini angajati decat ar fi nevoie, iar in perioade din astea (sarbatori) e dezastru, lumea cumpara mai mult, trimite cadouri, etc. Si curierii sunt si mai putini, majoritatea vor sa-si ia liber.

Eu astept de o saptamana dupa un cooler (vital) si un ssd (neimportant) ca sa-mi fac un sistem, am restul componentelor, stiu cum te simti, dar trebuie sa intelegi situatia, in cazul asta nu magazinul e vinovat.

Plus, mai zic odata, cineva a cumparat de mine ceva de pe olx, mi-a si achitat in avans transportul, n-am putut sa-i trimit coletul pentru ca n-a venit curierul sa-l ridice. Sunt eu vinovat?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2019, 02:03   #33
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am incercat sa ii spun ca sunt sarbautori si majoritatea au liber (si magazinele si curierii) dar el batman batman.

Si eu astept un colet de la Pipi Garbage. (trebuia sa ajunga vineri la mine, dar probabil va ajunge joia asta)
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2019, 15:10   #34
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Asta este prostia cu platitul online ,odata ce au banii tai in cont ii doare in cot de tine , si servesc pe cei care platesc ramburs sa nu cumva sa se razgandeasca si sa ii piarda ca si clienti.Daca totusi trebuie sa mergi sa ridici coletul de la curier care este problema sa platesti ramburs?
Si cu preturile mari de la Emag functioneaza cam asa ,,ai facut retur la un colet din diferite motive in 2-3 zile ai banii in cont fara nici o intrebare ,la alte firme dureaza si 14 zile.
Mi-i s-a intamplat sa returnez ceva la Emag si nici nu a ajuns coletul la ei sa il verifice si eu aveam banii in cont(cred ca a fost o eroare de-a lor) ,deci in concluzie cineva trebuie sa plateasca si zecile de mii de retururi care ajung pe la resigilate reduse cu 10-50% care se reflecta in pret.
Prefer sa cumpar de la Emag si pentru service ,si pentru promptitudine ,si retur 100 ron in plus macar stiu ca nu am nici o emotie.
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2019, 18:51   #35
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am tot scris pe nenumarate topicuri: NU MAI PLATITI IN AVANS, platiti RAMBURS cind vine curierul, costa maxim 10-15 lei in plus (daca costa).

Sa vedeti ce repede vine curierul sa va aduca comanda!

Am comandat intr-o Vineri seara la ora 21, DA, ora 21, un 9900K la garaj.

Simbata dimineata la ora 9:00 suna telefonul ca am de primit un colet de la PCGarage si sa am suma fixa deoarece nu are bani sa schimbe.

Ce bine dormeam la ora aia, m-a asteptat curierul sa ma dezmeticesc, sa ma spal, sa ma imbrac si sa cobor...

Oi fi fost chiar primul client?
Deh nu ma asteptam decit pe Luni-Marti sa primesc comanda...

Ideea este ca exact cum vrei tu marfa sa ajunga la tine, asa vor si ei, banii tai...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 31-08-2019 at 13:29.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2019, 15:15   #36
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

De ce va intarzie comenzile de la ForIT ?
Pentru ca angajatii dorm in post. ))))))

dangrig is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2019, 16:13   #37
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mama ce-mi place mâțul ala de fiecare data cand merg acolo. Un grasan rasfatat.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 26-06-2019, 21:32   #38
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mama cat s-a facut. Ultima oara cu ridicare am luat in aprilie anul trecut... Nu era atata. Hahaha.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2019, 12:33   #39
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Unhappy

For IT, DE PORC!

Am vrut sa comand pentru a face un sistem nou, client order, custom made, aceasta placa:



Intru pe site la ei dind pe tabul "spre magazin" unde vad pe site ForIt, exact pretul de 6673,54 lei din printul de mai sus, apas pe tab-ul Doresc Rezervare, deci nu comanda ci O REZERVARE, si mi-o baga "direct pe git", evident cu pret mult mai mare:



Cum este posibil asa ceva, jegosismul asta?

Sa nu zica ca nu s-a actualizat pretul, ca de o saptamina incoace este acelasi pret pe site ForIt +/- citiva lei (am tot urmarit pretul pina s-a decis clientul)...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 31-08-2019 at 16:04.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2019, 09:41   #40
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Eu sunt curios ce e in spatele firmei, ca bani seriosi nu au cum sa faca la ce adaos au
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,097
Total Online: 3411

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.