lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-04-2019, 01:47   #401
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Unde ai vazut tehnica asta ? ))))
La aia de folosec kpx 😀
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 07:17   #402
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Unde ai vazut tehnica asta ? ))))
Aici.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 08:12   #403
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Nu ai vazut diferenta pentru ca nu e. In X e probabil cel mai ok, presiunea coolerulhi imprastie cum trebuie si aia e, elegant si usor.
Las-o cum a cazut, ca nu mai are rost.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 09:26   #404
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Păi ce crezi că am făcut până acum?

Mă rog, până la urmă e o chestiune de gust, dar când zici „e o mizerie” pare să însemne că e mai proastă decât muștarul
Da,recunosc ca m-am enervat teribil cu ea )))am ramas cu sechele si poate de asta exagerez,in bob daca o pui e ok nu ii contest performanta,doar ca nu stiu ma enerveaza pe mine ca se intinde greu daca vreau sa o aplic cum o fac eu (da am eu un pitic sa o intind uniform cand o pun pentru mai mult timp ) daca stiu ca am 5 proace de testat normal ca nu stau si o pun bob,sunt constient ca performanta e la fel sau cu diferente mult prea mici sa conteze ,dar mna fiecare cu tiglele lui deplasate)
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 09:33   #405
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Nu, serios, chiar e neplacut de folosit, adica eu tot insist de 5 ani cu ea, pun pe unde apuc, dar e aiurea cand trebuie sa o curat, fie de pe procesor, fie de pe cooler, mai ales cand e cate un cooler din acela la care heatpipe-urile ating direct IHS-ul, e chin.
Iar de cand am Kryonaut, nu prea mai vad de ce m-as chinui sa o aplic si curat cand e mai usor cu Kryo.
Sau direct Carbonaut, fara batai de cap.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 11:03   #406
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,350
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu vad cat de complicat ar fi de curatat cu IPA, dar nu contest dispozitia de confort a fiecaruia.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 11:06   #407
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Poate nu ai vazut mizeriile alea de coolere cu direct heatipipe contact, sau poate nu ai tu exigenta de a curata toata pasta veche de pe IHS si cooler.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 12:57   #408
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Dau pe un burete de microfibră cu IPA, se curăță instant. Evident, dacă folosești „kurpapier” o să se sfâșie și o să se agațe și o să fie al naibii de nasol de curățat.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 14:50   #409
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,350
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am coolere de toate modele, stai linistit. Nu asta e problema .
kobro is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 16:50   #410
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,176
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din ce am testat pana acum pot sa zic ca Noctua NT-H1 se dezlipeste foarte usor si nu exista riscul sa smulgi procesorul din socket (AMD user) lipit pe heatsink, am folosit doar metoda bob de orez in centrul procesorului si nu m-au interesat alte tipuri de aplicari ca fac economie de pasta, la Noctua NT-H1 nici macar nu o curat daca am de pus un alt cooler peste procesor daca il acopera cum trebuie pasta veche.
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 17:06   #411
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate ca anul acesta imi schimb platforma. Am pus pe un 2600K la 01.12.2011 un bob de Arctic MX-4 si nici pana azi nu am avut probleme cu temperatura. Il tin la 4.4GHz 1.30V permanent indiferent de situatie. Procesorul asta a meritat toti banii.

Cand se vor implini 8 ani de cand am aplicat pasta, o sa dau jos coolerul chiar si numai de curiozitate sa vad cum arata pasta.

Coolerul folosit este un Thermalright Archon si doua TY-150 in push-pull.

When I find something good I stick with it.

Just my 2 cents.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 19:23   #412
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Dau pe un burete de microfibră cu IPA, se curăță instant. Evident, dacă folosești „kurpapier” o să se sfâșie și o să se agațe și o să fie al naibii de nasol de curățat.
QED, ca sa zic asa. Eu am inteles ca nu ai vazut coolere de genul caruia spuneam.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 19:34   #413
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

De ce ai cumpăra un cooler de genul celui căruia spuneai? Nu poți cumpăra un cooler cu talpa senviș?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 19:56   #414
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Pai nu am eu mai multe PC-uri, mai fac si eu pe la diversi amici care cer ajutor, nu le pot impune ce cooler sa aleaga.
Plus ca, in mod surprinzator, unele sunt chiar bune, de exemplu Thermalright True Spirit 140 DT sau cum ii zice.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2019, 21:57   #415
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
QED, ca sa zic asa. Eu am inteles ca nu ai vazut coolere de genul caruia spuneam.
Gogule, probleme? Nu tu erai ăla care s-a acoperit de ridicol legat de ventilatoarele Noctua? Vezi că iar o iei pe ulei.

Evident că am aplicat și pe heatsink-uri de genul respectiv, începând cu tehnologia DirectCU. Nu știu de ce tot încerci să te dai mai rotund, sau, mă rog, să îi faci pe alții mai pătrați, ca să zic așa
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2019, 01:39   #416
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Cum iti spuneam, in mod sigur avem exigente diferite si sensibilitati diferite, daca pentru tine ventilatoarele acelea (pe care apropos, le am tot fix de la Noctua din clipa in care le-au lansat, ba chiar mai multe exemplare ca sa imi fac o idee) suna la fel ca Redux, iar GC-Extreme ti se pare usor de aplicat si curatat (si nu, nu imi e mie lene sau ceva, ci pur si simplu viscozitatea ei o face dificila).
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2019, 08:00   #417
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Dacă ți-a trecut pe lângă freză ceea ce am scris în articol (că NU sună la fel), dar pe forum mă refeream la performanță, atunci despre ce vorbim aici?

Tot ce vreau să îți spun e să o lași mai ușor cu tonul superior, gen „n-ai văzut astfel de coolers”. Eu nu-mi permit să spun așa ceva cuiva pe care nu îl cunosc, în afară de cazul în care există dovezi strivitoare care să arate contrariul. În cazul tău, e a doua oară când te repezi la jugulară cu același argument slab, gen „avem păreri diferite, deci ești habarnist”. Mai ușor cu pianul pe scări.

Ontopic: da, se întâmplă să prefer o pastă termică mai vâscoasă, se întâmplă să nu consider că e dificil de curățat, nu sunt de acord să spui că e „o mizerie” din motive subiective. Putem aduce în discuție motive obiective pentru care pasta termică X e „o mizerie”: transfer termic prost, se transformă în cărămidă în timp (cine își aduce aminte de faimoasele paste termice roz și pătrățelele pe care le dădea Intel cu anumite procesoare socket 478?), curge dintre heatsink și CPU când e sistemul în poziție verticală, you know, chestii care nu țin de preferințe personale.

Problema e că pe acest forum citesc o mulțime de oameni care nu au conturi, mulți dintre ei ascultând de anumite păreri. Hai să venim cu argumente obiective, pe cât se poate. E OK, chiar binevenit să spui „prefer pasta A față de pasta B fiindcă se curăță mai ușor, etc”, dar nu sunt de acord să spui că e „o mizerie”.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2019, 11:25   #418
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Iti recomand sa recistesti cine a scris ce anume fara bias-ul de care pare ca dai dovada, sau filtrul peste monitor, pentru ca exprimarea cu "mizerie" nu am folosit-o eu.
Profita de aceasta ocazie pentru a clarifica si alte aspecte, precum cele de pe topicul cu ventilatoarele, era vorba de zgomot acolo, respectivul se plangea ca Vardar sunt noisy.
Ca asa, spui ca sar la jugulara dar de fapt nu eram eu si aia nu era jugulara, e chiar ... inexact, ca sa nu zic altfel.
Ca nota personala, expresiile astea cu pianul, luatul pe ulei, samd, ma fac sa imi fie greu sa te iau in serios.
Am presupus ca suntem adulti si ne putem exprima ca atare.
Nu e intentia mea sa te fac sa pari patrat, orice ar inseamna asta, pur si simplu exprimarea asta de geek batran care incearca sa fie cool este ... sa zicem ca aduce o nota de penibil discutiei, DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE, si ma gandesc ca poate si al altora, diluezi esentialul cu ele si nu te ajuta cu absolut nimic.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2019, 11:40   #419
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu cred că voi doi încercați să vă seduceți unul pe celălalt. Eu zic să vă întâlniți IRL, măcar așa avansați mai repede.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2019, 11:46   #420
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Si uite asa, nivelul discutiei a cazut in abis.
Gogu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2291

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.