lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-11-2019, 09:44   #39301
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 582 Post(s)

PC-ul meu

ITP-ul trebuie făcut anual. Este aiurea. M-aș duce și cu două luni mai devreme dacă data pentru următorul ITP s-ar prelungi cu 1 an, păstrând și cele două luni pe care le mai aveam. Dar la cum e acum, ITP-ul doar îți forțează mâna să mergi la ei mai devreme decât e cazul.

În Germania știu că dacă pici ITP-ul lor ai o lună sau două la dispoziție să rezolvi problema. În țările civilizate, se pare că nu ești nesimțit din moment ce mai primești o perioadă în care să îți rezolvi problema.

De unde știi tu că gioarsa ta trece sau nu ITP-ul? Habar nu ai, poți fi mai inteligent ca Dăncilă și mai nesimțit ca Paleologu, sau invers, ideea este că îți spune ăla acolo dacă sunt probleme.
Tu poți acasă să verifici becurile, farurile, vopseaua, parbrizul să nu fie spart. Altele ți le spun ăia...
Old 08-11-2019, 09:56   #39302
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 584 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
De fapt nu... prelungire ITP fix 1 lună pare mai ok. Are omul timp să își repare problemele și să revină.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Hai nu zau?
Ce te impiedica sa programezi revizia anuala cu 1 luna inainte de itp?
Eu asa fac.
Old 08-11-2019, 10:05   #39303
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Eu zic ca e perfect asa cum e acum: pica in ultima zi, sa o plimbe pe platforma sa o repare sau sa riste sa isi fure amenda babana in trafic.

E o taxa pe prostie (minim costul platformei). Daca esti prost sau nesimtit platesti. Mi se pare corect.
Prost pentru ca te duci in ultima zi la ITP cu o gioarsa ca poate merge. Nesimtit ca mergi acolo ca poate merge.
Madhorse daca te duci cu o luna sau 2 de zile mai devreme si te pica din varii motive la itp, zice inspectorul ca iti anuleaza valabilitatea itp-ului care il ai. Cauta in lege.
nitzadrian is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2019, 10:07   #39304
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Hai nu zau?
Eu asa fac.
Hai nu zau, o saptamana inainte de itp ptr mers la mecanic sau service, este de ajuns. Eu asa fac.
Old 08-11-2019, 10:50   #39305
RyanAD
Member

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by The Hater View Post
Un dash cam poate recomanda cineva ?
Ma intereseaza mai compact, sa stea tot timpul in parbriz nu vreau sa îl fâțâi de fiecare data cand urc si cobor din masina.
Buget pana in 500 lei.
https://www.viofo.com/en/car-dash-ca...-dash-cam.html

eu am vrut neaparat 1080p la 60fps ... si cred ca a fost aproape 100$ (cu tot cu livrare si modul gps) de pe gearbest > decembrie 2016
RyanAD is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2019, 11:27   #39306
Dashu
Senior Member

Mentioned: 35 Post(s)

Bre, la altii se poate merge dupa ce ti s-a zis la echivalentul ITP-ului ca nu trece. Ai o perioada s-o rezolvi.

N-a trecut azi ITP-ul? Pai nasol probabil ca nici ieri nu-l trecea, probabil nici acu 2-3 saptamani. Ar trebui facut in fiecare luna. Asta cu anularea ITP-ului inainte de termen, e bataie de joc. Bine, nu se poate prelungi ca la altii, e ok, dar nu-l anula pe ala valabil. Am timp 2-3 saptamani inainte de expirare sa fac ITP, sa-mi rezolv problemele daca sunt si sa folosesc si masina intre timp. Altfel mergi cu masina cand stii ca are o problema si mai ales care-i problema. Aia de dau spaga? Aia cum merg? Nu-s pericol public?

Unii posesori de automobile, in unele tari, depind de masina sa ajunga la munca. Tot in tarile alea nu-ti poti face rezervare la service de azi pe maine sa-ti rezolve problema. Ce sa vezi, cand faci naveta 50-100km nu prea merge: de maine te duci cu autobuzul! Pentru ca autobuz pana la autogara + autobuz pana in celalalt oras + autobuz din cealalta autogara pana la munca = mult timp pierdut. Si nervi.

Cand sistemul e facut prost, sistemul e fentat. Esti cumva obligat in anumite cazuri sa dai spaga, pentru ca pur si simplu e foarte greu daca n-o faci.

Aaa... ca-n Romania lumea nu prea face 50km pana la munca... da' e usor de zis pentru ce-i ce lucreaza in acelasi oras/sat/metropola. Fa un exercitiu! Gandeste-te ca muncesti in cel mai apropiat oras fata de asta in care locuiesti, acum 5 min ti s-a zis ca nu mai poti folosi masina ca ai picat ITP. Cum ajungi saptamana asta la munca? Cati din Giurgiu ar veni la munca-n Bucuresti cu autobuzul? Si cum faci sa fii la munca la 7? Dar aia care muncesc in ture?

Inteleg si treaba asta ca masina e un lux. Masina e un lux cand am alte alternative. Depind de ea sa pot munci/manca, asa cum strabunicu depindea de cal. Lui nu-i zicea nimeni ca animalul ala e un lux.

Edit: Dashcam semi-invizibil, mobius. Nu-i chiar dashcam, dar poate functiona ca unu. Daca-l plasezi bine, ai nevoie de un ochi cu adevarat antrenat sa-l detecteze. Mai ales acum cand pe/langa/sub retrovizoare sunt tot felul de senzori.

Last edited by Dashu; 08-11-2019 at 11:31.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2019, 11:52   #39307
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 584 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by nitzadrian View Post
Hai nu zau, o saptamana inainte de itp ptr mers la mecanic sau service, este de ajuns. Eu asa fac.
Cand ai asiatice, s-ar putea ca numai o saptamana sa dureze sa vina piesa.
Old 08-11-2019, 12:43   #39308
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 732 Post(s)

PC-ul meu

Dureaza mai mult, cam cum zice Kretzu e bine sa faci. La mine, la mecanicul pe care-l cunosc de obicei ma programeaza in 2-3 zile. Daca sun la orice alt service apropiat e liber in 3-5 zile lucratoare.

Asadar trebuie sa suni cu o saptamana inainte de revizie/verificare. Apoi dai comanda de piese, mai astepti 2-3 zile. Programare iar pentru montare. Daca apar complicatii sari lejer de 2 saptamani sa rezolvi ceva. Sa nu mai zic de unii care au program ciufut si nu vor sa lase masina singura acolo la mecanic si trebuie sa parda 3-5hr cat se rezolva treaba.

Dar e idiotic sa ti se anuleze ITP-ul daca te duci inainte de termen. Ca asa puteai sa fii pe strada lejer si sa fie valabil.
Old 08-11-2019, 13:30   #39309
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Hai nu zau?

Eu asa fac.

Adică în loc de 1 an tu propui să merg din 11 în luni. Nice... ce urmează să mergem săptămânal?

Old 08-11-2019, 14:04   #39310
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 103 Post(s)

PC-ul meu

Dar voi ce gioarse de masini aveti frate? De an de an pica ba noxele, ba franele?

Acum daca habar nu ai ca iti bate ceva pe la directie la masina atunci da, te duci ca blonda din 11 in 11 luni la mecanic si apoi la ITP. De fapt e tot din an in an la mecanic si apoi la ITP dupa 1 luna.

Daca urla toba: o repari atunci, nu mai mergi juma de an pana la ITP.
Daca troncane masina pe denivelari: rezolvi atunci ca poti ajunge in sant, nu mai mergi juma de an pana la ITP.
Daca nu franeaza masina: rezolvi atunci ca poti ajunge sa te omori/omori oameni pe strada, nu mai mergi juma de an pana la ITP.
Daca nu ai becuri la masina functionale: le inlocuiesti ca poate omori pe cineva/te omoara altcineva ca nu iti merge semnalizarea stanga si tu vrei sa virezi stanga si ala te depaseste. Nu mai mergi juma de an asa pana la ITP.

Sunt chestii de bun simt toate. Dar daca exista nesimtire/saracie cum e la peste 80% dintre posesori de fiare ...

Iar la ITP te duci cu becurile rasverificare cu o zi inainte, masina curata, motorul cald si cu o tura data pe autostrada inainte pentru un pic de curatare de evacuare si aia e. A si cu cartea masinii, talonul si asigurarea RCA.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2019, 14:14   #39311
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Epishat aduce piese de pe o zi pe alta sau iau de la autoeco, sawauto, alpadrino, augsburg ...
Nu recomand unix, costa mai mult decat ceilalti 4 sau decat la magazine de piese auto de cartier...
Autokarma stai și astepti mult.
Am mecanic care ma programeaza in o zi maxim 2,sau daca arde tare am 2 serviceuri ok aproape la care ma duc, programare gen ziua urmatoare maxim... )

Last edited by nitzadrian; 08-11-2019 at 14:19.
Old 08-11-2019, 14:28   #39312
Danos
Senior Member

Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Eu m-am dus din propie inițiativă înainte cu vreo 2 săptămâni la service si le-am zis să verifice și sa schimbe tot ce e de schimbat, ca urma itp-ul, deși mecanicii mi-au zis ca lua itp-ul fara probleme, tot am schimbat pentru mine ce era mai vechi și îmbătrânit.
Cand am făcut ITP-ul a văzut inginerul de acolo ca schimbasem cam tot ce era important dar cică bravo dar nu prea mai.merita dupa ce i-am.zis si cat m-a costat.
El probabil voia sa mai merg cu ea asa ca e veche oricum si sa dau ceva spaga, oricum le-am lasat ceva acolo .

Last edited by Danos; 08-11-2019 at 14:32.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2019, 15:07   #39313
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

si eu la fel, de aia am mecanicu meu. Sa imi puna piese noi cand vreau eu la orice ora si am chef de schimbat, nu sa imi zica lasa ca mai merge sau nu merita pus din cauza banilor, ca ma pierdea in secunda 2 imediat de client
doar la service-ul reprezentanta Renault a incercat de 3 ori acum multi ani sa ma faca de bani, sa imi ceara spaga pe fata invocand minciuni care nu exista deoarece masina era noua gen mic joc in caseta, alta gen mic joc in pivot sau cap de bara (piesele noi abea montate) sau de ce are km asa putini, cica un bec nu lumina suficient problema de masa.N-am lasat niciodata bani spaga si nici nu sunt de acord sa dau ceva vreodata, daca masina e in regula dpdv tehnic

Last edited by nitzadrian; 08-11-2019 at 15:12.
Old 08-11-2019, 15:23   #39314
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 263 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
N-am lasat niciodata bani spaga si nici nu sunt de acord sa dau ceva vreodata, daca masina e in regula dpdv tehnic
Asta te face ipocrit. Adica nu dai bani spaga cand e masina ok, dar cand e un cazan e ok sa dai spaga sa poti merge pe drumurile publice. Eu unul asta inteleg.
Old 08-11-2019, 15:44   #39315
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Asta te face ipocrit.
esti nesimtit, avea dreptate kspic cand zicea de tine intr-un topic.
Quote:
Originally Posted by kspic View Post
... Un singur cuvant am: " Rusine " .
https://forum.lab501.ro/showthread.p...535#post330535

Last edited by nitzadrian; 08-11-2019 at 15:46.
Old 08-11-2019, 15:50   #39316
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 160 Post(s)

Frate, cineva a rascolit thread-ul sa caute aberatiile postate de kspic, wow =))

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 08-11-2019, 15:59   #39317
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Dar voi ce gioarse de masini aveti frate? De an de an pica ba noxele, ba franele?

Omule, am avut probleme la ITP cu mașini de 2 ani pe noxe (adică la primul ITP), pur și simplu nu ieșeau, 30.000km. Un an arată bine un an arată rău noxele la altă mașină. Când nu ies nu ies.
Mașinile merg bine, arată bine, nu e ca și cum le duc acolo împinse și fără frâne.
Îți spun că legea e făcută deampoulea, că dacă te pică ăla ITP-ul că are el o zi mai proastă și vrea să fie și el justițiar, nu ai timp să rezolvi mașina dacă nu sunt planetele aliniate marte în sinusoidala lui jupiter astfel încât să găsești un service liber și să mai ai și ceva economii de rezolvat problema.

De asta se și dă șpagă, pentru că legea e făcută de așa natură să te saboteze și tu să o fentezi la rândul tău.

Normal ar fi ca după ce pici ITP-ul să ai o lună la dispoziție să rezolvi problema.

Last edited by Arise; 08-11-2019 at 17:22.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2019, 16:10   #39318
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 263 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
esti nesimtit, avea dreptate kspic cand zicea de tine intr-un topic.

https://forum.lab501.ro/showthread.p...535#post330535
Ma doare in cot ce zicea kaspic de mine. Dar cum poti sa spui sus si tare ca tu nu dai spaga, cat timp masina merge, dar daca e cazan bagi o hartie cu blaga in cartea masinii? Ti se pare normal? Eu asta inteleg din ce tastasi acolo.
Vad numai jafuri pe drum, nici macar sasiul nu mai e drept si circula fara probleme, tocmai pentru ca se merge pe spaga si m-am saturat in palma mea sa se miste ceva doar cu spaga. Si aici vorbim de niste metal pe roti care poate foarte usor sa bage oameni in pamant.
Parca au pus camere in service-urile cu itp si se filma. Inregistrarile nu se stocheaza? Nu pot sa vada si cei care urmaresc filmarile ca vine cate un cazan si pleaca bine mersi? Valorile rezultate in urma controlului nu se stocheaza si alea? Pai as chema random masinile peste o luna sau 2 in acelasi service si daca nu corespund masuratorile (cu o anumita marja de eroare, bineinteles) placutele retrase si amenda pentru service de 5-10% din cifra de afacere.
Old 08-11-2019, 16:11   #39319
Day
Senior Member

Day's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

Quote:
Luase taicameu in 2007 Logan nou 1.5 dci. Dupa 6 luni la o omologare, n-a trecut noxele la ITP.
Reprezentanta Dacia s-a spalat pe maini ca ei n-au ce sa faca.. Sa se descurce.
A trebuit sa puna benzina in motorina ca sa treaca ITP (la RAR, daca era in orice alt punct ITP trecea cu 50 lei)
Day is online now   Reply With Quote
Old 08-11-2019, 16:36   #39320
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Epishat aduce piese de pe o zi pe alta sau iau de la autoeco, sawauto, alpadrino, augsburg ...
In Bucuresti au deschis o droaie de puncte de livrare. De exemplu am comandat aseara ceva si astazi la 12 m-am dus sa ridic. Transport - 0

@augustus au pus camere, pt ca sunt obligati. Nu se vede mai nimic pe video pt ca nu i-a obligat nimeni sa ia camere decente.

Sa revenim la ulei
La yacco mai au cateva bidoane de ulei la 1 l si au zic ca nu mai aduc dexos1 gen2 deci am zis pas.
Total quartz si fuchs nexam la noi asa ca m-am orientat rapid catre Ravenol . Revizia e oarecum urgenta pt ca plec la sf. sapt. viitoare. La anu' mai vedem.
Filtrul de polen l-am luat mann frecious sau cum naiba ii zice, restul filtrelor voi baga oem.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules