lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-02-2017, 02:05   #1
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Post Donatie PC Gaming

Salutari laboratorului. Se apropie ziua unui prieten vechi, pe 14 Februarie si as dori sa ii ofer un PC care sa ii duca cateva jocuri. Momentan are un E7400 alaturi de un 9400GT. Ii da BSoD in timp ce se joaca, se restarteaza, HDD-ul este si el cam obosit, per total nu mai am ce ii scoate din el.

Implineste 21 de ani si in prezent lucreaza ca paznic la o fabrica din Buzau. Locuieste impreuna cu mama lui, dupa moartea tatalui si toti banii pe care ii castiga lunar le asigura plata datoriilor si mancarea. In prezent a reusit sa stranga niste banuti (cca. 200 de lei, dar chiar nu cred ca este cazul ca in situatia lui sa cheltuie acesti bani pe componente de calculator).

Impreuna cu un var si un prieten am decis sa strangem niste banuti pentru a-i face un config cat de cat decent. Eu pot pune cam 150 de lei, prietenul acesta contribuie cu o carcasa Deepcool Tesseract si 50 de lei, varul meu cu 200 de lei. Cablaraie, Windows, asamblare si cam tot ce mai trebuie pentru sistem le asigur eu. Ne trebuiesc insa componentele.

As vrea sa ii facem o configuratie care sa arate cam asa:
-Carcasa mai sus mentionata
-Procesor Celeron/Pentium 1156/5/0/1
-Placa de baza cat mai basic posibil
-4GB RAM
-O sursa care sa nu sara in aer
-Un HDD de macar 250GB
-O placa video (HD7750/GTX650 sau echivalent)

Ce va cer eu, ar fi, daca aveti prin casa, o placuta de RAM de 2GB, o sursa veche sau un HDD, orice si vreti sa scapati de ele gratis sau pe bani putini, sa imi dati un semn. Orice ajutor cat de mic, ar fi foarte bine venit deoarece avem un buget restrans si timp relativ scurt.

Multumesc frumos, iar daca doriti mai multe detalii, sau vreti sa intrebati orice, postati public si voi raspunde ca sa nu existe carcotasi care sa zica ca fac asa ceva pentru profit.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2017, 12:59   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pot sa ofer:
1. HDD 500 GB stare buna (nu stiu sigur daca e 7200 RPM sau 5900 RPM).
2. Sursa 430w Antec parca - sunt sigur ca am sursa, nu sunt 100% sigur ca asta e puterea.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 01-02-2017, 13:26   #3
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

@mbc

Nu contează foarte mult cate rotații are HDD-ul cât timp este funcțional. Cat despre sursa, consumul maxim va fi în jurul a 200W, deci orice sursa cat de mica cu electronica bună va fi ok.

Sa îmi lași un mesaj cu numărul tău dacă ești din București, sau cu contul bancar dacă ești din alt oraș ca să îți pun banii de curier.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2017, 13:30   #4
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu-i problema de curier, il achit eu. Sa-mi trimiti pe PM te rog adresa la care trimit pachetul, inclusiv nr de tel ca sa sune curierul cand vine. Eu sunt din Cluj.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 01-02-2017, 14:05   #5
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ok. Cu ajutorul lui @mbc proiectul prinde forma. Am gasit la 150 de lei un kit format dintr-un Celeron G550 si o placa de baza Gigabyte GA-H61M-S1. Omul cere 150 negociabil. Daca le scot la 120 mai raman cu destul pentru restul componentelor. Ca placa video m-am orientat spre un HD7770 sau chiar 7790 daca imi va permite bugetul. El se joaca Euro Truck Simulator, Need For Speed, cam orice este cu masini, deci nu va avea nevoie de un setup exagerat de puternic, iar un dual-core, cel putin momentan, isi va face treaba.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 01:41   #6
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am un msi radeon 5850 twin frozr, 1gb, 2x6pini alimentare. Nu cred ca se incadreaza in consumul propus de 200w UPSul imi zicea ca trece de 200w in tomb raider pt configuratia mea dar cu 5850 in loc de rx480.
doru is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 01:54   #7
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

@doru

Ar fi cam mult sa iti cer asta, dar daca doresti sa ajuti, sursa de la mbc ar trebui sa duca. Consum de 200W in full-load nu este de speriat, iar oricum placa nu ar trebui sa vada 100% prea des, deci teoretic ar duce.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 03:18   #8
globula_neagra
Senior Member
 
Join Date: Mar 2014
Location: UK
Posts: 461
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pot sa ofer un i3 pe socket 1155 desi livrarea ar putea pana la 2 saptamani in RO.
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 03:28   #9
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai sunt doua săptămâni pana la ziua lui. Dar prefer sa ii dau mai târziu cadoul și sa ii iau ceva simbolic pe data respectiva. Măcar sa știu ca ii dau ceva bun.

Sa îmi spui pe privat cum putem face cu transportul.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 04:27   #10
globula_neagra
Senior Member
 
Join Date: Mar 2014
Location: UK
Posts: 461
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Procesorul ajunge la mine pe marti/miercuri, imi dai un PM cu adresa si ti l trimit direct tie.
E un i3 2100
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 04:52   #11
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am lăsat adresa. Mulțumesc frumos.

Deci, pana acum avem următoarele:

Sursa și HDD de la @mbc
Procesor de la @globula_neagra
Carcasa de la un alt tovarăș

Momentan o sa mai aștept cu restul componentelor, în caz ca mai oferă cineva ceva. Cu cât primesc mai mult ajutor, cu atât ii facem împreună un cadou frumos lui Daniel.

Și ca să îl descriu puțin pe Daniel și motivul din spatele acestei inițiative, nu îmi trebuiesc foarte multe cuvinte.

Se face ca în clasa 1, în prima zi, am întâlnit un băiat cu care am stat 8 ani în aceeași banca. După care, dintre toți care am fost colegi în acea clasa, el mi-a rămas singurul prieten, restul ii pot numi maxim amici. Odată cu vârsta, au apărut și nevoile mai mari, alte priorități, alte pasiuni, iar pe amândoi ne-au legat jocurile și mașinile. Pentru mine situația a fost ceva mai roz, am avut o situație mai buna și am avut câteva șanse importante de care am profitat ca să pot ajunge în poziția în care ma aflu azi (redactor la Overheat.ro).

Timpul a trecut și noi am rămas la fel de buni prieteni. M-a ajutat enorm când am avut nevoie și cât de dificila era situația, încerca să facă cumva sa o scoatem la capăt. Zilele trecute vorbeam și m-a întrebat cât ar costa sa își repare calculatorul pe care l-am menționat în primul post și am decis ca este timpul sa ii întorc măcar o mica parte din favorurile pe care mi le-a făcut cu timpul.

Când iese de la servici își pierde mare parte din timp la calculator, este pasionat de hardware și vrea sa învețe, însă nu are posibilitatea sa facă asta. Dacă ar rămâne fără PC ar avea foarte mult timp în care sa se gândească la probleme, la stres, iar asta l-ar termina. Vreau sa ii ofer un mic resort, ceva care sa îl tina ocupat și sa îl distragă puțin de la problemele de zi cu zi și aparent sunt pe cale sa reusesc asta cu ajutorul vostru.

Mulțumesc mult tuturor care s-au implicat și celor care se vor mai implica de acum înainte. Apreciez gestul și o sa ajut și eu la rândul meu pe alții în viitor. Știu cum e sa nu îți permiți tot ce vrei și faptul ca hobby-ul asta este costisitor, dar împreună putem oferi o șansă și celor care nu au o situație la fel de buna.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 04:59   #12
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Un stick de 4GB DDR3 cred ca am eu in plus...sau 2 stick-uri de 1GB...trebuie sa cotrobai prin cutii...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 05:14   #13
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Superb. Mulțumesc frumos Monstru

Eu mai sunt în București pana săptămâna viitoare, cu sesiunea iar dacă se mai găsesc persoane de aici care pot ajuta, ne vedem personal. După aceea voi pleca acasă la Buzău, dar cred ca pana atunci deja voi fi găsit tot ce am nevoie ca să ma pot apuca de treabă.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 10:31   #14
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai hai sa ne vedem vineri la o gura de metrou, eu prefer piata victoriei.
doru is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 10:35   #15
cristispot
Ancient friend
 
cristispot's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: bucuresti
Posts: 1,119
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu cred ca e recomandat metrou Victoriei dat fiind faptul ca a fost ca si blocata aseara din cauza manifestatiilor.
cristispot is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 10:48   #16
Roby
Ancient friend
 
Roby's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,867
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

@doru șoroșist confirmed.
__________________
Something happened
Something happened
Roby is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 11:00   #17
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Marinake: Eu inca nu am trimis nimic pentru ca nu am apucat sa testez (Full scan) HDD-ul si nu vreau sa iti trimit ceva defect. Daca pui o lista cu ce mai ai nevoie aici, poate mai arunc o privire.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 11:47   #18
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by cristispot View Post
Nu cred ca e recomandat metrou Victoriei dat fiind faptul ca a fost ca si blocata aseara din cauza manifestatiilor.
Am observat ca e dificil. Am luat aseara metroul de la Romana. Bineinteles, ametit fiind de evenimente, am gresit peronul

Dar il las pe @Marinake sa aleaga, poate vine la manifestatie.

Quote:
Originally Posted by Robÿ View Post
@doru șoroșist confirmed.
Cu exceptia membrilor guvernului bineinteles, caci in rest suntem toti din piata victoriei sorosisti
doru is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 12:24   #19
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

@mbc Daca nu ai trimis încă, o sa iti dau adresa de la Buzău, pentru ca nu cred ca mai rămân aici destul. Este joi deja și luni am in plan sa ma car acasă.

@doru Putem sa ne vedem oriunde, cat timp ajung cu metroul. Dacă vrei la romană ar fi mai bine ca să evitam aglomerația și eventualele blocaje.

Cât despre protest, sunt în sesiune. Prefer sa stau sa învăț decât sa protestez, iar la toamna sa dau restanta cu gândul împăcat ca am făcut ceva pentru tara mea )

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 12:55   #20
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Marinake
Am eu hdd WD 640Gb 7200 rpm perfect functional
Cu placa de baza ai rezolvat? Ca am vazut ca o sa ai i3 acum si nu stiu de ce ai facut de placa de baza pentru el.
Daca poti ajunge pana in 15:00 la M Aviatorilor, e perfect. Dupa ora asta o sa fie nebunie.

Da-mi PM sa cu nr de tel sa te sun, ca e cel mai sfant.

In principiu il pot trimite maine
@mbc, eu sunt sigur ca hdd-ul meu este ok; nu are rost sa mai pierzi tu timpul cu testarea. Il trimit/dau direct pe al meu.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 02-02-2017 at 12:58.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Donatie pentru o persoana entuziasta mbc Cutia de sub birou 157 18-01-2016 22:11
CeBIT 2013 - MSI arata Z77 Gaming si N660Ti PE Gaming Edition LAB501 Stiri 0 05-03-2013 11:40

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,885
Total Online: 1909

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.