lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-02-2019, 17:51   #2461
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu o interesează filmare, doar foto, probabil doar jpg, dar repet asta e cred doar un moft cu dslr, eu as fi zis sa ia o compactă bună cu setări manuale pentru început sau un mirrorless, dar e dorința ei sa ia dslr.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 18:28   #2462
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Merci de info, deci Canon ar fi de preferat, deocamdată sa se învețe cu obiectivul de kit, apoi dacă va fi pasionată, probabil ca isi va cumpăra alte obiective.
Sa vedem sponsorul(părinții) dacă acceptă
Ia-i un 50mm f/1.8 că este foarte ieftin și o va ajuta mult mai mult decât obiectivul de kit.

Eu m-am rugat când era cazul să mă rog de părinți de un dSLR de mi-au ieșit ochii și nu și nu. Mi-am luat eu și pot spune că mno. Puteam începe mai devreme -.-

__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 18:36   #2463
PasatoiuTD
VIP
 
PasatoiuTD's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,178
Mentioned: 17 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Nu o interesează filmare, doar foto, probabil doar jpg, dar repet asta e cred doar un moft cu dslr, eu as fi zis sa ia o compactă bună cu setări manuale pentru început sau un mirrorless, dar e dorința ei sa ia dslr.
Mirrorless-urile au cam aceiasi senzor ca DSLR-urile echivalente: la full frame, Canon EOS R ~ 5D4, Nikon Z7 ~ D850 etc., la APS-C-urile Canon, cele de 24 MP au acelasi senzor, cu mici diferente, indiferent ca-i vorba de 80D/77D/200D/M5/M6/M100/M50, cu precizarea ca ultimul filmeaza 4K, dar are un crop serios in modul asta. Fiind acelasi senzor si calitatea imaginii este 99% aceeasi in conditii identice.

Intre DSLR si mirrorless, doar persoana in cauza poate decide in functie de dimensiunea body-ului/oferta de obiective/vizor optic sau electronic/Wifi, Bluetooth/moduri de filmare etc.
PasatoiuTD is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2019, 06:24   #2464
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu i-am luat nevestei un Sony A6300 cu zoom-ul ala de KIT.
Ea este foarte incantata de jucarie, este mic, focalizeaza foarte bine, filmeaza 4K, se poate alimenta din mers de la un bank charger.

Eu, dupa D7100, mi se pare ciudat vizorul ala electronic iar pozele parca au ceva "prelucrare" pe ele cand le descarci. O fi de la obiectivul slab.

Am zis ca nu-mi mai iau aparat foto dar cred ca va trebui totusi sa-mi iau unul. Acum, alegerea ar trebui sa fie un mirroless (Nikon DSLR, clar nu) dar nu reusesc sa ma decid pentru ceva anume...
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2019, 20:23   #2465
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Eu i-am luat nevestei un Sony A6300 cu zoom-ul ala de KIT.
Obiectivul din kit este slab

Daca tragi raw nu are cum sa prelucreze nimic.

Eu am fix acelasi aparat si folosesc doua obiective:
- Sony FE 28-70mm f/3.5-5.6 OSS (este obiectivul de kit de la full flame-urile lor)
- Sigma 19mm 2.8 DN Art

Pana sa iau 28-70 am folosit Sigma 30mm 2.8 DN Art.
Il mai am si acum. Daca il vrei la aproape jumatate de pret si nefolosit de mai bine de 2 ani, spui.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2019, 09:12   #2466
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tnx, nu prea are ce face nevasta cu el. Ea trebuie sa aiba un singur obiectiv, sa fie zoom si usor
28mm pe un DX este cam restrictiv daca vrei sa prinzi ceva mai mult in cadru.

In ce ma priveste, daca o fi sa-mi cumpar ceva va fi ceva FF.
Nikon Z6/7 arata fain daca facem abstractie de pret si putinele lentile pe care le are nativ pe FF (fara inelul adaptor).
Sony AIII este iarasi fain mai ales in combinatia cu 24-105mm dar are vizor mai slabut, nu pare foarte weather prof si mi-ar lipsi display-ul top pentru reglaje rapide.
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2019, 10:44   #2467
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Yep.
Daca vrei wide, faci ca mine: iti iei 19mm
30-ul l-am luat ca all around, ca se apropia de 50mm FF.
Am mai avut si un Sigma 60mm (din aceeasi gama) pentru portrete, dar l-am dat unui amic cand si-a luat A6300.

Zoom si usor nu gasesti cine stie ce. Mai ales daca vrei si autofocus (si probabil vrei pentru ea).
Poate pe la F4
Depinde si ce diagfragma vrei sa acoperi cu obiectivul ala.
Zoom, wide, autofocus si usor ... well ... nici nu cred ca exista, sau daca da, minim un rinichi sau un coi.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 09-02-2019 at 20:09.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2019, 18:43   #2468
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

19mm wide, that's so cute

Pentru wide corectat, nimic nu se apropie de Tokina 11-16mm f/2.8 sau de Tokina 12-24 f/2.8 ca preț/calitate.

Full frame deja devine mai complicat, Nikon 14-24 f/2.8 este obscen de scump.


Apropos, sper că nu vă luați wide pentru peisaje
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2019, 18:52   #2469
PasatoiuTD
VIP
 
PasatoiuTD's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,178
Mentioned: 17 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Pentru wide corectat, nimic nu se apropie de Tokina 11-16mm f/2.8 sau de Tokina 12-24 f/2.8 ca preț/calitate.
Calitatea imaginiie este buna la Tokina, dar AF-ul ala ... Am folosit o vreme Tokina 12-24 mm F/4 pe crop (20D-30D-50D) si merge si pe FF de pe la 17-18 mm in sus si pare mai ok decat Sigma 12-24 mm F4.5-5.6 la focale echivalente.

Pe crop, cred ca cel mai bun acum este Fujifilm 8-16 mm F2.8, dar e cam scump si cam greu pentru un mirrorless APS-C.

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Full frame deja devine mai complicat, Nikon 14-24 f/2.8 este obscen de scump.
Nikon-ul ala nu prea mai pare referinta. Tamron 15-30 mm F2.8 VC pare sa fie mai ieftin si mai bun, Sigma 14-24 mm F2.8 cred ca este mai bun optic (din review-uri), mai este si Sigma 12-24 mm F4 ... Iar pe Canon ai 11-24 mm F4 si 16-35 mm F2.8 III daca nu ai ce face cu banii.
PasatoiuTD is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2019, 19:05   #2470
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Da, Tokina 12-24 este f/4, scuze. Sunt cele mai sharp wides pentru DX, iar la UWA nu prea ai nevoie de AF

DxOMark spun că Nikkor 14-24 este mai sharp decât Tammy ăla, cu transmisie mai bună, distorsiuni mai puține și aberații cromatice apropiate (10 microni vs 9 microni). Una peste alta mi se pare sticla mai bună Nikkorul, dar să spui că nu mai este referința la UWA este hazardat. Este încă sticla cea mai bună pentru UWA (măsurat) și personal voi prefera mereu Nikkor VS Tamron. Sigma tot nu și-au rezolvat problemele de QC și în schimb ai dock USB ca să-ți unfuck obiectivul, gg Sigma

Pe hârtie și din reviews totul sună minunat, până pui sticla pe cameră. Am 24-70 f/2.8 de la Tamron și nu se compară cu Nikkor din păcate. Da, scoate foto decente, dar trebuie să-i corectez aberațiile cromatice și culorile uneori sunt puțin off.

Sigma 12-24 f/4 este mizerabil, nu știu de ce-l aduci în discuție. F/2.8 nu știu, nu m-am atins de el.

Edit: btw ai nevoie de un body excelent dacă vrei să vezi diferențe între anumite sticle.

Edit 2: dacă te referi la varianta Art de la Sigma 12-24 f/4, aia este decentă
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 09-02-2019 at 19:12.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2019, 19:43   #2471
PasatoiuTD
VIP
 
PasatoiuTD's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,178
Mentioned: 17 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Sigma tot nu și-au rezolvat problemele de QC și în schimb ai dock USB ca să-ți unfuck obiectivul, gg Sigma
M-am tot uitat in ultimele vreo 2-3 luni dupa 1-2 obiective si sus pe lista erau niste Art-uri de la Sigma si 2-3 Tamron (Canon-urile fiind sensibil mai scumpe sau neavand modele echivalente). Problema cu AF-ul haotic la Sigma, inclusiv Art, nu pare sa fie rezolvabila cu dock-ul, din pacate. Pe de alta parte, la ultimele 3-4 Art-uri se pare ca focusul este ok (cele mentionate pe un site erau 14-24 mm F2.8, 105 mm F1.4 si, presupun, ce-a iesit dupa ele, adica 28 mm F1.4 si 40 mm F1.4).

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Pe hârtie și din reviews totul sună minunat, până pui sticla pe cameră. Am 24-70 f/2.8 de la Tamron și nu se compară cu Nikkor din păcate. Da, scoate foto decente, dar trebuie să-i corectez aberațiile cromatice și culorile uneori sunt puțin off.
E ok ... atunci cand focalizeaza ok, dar rateaza cam mult (inclusiv pe 5D Mark III).

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Sigma 12-24 f/4 este mizerabil, nu știu de ce-l aduci în discuție. F/2.8 nu știu, nu m-am atins de el.

Edit 2: dacă te referi la varianta Art de la Sigma 12-24 f/4, aia este decentă
Era vorba de varianta Art. Celelalte doua sunt F4.5 - 5.6. Am unul si nu ma incanta deloc, dar acum 3-4 ani cand l-am luat nu era alternativa la pret ok pe full frame si asa wide.
PasatoiuTD is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2019, 20:03   #2472
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
19mm wide, that's so cute

Pentru wide corectat, nimic nu se apropie de Tokina 11-16mm f/2.8 sau de Tokina 12-24 f/2.8 ca preț/calitate.
Tu ai vazut ce motura are si cat costa un 10-18 pe motura aia?
Si ala F4.
Oricum, sub 16-19 deja vorbim de ultawide. Ghinionul la mine si la Sammurai e ca x1.5.
Mie 19-le 2.8 mi-a fost foarte bun pentru concedii. AF este decent, ceea ce era mana cereasca pt mine cand fi-miu era mic. Nu ca acum ar sta locului la o poza.
In ultimul timp am inceput sa ma multumesc chiar numai cu Sony 28-70mm.
Am prins un exemplar f bun pentru mine. Defectul il are in coltul din dreapta jos, unde APSC-ul nu ajunge.

Arhitectura ... well .... nope.
Peisaje ... well ... asa si asa.
Grup mare de pieteni .... well ... da.

Tu zici ok pe acolo. Dar modelele bune de care zici bat spre 500g la greutate. Plus ca au preturi pe care nu cred ca le agreeaza.

By the way, unde ia vazut tu Tokina 11-16mm f/2.8 sau de Tokina 12-24 f/2.8 pe E-Mount?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 09-02-2019 at 20:11.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2019, 22:56   #2473
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Ultrawide nu se folosește pentru arhitectură decât pentru anumite situații. În general vrei distorsiuni mai puține, deci te depărtezi de structură și folosești un 50+mm. Un ultrawide este pentru a te apropia foarte mult de structură, dar chiar și corectat ai distorsiuni.

Peisajele din nou discutabil, de obicei vrei să scoți în evidență ceva. De exemplu, dacă vizitezi salt flats, vrei un cadru cu aparatul evidențiind solul mai mult decât o "panoramă". Trag peisaje în general cu tele acum

Da, grup mare de prieteni în bar merge


Evident modelele bune bat în juma de kil pentru că nu poți păcăli fizica. Ce calitate optică ai impresia că are o lentilă de-aia pancake? Evident, prețul urcă în consecință.

Există Tokina 11-16 pe montură A (Sony/Minolta). Din nou scuze, 12-24 de la Tokina este f/4, nu f/2.8 apertură. Edit: scuze, montura este A, nu E. RIP.

@Traian - dacă investești într-un L serios obiectivul ăla nu se devalorizează mai deloc. Nikkorul meu tele costă SH mai mult decât am dat pe el nou (bine, politica de prețuri Nikon de le-au crescut după ce l-am luat ). Găsești SH la prețuri rezonabile pentru Canon, mai ales că acum toți bizonii nerozi migrează spre mirrorless fără să realizeze că sticla bună tot cântărește și este... tot mare. Surprize surprize. Nu găsesc articolul, făcea clar comparație între dSLR și mirrorless cu același tip de lentilă (f/2.8 pe toată plaja focală), aveau fix aceeași lungime, diferența de greutate neglijabilă (pentru că trebuie să aduci jde baterii pentru mizeria aia cu EVF care țin maxim 200-300 de poze în loc de 1000+ pe un dSLR).




Edit: găsit articolul, omegalul -> https://petapixel.com/2016/04/04/son...fatal-mistake/
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 09-02-2019 at 23:08.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2019, 01:48   #2474
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Există Tokina 11-16 pe montură A (Sony/Minolta). Din nou scuze, 12-24 de la Tokina este f/4, nu f/2.8 apertură. Edit: scuze, montura este A, nu E. RIP.
Well .. acum intelegi de ce spuneam de un rinichi sau un coi?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2019, 02:19   #2475
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Bre, sincer să-ți spun, articolul ăla spune foarte bine. Vrei performanță FF? Nu are rost mirrorless, nu te poți lupta cu legile fizicii. Dar dacă vrei APS-C stuff, Fuji este alegerea perfectă

Sony prea dă cu mucii-n fasole. Sincer m-am jucat cu camerele de la Fuji și de la Sony și Fuji mi se par de departe mai ergonomice, mai plăcute și au acel "nu știu ce" care dpmdv le face foarte atrăgătoare.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2019, 12:09   #2476
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sincer ma cam doare in pla de articolul ala.

Cand mi-am luat eu mirrorless-ul nu exista. Nici la categoria mirrorless nu prea aveai multe optiuni.

Cand s-a nascut fi-miu m-am dus la un amic fotograf si i-am spus ca vreu un aparat foto cu letile interschimbabile cat mai usor (tinand cont ca oriunde mergi esti pom de craciun cat timp ai copil mic dupa tine).

Mi-a zis asa:
Copil mic zici? Aha. Uita la ce te-ai uitat pana acum. Ia-l pe ala cu cel mai rapid autofocus. Autofocus am zis. Cel mai rapid am zis.

Si am luat ce avea cel mai bun autofocus la acea data: Sony A6000.
Altul nu mai iau pana nu moare ce am acum.

Sammurai a cerut un sfat tot pe E-mount.
Si tu ai venit cu avioane care nici macar nu le gasesti pe montura aia. Crezi ca e de ajutor sa spui ca mirrorless APS-C Fuji cand el are deja a luat A6000? Pai e frumos?

Iar aticolul ala e jegos. Face comparatie de marime in mare parte. Cand pana si eu, un noob in ale fotografiei, stiu ca greutatea este mult mai importanta (pomenita tangential doar).


Sa-ti spun doua lucruri:

1. Ergonomie mirorless FF vs DSLR FF: nu se poate inventa roata. Tehnologia s-o schimba, dar forma mainii omului mai greu. Deci grip-ul tot cam pe acolo va fi in mare parte.

2. Forma si marime: pentru a atrage spre mirrorless oamenii din zona DSLR, sunt companii care au apropiat forma mirorless-urilor de cea a DSLR-urilor, pentru ca au observat ca "familiaritatea este cea mai obiectiva" in cazul fotografilor pro, master pro, super pro, extra pro, hyper pro, pro pro. Sunt mirrorless-uri FF cu spatiu (neaparent) cacalau inauntru, doar ca pe afara trebuiau sa arate ca alea vechi (familiar).
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 10-02-2019 at 14:21.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2019, 14:32   #2477
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Articolul ala este pentru cineva care nu a pus mana pe o camera foto pana acum. Bullshit.
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2019, 20:25   #2478
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Iar aticolul ala e jegos. Face comparatie de marime in mare parte. Cand pana si eu, un noob in ale fotografiei, stiu ca greutatea este mult mai importanta (pomenita tangential doar).
Dacă citeai cu atenție vedeai că greutatea overall este cam aceeași - ca idee, dacă vei compara la bodies un FF mirrorless cu un FF dSLR cel din urmă este mai greu, DAR pentru FF mirroless ai nevoie de baterii suplimentare (multe) pentru a atinge același număr de cadre posibile, iar greutatea la final este cam tot pe acolo.

Din nou, nu era vorba de APS-C dSLR vs APS-C mirrorless, ci despre FF dSLR vs FF mirrorless. În cazul din urmă, dimensiunile sunt aproximativ identice, iar greutatea la obiective poți paria că este aceeași (poate mai mare în cazul obiectivelor FF mirrorless. Din nou, nu este vorba despre lentile normale, ci despre lentile cu f/2.8 pe toată plaja focală, unde ai nevoie de sticlă din greu pentru a duce lumina unde trebuie printr-o diafragmă deschisă.

De asemenea, articolul nu era pentru voi adepții mirrorless APS-C cu sticle model clătită, kappa. I-am scris lui Traian că s-ar putea să găsească sticle excelente pentru dSLR (chiar L-uri) la preț foarte bun pentru că sunt mulți tolomaci care au "trecut" pe mirrorless FF dar nu-și dau seama că banii dați sunt cam tot pe-acolo, dacă nu mai mulți iar greutatea pe care o cară este cam tot aceeași.




Da, îmi cer scuze, lentilele sugerate de mine erau pe montură A, nu E, am scris scuze de mai multe ori, chiar trebuie să te comporți ca și cum ai picat cu fundul în urzici? Discuția mie mi se pare că a fost productivă, dar nuu, hai să ne dăm în cap user la user în loc să discutăm pe marginea ideilor și problemelor care apar.

PLM, vă distrați bine pe aci văd, dar eu unul o să închid iar lab și nu o să-l mai deschid curând pentru că atitudinea este de rahat. Have fun.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2019, 20:26   #2479
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Articolul ala este pentru cineva care nu a pus mana pe o camera foto pana acum. Bullshit.
Whatever helps you sleep at night, pumpkin <3
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2019, 22:58   #2480
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Din nou, nu era vorba de APS-C dSLR vs APS-C mirrorless, ci despre FF dSLR vs FF mirrorless.
Hai nu zau?
Fix despre aps-c era vorba.
Sau sony A6000 e full frame si nu stiu ce am in casa?
Tu te basici degeaba. Sammurai vroia si el un sfat si s-a ales praful.

Ca si cum a cerut si el un sfat despre un briceag pt taiat mere in vacanta si tu ai inceput cu katane din secolul 18, facute de mari maestrii japonezi.
Si cand iti spune omul ca ai luat-o pe aratura, tot tu sari de cur in sus si ne amintesti cum te majesti tu de fiecare data cand "te scobori" la cel mai jos nivel si te loghezi pe lab.
End of Hai nu zau
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 11-02-2019 at 18:26.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
SeVeN - Galerie Foto sevenrulz Foto/Video 38 27-09-2011 19:53
Schumy - Galerie foto Schumy Foto/Video 71 18-03-2011 03:57
glaser - Galerie Foto glaser Foto/Video 14 24-07-2010 16:04
Recomandare camera foto godfather Foto/Video 11 15-02-2010 18:34

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 4145

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.