lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-06-2019, 22:29   #21681
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 152 Post(s)

PC-ul meu

@kretzu77 bine ca nu a fost mai rau , treci peste dar fi cu bagare de seama ca este plin de idioti ...
Acum fiecare dintre noi si-a spus punctul de vedere , nu detinem adevarul absolut nici unul dintre noi , nu inseamna neaparat ca gresim ci ca avem o parere formata din experienta personala , eu asa zic inainte sa judec un om.. , desigur exista si momente cand individul este chiar idiot si nu accepta cu dovezi ca nu are dreptate , zic asa in general... nu bat apropo si nu are legatura cu ce vorbeam noi .

Acum eu sper ca totusi suntem pe forum niste oameni ceva mai calculati fata de restul populatiei , sa nu ne certam intre noi ca nu are rost , cred ca de mult timp s-a trecut de bariera sau mai bine spus comunitatea de it si am ajuns ceva mai mult...,majoritatea ne cunoastem si ne ajutam intre noi ....sa nu stricam ceva ireparabil...

Ne trebuie calmitate ,cel putin mie imi trebuie si incer pe fiecare zi sa-mi spun ca viata e frumoasa si scurta si trebuie traita din plin in calm si armonie , e greu dar incerc chiar o fac.
sa tragem aer in piept si sa mergem mai departe ca discutia se duce catre ceva ce nu ar trebui ...

Last edited by polter; 30-06-2019 at 22:32.
polter is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 22:37   #21682
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 119 Post(s)

PC-ul meu

Pff, ce refulari... si mai da si Leco de baut...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 00:18   #21683
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 55 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by The Hater View Post
@Arise nu stiu ce ti se pare asa superficial la ce a spus Kretzu.
In Romanistan este hipstereala treaba asta cu trotinele si biciclete in conditiile in care nu sunt piste de biciclete si majoritatea trotinistilor si biciclistilor nu cunosc si nu respecta reguli elementare de circulatie.
Vezi ca prin tari mai evoluate cu apa calda biciclistii stau civilizat la semafor si la trecerile de pietoni, la noi trec cum vrea muschiu lor si considera ca sunt niste fiinte superiore pentru ca au ales aceste mijloace de transport.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Total de acord cu cele de mai sus!

De exemplu in Danemarca nu am vazut un biciclisit/trotinist*, pieton sau conducator auto sa treaca pe rosu ori sa invadeze bada celuilalt! S-a facut verde pentru pietoni? Nu traverseaza nimeni! Toti biciclistii si cei cu trotinete opresc ca orice masina! Nu se baga in banda celorlalte categorii de participanti la trafic(daca aceste exista si nu e necesar folosirea in comun a unei benzi - caz in care, masinile le acorda prioritate biciclistilor si celor cu trotinete).

Iar dincolo de benzi speciale pentru cele 3 tipuri de indivizi, am observat ceva comun la toti (asta, dincolo de respectarea cu strictete a regulilor):toleranta si bun-simti! Au grija unii de altii! Faptul ca unii au masina, nu se considera mai speciali decat pietonii!

Oamenii sunt simpli, practici in aceste tari! Vezi un ciclist de duzina si habar nu ai ca e un ministru sau un CEO al unei companii care valoreaza miliarde de euro! Iar romanul in drama lui educationala se uita cu superioritate la el din masina lui de cateva zeci de mii de euro pentru care a strans din buca vreo 2 ani...

Cam aceeasi poveste e si in Olanda sau Norvegia. Cehii incearca aceeasi reteta ca oameni, numai ca lor le lipsesc benzile speciele pentru fiecare categorie..
Old 01-07-2019, 00:53   #21684
labuser
Member

labuser's Avatar

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Kretzule am senzatia ca te inteleg perfect, dupa discutiile noastre.
cred ca norocul lu` ala a fost sa dea de tine si sa scape viu, daca era un logan cu placute de frane[...], era intr-o lume mai buna.
in alta ordine de idei, pt ciclism exista studii care demonstreaza ca sunt mai bine protejati de masini ciclistii fara casca (ii vad expusi si nu ii mai sterg, isi lasa marja).
Polter ne descrie experienta din uk, probabil cea mai civilizata tara din vest.
din pacate, nu avem cum sa ne comparam cu ei.
suntem indisciplinati si mai aproape de turci decat de altii.

Last edited by labuser; 01-07-2019 at 01:09.
labuser is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 01:06   #21685
Danos
Senior Member

Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

+1 Polter, mare dreptate ai !
Danos is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 06:21   #21686
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 567 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by polter View Post
@kretzu77 bine ca nu a fost mai rau , treci peste dar fi cu bagare de seama ca este plin de idioti ...
Selectie naturala man.
Mai degraba ma pregatesc psihic pt astfel de idioti in caz de ceva.
Nu vezi cum s epune problema?
Dau 2000eur pe o trotineta dar nu dau 300 lei pentru un rahat de casca si niste lumini decente. Ca pe alea de pe trotineta nu le aprind, ca le scade range-ul vietii.
Old 01-07-2019, 08:58   #21687
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

Quote:
E discutam in general , acum la ce a patit @kretzu ...si eu am trecut prin ceva de genul cu un biciclist ci mai rau cu un cpil pe scuter , nu cred ca avea mai mult de 16 ani si era sa-l imprastii rau , a taiat benzile in fata mea cand s-a facut verde la semafor dar cu mult inainte de trecere ,a vrut sa intoarca 180 grade, nu semnal nu asigurat , nimic , direct fara casca ...+

sunt probleme de la pietoni la soferi si intre ei intra motociclisti ,biciclisti , etc . dar in majoritatea cazurilor fiecare uraste pe celalalt si fara motiv doar asa ca a trecut pe langa .

Daca am invatat sa fim mai rabdatori si ceva mai buni , asa cum fac straini poate am avea o sansa sa fim putin autodidacti si sa evoluam si noi , din pacate eu cred ca nu mai avem scapare .

Urasc multe lucruri in UK dar cand merg cu masina si vad ca-mi face semn sa ma bag , eu avand semnalul pus si nici macar 1 cm masina miscata , cand ma duc la benzinarie sau la magazin si vad ca-mi zambeste si ma intreaba daca sunt ok , chiar daca e de complezenta , cand merg cu bicicleta si vad ca-mi face loc zambind parca imi trec toate si devin si eu mai bun la randul meu si mai calm. In acelasi timp ma apuca tristetea cand imi aduc aminte cum este la noi.

Nici bine nu am aterizat ca lumea se impingea pe scarile avionului , taxiul incearca sa ma arda de la aeroport , la magazin toti sunt botosi , de la clienti pana la caserite iar la condus nu mai zic , ma ia lumea de prost , imi taie calea , daca pun semnal si nu fortez nu ma lasa nimeni si uite ma umplu de rautate...
Chiar am numarat intr-o zi 27 de masini care nu m au lasat sa schimb banda chiar daca aveam loc si nu incomodam , ba chiar jumatate au accelerat , au oprit in coloana in dreptul meu , ma uitam la ei , aveau fata blocata inainte si nici un gest , macar de rusine , eram invizibil. Pai bagamias pla n ei , nu degeaba m am luat cu 2 imbecili ,puteti sa ma considerati maimuta dar unul nu l am prins , a avut masina mai puternica , jur ca intram in el apoi ne bateam bine de tot .

Urasc si imi pare rau ca sunt plecat dar in acelasi timp realizez ca nu pot sa mai stau acasa , poate doar cu prescriptie de calmante ca natie mai rea si mai jegoasa nu am vazut in viata mea si nu cred ca o sa mai vad si am dat de oameni din cele mai ....o sa intelegeti voie , marocani , albanezi si nu vorbesc de familistul ideal si cu toate astea noi suntem mai jegosi ca ei , mai dezbinati ca natie , fara pic de compasiune si rabdare , nu mai spun ca 80% din populatie are un iq asa de jos de trebuie sa te duci la subsol ,sa sapi o fantana si sa-l cauti cu lanterna.

Si chiar imi pare rau si regret treaba asta dar daca stau mult in tara nu ajung bine ...

De la moped la bicicleta as baga cursuri obligatorii si amenzi usturatoare , duble sau triple pentru cei ce nu au trecut un test minim de conduita preventiva in trafic .
Daca e cu bicicleta si incalca reguli de circulatie 200 lei daca are cursul si 600 daca nu are ,iar cursurile sa fie grafice rau , sa vada cum e sa te strecori printre masini.

Cred ca am destui km pe bicicleta , chiar si ruginit si cu pauza de ani tot pot sa merg constant fara oprire 15km , majoritatea pe sosea dar eu nu mi-am batut joc de soferi si am incercat sa fiu cat se poate de coret . In uk am oglinda la bicicleta si semnalizez fiecare intentie , in 90 dintre cazuri port casca pe cap si am lumini pe bicicleta.
La fel aveam si aici si eram privit ca un caraghios , oricum ma ingresuiau si ma injurau cand treceau la nici 1 metru de mine ....

Va spun eu sunt probleme la toti , fara nici o exceptie , pana si pietonul e un idiot cand se arunca pe trecere si nu se uita , el are verde , il doare`n maciuca ca poate tu nu ai frana , verdele il face invincibil ,iar la sofer , daca e cruciulita la oglinda e ok, merge cu Domnul in depasire , e ok ,il salveaza el ...

Am scris ca un cur , sunt satul de cat edit am dat sa corectez , nici eu nu m-am inteles ...f uck the ....

@Kretzu e familist si nu si complica viata dar eu in locul lui ...il tavaleam putin pe ala , nu rau cat sa-l julesc asa de tinere de minte .
Este periculos pe trecere sa ai bicicleta sau chestiile astea electrice si explicatia este simpla ...
Cum sunt multe masini parcate si la noi intersectiile facute de Dorel nu ai vizibilitate prea mare , sa zicem ca ai verde intermitent la dreapta si trecere de pietoni , degeaba te uiti daca din scurt apare unul pe trecere cu viteza , cat timp de reactie sa ai? una este sa mearga ....si alta este sa treaca cu 15km/h .

+++, popor de prosti e putin spus, prosti, fuduli, caposi, mereu cu nasul pe sus. Orice prost daca il traci de maneca pe strada are impresia ca e cel putin Napoleon, o sa iti spuna cine e el, ce minuni invarte si ce combinatii are. Iar daca el e la nivelul ala, da-ti seama, nu are cum sa se coboare mai jos si rezultatul e ca sunt toti ingamfati si mandri in prostia lor, cu gura mare si pusi pe scandal.
Old 01-07-2019, 09:44   #21688
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Orice prost daca il traci de maneca pe strada are impresia ca e cel putin Napoleon, o sa iti spuna cine e el, ce minuni invarte si ce combinatii are. Iar daca el e la nivelul ala, da-ti seama, nu are cum sa se coboare mai jos si rezultatul e ca sunt toti ingamfati si mandri in prostia lor, cu gura mare si pusi pe scandal.
Pai normal, ceilalți sunt la muncă, chiar dacă nu sunt nemți. Cine crezi că are timp să fie tras de mânecă și să îți vorbească?

Brâncuși a zis ceva ce se aplică și acum: "V-am lasat saraci si prosti, va gasesc si mai saraci si mai prosti"

Un pic de umilitate, în general, nu strică.
doru is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 09:51   #21689
Fallen
Senior Member

Fallen's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Sunt sofer de 12 ani, biciclist de 25 de ani, trotinetist de 2 ani.
Conform legislatiei inexistente, avem voie pe oriunde si niciunde. Fiecare interpreteaza codul rutier cum vrea.

Eu am decis sa-l interpretez asimilandu-ma cu bicicleta, adica:

1). Merg numai pe strada, pe banda 1 langa bordura.
Sunt cazuri cand intru intre banda 1 si 2, doar daca depasesc un autobuz care intra in statie, insa de cele mai multe ori prefer sa ma opresc in spatele lui si sa astept. Oricum ma misc mai repede decat pe jos ).
Intradevar, sunt unele locuri unde viteza limitata a trotinetei (25kmh) nu imi permite sa merg pe strada (kiseleff de exemplu), si ma simt mult mai in siguranta pe trotuarul lat, unde exista o banda de biciclete, dar din cate stiu eu, nu mai este valabila.
Atata timp cat strada este periculoasa in unele zone iar trotuarul imi permite (macar 2m pe latime), atunci voi folosi trotuarul, bineinteles, fara sa folosesc claxonul in caz in care dau de pietoni. Astept frumos si le multumesc daca ma lasa sa trec.

2). Respect toate regulile de circulatie ca si cum as fi o masina.
Stau la stop, ma asez intre banda 1 si 2 daca banda 1 are dreapta intermitent, dau cedeaza si las pietonii sa treaca.
In cazul in care sunt masini care imi cedeaza trecerea si eu ma misc ca un melc (25kmh), le multumesc frumos ridicand mana. Mi se pare de bun simt si sunt sigur ca apreciaza si ei.

3). Folosesc banda de biciclete oriunde exista.

4). Folosesc luminile cand se insereaza, am catadioptriu pe ghiozdan si uneori si vesta de semnalizare.

5). Am claxon

Nu folosesc casca. Nu imi place, nu ma simt bine cu ea, simt ca mi se restrange posibilitatea de reflex, de vizualizare si de intoarecere a capului pt verificare . Atata timp cat nu este obligatorie, eu nu o s-o folosesc.
Mi se pare de bun simt sa respectati asta, si sa nu mai aud pe net tot felul de "ma enerveaza ca n-au 300lei de o casca".

O trotineta in trafic, inseamna o masina mai putin in trafic, un loc de parcare in plus in oras, ceva mai putina poluare.
Sunt complet de acord ca sunt o gramada de oameni care isi bat joc de semnele de circulatie, trec pe rosu, nu cedeaza, etc. Ii vad zilnic in trafic, simt ca imi explodeaza o vena la cap cand ii vad cum trec nepasatori pe rosu, si totdeauna imi doresc sa ii astepte un politist pe partea cealalta a intersectiei, insa niciodata nu se intampla. Mai rau este ca 90% din oamenii care nu respecta regulile de circulatie sunt oameni peste 40 de ani (din experienta mea de zi cu zi de mers pe strada).

Sa stati de curiozitate la trecerea aia de la calea victoriei, unde incepe banda de biciclete. Absolut toata lumea sta pe trecere (in loc sa stea pe trotuar sa astepte), iar benzile de biciclete sunt ocupate de ei.
Mi-am luat injuraturi in trafic de la oameni care ma trimiteau pe trotuar, mi-am luat claxoane de la biciclete care vroiau sa treaca pe rosu, mi-a fost taiata calea de zeci de ori de soferi care vor sa faca dreapta in fata mea, au trecut milimetric de mine. Am primit 0 respect in trafic si am invatat ca nu are nimeni grija de mine si trebuie sa fiu atent la tot pasul.

Stiu ca aveti boala pe ei, insa nu suntem toti la fel. Unii apreciaza ca nu le taiati calea, ca trageti putin stanga sa incapem si noi, si toate cele.
Eu, cel putin, va multumesc live ).
Old 01-07-2019, 10:53   #21690
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Urasc multe lucruri in UK dar cand merg cu masina si vad ca-mi face semn sa ma bag , eu avand semnalul pus si nici macar 1 cm masina miscata , cand ma duc la benzinarie sau la magazin si vad ca-mi zambeste si ma intreaba daca sunt ok , chiar daca e de complezenta , cand merg cu bicicleta si vad ca-mi face loc zambind parca imi trec toate si devin si eu mai bun la randul meu si mai calm. In acelasi timp ma apuca tristetea cand imi aduc aminte cum este la noi.

De la moped la bicicleta as baga cursuri obligatorii si amenzi usturatoare , duble sau triple pentru cei ce nu au trecut un test minim de conduita preventiva in trafic .
Daca e cu bicicleta si incalca reguli de circulatie 200 lei daca are cursul si 600 daca nu are ,iar cursurile sa fie grafice rau , sa vada cum e sa te strecori printre masini.
1) acum intelegi de ce am zis de la inceput ca-mi place aici.
2) de-ar fi mai multi biciclisti ca tine grozav ar fi, destui fac cum le taie capul insa
3) pentru moped trebuie CBT, insa asta se da destul de usor si e foarte prost facut sincer.

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
...
Polter ne descrie experienta din uk, probabil cea mai civilizata tara din vest.
din pacate, nu avem cum sa ne comparam cu ei.
...
whoooo, hold your horses. O fi lumea ceva mai civilizata aici(uk), dar nu se compara cu tarile nordice.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 10:56   #21691
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1154 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Da man, dar cand ma duc in UK si vad ca apa la chiuveta din toaleta firmei merge doar un firicel de apa "ca sa fim eco" parca ma iau dracii si uit de primele chestii. Ca sa nu mai zic de netul lor de rahat. Sau ca in centru vezi gunoi pe strada mai des decat te-ai fi asteptat.
Old 01-07-2019, 11:11   #21692
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

Hai mbc, las-o ca macane. Daca maine ma trezesc si vad infrastructura, spitale si o societate normale, ma doare in bascheti ca am net de 50 in loc de 1000 si ca apa la chiuveta curge incet.

Dar, stai, cunosc mentalitatea asta, la capitolul asta romanul e rege. Nu conteaza ca nu are strazi, nu are trotuare, iese din casa calca in rahat, in balti, da de gunoaie la fiecare pas, etc etc, dar mai nene, cand ajunge acasa, in barlogul lui el e rege. Investeste tot ce are, ingroapa banii in pereti si finisaje, de multe ori nici macar nu renoveaza ca e nevoie ci din cauza faptului ca au terminat de renovat vecinii si el nu care cumva sa ramana cum e, adica prost.

Cam asta e mentalitatea noastra de romani autentici. Asa gandim cam toti, de aia in afara casei/curtii nimanui nu ii pasa. Iar conducatorii sunt oglinda poporului, in fiecare zi ma minunez cum dracu a ajuns boarfa aia cu sarme prin colon primar de capitala europeana.
Old 01-07-2019, 11:18   #21693
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 55 Post(s)

PC-ul meu

Pe cat de ingamfati si plini de ei sunt englezii, pe atat de mizerabila mi se pare Londra. Doar cateva cartiere scumpe arata demn, gen Richmond.

Daca vreti sa vedeti o tara unde regulile functioneaza si sunt respectate de oameni, unde exista responsabilitate in trafic pe bune, mergeti in Danemarca, Norvegia, Olanda... Ai impresia ca schimbi planeta!
Old 01-07-2019, 11:20   #21694
carnatu
Senior Member

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Si eu am firicel de apa la chiuveta in Buc, si nu este de eco )

Este pt. ca s-au dat mari gherle cu fondurile blocului dar sunt aceleasi tevi de cand e blocul, care se sparg de 2-3 ori pe an si faci dus la parter cand astepti liftul.

O gherla s-a dus in mormant cu banii mancati, a 2a e o firma din aia de administrat blocuri, si asta doar in 5 ani de cand stau eu in bloc.

La modul ai 3-5 oameni in administratia blocului, si le pasa asa de mult incat dureaza 1-2 ani sa se prinda ca fura unu de rupe.

Asta dupa ce ti se taie gazul de 2-3 ori, apa calda si aia, si parca se prinde unu ca ceva nu e ok.

Dar e ok, am internet cu fibra.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 11:33   #21695
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Hai mbc, las-o ca macane. Daca maine ma trezesc si vad infrastructura, spitale si o societate normale, ma doare in bascheti ca am net de 50 in loc de 1000 si ca apa la chiuveta curge incet.

Dar, stai, cunosc mentalitatea asta, la capitolul asta romanul e rege. Nu conteaza ca nu are strazi, nu are trotuare, iese din casa calca in rahat, in balti, da de gunoaie la fiecare pas, etc etc, dar mai nene, cand ajunge acasa, in barlogul lui el e rege. Investeste tot ce are, ingroapa banii in pereti si finisaje, de multe ori nici macar nu renoveaza ca e nevoie ci din cauza faptului ca au terminat de renovat vecinii si el nu care cumva sa ramana cum e, adica prost.

Cam asta e mentalitatea noastra de romani autentici. Asa gandim cam toti, de aia in afara casei/curtii nimanui nu ii pasa. Iar conducatorii sunt oglinda poporului, in fiecare zi ma minunez cum dracu a ajuns boarfa aia cu sarme prin colon primar de capitala europeana.
Eu nu stau in Romania, eu stau in Cluj, unde lucrurile sunt mai bune decat in alta parte. Dar sa zici ca sufar de mentalitatea de romanul e rege cand nu esti de acord cu parerea mea e cam de rahat, nu crezi? Nu te-ai gandit ca poate chiar cred cum iti zic eu?

Da, spitalele din UK sunt foarte ok. Transportul din UK este foarte bine pus la punct. Dar autobusele sunt de rahat de exemplu. Autobusele din Cluj sunt mult peste cele din Londra. Sorry, e purul adevar. In Cluj am incarcatoare USB in autobus si suspensie calumea nu ca cele din Londra care te zdruncina de nu-ti vezi capul si pana mea.. autobuse de 2 lei.
Old 01-07-2019, 11:53   #21696
antiqque
Member

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

"Eu nu stau in Romania, eu stau in Cluj, unde lucrurile sunt mai bune decat in alta parte." asta e exact mentalitatea de roman, fiecare zice ca orasul lui e cel mai tare dar traim toti in acelasi rahat de tara.

Nu compara transportul din UK cu RO, te faci de ras )
Am fost in Londra o saptamana si chiar mi-a placut sa merg cu autobuzul desi in general urasc transportul in comun. Sincer nu imi amintesc sa am fi zdruncinat in halul ala, ba chiar mi s-au parut mult mai profesionisti soferii decat la noi iar autobuzele din cate imi dau eu seama sunt si vechi si noi deci poate depinde si cum ai nimerit.

Netul intr-adevar, no comment. Cand m-am intors mi se parea ireal faptul ca se incarca orice pagina instant

P.S. Autobuz

Last edited by antiqque; 01-07-2019 at 11:56.
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 11:54   #21697
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 94 Post(s)

PC-ul meu

Eu cred ca @mbc a pus un pamflet aici ... )))))))))))))
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 11:58   #21698
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 119 Post(s)

PC-ul meu

Roiu`n alta parte baietii, ca aici e de hw...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 12:05   #21699
antiqque
Member

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Am luat asa:
AT2020 USB+
Rode PSA1
Shock mount + pop filter PemoTech
Redmi Note 7 black 64GB + husa + folie

Toate de pe amazon.de, a ajuns a doua zi tot mai putin Rode PSA si telefonul, chiar m-au surprins

Fara sa imi dau seama am comandat si ceva care vine din Korea si mi-am dat de lucru, o sa ma ia dracu la posta vamala..
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 12:27   #21700
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by antiqque View Post
"Eu nu stau in Romania, eu stau in Cluj, unde lucrurile sunt mai bune decat in alta parte." asta e exact mentalitatea de roman, fiecare zice ca orasul lui e cel mai tare dar traim toti in acelasi rahat de tara.

Nu compara transportul din UK cu RO, te faci de ras )
Am fost in Londra o saptamana si chiar mi-a placut sa merg cu autobuzul desi in general urasc transportul in comun. Sincer nu imi amintesc sa am fi zdruncinat in halul ala, ba chiar mi s-au parut mult mai profesionisti soferii decat la noi iar autobuzele din cate imi dau eu seama sunt si vechi si noi deci poate depinde si cum ai nimerit.

Netul intr-adevar, no comment. Cand m-am intors mi se parea ireal faptul ca se incarca orice pagina instant

P.S. Autobuz
Daca ai fi citit ce ai linkuit, ai fi vazut ca e acceptat autobus.

Citat: AUTOBÚZ, autobuze, s. n. Automobil cu caroseria închisă sau parțial decapotabilă, folosit la transportul în comun al unui număr mare de persoane. [Pr.: a-u-. – Var.: autobus s. n.] – Din fr. autobus.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules