lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-04-2019, 01:08   #1
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default Cooler procesor cu sistem de prindere bun

Dupa cateva experimente recente cu niste placi sk 2011-3, sk 1366 si cateva 1151 (astea pt colegi, amici) vreau un cooler pentru mine pe care sa-l pot monta/demonta usor si care sa stea stabil, fara sa exista riscul sa nu fie prins prea putin sau prea tare.

M-am saturat de nspe mii de saibe si fileturi care nu-s stabile, suruburi pe care nu le poti strange decat cu placa de baza pe masa si/sau cu surubelnite speciale, etc, etc.

Nu stiu cum naiba putem face tranzistori de cativa nm, pe care apoi sa-i ingramadim cu sutele de milioane intr-o suprafata de cativa cm patrati, dar nu putem gandi un simplu sistem mecanic de prindere. Oamenii faceau chestii mult mai complexe si fine in urma cu sute de ani (ceasuri, etc). Si acum nu putem face un sistem simplu care sa stranga usor si corect o bucata de metal pe o alta bucata de metal.

Poate-s eu prost, dar as vrea ceva super simplu si fiabil. Fara push-pin-uri, please Ceva sa pot sa-l strang *rapid* si usor in 4 suruburi si sa stiu ca sta acolo bine, nu se desface, nu e strans prea tare, etc.

Exista asa ceva? Am incercat deja Thermalright, Zalman, ID Cooling, Arctic Cooling. Toate mi s-au parut extrem de ineficiente, greu de montat. Repet, poate eu prost, dar nu mi se pare normal sa am nevoie de nspe distantiere, saibe, izolatoare si alte cele. Si sa nu pot demonta coolerul fara sa dau jos placa de baza ca n-am loc sa ajung la ceva filet si chiar si cu placa afara sa ma chinui sa bag degetul pe sub cooler, etc, etc.

Deci... exista ce vreau eu sau nu?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 10:51   #2
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Noctua. De preferat, single tower, ca la restul e o idee mai complicat.
Ar mai fi Cryorig, care au copiat sistemul de prindere Noctua, dar nu e chiar la acelasi nivel.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 11:04   #3
antiqque
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Posts: 492
Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cum a zis colegul, noctua.
Se prind backplate-ul si suportii dupa care poti monta si da jos coolerul fara sa dai jos placa de baza sau alte magarii.
Eu am NH-D14 si e simplu de tot, ai in cutie inclusiv o surubelnita lunga ( suruburile se desfac printre cele doua turnuri ).
Am trecut la AMD si a fost tot foarte simplu cu kitul de la ei
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 11:06   #4
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Mda, nu mi se pare simplu la alea dual tower, dar oricum e mai simplu decat la alte firme.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 12:14   #5
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Prolimatech, orice cooler AIO.
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 21:26   #6
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

La Noctua m-am gandit si eu, dar din ce-am vazut prin poze la cateva modele... Acum sa nu ma intelegeti gresit, nu cred ca-s retardat, pot strange niste suruburi si pune un backplate, dar cand backplate-ul nu sta bine fara sa-l tii cu o cheie in timp ce insurubezi (patit cu zalman) sau cand trebuie sa montezi 4 distantiere, apoi sa pui cleme, iar sa pui suruburi, sa te trezesti ca nu merge din cauza ventilatorului, da jos clemele, pune-l iar, etc...

Mi-e dor de sk478, desi procesoarele alea n-au fost cele mai reusite, sistemul de prindere a fost genial. Puneai coolerul peste procesor, ridicai doua parghii in lateral si gata.

Acum ai de ales intre pushpini (un sistem super cretin, poate oricand sa sara un piciorus de la presiune, se rup usor, etc) si backplate cu suruburi. In principiu e foarte ok cu suruburi, dar sa fie exact ca la backplate, doar ca in loc de pinii aia ai suruburile, le strangi, au un arc sau ceva mecanism de oprire cand e strans perfect si gata...

Daca imi puteti spune ceva model pe principiul asta ar fi super. Neaparat cu backplate solid, suruburi care sa se stranga la fix.

Ah, da, am uitat, pe aer. Stiu, sunt paranoic, dar nu-mi place ideea de apa in sistem.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 21:42   #7
carnatu
Senior Member
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 404
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mugen 5 rev. b mi s-a parut foarte usor de instalat, ai insurubat, s-au oprit suruburile, gata.
Pentru AM4 folosesti backplate-ul venit cu MB, pentru intel are el, metal gros. Singurul plastic e la distantiere.

ftp://ftp.scythe-eu.com/Manuals/CPU-...en-5-Rev_B.pdf

Last edited by carnatu; 05-04-2019 at 21:47.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 22:24   #8
bakhus
Senior Member
 
bakhus's Avatar
 
Join Date: Dec 2014
Location: Bucuresti
Posts: 1,173
Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus
Default

Am vreo 4 Noctua, mi-au trecut prin mana vreo 8 modele, n-am nicio plangere de facut la sistemul lor de prindere
__________________
i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, 64Gb@3200 TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 22:30   #9
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
La Noctua m-am gandit si eu, dar din ce-am vazut prin poze la cateva modele... Acum sa nu ma intelegeti gresit, nu cred ca-s retardat, pot strange niste suruburi si pune un backplate, dar cand backplate-ul nu sta bine fara sa-l tii cu o cheie in timp ce insurubezi (patit cu zalman) sau cand trebuie sa montezi 4 distantiere, apoi sa pui cleme, iar sa pui suruburi, sa te trezesti ca nu merge din cauza ventilatorului, da jos clemele, pune-l iar, etc...

Mi-e dor de sk478, desi procesoarele alea n-au fost cele mai reusite, sistemul de prindere a fost genial. Puneai coolerul peste procesor, ridicai doua parghii in lateral si gata.

Acum ai de ales intre pushpini (un sistem super cretin, poate oricand sa sara un piciorus de la presiune, se rup usor, etc) si backplate cu suruburi. In principiu e foarte ok cu suruburi, dar sa fie exact ca la backplate, doar ca in loc de pinii aia ai suruburile, le strangi, au un arc sau ceva mecanism de oprire cand e strans perfect si gata...

Daca imi puteti spune ceva model pe principiul asta ar fi super. Neaparat cu backplate solid, suruburi care sa se stranga la fix.

Ah, da, am uitat, pe aer. Stiu, sunt paranoic, dar nu-mi place ideea de apa in sistem.
Care parte din Noctua nu ai inteles-o ? Ca e un singur cuvant.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 13:33   #10
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Bun, ca tot au fost sarbatori si 1 mai, mi-am luat si niste zile libere si mi-am comandat niste coolere, a trebuit sa-mi refac sistemul principal, plus unul de backup, plus inca unul de teste.

Desi mai aveam aici mai multe coolere am studiat, m-am documentat, am citit review-uri si in final am comandat asa:
-Noctua NH-D14
-be quiet Dark Rock 4
-Thermalright Macho X2

Deci 3 producatori diferiti, modelele high end (desi nu chiar cele mai scumpe).

N-o sa scriu individual despre fiecare, n-are rost, fiecare are mici plusuri si minusuri. Sunt convins ca vor raci bine si ca vor fi silentioase, insa ceea ce m-a durut n-am putut rezolva.

Absolut toate au nevoie de un timp relativ mare pentru a le monta, montajul in sine nu e foarte greu, dar sunt momente frustante. Si repet, cu riscul de a fi enervant: e nevoie de *timp*, fix ceea ce as fi vrut sa evit.

Pentru un sistem pe care-l faci odata si te tine cel putin un an e ok, oricum iti ia timp sa montezi placa de baza inauntru, sursa, ssd-ul, etc, sa conectezi cablurile... Insa daca vrei sa testezi rapid un procesor sau o placa de baza si trebuie sa te misti rapid e super mega ultra frustant.

Backplate, distantiere, inca un metal peste distantiere, nspe suruburi, inca un metal peste cooler, iar suruburi, se misca coolerul, tine-l sa stea ok, etc. Nu mai zic de ventilatoare, sistemul ala de prindere cu sarmulite e un cosmar, indoaie sarmele sa intre in gauri, trage de ele sa intre in sant, ai pus una, cealalta nu mai intra, trage de cealalta, incearca iar, intra, dar iese cealalta, fii tot timpul atent sa nu te tai la degete in lamelele coolerului...

Revin, de ce aveam in urma cu aproape 20 de ani sk 478 in care puneai coolerul peste procesor, apasai 2 cleme si gata. In 5 secunde era coolerul montat, fara sa te tai, fara sa te enervezi, fara sa pierzi timp.

Parca trebuia sa progresam, nu sa involuam. Si daca ai spune ca sunt mult mai ieftine coolerele, dar nu. Astea bune costa deja cat un procesor mai low end. Ce mai pot sa zic, poate chiar nu se poate altfel, ca nu-mi explic cum poti fi inginer si sa gandesti asa ceva. As spune ca-s eu prost sau am cerinte nejustificate, dar repet: de ce mai demult se putea si acum nu se mai poate?

End rant, stiu ce-o sa ziceti, sunt eu idiot, nu-i asa complicat. Da, nu e "rocket science", dar cere timp. Oh well, pentru moment quest-ul meu (gasirea unui cooler fara push pins care sa se monteze foarte rapid) a esuat lamentabil. Daca totusi mi-a scapat ceva si stie cineva un cooler "unicorn", va rog sa-mi spuneti modelul.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 13:42   #11
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Cel mai rapid cooler pe care l-am montat a fost un AIO de la corsair H110 parca,10 secunde era gata))4 suruburi
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 13:47   #12
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Din cele 3 date de tine ca exemplu am folosit doar nh-d14.
De acord cu tine in ceea ce priveste montajul initial, dar dupa parerea mea, odata ce ai montat backplate + distantiere, sa demontezi si re-montezi coolerul este apoi foarte usor; practic ai doar de insurubat cele 2 suruburi si cam aia e. Nu zic ca dureaza 5 secunde, dar clar nu-ti ia mai mult de 5 minute cu totul.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 14:06   #13
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Gaminggrade: din pacate, momentan nu vreau pe apa. Poate pentru teste n-ar strica, dar in rest sunt prea multe probleme: risc de "leak", zgomot mai mare, motorul va muri la un moment dat si atunci trebuie inlocuit tot.

poker_x: pentru testat procesoare sau inlocuit procesor pe placa, da, asa e, in cateva secunde ai rezolvat. Daca ai o placa noua de testat sau de incercat un kit... practic trebuie demontat tot (si dureaza si aia un pic) si remontat de la zero (mai putin venttilatoarele, daca ai noroc sa nu cedeze clemele). Si dureaza. Dar se pare ca asta e tehnologia, atat pot inginerii din ziua de azi.

Tind sa cred ca se si vrea ca anumite lucruri sa fie greoaie si sa dea "fail". Adica am mai zis, putem inghesui deja miliarde de tranzistoare (care si functioneaza si fac chestii complexe) pe o suprfata de cativa cm patrati. Dar nu putem face un sistem de fixare al coolerului rapid.

Si nu putem facem un socket fara pini. Si din nou, in 98 era slot 1, nu puteai deterioa usor nici procesorul, nici placa de baza. Acum ai nspe mii de pini, ganditi super cretin, inclinati, curbati, subtiri, etc. Nu esti foarte atent un pic, bye bye placa de baza. Refuz sa cred ca nu se puteau inlocui pinii aia cu niste mini bilute rezistente pe care sa "stea" padurile de la proc.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 14:32   #14
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Coolerul stock intel imi pare rapid, pushpins, apesi si gata.

Acum serios, nu am stat mai mult de 10 minute sa montez un cooler, indiferent de marca.
Am megahalems de 5-6 ani, imi ia 20 de secunde sa desurubez 2 suruburi si gata. Inainte aveam un zerotherm zt-10d la care initial a durat mult pentru ca m-am luat dupa manual si era o schita prost facuta. Dupa ce m-am prins de greseala il dadeam jos imediat.
La alt calculator am un id cooling se-204 pro, sistem de montare mai ciufut, asemanator oarecum cu zerotherm, dar doar pentru a-l da jos trebuie sa desfac 4 piulite, adica nici 1 minut. La fel si la montare.
M-am mai jucat cu noctua nh-14 si thermalright true parca. Mi s-au parut ok sistemele. Acum nu inteleg ce vrei mai mult. Daca ai sistem intel, cauta megahalems, mi s-a parut cel mai usor dintre toate, dar diferente mici.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 15:03   #15
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Bun, ca tot au fost sarbatori si 1 mai, mi-am luat si niste zile libere si mi-am comandat niste coolere, a trebuit sa-mi refac sistemul principal, plus unul de backup, plus inca unul de teste.

Desi mai aveam aici mai multe coolere am studiat, m-am documentat, am citit review-uri si in final am comandat asa:
-Noctua NH-D14
-be quiet Dark Rock 4
-Thermalright Macho X2

Deci 3 producatori diferiti, modelele high end (desi nu chiar cele mai scumpe).

N-o sa scriu individual despre fiecare, n-are rost, fiecare are mici plusuri si minusuri. Sunt convins ca vor raci bine si ca vor fi silentioase, insa ceea ce m-a durut n-am putut rezolva.

Absolut toate au nevoie de un timp relativ mare pentru a le monta, montajul in sine nu e foarte greu, dar sunt momente frustante. Si repet, cu riscul de a fi enervant: e nevoie de *timp*, fix ceea ce as fi vrut sa evit.

Pentru un sistem pe care-l faci odata si te tine cel putin un an e ok, oricum iti ia timp sa montezi placa de baza inauntru, sursa, ssd-ul, etc, sa conectezi cablurile... Insa daca vrei sa testezi rapid un procesor sau o placa de baza si trebuie sa te misti rapid e super mega ultra frustant.

Backplate, distantiere, inca un metal peste distantiere, nspe suruburi, inca un metal peste cooler, iar suruburi, se misca coolerul, tine-l sa stea ok, etc. Nu mai zic de ventilatoare, sistemul ala de prindere cu sarmulite e un cosmar, indoaie sarmele sa intre in gauri, trage de ele sa intre in sant, ai pus una, cealalta nu mai intra, trage de cealalta, incearca iar, intra, dar iese cealalta, fii tot timpul atent sa nu te tai la degete in lamelele coolerului...

Revin, de ce aveam in urma cu aproape 20 de ani sk 478 in care puneai coolerul peste procesor, apasai 2 cleme si gata. In 5 secunde era coolerul montat, fara sa te tai, fara sa te enervezi, fara sa pierzi timp.

Parca trebuia sa progresam, nu sa involuam. Si daca ai spune ca sunt mult mai ieftine coolerele, dar nu. Astea bune costa deja cat un procesor mai low end. Ce mai pot sa zic, poate chiar nu se poate altfel, ca nu-mi explic cum poti fi inginer si sa gandesti asa ceva. As spune ca-s eu prost sau am cerinte nejustificate, dar repet: de ce mai demult se putea si acum nu se mai poate?

End rant, stiu ce-o sa ziceti, sunt eu idiot, nu-i asa complicat. Da, nu e "rocket science", dar cere timp. Oh well, pentru moment quest-ul meu (gasirea unui cooler fara push pins care sa se monteze foarte rapid) a esuat lamentabil. Daca totusi mi-a scapat ceva si stie cineva un cooler "unicorn", va rog sa-mi spuneti modelul.
WTF ? Tu de fapt ce vrei, sa atarni 1.3kg de metal de placa de baza cu 4 cleme din plastic ?
Din cele testate de tine, Noctua se monteaza chiar usor, in 5 minute nu ai ce face, asta daca nu ai 4 picioare in total si esti complet atehnic.
Noctua, ca usurinta de instalare, cam nota 3 din 10, unde 10 ar fi complicat, iar 1 extrem de usor.
BeQuiet un 6-7, iar Thermalright cam 8.

Ce spui tu cu demontat tot, clar ai ales o carcasa de 3 lei si putin, care nu are decupare in spatele soclului procesorului, altfel nu imi pot explica de ce ai demonta tot.
Chiar ieri, culmea, am scos cooler stock (era temporar) si am instalat un Noctua NH-U14S fara sa dau jos nimic, decat panoul carcasei si evident cooler-ul stock.
Mi-a luat, sa zicem, 5 minute, operatiunea in sine, inclusiv curatat pasta veche, aplicat pasta nou, si cam 30 de minute restul, lol, curatat ce mi se parea mie ca e praf, amprente, etc.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 15:19   #16
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Gogu, ce sa zic, probabil tu ai experienta si te pricepi. Eu sunt mai batran si mai lent, din pacate. Nu vreau sa atarn 1.3 kg de metal cu 4 cleme, am zis clar asta, nu vreau pus pins. Insa nici nu vad rostul atator distantiere, saibe si bucati de metal. Probabil o mare parte din vina o are aici Intel (si AMD).

La 2011 si 2066 e mai ok nitel, nu mai trebuie sa pui backplate, e gandit cu gauri pentru suruburi gata facute. Insa tot nu inteleg de ce trebuie si acolo pus distantier si alte minuni. Ceea ce as vrea e simplu: sa pun coolerul si sa strang 4 suruburi. Atat. Ca nu se poate, da, am inteles, atat se poate momentan. Ca sunt nspe socketuri si toti vor ca sa fie coolerul lor compatibil cu toate. E ok, nu te stresa pentru mine.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 15:25   #17
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

E clar, tu nu intelegi fizica de baza, mecanica.
De ce trebuie atitea distantiere, pentru ca 1, nu poti pune surub M2 de exemplu cu lungime de 30mm, si sa ai pretentia sa nu se strice imediat, si 2, pentru ca daca nu ar fi o tona de protectii si distantiere, s-ar gasi unul asa lent si batran, sau foarte multi, care ar strange suruburule alea de ar scoate procesorul prin spatele placii de baza, apoi s-ar plange pe forumuri ca e sistemul de prindere prost gandit.
Mi se pare chiar trist ca oricat de lent ai fi tu, trebuie sa iti explic eu evidentul, si ca o chestiune simpla necesita atitea lamentari din partea ta.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 15:35   #18
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Man, e ok, ti-am mai zis, nu te mai stresa pt mine, n-are rost sa-ti strici nervii cu toti idiotii pe net. Consider ca mi-am gasit raspunsul la intrebarea initiala.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 16:33   #19
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
E clar, tu nu intelegi fizica de baza, mecanica.
Alo, șefu', te-am mai rugat să te abții de la concluzii de genul „toți e proști”? Te-am mai rugat. Te mai rog o dată.

Omul vrea ceva simplu, eu unul îl înțeleg, m-am chinuit cu un Hyper 212 EVO acum un an și jumătate de m-a luat dracu'. Unu fiindcă sistemul de prindere e nasol cu moțul ăla de ghidaj, doi fiindcă instrucțiunile sunt de tot căcatu': niște poze mici și printate prost, text ioc fiindcă nu mai plătim traducători pentru enșpe limbi.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 16:36   #20
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Aia e concluzia ta, nu a mea. E o concluzie simplista, trasa grabit, se pare, ocazie cu care te-ai gasit sa-l si jignesti pe RaverX :P
Nu toti cei ce nu inteleg mecanica sunt prosti, la fel cum nu toti cei ce o inteleg sunt destepti.
Oricum, la stilul in care pui problema, o sa ma tot rogi mult si bine sa nu mai trag concluzii pe care tu le interpretezi in felul tau.

Iar intre Noctua si Cooler Master ala e diferenta de la cer la pamant ca usurinta de montare.
Gogu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Inlocuire sistem de prindere scipio Placi de baza 8 23-03-2011 21:31

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,723
Total Online: 2184

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.