lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-08-2018, 17:26   #2321
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Nope. Minatul acasă la nivel de GPU proprietate personală, de hobby, e momentan uşor în pierdere, nu-ţi recuperezi banii pe curent.
Ma refeream ca numar de monede, minezi mai mult acum decat acum 1-2 luni. Oricum daca minezi si e pretul mare per moneda nu vinzi imediat ca nu prea se renteaza, deci oricum tii ce faci iar profitul e teoretic. Cat despre risc, asta tot timpul a existat si va exista. Fundamental / tehnologic nu s-a schimbat nimic in rau, e chiar mai bine decat in toamna / iarna ( pretul e dictat intr-o oarecare masura de turma care se sperie sau baleste la profit ).

Edit: se pare ca dificultatea, cel putin la eth, nu a scazut, ori se mineaza pe 0/minus bazandu-se pe o crestere, ori s-au pus ceva asic-uri care nu-s inca pe piata la munca.

Last edited by adrian3; 09-08-2018 at 17:30.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2018, 12:09   #2322
alinasd
Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 11
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Nu m-am făcut înţeles. Pentru mine nu-i un business, e un hobby. Am hardware-ul şi e păcat să stea degeaba, deci why not.
Evident ..ba mai mult decat atat ,sunt ferm convins ca la majoritatea dintre noi este un Hobby ,poate nepotilor nostri le va fi cu adevarat un Job de capatai din care vor trai si habar nu vor mai avea cum sa mai si dea cu sapa sa traiasca sanatos..
Chiar e simpatica analogia dintre clasica si sanatoasa ferma de animale si inlocuirea ei cu succes cu ferma de riguri :-))
Ai incercat si pe Cryptonight sa minezi cu GTX-urile ?cam ce Hash se obtine ,ai idee ?
alinasd is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2018, 17:18   #2323
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Cryptonight am folosit doar vreo jumătate de oră pe CPU (Threadripper 1950x), când am făcut streamer's review. Click me.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2018, 19:39   #2324
alinasd
Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 11
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Cryptonight am folosit doar vreo jumătate de oră pe CPU (Threadripper 1950x), când am făcut streamer's review. Click me.
Multumesc frumos pentru detalii si felicitari pentru bancul de test !
Hmmm...Deci la un consum de ~200 W ,fara prea mult settings si bibileala se poate obtine un Hash-rate acceptabil spre decent (sincer ,ma asteptam la mai mult profit ).
Daca ne gandim ca 2 GPU 1080TI vor avea un consum cel putin dublu ,poate triplu ,ma indoiesc ca vor scoate hash de 3x mai mult decat 1 buc. CPU de teapa lui Threadripper 1950x..Daca adaugam si pretul a 2 1080TI versus 1 Cpu Threadripper 1950x ,iarasi nu este eficient si nici profitabil..Sper ca am gresit calculele empirice si situatia este totusi una echilibrata..data putin peste cap de mine :-))
Deci baieti ..bye bye castig din placi video..poate daca detii o ferma intradevar, se aduna putin cate putin din fiecare rig profitul si ne putem astepta la un venit bunicel spre acceptabil .

Last edited by alinasd; 10-08-2018 at 19:43.
alinasd is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2018, 19:58   #2325
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by alinasd View Post
Daca ne gandim ca 2 GPU 1080TI vor avea un consum cel putin dublu ,poate triplu ,ma indoiesc ca vor scoate hash de 3x mai mult decat 1 buc. CPU de teapa lui Threadripper 1950x.
Nu cred că înţelegi cum funcţionează treaba asta. Există algoritmi optimizaţi pentru CPU şi algoritmi optimizaţi pentru GPU. Yescrypt este algoritm optimizat pentru CPU. Lyra2REv2 este algoritm optimizat pentru GPU.

Analogie: ce este mai rapid, un iepure sau o ţestoasă?
Răspuns: depinde de mediul în care se deplasează.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2018, 20:30   #2326
alinasd
Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 11
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Nu cred că înţelegi cum funcţionează treaba asta. Există algoritmi optimizaţi pentru CPU şi algoritmi optimizaţi pentru GPU. Yescrypt este algoritm optimizat pentru CPU. Lyra2REv2 este algoritm optimizat pentru GPU.

Analogie: ce este mai rapid, un iepure sau o ţestoasă?
Răspuns: depinde de mediul în care se deplasează.
Mda ,poate ma exprim incorect ,la modul general si sunt interpretat gresit..
Mie imi este greu sa inteleg altceva ,pe langa rigurile si fermele de GPU super/mega consumatoare de curent s-au introdus Asicurile care sunt optimizate sa faca aceiasi treaba ca si GPU ,insa de 50 ori mai multa si cu consum de 10 ori mai mic..
gen Bikal N,Antminer X3,etc..Cu toate astea stiinta mi sa scufundat in tenebrele nestiintei si am devenit un mare dobitoc de epoca moderna fiindca in loc sa se obtina profit de 10x + mai mult ,cum e de asteptat ,se vinde ca painea calda si se mineaza la fel de greu..Asta DA ,paradox !Cred ca totul consta in valoarea monezilor..
alinasd is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2018, 21:02   #2327
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu te supăra, dar ai de citit, nu glumă.
Crash course:
1. Există algoritmi care se minează exclusiv cu ASIC-uri, cel mai cunoscut, evident, fiind SHA256. Alt algoritm "celebru" este Blake-2b (vezi SIAcoin).
2. Există algoritmi numiţi ASIC-resistant, cum ar fi Lyra2z, Lyra2REv2, Ethash, Skein, etc.

Tu amesteci totul într-o mare oală. ASIC-urile nu fac "aceeaşi treabă ca şi GPU-urile". Uite, în cazul Bitcoin, s-a început cu CPU mining, pur şi simplu fiindcă era cea mai bună soluţie la momentul respectiv. Apoi s-a trecut la GPU mining pentru că era mai eficient, apoi s-au construit ASIC-uri pentru că algoritmul, prin definiţie, permitea asta.

Deci nu e niciun paradox.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2018, 21:13   #2328
M3kk
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Location: Miercurea Ciuc
Posts: 1,280
Mentioned: 65 Post(s)


Default

@war4peace



if you know what i mean .
M3kk is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2018, 21:39   #2329
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Lupta cu morile de vint?
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is online now   Reply With Quote
Old 10-08-2018, 21:41   #2330
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si Don Quijote avea fantasmele sale ...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2018, 22:50   #2331
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Poate învaţă altcineva, şi atunci măcar am scris cu folos
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2018, 07:43   #2332
alinasd
Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 11
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Nu te supăra, dar ai de citit, nu glumă.
Crash course:
1. Există algoritmi care se minează exclusiv cu ASIC-uri, cel mai cunoscut, evident, fiind SHA256. Alt algoritm "celebru" este Blake-2b (vezi SIAcoin).
2. Există algoritmi numiţi ASIC-resistant, cum ar fi Lyra2z, Lyra2REv2, Ethash, Skein, etc.

Tu amesteci totul într-o mare oală. ASIC-urile nu fac "aceeaşi treabă ca şi GPU-urile". Uite, în cazul Bitcoin, s-a început cu CPU mining, pur şi simplu fiindcă era cea mai bună soluţie la momentul respectiv. Apoi s-a trecut la GPU mining pentru că era mai eficient, apoi s-au construit ASIC-uri pentru că algoritmul, prin definiţie, permitea asta.

Deci nu e niciun paradox.
Am o groaza sa-mi mai spun parerea mea..dar..
Pai atunci cum sa interpretez urmatorul fenomen ?
Daca ieri se mina cel mai bine in Cryptonight cu GPU ,dimineata constat ca aparuse Antminer X3 care e optimizat sa faca aceiasi treaba ca GPU ,fix pe cryptonight ,cu peste 200KH/s si la un consum de ~500W ceea ce ma face sa cred ca fix din cauza asta a devenit neprofitabila genul asta de minare pe anumiti algoritmi..Daca azi inca mai exista si persista un mucos de algoritm "resistant ASIC" ,maine dimineata deja cineva rezolva problema si vinde ASIC optimizat si pentru asta ...si eu sunt fortat sa vand placile grafice sau sa editez fotografiile lui IOANA..
Ori ma aflu eu intr-o oala cu presiune din care numai am scapare ori stiinta progreseasa amenintator de repede incat pana imi vei raspunde tu ,robotii au mai scos un custom ASIC numai bun pentru Lyra2z ,Ethash ..:-)
Mie' sa nu fie o mare moara de vand paradoxala..Cert e ca pentru petisorii cei mici se va gasi intodeauna papica buna mult timp inainte chiar daca pare ca maharii conduc ,controleaza si strica piata..Suntem pestisori romani si nu ne facem griji :-))
Intre timp revin cu informatii calde ,CoinPot este si el LEGIT ,am primit raspuns ,tranzactiile s-au incheiat cu succes .
alinasd is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2018, 13:10   #2333
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Poate învaţă altcineva, şi atunci măcar am scris cu folos
Ai scris.
Eu nu stiam ca bitcoinul a trecut prin toate: cpu, gpu, asic.
Nici nu prea m-a pasionat domeniul sa fiu sincer.
Oricum, multam de info.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2018, 13:12   #2334
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by alinasd View Post
Am o groaza sa-mi mai spun parerea mea..dar..
Pai atunci cum sa interpretez urmatorul fenomen ?
Daca ieri se mina cel mai bine in Cryptonight cu GPU ,dimineata constat ca aparuse Antminer X3 care e optimizat sa faca aceiasi treaba ca GPU ,fix pe cryptonight ,cu peste 200KH/s si la un consum de ~500W ceea ce ma face sa cred ca fix din cauza asta a devenit neprofitabila genul asta de minare pe anumiti algoritmi..Daca azi inca mai exista si persista un mucos de algoritm "resistant ASIC" ,maine dimineata deja cineva rezolva problema si vinde ASIC optimizat si pentru asta ...si eu sunt fortat sa vand placile grafice sau sa editez fotografiile lui IOANA..
Ori ma aflu eu intr-o oala cu presiune din care numai am scapare ori stiinta progreseasa amenintator de repede incat pana imi vei raspunde tu ,robotii au mai scos un custom ASIC numai bun pentru Lyra2z ,Ethash ..:-)
Mie' sa nu fie o mare moara de vand paradoxala..Cert e ca pentru petisorii cei mici se va gasi intodeauna papica buna mult timp inainte chiar daca pare ca maharii conduc ,controleaza si strica piata..Suntem pestisori romani si nu ne facem griji :-))
Intre timp revin cu informatii calde ,CoinPot este si el LEGIT ,am primit raspuns ,tranzactiile s-au incheiat cu succes .
Deci tu ce vrei de fapt? Sau care este intrebarea ta?
Pentru discutii de dragul discutiilor exista alt topic, pe alta arie.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2018, 14:57   #2335
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cumparat astazi inca 1 ETH, la 1356,69 lei.

'Sa fie acolo.
Papa bun la iarna.
Daca as fi investit intr-o placa video sa o pun la minat de ex o GTX1070, imi facea 1,1 usd pe zi.
Scoateam investitia intr-un an si vindeam placa cu 700 lei maxim.
Plus curentul platit, profit maxim citeva zeci de USD.

NU se merita.
Am 2 1080Ti pe apa, as putea sa le pun la minat, am testat pe nicheash, 2,36 dolari /2,13 dolari/zi cu tot cu 7700K/4,7GHz si 6600K la 4,5GHz.

Nu multumesc.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 11-08-2018 at 15:07.
DjLeco is online now   Reply With Quote
Old 11-08-2018, 15:57   #2336
engine
Member
 
engine's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 178
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Un articol mai vechi, despre cei care fac mining:

https://blog.sia.tech/the-state-of-c...g-538004a37f9b

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
__________________
"Frank: - Excuse me sir, the seat belt seems to be broken, what should I do about it?
Cab driver: - I suggest you stop being such a faggot! You're in the back seat."
engine is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2018, 18:56   #2337
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by alinasd View Post
Pai atunci cum sa interpretez urmatorul fenomen ?
Citind și învățând, dar asta depinde doar de tine. Nu îmi mai răcesc gura de pomană.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2018, 22:38   #2338
carnatu
Senior Member
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 404
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aveti idee cum e cu Bittrex si Identity Validation mai "nou"?
Daca aveam cont Basic anul trecut si puteam face deposit/withdraw, acum imi baga pe gat ca vor iar validation cu selfie si ID. Adica ce era inainte "Enhanced validation".

Eu puteam face tot, cu niste limite de sume, nu am mai intrat de mult. In faq ei scriu ca la Basic validation (ce am eu) ai limita de X btc, dar nu se mai poate face basic validation.

Intrebarea este, cu acel basic validation de acu juma de an, pot face withdraw acum, sau trebuie sa le iar trimit ID si selfie?

Poate e self-explanatory si sunt greu de cap, dar am bagat ticket la ei si mi-au dat copy paste din FAQ la o intrebare yes/no. Deci nu sunt lamurit, si nu vreau sa le trimit nimic fara sa fiu sigur ca pot retrage.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2018, 13:05   #2339
brhams
Senior Member
 
brhams's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,228
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Apropos , ce mai minati ?!?
__________________
Save Water!,Drink Beer !
brhams is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2018, 13:31   #2340
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eth. Platesc doar curentul la pretul eth actual. Daca nu va creste, va trebui sa ma multumesc cu factura enel si paguba pe componente. )
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sistem mining! pareri/idei/sfaturi brhams Cutia de sub birou 187 24-05-2016 19:51
Surpriza! Cash Shop-ul pentru Street Fighter V, amânat LAB501 Nivelul2 0 25-03-2016 19:20
To BITCOIN sau not to Bitcoin? HappyGuy Placi video 4 12-03-2014 12:32
Recomandare pc pentru bitcoin mining piticu Cutia de sub birou 9 04-02-2014 18:48
T420 - what value-cash? jonyyybe Notebooks & netbooks 7 08-05-2013 19:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 4088

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.