lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-07-2009, 00:14   #1
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,793
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default Discutii despre tastaturi

Ce tastaturi folositi? Va plac tastaturile cu taste slim (laptop style) sau tastaturile cu taste inalte? Va plac tastaturile luminate sau nu?

Acestea sunt doar cateva dintre intrebarile pe care le vom dezbate in acest topic. Momentan am un Microsoft Reclusa, care ma serveste de peste 1 an jumate si care a suferit o inundatie cu frappe (dar am curatat-o si merge perfect). Daca ar fi sa imi iau alta tastatura cred ca m-as indrepta catre OCZ Alchemy Illuminati sau Logitech Illuminated care sunt in esenta unul si acelasi produs , dar imi plac foarte tare!

Voi ce preferati?
matose is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2009, 01:12   #2
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Desi totdeauna am fost impotriva asa-ziselor tastaturi de gaming, am ramas extrem de placut impresionat de Logitech G-15 V2. Am avut ocazia sa o testez la fostul loc de munca. Dupa 3 zile de utilizare, mi-a intrat deja in obisnuinta utilizarea ecranului LCD, si mi-a fost foarte greu sa ma adaptez la ceva "mai slab". Aceasta e tastatura care mi-o doresc foarte mult si mi-o voi achizitiona cat de curand.

In schimb, cea mai misto tastatura care am avut ocazia sa o folosesc a fost Logitech DiNovo Edge. Si la feeling-ul butoanelor (slim, cursa scurta, silent), si la dotari este mult peste ceea ce exista pe piata. Aceasta tastatura va fi prima achizitie a mea din momentul in care voi fi pe deplin multumit de ce sistem am Oricum, nu cred ca o sa apara ceva care sa o depaseasca prea curand. Singurul minus care l-as mentiona ar fi lipsa iluminarii pe taste. Desi e oarecum normal, avand in vedere ca e o tastatura wireless cu acumulator intern.

Mi-am dorit foarte mult sa vad Logitech Illuminated. Mai ales ca stiam de ea inainte sa apara stiri in presa. Din pacate, un anumit retailer din Romania s-a gandit ca ar fi bine sa dispara de pe piata inainte de a fi disponibila, prin urmare nu am mai apucat sa o testez.

Pana nu demult foloseam un Logitech Internet Pro (model mai vechi, foarte misto, din pacate nu se mai fabrica). Relativ recent m-am enervat (cauza principala fiind iepurasul care mi-a ros cablul 3 zile la rand) si am aruncat-o la gunoi. Intre timp aveam un kit wireless Logitech EX-110, pe care-l foloseam doar pentru a derula filmele din pat Acum folosesc tastatura tot timpul, pentru ca nu am alta si nu consider ca prioritate achizitia unei tastaturi noi. In esenta, tastatura din kitul EX-110 este un Logitech Media, doar ca e wireless. Sunt super multumit de ea
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2009, 01:22   #3
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu, in momentul de fata, folosesc un G15 rev. 2. E perfecta pentru gaming. Display-ul e destul de folositor, insa, iti poate distrage privirea foarte usor. Singurele minusuri pe care le gasesc la aceasta tastatura ar fii culoarea luminii acesteia si dimensiunea tastelor. Imi plac mai mult tastaturile cu taste low-profile. Din aceasta cauza, sper ca in 2-3 zile sa schimb acest G15 cu un Illuminated, deoarece m-a " cucerit " din prima zi in care a aparut pe piata.

Dupa ce am testat-o cateva minute, mi-am dat seama ca tastez mult mai rapid pe o tastatura de genul acesta. Iar fiindca nu ma mai joc la fel de mult pe PC, precum o faceam in zilele bune, presupun ca ar fii o alegere mult mai inspirata.
In plus, din punct de vedere estetic, se prezinta excelent.

O alta tastatura, care imi place foarte mult este Enermax Aurora.

Imi place foarte mult design-ul ei tipic " lian li ", adica brushed aluminium, insa lipsa iluminarii prezente la Illuminated, o pune pe locul 2 pe lista mea de cumparaturi, in spatele tastaturii produse de Logitech.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2009, 09:23   #4
HymuraX
VIP
 
HymuraX's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 1,441
Mentioned: 55 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by matose View Post
Momentan am un Microsoft Reclusa, care ma serveste de peste 1 an jumate si care a suferit o inundatie cu frappe (dar am curatat-o si merge perfect).
G15 rev.2 here, imi place si am gasit si utilitate la micul lcd(la un oc micut in timpul benchurilor 3d urmarea temperatura procului(inainte de racirea pe apa)). Ce nu imi place in schimb, e ceea ce au facut designerii de la logitech scotand 2 randuri de butoane din cele programabile, chiar daca la rev1 18 pareau prea multe, parca doar 6 sunt prea putine.... Oricum cum dau de bani G19 scrie pe mine .
__________________
This ain't no place for no hero, this ain't no place for no better man.
HymuraX is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2009, 11:29   #5
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ehe... nu esti singurul... O sa iau illuminated pentru typing si G19 pentru gaming (cu toate ca nu ma mai joc cum obisnuiam)
Sper sa mai scada pretul putin, pe dincolo... Ca importatorul din Romania are preturi mult prea mari.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2009, 11:38   #6
Lambda_Dryver
Senior Member
 
Lambda_Dryver's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucuresti
Posts: 776
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Lambda_Dryver
Default

Sincer, singurul dezavantaj la G19, din propria-mi perspectiva, este faptul ca are nevoie de alimantare separata pentru LCD. In aceasi situatie ca eXpander ma aflu si eu, DiNovo Edge fiind in fruntea clasamentului, dar, din pacate, ma abtin sa nu o cumpar deoarece, la mine, iluminarea tastelor este esentiala. Cat despre chestia ca o tastatura wireless nu poate fi iluminata, este o prostie. Microsoft cum a putut la kit-ul 8000? La mine, din pacate, nu pot renunta nici la wireless (desi acum folosesc una cu fir :rotf: ), deoarece distanta de la tastatura la pc este prea mare si ar insemna sa stea firul tensionat in permanenta (in cel mai bun caz).

Eh...Asta e. Va trebuii sa astept sa mi se faca mie o tastatura .
__________________
Daca bani nu e...Nimic nu e!
Lambda_Dryver is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2009, 00:31   #7
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Quote:
Originally Posted by HymuraX View Post
G15 rev.2 here, imi place si am gasit si utilitate la micul lcd(la un oc micut in timpul benchurilor 3d urmarea temperatura procului(inainte de racirea pe apa)). Ce nu imi place in schimb, e ceea ce au facut designerii de la logitech scotand 2 randuri de butoane din cele programabile, chiar daca la rev1 18 pareau prea multe, parca doar 6 sunt prea putine.... Oricum cum dau de bani G19 scrie pe mine .
Sunt 6, in 3 bank-uri. Deci 18
Sa fim seriosi, folosesti tu mai mult de atatea? Pe mine, tastator pe baza de atingere, numai ma induc in eroare. Si nu am folosit macro-uri decat in WoW (unde, btw, tastatura asta e bestiala, si LCD-ul extrem de util).

Partea buna e ca lipsa acestor butoane face tastatura mai compacta. G15 clasic sau G11 erau imense.

Iar G19, pe langa pretul exagerat, are o chestie care ma deranjeaza foarte mult si e motivul pentru care nu mi-o voi lua niciodata: alimentare de la priza pentru LCD. Inteleg necesitatea "tehnologica", dar e partea "practica" care conteaza mai mult.

Am tone de cabluri (2 mousi, tastatura - de obicei 2, ipod charger, sistem 5.1, monitor, tv-out, alimentari, 3 incarcatoare de telefon etc) si prize supra-aglomerate Si mai am si un iepure caruia ii place sa le roada si care-mi provoaca atac de cord de fiecare data cand vad ca se apropie de unitate.
__________________
eXpanding Limits

Last edited by eXpander; 28-07-2009 at 00:35.
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2009, 12:23   #8
DaLiu
Member
 
DaLiu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brno, CZ
Posts: 126
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via MSN to DaLiu Send a message via Yahoo to DaLiu Send a message via Skype™ to DaLiu
Default

Tasturi am:
1 x Logitech G15 old version

1 x Logitech G15 new version
__________________
Diablo 3 Crafting - http://www.twitch.tv/daliu
DaLiu#1842
DaLiu is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2009, 10:40   #9
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa cum promiteam, mi-am luat illuminated.Inca ma acomodez cu ea...
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2009, 10:56   #10
Red-Dog
Ancient friend
 
Red-Dog's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 309
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Logitech G15 rev 2 , inca ma acomodez si eu cu ea kpy_here
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture-004.jpg
Views:	1998
Size:	664.6 KB
ID:	747  
Red-Dog is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2009, 11:02   #11
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

kpy, pune niste poze, impresii etc. Illuminated este tastatura care ma atrage cel mai mult, si vreau s-o vad in actiune. Sau fa un review "marca Kpy", impartaseste parerile cu lumea

Red-Dog, eu m-am obisnuit in proportie de 90% cu G15 Rev2 intr-o zi. Totusi, fiind un touch-typist, ma incurcau butoanele G cand imi plimbam mana pe tastatura, si mai ales cand trebuia sa apas CTRL
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2009, 22:06   #12
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

RedDog, ma bucur ca iti place O sa te acomodezi destul de repede cu ea.

eXpander, a facut deja un review Soulwise care ar trebui sa iti raspunda la majoritatea intrebarilor.

Daca vrei si cateva cuvinte de lamine, iti pot spune ca sunt foarte multumit de ea. E o tastatura silentioasa, si foarte ergonomica. E slim, grea si arata foarte bine.
Singura parte care ma nemultmumeste la aceasta este tasta shift din partea stanga, care ma cam incomodeaza, insa sper sa ma obisnuiesc cu ea.
Pana acum, nu i-am gasit nod in papura...ma pot declara foarte multumit de ea.

Last edited by kpy_here; 09-08-2009 at 22:09.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 02:25   #13
Andrei
Member
 
Andrei's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Raiu' Dambovitean
Posts: 191
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Andrei Send a message via Skype™ to Andrei
Default

In prezent utilizez o tastatura Logitech G19 .
Andrei is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 15:53   #14
pikny
Junior Member
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 4
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Tastatura subtire
Unde as putea gasi asa ceva ? Am vazut ceva pe net dar era 300 euro.
E prea mult 300 pt o tastatura.
pikny is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 16:08   #15
jancone
Member
 
jancone's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brrrrrrraila
Posts: 77
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Logitech Illuminated Keyboard - http://www.pcgarage.ro/tastaturi/log...ated-keyboard/
Enermax Aurora - http://www.pcgarage.ro/tastaturi/ene...b002ub-aurora/

Review Logitech Illuminated Keyboard - http://www.mygarage.ro/powered-pc-ga...-keyboard.html
Review Enermax Aurora - http://www.mygarage.ro/powered-pc-ga...ra-review.html

LE : Daca vrei ceva mai low-cost iti recomand o tastatura Genius - http://www.pcgarage.ro/tastaturi/gen...tar-320-black/
__________________
SB = Sandibel

Last edited by jancone; 10-08-2009 at 16:10.
jancone is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 23:07   #16
FATHER
Ancient friend
 
FATHER's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Satu Mare
Posts: 620
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Despre Perixx poate sa spuna careva ceva?
FATHER is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 23:09   #17
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Se merita o Aurora? Ca parca m-as risca...
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 23:17   #18
Raptor
Senior Member
 
Raptor's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 356
Mentioned: 0 Post(s)


Default

3 x Logitech Ultra-X Slim
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	600_1245833253_769.jpg
Views:	1840
Size:	24.6 KB
ID:	853  
__________________
show version | include ([0-9]*)(_\1)+
Raptor is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 00:35   #19
myke_choopper
Member
 
myke_choopper's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 204
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Logitech Classic 200,destul de multumit pana acum,am ales-o datorita tastelor slim(laptop style),dar am nevoie de una iluminata,macar un Eclipse 2 daca nu un G11
__________________

Last edited by myke_choopper; 11-08-2009 at 00:38.
myke_choopper is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 10:48   #20
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,793
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

@FATHER: Perixx nu e cine stie ce. Ai pus ochii pe ceva interesant de la ei sau cauti doar ceva ieftin?

@DeDeRa: La cat costa nu prea cred ca merita. Asta e cu 1 mil mai ieftina si din cate inteleg e tot de aluminiu
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3800 06-03-2024 22:10
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2241

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 06:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.