lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-06-2015, 22:02   #421
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

true words my friend

Am terminat si cele doua procesoare Cyrix.

O data cu experienta acumulata a mers mult mai repede.

Last edited by Robert B; 01-06-2015 at 22:10.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2015, 14:43   #422
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ultimul build: AMD K6-2 si pleiada Socket 7 - OVERKILL la toate capitolele...

La o examinare mai atenta Epox EP58 MVP3C-M 100MHz Rev. 0.8 are un mic integrat rupt/distrus. cel mai probabil cum a fost aruncata de colo colo. Nu e vreo problema, poate fi schimbat dar nu merita sa ma strofoc prea tare . Am de unde alege...fiind rev.0.8 nu este sigur daca suporta AMD K6-2 450MHz.

Prin urmare am revenit la ACorp 5ALi61 REV. D 100MHz.

Am montat preliminar toate componentele. Procesorul a primit un strat proaspat de Arctic MX4 si ventilator nou Scythe Mini Kaze 50mmx50mmx10mm 4500 rpm. Am gasit si un fan header pe placa de baza .

Placa dispune si de un port PS2 si chiar are si un header USB. Nu am cablu si bracket de USB dar e bine de stiut ca placa are acesta posibilitate .

CPU - AMD K6-2 450MHz
GPU - STB Systems Voodoo 3 3000 AGP 16MB - voi monta si un ventilator Scythe Mini Kaze de 40mm sau 50mm
Audio - Creative Sound Blaster Awe 64 Gold ISA
RAM - 2x128MB=256MB PC133 CL3
HDD - pending... Fujitsu 8.4 GB 3.5" sau Hitachi 40GB 2.5"....WD 80GB Caviar 3.5"?
PSU - OVERKILL - Antec ATX 380W
CASE - generic AT - aici trebuie sa fac rost de un switch ATX si sa il adaptez.

Sistemul asta o sa fie calul de bataie pentru toate procesoarele socket 7 incepand cu Pentium, AMD si terminand cu Cyrix. Va rula cu Voodoo 3 dar si cu Voodoo 2, Ati Rage 128, Savage 4 etc. Tocmai din acest motiv am ales si sursa Antec de 380W, mult peste ceea ce consuma sistemul. Am luat-o SH la 70 de lei. Curata si silentioasa, cu voltaje spot on.

Unii se pot intreba de ce nu am pus aceasta sursa pe build-ul Pentium III. Componentele de pe buildul K6-2 sunt mai pretioase pentru mine. In plus sursa de la Pentium III are cablurile mai scurte iar carcasa are un layout mai dubios, de aceea am folosit sursa originala.

Nu am fost niciodata mare fan K6-2 insa am un mare respect pentru ele. Pe vremea aia visam numai Pentium II sau III si imi permiteam doar Celeron

In plus nu am vrut sa mai dau 150 de lei pe sursa AT noua, mai ales ca aveam pe stoc sursa Antec.

Nu m-am putut abtine si dupa ce am cuplat sursa am dat si o cheie la sistemul K6-2. Neavand monitor am ascultat cu infrigurare sunetele emise de sistem. Totul a fost super ok si un singur beep m-a anuntat ca totul este in regula

More later...

L.E. - L-am rugat pe domnul Monstru sa ma ajute si astfel mi-a fost marit spatiul pentru attachments Rock ON!!! - asa ca si restul de poze vor poposi IN HOUSE lab501 - rupem baraka!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mvp3.jpg
Views:	475
Size:	126.6 KB
ID:	49541   Click image for larger version

Name:	ali1.jpg
Views:	477
Size:	218.7 KB
ID:	49542   Click image for larger version

Name:	ali2.jpg
Views:	477
Size:	282.9 KB
ID:	49543   Click image for larger version

Name:	ali3.jpg
Views:	473
Size:	308.4 KB
ID:	49544   Click image for larger version

Name:	ali4.jpg
Views:	442
Size:	140.8 KB
ID:	49545  

Last edited by Robert B; 03-06-2015 at 21:35.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2015, 02:11   #423
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hehe, exact sistemul ăsta îl aveam eu prin 98 parcă. Doar că la video era i740 + Voodoo 2 și HDD era Quantum Bigfoot. Pe el am făcut și primul overclock. Placa sunet aveam ceva de la Yamaha pe ISA cu amplificator integrat.

Sent from my Z1 Compact using Tapatalk
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2015, 07:59   #424
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Avem si Quantum BigFoot 2.1GB dar e kind of sloooowww

Cred ca voi merge pe HDD Fujistu 5400RPM ATA 33 8.4GB. Este fix hdd-ul cumparat de mine in '99 pentru Celeron 366A. Vroiam unul la 7200 rpm, dar m-a aburit tipul de la vanzari . L-a fel m-a aburit si cu procesorul, in loc de Celeron 400A. Deh, lipsa de exeprienta si ale tineretii valuri . Initial a fost super ok sistemul, dar apoi am simtit lipsa celor 33MHz.

Saltul de la 5x86 cu Cirrus Logic 1MB la Celeron 366A si Nvidia TNT2 Vanta 8MB a fost unul enorm . Tot de atunci s-a nascut si afinitatea mea pentru Intel, chiar daca urmatoarele mele 3 PC-uri au fost cu AMD: Duron(Morgan) 1200 MHz, Athlon XP 1900+(Palomino) si Athlon XP 2800+ (Barton).

Last edited by Robert B; 04-06-2015 at 08:03.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2015, 08:04   #425
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

In 99 HDD-urile de 7200 sunau ca dracu' si erau mai putin fiabile. Sigur nu povesteam de el acum ca fiind functional.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2015, 08:20   #426
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Parca la Seagate erau probleme cu overheating si performanta nu era cu mult mai ridicata.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2015, 10:42   #427
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Exact invers. De aia aveau cămașa de cauciuc.

Sent from my Z1 Compact using Tapatalk
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2015, 19:19   #428
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salut!

Ma apropii cu pasi repezi de finalizarea build-ului K6-2

Diseara voi posta problemele pe care le-am intampinat , urmand ca la o data ulterioara sa pun pozele cu sistemul in ansamblu.

Este gata in proportie de 90%, vor mai ramane wire-managementul si atasarea unui ventilator la Voodoo 3 3000.

Desi, la acest build am folosit "ramasitele" de la celelalte build-uri, am fost surprins de cat de bine arata

More later....
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2015, 23:10   #429
Jedimindtricks
Member
 
Jedimindtricks's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Come to the dark side, we have cookies.
Posts: 120
Mentioned: 4 Post(s)


Default

K6-2 a fost primul meu CPU, cu RIVA Vanta LT si un HDD de 4GB. Era o muratura de cand l-am luat... si cu un jaf de monitor, care nu avea picior, il tineam pe niste carti... Window 98, care se bloca si daca ma uitam mai urat la el... si Quake II...
__________________
C:/DOS
C:/DOS/RUN
RUN/DOS/RUN
Jedimindtricks is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2015, 23:56   #430
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si uite asa ne apropiem de finalul piesei in trei acte (5x86, P3, K6-2). Ceva ma face sa vreau sa inghet momentul si sa-i simt intreaga savoare. Timpul insa fuge cu aceeasi viteza ametitoare....

Ca sa ne simtim bine:

-niste branza telemea de vaca proaspata usor sarata
-rosii de gradina
-lipie proaspata cu seminte de susan
-desert: ciocolata de casa cu nuca
-feteasca neagra Beciul Domnesc FTW!!!
-Coca Cola FTW!!!

Nu va speriati nu este vorba de thread-ul "Papa Bun"

Sa nu uitam atmosfera: Dj Andi In the Mix in surdina, shhh Sennheiser HD 439‎


Si inca un pahar de vin NEGRU!!!

Sa-i dam drumul!

La build-ul K6-2 am ales sa folosesc o sursa ATX. Carcasa fiind AT nu avea buton de POWER fara retinere, asa ca trebuia sa fac ceva.

So, the first story is a story of switches. - AT Power Switch / ATX Power Switch

Diferenta cred ca o stiti, dar hai sa reimprospatam memoria nitel.

In cazul switch-ului de POWER AT este nevoie de contact permanent pentru ca Sursa si implicit PC-ul sa functioneze. Daca in timpul functionarii se apasa butonul atunci PC-ul se stinge instantaneu. De asemenea daca se da comanda Turn Off din Windows este nevoie ca la afisarea mesajului "It's safe tot turn off your computer"(Win 95) efectiv sa fie apasat butonul pentru ca PC-ul sa se stinga.

In cazul switch-ului de POWER ATX, este nevoie de doar de o apasare ca PC-ul sa functioneze(intrerupator fara retinere) si pentru stingerea fortata a PC-ului este nevoie ca butonul sa fie apasat minim 5 secunde. La lansarea comenzii de Turn Off din Windows PC-ul se stinge automat fara a mai fi nevoie sa fier apasat butonul.

Sigur mai sunt diferente dar cele de mai sus sunt elocvente.

BUN! zis si facut. Am luat un switch de POWER AT si am zis sa ii scot sarma ce culiseaza pe un sistem de canale si care efectiv retine butonul la apasare.

L-am desfacut usor, insa din neatentie l-am intors cu susul in jos si m-am trezit cu doua lamele pe jos....&^*$@^*$*^@. L-am asamblat fara cele doua lamele, fara sarma de ghidaj (forma literei Z) si switch-ul mergea bine. Se simtea si se auzea momentul in care facea contact.

Este insa o vorba "quit while you're ahead" , piticii nu imi dadeau pace si am zis sa incerc sa pun lamelele la loc si fara sa vreau am deformat celelalte doua lamele de culoarea cuprului, care asigurau buna functionare a switch-ului. Odata ce au fost decalibrate, bye bye contact bye bye switch...

Mai aveam un switch de power AT insa am zis STOP!

M-am dus la Mikado in Brasov si am luat la 4.50 lei doua intrerupatoare fara retinere.

Am folosit placuta de atasare de la switch-ul AT si uite asa mi-am facut propriul switch de POWER ATX!! FTW!!!

Testat - QC OK!!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	AT1.jpg
Views:	424
Size:	220.2 KB
ID:	49586   Click image for larger version

Name:	AT2.jpg
Views:	448
Size:	260.3 KB
ID:	49587   Click image for larger version

Name:	AT3.jpg
Views:	443
Size:	259.5 KB
ID:	49588   Click image for larger version

Name:	ATX1.jpg
Views:	437
Size:	214.8 KB
ID:	49589  

Last edited by Robert B; 06-06-2015 at 01:46.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2015, 00:25   #431
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Switch-ul ATX este gata.

Iau ultima carcasa AT la purecat si zau dom'le ca nu imi place folia neagra pe partea din fata! Simteam ca si cum incerca "saraca" sa iasa la suprafata.

Trebuie sa fac ceva!

Dau folia jos si ma trezesc iar cu gaura de care va vorbeam mai sus ^$#**&^!^#!^#!*&#^!&~~!!!!!!.Mama voastra de vandali!!!

Caut prin visterie, caut iar si iar, cu ce sa acopar gaura...EUREKA!!! ce gasesc eu: un mic logo ACER de la un laptop Acer Travelmate 6292 pe care fostul proprietar l-a facut tandari...talk about vandali....

Stai putin: placa de baza are chipset Ali Alladin V produs de Acer Labs Inc. sooo logo-ul Acer e EXACT de ce am nevoie

Banda dublu adeziva Bison Car Tape si uite cum se ascunde gaura. In plus arata CHIC!!!! .

Revenim IAR la vandali

Cretinul care a scos sursa AT din carcasa a tras ca &*#$&(@(&# pana a rupt suportii de la switch.

Bison two parts EPOXY to THE RESCUE!!!!

Am folosit doua sarme de cupru ca sa centrez suportii retezati, si prin trei straturi succesive la interval de 15-20 minute am reconstruit intreg ansamblul. HARD AS A ROCK!!!!.

Atentie ca nu cumva sa patiti ca mine. Mi s-a infiltrat epoxy-ul in fisura si de abia am scos o sarma .

La switch-ul de power din mesajul anterior am scos un arc de revenire pentru ca "feelingul" switch-ului era prea "batos/tare" si nu vroiam sa se rupa iar suportii abia lipiti. Daca este nevoie ca switch-ul sa fie mai moale se poate umbla si la arcul din interior(eu nu am umblat).

Urmatorul pas era sa gasesc distanta minima la care sa fie actionat switch-ul. Am apelat la niste saibe si la piulita de prindere cu care a venit switch-ul. Din fericire nu este nevoie ca switch-ul sa fie actionat pana fund. La nici 50% el face contact.

Am avut si putin noroc, pentru ca butonul din carcasa avea o tija care iesea in interior si astfel putea angaja switch-ul. Am folosit switch-ul patrat pentru ca cel rotund nu incapea.

Si uite asa am trecut si de hop-ul acesta

Am introdus in carcasa si HDD-ul.

Nu mai sunt multe de facut si o sa va pot prezenta in intreaga splendoare, ultimul build
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	case 0.jpg
Views:	424
Size:	215.0 KB
ID:	49590   Click image for larger version

Name:	case 1.jpg
Views:	450
Size:	265.9 KB
ID:	49591   Click image for larger version

Name:	case 2.jpg
Views:	441
Size:	235.6 KB
ID:	49592   Click image for larger version

Name:	case 2.1.jpg
Views:	439
Size:	130.5 KB
ID:	49593   Click image for larger version

Name:	case2.2.jpg
Views:	433
Size:	174.9 KB
ID:	49594   Click image for larger version

Name:	case 2.3.jpg
Views:	456
Size:	167.4 KB
ID:	49595   Click image for larger version

Name:	case 2.4.jpg
Views:	446
Size:	235.1 KB
ID:	49596   Click image for larger version

Name:	case 2.5.jpg
Views:	435
Size:	218.6 KB
ID:	49597   Click image for larger version

Name:	case 3.jpg
Views:	436
Size:	364.4 KB
ID:	49598   Click image for larger version

Name:	sw1.jpg
Views:	443
Size:	345.9 KB
ID:	49599  

Click image for larger version

Name:	sw2.jpg
Views:	422
Size:	508.7 KB
ID:	49600  

Last edited by Robert B; 06-06-2015 at 01:48.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2015, 00:28   #432
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nenea tu nu ești sănătos )
Jos pălăria, foarte multă muncă depusă.

Sent from my Z1 Compact using Tapatalk
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2015, 00:32   #433
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

- sunt mai sanatos ca multi altii

Multumesc pentru apreciere.

Nota: sa nu credeti ca stau toata ziua cu nasul in piese , insa in orice moment al zilei am un coltisor in minte care inventariaza ce mai am de facut. Prin urmare cand trec la fapte totul merge struna

La 35 de ani cat am acum, toate aceste build-uri sunt ca un fel de MUST. Le ticluiesc de ceva ani. Trebuie executate impecabil pentru ca sa inchei un capitol din viata mea

In plus tot ce tine de sfera PC este ca aerul pe care il respir este ceva organic, incastrat in propria-mi fiinta Si acum simt cum a fost prima zi in clasa IX de la Liceul de Informatica Brasov....1994....atunci a fost momentul 0

Last edited by Robert B; 06-06-2015 at 00:44.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2015, 19:23   #434
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa ce duminica trecuta am gasit la talcioc procesoarele vechi am zis hai sa ma mai duc si weekend-ul asta. Prin urmare zis si facut. Am fost si sambata si duminica . Timp alocat pe zi: ~ 45 de minute cu tot cu drumul. Dimineata. Ideal intre 09.00-10.00.

Bineinteles ca tiganusul cu procesoare nu a mai venit....but no problem sunt destule de vazut. Stocul de marfa se schimba de la o zi la alta si daca vrei sa gasesti ceva trebuie sa mergi des si sa ai rabdare. Sometimes you'll find the DIAMOND in the goat's A$$!

Sambata nu am gasit nimic. In schimb duminica am dat de cateva placi de retea vechi pe ISA:

IBM Turbo 16/4 Token Ring ISA - 72H3500 (72H3496)
Viglen Ethernet card P/N:142640-402 REV: 01 - Chipset UL0020

http://en.kioskea.net/contents/698-d...ission-cabling
http://pluto.ksi.edu/~cyh/cis370/ebook/ch02b.htm

Erau curatele insa nu asa cum le vroiam eu . Nu mai aveam alcool izopropilic asa ca le-am periat putin cu spirt iar apoi fiind nemultumit de cum au iesit le-am bagat sub apa calda ca sa le clatesc . Apoi au stat la soare vreo doua ore si au iesit GOLDEN . (Erau pastrate in pungi daca va vine sa credeti , chiar daca erau puse la gramada)

Sambata dupamasa am alocat trei ore pentru wire management-ul la K6-2. A fost super naspa. Incercati sa bagati o sursa contemporana ATX cu nshpe fire, care au si o lungime considerabil mai mare intr-o carcasa AT....la acestea se mai adauga si layout-ul dubios al placii de baza..%^#!%&^!&^!&..Am folosit doar un singur fir cu 3 mufe molex si una floppy. La final am uitat sa bag cablul audio de la CD-ROM, another pain in the a$$.Pana la urma a iesit super ok.

La build-ul K6-2 a mai ramas sa atasez un ventilator la V3 3000 si atat. Saptamana viitoare cat de curand, vor urma poze si specificatii complete.

In perioada urmatoare sper sa mai vad si pe altii ca posteaza macar cateva poze cu "dinozaurii" din dulap sau cu ce au mai gasit/vazut. Poate bunicu' are un MAINFRAME IN PIVNITA!!!

Nu intentionez sa mai merg la tacioc decat daca ma cheama instinctul, ca in cazul cand am gasit procesoarele . Nu aveam in plan o deplasare dar efectiv primeam suturi in fund de la instinct: hai iesi din casa!!!

Deocamdata consider lasate in urma, zilele incarcate cu miros vechi, murdarie, praf, alcool izopropilic, spirt, manusi de latex, masca de praf, cautat in gramezi de piese, dat telefoane, ridicat colete, deplasari pentru piese, etc

Au trecut deja 3 luni si cateva zile de cand am postat prima oara in acest thread (26.02.2015). How time flies . Intrega experienta "retro" mi-a oferit o mare satisfactie si nu am nici un regret .

Sooooo see you next time! the FINAL ACT!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ibm1.jpg
Views:	427
Size:	445.4 KB
ID:	49615   Click image for larger version

Name:	ibm2.jpg
Views:	411
Size:	430.7 KB
ID:	49616   Click image for larger version

Name:	ibm3.jpg
Views:	416
Size:	167.5 KB
ID:	49617   Click image for larger version

Name:	bnc1.jpg
Views:	408
Size:	493.6 KB
ID:	49618   Click image for larger version

Name:	bnc2.jpg
Views:	406
Size:	354.2 KB
ID:	49619   Click image for larger version

Name:	bnc3.jpg
Views:	429
Size:	119.3 KB
ID:	49620  

Last edited by Robert B; 14-04-2016 at 14:55.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2015, 19:32   #435
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post

In perioada urmatoare sper sa mai vad si pe altii ca posteaza macar cateva poze cu "dinozaurii" din dulap sau cu ce au mai gasit/vazut. Poate bunicu' are un MAINFRAME IN PIVNITA!!!
Interesant ca zici de asta fix cand ma gandesc daca ar trebui sa arunc un server Dual Xeon (echivalentul 478 pentru servere).
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2015, 19:36   #436
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Prin iulie cred că ajung iar prin București și sper să iau cu mine jucăriile pe care le-am avut depozitate acolo, între care și un desktop Dell Optiplex cu PIII

După ce îmi schimb domiciliul (iar, de data asta cel mai probabil definitiv) o să mă apuc și eu de procesul de readucere la viață a chestiilor de genul. Probabil o să le cârpesc și câte un monitor 5:4 a.î. să mă pot juca chestii mai vechi în tihnă, arată de-a dreptul oribil pe monitoare widescreen.

Până una-alta, mă delectez cu altele...
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 20-09-2015 at 21:42.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2015, 19:36   #437
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

@mbc - Pics or it didnt happen
@Neo - Asteptam POZE! si full build/rebuild log cand te vei apuca

In talcioc era un monitor Compaq Trinitron P900 - 19" 1920x1440 & 70Hz MAN IT WAS HUGE!!! only 30 lei.

Last edited by Robert B; 07-06-2015 at 19:43.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2015, 19:54   #438
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Sigur nu era 2560x1440? Mișto chestiile alea dar 70Hz era încă oribil, rezoluția aia ar fi meritat un 100Hz măcar

Am avut și eu unul asemănător, 19 inchi și 500kg. Dormea pisicul pe el că era cald al naibii, dar simțeam cum mă ia damblaua după mai multe ore de stat cu nasul în el. Au fost chestii faine, dar sincer nu m-aș întoarce-n vremurile alea să folosesc așa ceva zilnic.

O să fac poze, momentan încă sunt la capitolul concept, vreau să fac work-logs video, cu timelapse din mai multe unghiuri, 1x GoPro, 1x Fuji X100T, 1x D800 Probabil ceva upgrades vor apărea pe parcurs la astea, dar acestea fiind spuse, nu-i chiar simplu, nici de tras, nici de editat.

OCD bro high five o/\o
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2015, 20:05   #439
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am gasit in talcioc ieri un iMac G3 DV la 500 mhz in cutie, pachet complet, cu tot cu manual la 300 lei. M-am zgarcit si nu l-am luat. Pretul de pe el era 2600 sau 2900 de franci elvetieni.













__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2015, 20:22   #440
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca tot vorbim de monitoare. Aveam pe 5x86 un monitor Tatung de 14" WOW ce de radiatii . Puneam filtrul acela de sticla doar pentru ca modifica putin feelingul monitorului. Nu prea cred eu ca facea mare branza sticla aia....dupa vreo 8 sau 10 ore de gaming in vacanta de vara, te faceai galben ca ceara dupa o pauza BACK TO GAMING!!!

Neo - SUNA BINE TARE DE TOT ce vrei sa faci.

WOW mbc ce ragalie. HUMONGOUS!

Ai putea, cu ceva modificari, sa pui cel putin doua sisteme retro/vintage in cutia aia.

Nu ai de ce sa iti faci zile negre ca nu ai luat iMac-ul ala. Am mai patit si eu chestii de genul: ce pacat ca nu am luat piesa aia. La urma urmei trebuie sa stii si cand sa te opresti . Il iei si apoi sta degeaba.

Last edited by Robert B; 07-06-2015 at 20:32.
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,098
Total Online: 3477

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.