lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-12-2018, 12:07   #1
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Talking GPU pe m2

Nu stiu unde sa pun asta ... asa ca o voi lasa aici
https://www.anandtech.com/show/13677...with-4k-output
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2018, 12:41   #2
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

E mișto dar pare mai degrabă o simplă placă video, nu un GPU.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2018, 13:54   #3
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

E genială pentru anumite proiecte de nișă care necesită un adaptor grafic separat pentru virtualizer.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2018, 10:22   #4
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

da , chiar consider ca va avea cautare pe anumite nise, dar nu numai , consider ca deschide un segment nou. Cei doi mari vendori , au IP si sigur ar putea implementa GPU-uri capabile decente pe slotul NVME .
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2018, 12:14   #5
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

slotul NVME este un slot PCI Express x 4. Nimic diferit decât form-factorul.
Atât Nvidia cât și AMD preferă să utilizeze întreaga bandă pe care o au la dispoziție, adică un clasic x16.
Mai mult, dacă ne uităm pe segmentul laptop-urilor întotdeauna au preferat un slot MXM pentru plăcile Mobility, iar mai nou... dragostea vieții lor ar fi placa video soldered direct pe motherboard.

Deci când vorbim de GPU-uri capabile aici vorbim de totul sau nimic, deci nu cred că Nvidia sau AMD vor fi interesați de așa ceva, cel mult dacă piața îi va forța vor intra pe segmentul ăsta de nișă, altfel nu și-ar bate capul.

Dacă studiem o placă de bază, sloturile între ele, este evident că un NVME este o alegere total neinspirată pentru că ocupă suprafață, spațiu prețios în dimensiunile mobo, dacă vorbim de un ITX deja e horror story. Pune 4 NVME-uri ca să obții lățimea de bandă a unui slot PCI Express x16 și hai să ne mai uităm încă o dată la ce suprafețe de pe placa de bază am ocupat.

Viitorul sună bine, încă nu îmi pot imagina ce chestii/features vom avea pe NVME, dar mă gândesc că vom avea ceva units de computing gen physx standalone.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2018, 19:09   #6
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Pune 4 NVME-uri ca să obții lățimea de bandă a unui slot PCI Express x16 și hai să ne mai uităm încă o dată la ce suprafețe de pe placa de bază am ocupat.
Asta pentru că presupui că trebuie să ste culcate acolo și una lângă alta. Nimic nu le împiedică să stea pe verticală, sau pe orizontală, stacked.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2018, 19:50   #7
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Corect. Dar de ce să pui 2 sau 4 nvme-uri când poți să pui direct un slot PCIe x16?

Adică pe mine nu m-ar surprinde nimic, dar în teorie cam trebuie să pui carul înaintea boilor, pentru că trebuie să vezi ca designer ce placa de bază vrei, ce dimensiuni, ce form factor, și trebuie să vezi placa asta de bază și în ce carcasă trebuie să intre.

Totul ca să instalezi un slot NVME ( sau mai multe) vertical sau în dungă.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2018, 12:21   #8
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Caz concret: Am 3 sloturi PCI Express full-length. Două sunt ocupate cu plăcile video și în al treilea nu încape un adaptor pentru 4 SSD-uri NVMe, nu încape fizic din cauza layout-ului plăcilor video (watercooled). Aș putea să montez un riser PCI Express și să ascund adaptorul undeva în carcasă, dar arată urât. Alternativa ar fi fost stacked NVMe.

Știu că nu e un caz des întâlnit, dar se întâmplă
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2018, 17:38   #9
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
slotul NVME este un slot PCI Express x 4. Nimic diferit decât form-factorul.
Atât Nvidia cât și AMD preferă să utilizeze întreaga bandă pe care o au la dispoziție, adică un clasic x16.
Mai mult, dacă ne uităm pe segmentul laptop-urilor întotdeauna au preferat un slot MXM pentru plăcile Mobility, iar mai nou... dragostea vieții lor ar fi placa video soldered direct pe motherboard.

Deci când vorbim de GPU-uri capabile aici vorbim de totul sau nimic, deci nu cred că Nvidia sau AMD vor fi interesați de așa ceva, cel mult dacă piața îi va forța vor intra pe segmentul ăsta de nișă, altfel nu și-ar bate capul.

Dacă studiem o placă de bază, sloturile între ele, este evident că un NVME este o alegere total neinspirată pentru că ocupă suprafață, spațiu prețios în dimensiunile mobo, dacă vorbim de un ITX deja e horror story. Pune 4 NVME-uri ca să obții lățimea de bandă a unui slot PCI Express x16 și hai să ne mai uităm încă o dată la ce suprafețe de pe placa de bază am ocupat.

Viitorul sună bine, încă nu îmi pot imagina ce chestii/features vom avea pe NVME, dar mă gândesc că vom avea ceva units de computing gen physx standalone.

Ignorand segmentul high end de placi video pentru gaming, ma indoiesc ca exista multe care sa foloseasca intreaga latime de banda oferita de un PCI Express 3.0 x16.

La un RTX 2080 TI pe x4 penalitatile de perfomanta sunt de ~8% fata de x16 in 1440p si de ~6% in 4k - link
dread is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 4078

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.