lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-04-2019, 21:03   #1941
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

All done!



Atasez poze cu lipiturile. In cazul placii MS-6168 nu am avut probleme deosebite atunci cand am inlocuit condensatorii. In cazul placii EPOX EP-7KXA insa am avut putin mai mult de munca. Limitarile pistolului de lipit si ale varfurilor mele custom au fost scoase la iveala. Chiar si asa I soldiered on. In cele din urma am obtinut rezultate decente zic eu. Tin sa precizez ca pe viitor nu mai intentionez sa execut astfel de operatii fara o statie de lipit profi si cu varfuri de cea mai buna calitate. All in all am inlocuit 48 de condensatori pe 7KXA vs 35 pe MS-6168. Din nou am avut probleme cu degetul folosit ca sa apas pe tragaciul pistolului de lipit. A fost amortit ore bune dupa ce a terminat cu placa. Incordare MAXIMA!!!

La final am inspectat fiecare lipitura cu lupa si nu am gasit nici o problema chiar daca unele lipituri nu au avut forma ideala. Hmmm forma ideala I'm still searching for it...

In poze, pe lipituri, se vad reflexiile telefonului meu negru si ale mainilor mele. PCB-ul a fost oglinda, just as I like it.



Am curatat placa asa cum se cuvine si ziua urmatoare i-am dat o cheie.

A venit ZIUA CEA MARE! Oare placa a functionat? He He He... Timpuri Noi - Perfect



Pentru teste am folosit placa video Leadtek Winfast Geforce 2 PRO 64MB DDR 2842 PCB REV:B. Apoi am incercat placa VooDoo 5 5500 pentru a vedea daca nu cumva merge cu al doilea chip activ...still no change...De asemenea am scos din cutie si placa mea VooDoo 4 4500 L-shaped care a functionat ireprosabil.


Last edited by Robert B; 04-04-2019 at 07:37.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 03-04-2019, 21:04   #1942
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



GLASS!!! Handle with care!

Robert B is online now   Reply With Quote
Old 03-04-2019, 21:04   #1943
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



PERFECT!



Uite asa am pus mana pe kit-ul meu EPOX EP-7KXA / Slot A 650MHz. Cu munca si rabdare l-am adus la nivelul standardelor mele. NO HALF MEASURES HERE!!!

Stayin' Alive - kit-ul asta IS HERE TO STAY!

Slot A stuff is close to my heart but I guess that you somehow knew it already .

gallery: https://postimg.cc/gallery/3bqw07du0/

More later.

Last edited by Robert B; 04-04-2019 at 13:21.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 04-04-2019, 23:10   #1944
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,236
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Solder job-ul executat cu pistolul de lipit old school si varful customizat e chiar top-spec.
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2019, 23:34   #1945
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc! I still think ca se poate mult mai bine.

Next episode in the works: VooDoo RUSH, such a rush...NOT!



More later.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 06-04-2019, 02:12   #1946
G1nX
Member
 
G1nX's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Bucharest
Posts: 42
Mentioned: 7 Post(s)


Default

N-am mai postat de ceva vreme aici dar mai urmaresc din cand in cand noile proiecte ale tale Robert si imi place ce vad. Tine-o tot asa. Pacat de placa video Voodoo5 AGP care a fost maltratata de persoane care nu cunosc decat valoarea materialelor pentru reciclat.
Eu am gasit alt sacrilegiu printre componente trimise de altii la reciclat. O placa 3Dlabs Realizm 500 cu slot-ul PCIe16x taiat pentru a incapea intr-un slot PCIe4x dar in prezent aceasta nu mai functioneaza si nu stiu care a fost cauza. Chiar daca functiona pentru colectie prefer placile in conditie originala.


Si ca vorbeam de Voodoo5 cu mai multi ani in urma am gasit in SUA o placa NFR dar care dupa multiple teste nu afisa nimic si nici nu era detectata ca PCI device.
A durat ceva timp pana am gasit revisia de chip-uri si inca o placa V5 AGP de productie nefunctionala pentru piese ca sa pot repara placa.
Neavand echipamentul necesar pentru inlocuirea chip-urilor VSA100 a trebuit sa o trimit la un alt colectionar care repara astfel de placi si dupa ceva luni placa s-a intors in conditie de functionare perfecta.
Problema principala au fost chip-urile VSA100 care desi am gasit aceeasi revisie 355-0026-100 noi ca spare acestea nu au functionat fiind o aparenta problema cu acestea chiar testate individual pe o placa cu socket.
Astfel am folosit revisia mai comuna 355-0026-220 care a readus placa la viata ambele chip-uri fiind inlocuite. Inca un aspect interesant a fost ca aceasta placa fiind model prototip are si un BIOS timpuriu 1.01 cu clock rate 143Mhz.

Inainte de reparatii:



Dupa reparatii:



Teste cu placa:


Tray cu chip-uri VSA100 noi care le pastrez pentru reparatii:


Placa nu va face recorduri de viteza dar e o piesa interesanta din evolutia placilor Voodoo5.
__________________
Retro-gamer & VGA collector
Powered by Voodoo5 6000

Last edited by G1nX; 06-04-2019 at 02:15.
G1nX is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2019, 23:07   #1947
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Dupa mult timp in care n-am gasit aproape nimic in targ la mine, azi ... am gasit. Nu multe, dar o componenta a fost ceva ce nu ma asteptam sa gasesc niciodata.

Am intrat in piata, lume multa, vreme frumoasa. Am inceput sa ma plimb pe randuri, unul cate unul, plin de cutii cu junk adus din alte tari (din ce am mai vorbit cu vanzatorii, majoritatea aduc din Germania).

Preturi bune, sloganul "totul la un leu" sau la doi lei sau doua la 5 lei, fiecare dupa cum considera. Insa degeaba e pretul bun, daca marfa e jalnica. Pahare, becuri economice, cd-uri audio, huse de telefon, unele folosite, altele noi, aruncate de magazine din stoc pentru ca nu mai pot fi vandute.

Dupa cateva randuri am ajuns la un vanzator cu care ma inteleg foarte bine, il stiu de prin 2008. E un tip foarte de treaba, imi pune deoparte ce stie ca ma intereseaza (procesoare pe slot, placi video/audio/de baza vechi, etc). Cateodata mai rateaza unele si le expune pentru toti, dar de obicei stie ce vreau si pune deoparte.

Il intreb daca are ceva pentru mine, imi spune ca nu prea, ma uit pe jos la ce era expus, o placa albastra imi atrage atentia. E o placa sk A cu SDRAM. Are si procesor, Athlon 900. O iau, e cam printre cele mai noi chestii care intra in colectie, deja mai noi nu prea ma tenteaza.

Vad si o placa Gainward (cu radiatorul ala verde specific), pare TNT2 M64, dar vad ca are un port ciudat. O iau in mana s-o inspectez, e S3 Savage 4, iar portul e DFP. Nu e in stare perfecta, dar nu e nici distrusa. Ceva zgarieturi mici, per total ok.

Placa sk A + Savage4 - total 25 lei. Not bad.

Plec mai departe, la un tip ce aduce marfa din Germania vad de departe niste placi in cutii, de obicei nu are asa ceva, dar uneori mai are. Totul la 2 lei, electronicele la 5 lei. Ma uit, placi de baza sk 478 si sk 775, memorii... Hopa, o alta placa albastra, de data asta video. E fara heatsink si cooler, de pe chip vad rapid ca-i Ti4200. O iau, desi nu-i nu stiu ce, plus ca e cam noua, dar hoarderul din mine o vrea. S-a dovedit a fi 2 lei, 5 lei erau placile mari (de baza). Not bad, daca si merge dupa ce-i rezolv un sistem de racire chiar o sa fie excelent.

Cand sa ies din targ, intr-un colt vad ceva inconfundabil: 2 procesoare pe slot. Il iau pe primul, Pentium II, ma uit la cod, e PII 266. Ok, il iau pe al doilea, tot PII, ma uit la frecventa si ce sa vezi. Nu era trecuta o frecventa. In schimb scria pe el "Intel Confidential". WHAT??? Nu pot descrie cum m-am simtit. Nu se poate, mi-am zis, e imposibil, visez. Ma mai uit odata, da, e proc ES...

OK, incerc sa iau o moaca plictisita si neinteresata, nu stiu daca mi-a reusit, intreb vanzatorul cat e unul. Din pacate vanzatorul era cetatean roman de etnie... stiti voi. Astia is al dracu', cu foarte mici exceptii toti cer preturi aberante. Si din pacate n-a fost nici acum exceptie. 50 lei bucata. Cat??? Ai sa-mi bag. Pe de o parte nu puteam lasa bunatatea de procesor acolo, pe de alta parte nici nu-mi venea sa dau atatia bani.

Il intreb: nu mai lasati la pret? Ala, destul de treaba, imi zice - pai zi-mi cat dai, ca suntem la piata. Bun, bun, ce sa fac, daca zic cat ar face un PII de fapt (adica 5-10 lei) risc sa se supere ala. Stau, ma gandesc, nu-mi venea nici sa-l pun jos, sa ma trezesc ca-l ia altul (am mai patit, e al naibii de enervant). Ii zic: 25 lei? Zice ala, da banu'. Zic - unul singur vreau sa iau, asta. Vanzatorul, bine, ia-l. Il iau, dau banii. Ala: nu-l vrei si pe celalalt? Ti-l dau cu 15. Eu... pai... in mintea mea, e PII 266, nimic special, dar sunt mare fan PII. Si in fine, ca-s 10 lei, ca-s 15, il iau.

In concluzie, azi a fost o zi excelenta la targ, cea mai buna din anul asta si cea mai rara piesa pe care am gasit-o in targ. Ever. Adica de cand merg, din 2007-2008. Pun si o poza, pentru cunoscatori si pasionati. Pe carcasa procesorului scrie PII. Pe net, din ce-am gasit, pare a fi un PIII 450. Oricum e bine, primul meu procesor pe slot ES. Sper ca nu si ultimul...

https://abload.de/img/dscf18893gkpd.jpg

Last edited by RaverX; 07-04-2019 at 23:12.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2019, 00:19   #1948
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

din poza pare (80525PY450512)
B80 (sau BX) in fata repsezinta box fara nimic OEM
525 - P3 - 525-533 iar P2 erau 522-524
PY - ?? (cred ca e modelul - fiind foarte multe interatii de P2 si P3 de la 522 -> 533)
450 - frecventa
512 - cantitatea de cache

De pe net conform codului de ES confirma ca e P III / 450

Nice find
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2019, 20:46   #1949
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by G1nX View Post
N-am mai postat de ceva vreme aici dar mai urmaresc din cand in cand noile proiecte ale tale Robert si imi place ce vad. Tine-o tot asa.
Multumesc Gino. Coming from you it means a lot to me.

***********
@RaverX - si eu am gasit anul asta primul meu ES in forma unui Pentium la 90. A fost ceva marfa la tine in targ. Fain PIII-ul ala la 450. Acum o sa ma uit si eu mai atent la procesoarele pe slot din talcioc atunci cand o sa mai apara.

Duminca in BV, am zis pas la vreo 6 HDD-uri SCSI Seagate Pro si Cheetah, o placa GA-6WMMC7+CPU+RAM,o placa ASUS Direct CU II 670 GTX la 150 de lei, o placa ASUS P4S8X-X, placi TNT2 M64, GF2 MX 200/400, placi Sk A, o placa 939, Inno3D GF3 Ti200 cam alergata, ASUS P5K oleaca belita, placi Geforce FX 5200,5500,5700 - a revenit un tip care avea aceeasi marfa ca anul trecut. Doua cutii pline ochi cu memorii,placi de baza, placi video, SCSI, RAM, procesoare, toate insa cam zgariate si caftite... etc. Pe aici marfa inca este abundenta asa ca inca imi permit sa fiu selectiv.

In alta ordine de idei am pregatit pozele pentru VooDoo RUSH - episodul va fi unul mai scurt. Urmeaza sa astern povestea pe hartie zilele acestea.

Last edited by Robert B; 08-04-2019 at 20:55.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 08-04-2019, 21:55   #1950
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Robert, din ce-ai descris tu acolo, as fi zi pas si eu la tot, mai ales daca erau si cu "damage" pe ele. Si la mine se gasesc din alea, problema e cu placi mai vechi si mai putin comune. Adica TNT2 M64 sunt destule (inca), TNT2 Ultra nu am mai vazut de ani buni

La fel cu GF2 sau GF4. GF2 MX400 gasesti fara mari probleme. De GF4 MX440 nu mai zic, la fel de FX5200 sau Radeon 9200SE. Daca vad un morman de placi video stiu ca-s sanse foarte mari sa fie acolo ceva din placile alea. Insa un GF2 Ultra sau un GF4 Ti4600... deja-s pasari rare, din ce in ce mai rare

La fel si la placi mai vechi, S3 Trio/Virge/etc inca se gasesc, 3dfx-uri nu prea.

Sa vedem cum evolueaza treaba, acum ca vine vremea buna, lumea aici la mine s-a mai asezat in targul nou, poate mai sunt sperante. La tine, din ce-am vazut, merge binisor
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2019, 20:55   #1951
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sambata la talcioc. Vreme ploioasa si rece. Hop si eu.

50 de lei pentru GA-MA790XT-UD4P boxed - placa de baza, cutie, esata bracket, manual.. NO BRAINER!

Nu stiu daca este in stare de functionare insa arata asa de bine ca a trebuit sa o cumpar. Eu inca mai cred ca nu am o problema legata de HW si ca defapt toata lumea este la fel ca mine.



A trebuit sa cumpar si un Phenom II X4 960T (deblocabil in X6 1605T) ca deh...doar asta imi mai lipsea...



Mini story-ul va fi postat dupa VooDoo RUSH.

More later.

Last edited by Robert B; 14-04-2019 at 21:30.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 14-04-2019, 21:21   #1952
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Azi era sa fie iar o zi buna. Am ajuns la tipul care-mi pune deoparte componente si l-am intrebat daca are ceva pentru mine. Mi-a zis ca da si a scos o ditamai placa. Asus dual slot 1. Nice. M-am uitat rapid la ea si... damn, southbridge-ul era varza, avea o ditamai gaura Apoi am vazut si alimentarea, langa conectorul ATX era totul negru. Probabil ceva sursa a facut figuri si a luat si placa cu ea.

M-am mai invartit pe acolo si la altcineva am gasit un Ti200 128 MB, ceva model "chinezesc". Initial am zis ca n-o iau, m-am uitat la ea, vanzatorul imi zice - 10 lei. Pff, ieftin, dar nu, trebuie sa ma abtin. Am pus-o jos si am dat sa plec. Ala - 5 lei... Si da, am pacatuit, hoarderul din mine a castigat, am luat-o.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2019, 23:07   #1953
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,134
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Sambata la talcioc....
50 de lei pentru GA-MA790XT-UD4P boxed - placa de baza, cutie, esata bracket, manual.. NO BRAINER!

..
Superb, as fi vrut si eu sa am full box la GA-MA790FX-DQ6 dar nu am reusit sa gasesc (inca).

Partea buna e ca am reusit sa gasesc inca un 2900XT (pe olx, de curand) perfect functional ca sa o pun de CF.
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2019, 14:57   #1954
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,176
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca tot ati ajuns la AM2 - AM3, eu am strans deja 3 placi de baza MSI K9A2 Platinum (V1 -2 buc si V2 - 1 buc )pe care inca le mai folosesc cu Phenom X6, 1035T, 1045T si 1090T.
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2019, 16:56   #1955
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Prin Bucuresti se gasesc targuri deastea ? era la Obor pana sa faca mall-ul ala, dar de atunci nu mai stiu niciun targ exceptand de masini.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2019, 17:41   #1956
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Placa GA-MA790XT-UD4P la cutie m-a prins cu garda jos asa ca mi-am zis: I MUST HAVE IT!!! Am completat cablurile lipsa cu unele de la o alta placa Gigabyte pe care am vandut-o acum ani buni de zile. Am facut un DVD cu drivere si acum pachetul este cat se poate de complet. De obicei nu cumpar chestii asa noi. Cert este insa faptul ca imi place placa asta chiar mult. Nu este varf de gama dar are "o prezenta" placuta.

Mai nou la talcioc apar placi Z97 cam belite dar si din era Core 2 Duo.

'Houston! We Have Lift Off!'

X4 960T => X6 1605T I need a BIGGER SWORD...ahem...CPU Cooler. Am testat cateva ore procesorul si a mers ok in X6. Mai trebuie bibilit oleaca insa am lasat asta pentru cand sau daca va fi nevoie.



Placa de baza boxed, CPU boxed.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 15-04-2019, 19:07   #1957
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

VooDoo RUSH, such a rush...NOT!

Back in the day
, in liceu, cand citeam revistele CHIP/Game Over in pauza dintre ore si nu imi puteam permite o placa 3dfx, salivam cand vedeam reclamele la VooDoo Graphics, Rush, Banshee, VooDoo 2/SLI. Vedeam preturi de mii de $ pentru sistemele echipate cu aceste placi video si inghiteam in sec.

Prin urmare, placile 3dfx au capatat pentru mine o aura mistica. Dupa mai bine de 20 de ani de la momentul mentionat anterior, am reusit sa pun mana pe o placa video 3dfx VooDoo RUSH - MX86251FC - 6MB. Ma asteptam ca acest prim contact sa fie quite a RUSH...dar mai bine sa nu spill the beans just yet.

In teorie, implementarea VooDoo Rush trebuia sa fie the next big thing after sliced bread. Realitatea insa a fost alta.

In esenta, VooDoo Rush a reprezentat incercarea companieie 3dfx de furniza o solutie all in one. Adica un nucleu 2D si componenta 3D de la VooDoo 1 pe aceeasi placa. Pentru a te bucura de calitatile unei placi V1 trebuia sa ai si o placa 2D la care te legi printr-un cablu. O solutie nu tocmai eleganta. Compania 3dfx nu avea in portofoliu un nucleu 2D asa ca a trebuit sa apeleze la alti producatori.

Pe hartie totul era super ok insa implementarile VooDoo RUSH au avut parte de nuclee 2D mediocre: Macronix MX86251FC si AT3D/Alliance ProMotion AT25/A-Trend ATG2476P. In plus, datorita faptului ca nuclele 2D si componenta 3D erau implementate pe aceeasi placa, vorbim si de o competitie/a BUS FIGHT pentru busul PCI pe care erau conectate. Mai sunt si alte aspecte care trebuie mentionate insa mai bine cititi mini review-ul urmator pentru ca acesta va poate oferi date interesante. http://vintage3d.org/3dfx2.php#sthas....FqCf3viP.dpbs

Exista implementari VooDoo Rush single planar dar si dual planar(cu daughteboard). Cele din urma, in anumite instante au fost retrase de pe piata si inlocuite cu implementari single planar.

Acum, cand stiu toate aceste aspecte, nu prea mi-ar fi convenit ca sa cheltui my parents hard earned cash pe o placa VooDoo Rush, asa ca a fost mai bine ca nu mi-am permis una.

Sa cunoastem placa VooDoo Rush, the star of this episode.



Placa nu poarta sigla niciui producator si pare a fi un model generic: PCI 3DFX REV:C.

Placa a sosit destul de murdara, cu zgarieturi pe spate si pe chip-uri, cu pamant uscat pe chip-urile de memorie, bracket care isi pierduse stralucirea, putina coroziune pe pinii de la chip-urile 3dfx si o serie de pini indoiti la chip-urile 2D si 3D ca tabloul sa fie complet.

In prima faza, am curatat superficial placa, am indreptat toti pinii indoiti si apoi i-am dat o cheie.



Placa a dat semnal si totul a fost ok. In Windows imaginea era insa mai spalacita si putin cam overbright. Acest fapt nu m-a deranjat. Chipul Macronix MX86251FC nu este recunoscut pentru calitatea output-ului 2D.

Am instalat un set de drivere stock si de aici a inceput calvarul.

https://3dfxarchive.com/rush.htm
  • In DirectX Diagnostic Tool cantitatea de memorie era raportata gresit.
  • In 3Dmark99 am obtinut scoruri foarte mici. PIII-800MHz - 600 puncte pentru 640x480. Spre ex. o placa V1 - cu P166-P233- are 720-820 puncte 640x480. VooDoo RUSH - cu Athlon 900/256MB - are 1002 puncte. VooDoo 1 6MB - cu Athlon 900/256MB - are 1634 puncte. Nu am putut sa-mi dau seama daca scorul era pentru chipul MX sau componenta 3D. http://www.voodooalert.de/board/foru...lops-3dmark99/
  • Am rulat Quake care mai mult ca sigur ca a mers pe chip-ul Macronix si experienta a fost naspa.
  • Am incercat sa rulez GLQuake insa acesta se bloca la spash-ul cu logo-ul 3dfx.
  • Am rulat benchmark-ul Wizmark insa aici am avut parte de artefacte la unele cadre.
  • Am reusit sa rulez o singura data benchmark-ul Final Reality si orice tentativa de a-l face sa mearga din nou s-a soldat cu un esec.
  • Am incercat sa rulez o serie de 3dfx tech demos insa nu au mers de nici o culoare.
  • Am primit mesaje de genul: no graphics card found.
  • Am rulat Tomb Raider Demo insa nu stiam daca merge pe chipul 2D sau 3D.



Dupa toate aceste probleme am aruncat prosopul. This card is too much trouble for its worth.

Prin urmare m-am apucat sa o curat asa cum trebuie.

Last edited by Robert B; 18-04-2019 at 20:54.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 15-04-2019, 19:08   #1958
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



Some spit and polish.



Nu am scos din socket cele patru chip-uri de memorie video deoarece mai mult ca sigur ca socket-rile ar fi crapat. Observati "burta" pe care o au. La o placa ET6000 socket-urile s-au facut praf cand am scos chip-urile de memorie pentru ca plasticul era imbatranit si casant. De atunci le las in pace si doar in situatii exceptionale umblu la ele.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 15-04-2019, 19:08   #1959
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa ce am curatat final placa, am incercat un alt set de drivere: "3dfx Mancuso Mix 2.0" insa acestea nu au adus nimic nou fata de driverele stock folosite anterior.



As putea sa incerc alte versiuni de BIOS pe care sa le scriu cu programatorul MiniPRO TL866A insa sansele sa gasesc ceea ce trebuie sau ca acestea sa aduca ceva nou sunt foarte mici. I'll leave this card as it is.

Nu stiu daca placa este bulita sau acest comportament problematic este normal. When I'll get another card I might give the RUSH another try.

VooDoo RUSH, such a rush...NOT!

More later.

Last edited by Robert B; 18-04-2019 at 20:50.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 16-04-2019, 17:31   #1960
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Ok, il iau pe al doilea, tot PII, ma uit la frecventa si ce sa vezi. Nu era trecuta o frecventa. In schimb scria pe el "Intel Confidential". WHAT??? Nu pot descrie cum m-am simtit. Nu se poate, mi-am zis, e imposibil, visez. Ma mai uit odata, da, e proc ES...
Felicitari, asta chiar e o chestie memorabila . Sa-l stapanesti sanatos.

Pe afara multe chestii foarte tari ajung la reciclare (de acolo provine si asta mai mult ca sigur). Problema e ca acolo mana de lucru calificata chiar costa, deci nici macar firmele mari nu au pe nimeni care sa mai dea un ochi prin ele. Cel mult propun loturi mari pe diverse platforme online iar ce nu se vinde se recicleaza.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,899
Posts: 782,716
Total Online: 2354

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.