lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-06-2019, 13:51   #2021
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Smile

P75 es
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2019, 14:01   #2022
Spawn
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Posts: 620
Mentioned: 13 Post(s)


Send a message via Yahoo to Spawn
Default

Am dat de ceva antic printre vechituri:
Click image for larger version

Name:	Seasonic old.jpg
Views:	274
Size:	268.0 KB
ID:	66215
Nu stiu cat de rara e si nici cu ce s-o testez daca e functionala.
E cineva interesat? Ca sunt pe cale s-o dau la deseuri.
Spawn is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2019, 16:13   #2023
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Seasonic AT? Nice!
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 18:39   #2024
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Check this out! Funky EDO RAM 2x4MB

TELBUS MCM Design - TM 513201-70 / Si-Die 2195 TI - 03.1995

Carcasa rosie este facuta din plastic. Unitatea luata sambata este plina de surprize.



All systems NOMINAL!


Last edited by Robert B; 24-06-2019 at 18:46.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 22:05   #2025
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

De ce au pus "radiatoare" de plastic ?
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 22:06   #2026
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Probabil pt "look". EDO-urile sunt reci, dar oricum, sa pui plastic peste chip-uri e o tampenie.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 22:13   #2027
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

ESD protection? Who knows...

M-am mai lovit de niste ciudatenii insa va voi spune la momentul potrivit.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2019, 17:09   #2028
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

The Beloved - Sweet Harmony

The Sleeper has undergone some "surgery".

Am avut de eliminat a few bugs insa totul a meritat la final. Pipeline BURST CACHE BABY!!! So FAAASsssSATTT!!! My Cache is Faster than yours!

Saltul la de P75 la P166(Non MMX) a fost unul considerabil. Placa de baza este EPOX P55-IT 430FX. P166(non MMX) este maximul suportat oficial. Nu pot pune pe placa P1 MMX pentru ca nu am modulul VRM optional si chiar daca se poate nu vreau sa pompez 3.4-3.6V in procesoare rated la 2.7-2.9V. Am incercat sa gasesc alte versiuni de BIOS pentru placa de baza insa nu am gasit absolut nimic...totul s-a pierdut in the shaddows of Old Dead Internet Links...

24MB upgraded to 64MB EDO!

Urmeaza sa curat totul si apoi sa va spun povestea.

Azi am gasit la talcioc CD-uri cu Win 98 sigilat si cu Win 95. Sant in limba germana insa I dont care. Au costat 15 lei. Dirt cheap IMO.



More later.

Last edited by Robert B; 06-07-2019 at 17:21.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2019, 20:48   #2029
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Not yet very retro but I have to post some s939 and s1366 stuff.

Soon: Abit KN8 ULTRA the misfortunate or 939 a touch and go affair



In the works: X58 the Semi-Glorious



More later.

Last edited by Robert B; 13-07-2019 at 21:02.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2019, 06:24   #2030
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Hopa, ajungem la pr0nache 939 și 1366

O întrebare - cum faci retrobright? Mă tot aia la o tastatură HP veche și tastele au ieșit fain cu H2O2 3%, dar pentru carcasă nu am suficientă apă oxigenată și container suficient de mare plus soare nu prea am în ultima vreme cât ar fi necesar
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 10-07-2019 at 06:33.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2019, 09:10   #2031
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am dat oleaca pe alaturi cu 939 si 1366 insa veti vedea ca tot alea vechi "este" the real deal. The whole experience was a little rough si ar fi trebuit sa imi iau masuri de precautie insa m-am lasat dus de val si I paid the price. All was not lost though pentru ca X58 s-a dovedit a survivor. As usual human error was to blame...bent pins galore...si chiar mai rau...

Nu am incercat nici o metoda care sa implice folosirea de substante gen Retrobright. Inca nu am destule chestii ingalbenite si faptul ca albirea poate avea un caracter temporar sau poate afecta structura plasticului m-a facut sa accept ingalbenirea si chiar sa imi placa. Vintage baby!

Pe un alt forum unde postez, pe langa fel de fel de retete Retrobright s-a postat si linku-ul asta. M-am uitat la video si it peaked my interest to some extent if I may say so. Might be snake oil but who knows...

Deyellow with just Sun? No bleach/dismantling

Last edited by Robert B; 10-07-2019 at 09:20.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2019, 22:40   #2032
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Apă oxigenata 3% și UV este foarte safe şi nu afectează plasticul.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2019, 21:11   #2033
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Anton Ishutin - Show Me (Dmitri Saidi & Vicent Ballester Remix)

Abit KN8 ULTRA the misfortunate or 939 a touch and go affair

Ah s939...

De-a lungul timpului nu am avut nici o placa de baza pe s939 fie ea cu Good Ol' AGP slot sau "ultimul" racnet cu PCI-E. A fost un lucru bun sau un lucru rau? I just can't say for sure.

One thing is certain. Pe atunci m-a mancat undeva si in loc sa mai strang din ... si sa imi iau o platforma s939 eu am fost mai cu mot si mi-am luat cel de-al treilea PC cu socket A. Abit NF7-S cu Barton 2800+ si Leadtek 6600GT...bad move to buy something like that so late into the cycle. Placa de baza era EOL si abia am gasit-o undeva. Ca totul sa fie asa cum trebuie, Bartonul la 2800+ s-a dovedit castana. Abia am scos ceva din el si era super flaky pe la 2.2GHz. Placa de baza se mai bloca cand avea HDD-uri conectate pe porturile S-ATA. Even to this day, intr-o oarecare masura ma gandesc la acel A64 3200+ pe care ar fi trebuit sa-l iau atunci. Am tras de sistemul ala pana in 2008 cand am pus mana pe ceva cu adevarat bun. P35 cu Core 2 Duo E8400. Good times.

Funny fact. Chiar si azi batrana mea NF7-S este folosita cu Win XP pentru light browsing la magazinul de piese al matusii mele. Who would've thought. Eu astept momentul in care voi fi chemat sa o scot la pensie. Sa o curat si sa o restaurez asa cum trebuie. Cutia ei zace in birou si am vazut-o acum ceva timp. Pe vremea cand l-am vandut le-am spus sa pastreze toate cutiile.

Sa revenim.

Pe data de 01.06.2019 eram la talcioc. Pe o vreme incerta, undeva pe la ora 09.00 eu si alti cativa tipi mai "speciali" eram acolo. Doar stiti cum se spune: "The early bird gets the worm." As putea interpreta aceasta fraza in mai multe feluri but let's leave it at that. My mind is restless.

Cu o zi inainte, am primit pe WhatsApp, de la cel mai bun contact al meu in ale HW, o poza cu o placa Abit AN7. Primul meu gand cand am vazut pozele, a fost la placa mea NF7-S asa ca a doua zi m-am dus la talcioc hotarat sa gasesc o placa de baza Abit. I just could sense something in the air.

Sansele mele de succes erau minuscule. Cine sa aiba o placa de baza Abit la o piata mica din Brasov?

Well, am ajuns in piata si am vazut ca erau putin vanzatori si chiar si mai putini cumparatori. Plouase cu o seara inainte si vremea era mohorata. Mi-am zis ca asta a fost si ca nu voi gasi nimic in ziua aceea.

M-am plimbat absent pe alei si m-am uitat usor sictirit la fel de fel de placi macelarite...

Ajung intr-o zona si vad pe ciment o plasa alba din care se itea un cooler auriu pe care scria ... ABIT!

Ueheheh! Mi-au iesit ochii din orbite si fara sa intreb am pus mana pe plasa si am aruncat o privire atotcuprinzatoare.

In timp ce ma uitam eu acolo, aud din spate o voce cu ton ridicat: IA MANA DE ACOLO CA IMI RUPI PLASA!!!

Am fost lovit in moalele capului de acele vorbe pentru ca: 1. nu ma asteptam la o astfel de reactie si 2. nu sant genul care rupe plase.

Ma intorc si vad un mustacios mai mic ca mine, imbracat cu o vesta crosetata, purtand ochelari de vedere si sapca.

Prima mea reactie a fost una de a sublinia ca plasa era pe jos si am crezut ca apartine femeii din apropiere.

Din nou comentarii de genul ca ii rup plasa...

M-am enervat si era sa ii dau a piece of my mind, insa m-am abtinut.

Am plecat de acolo dar ramasesem pe retina cu imaginea unei placi nVidia 6800 si coolerul acela auriu Abit.

Daca ajungeam mai repede luam eu kit-ul...damn...

M-am plimbat prin piata si nu am gasit nimic de cumparat.

Sheesshhh, o placa rosie 6800 si o placa Abit cu tot cu un cooler Arctic....damn...

Pentru ca nu am gasit ceva de cumparat si aveam o plasa la mine, eu, fiind bunul samaritean, cand l-am gasit pe nenea ala in piata incercand sa indese si mai multe chestii in sacosa aceea, i-am spus ca ii dau eu plasa mea, free of charge. Eu ma gandeam doar la the well-being of the components ...

NU-MI TREBUIE!!!

What the ... era sa il trimit in ... dar m-am calmat instant.

- Il intreb: Cat ati dat pe piesele alea?
- 20 de lei. (we're getting somewhere)
- Ce spuneti daca va cumpar eu toate piesele?
- Nu sant de vanzare!
- Va dau 50 de lei!
- (HDD LED ON for a couple of seconds) dar zero reactii.
- Haideti ca va ofer mai mult decat dublul sumei cheltuite si nu imi trebuie sursa.

Peste cateva momente ma uitam in voie in plasa si omul imi dadea si detalii. Uite asta este o sursa cu mufa de 12V separata...El luase componentele ca sa le dezmembreze si faptul ca aratau complet l-a atras.

Eu vedeam doar Abit si placa aia frumoasa foc: RED!!! GAINWARD Model 6800GS PCI-E 512MB TV-OUT DVI / P/N:NE/6800SXTD52-PM8070-GLH (A fost prezentata putin mai sus) Sax@cean edit. Rafael Lambert - The Way We Are (Anton Ishutin Remix)

Am inspectat placa Abit si am vazut doar un condensator zgariat. In rest parea ok. Avea montat un cooler Arctic Freezer 64 PRO si procesorul era la locul sau.

50 de lei pentru PB, PV, Cooler, CPU si RAM? No brainer ...

Si uite ca in plasa mea s-au mutat kit-ul Abit si placa Gainward.

Dupa ce am dat omului cei 50 de lei, doamna care le vanduse initial, m-a intrebat cu cat le-am cumparat. Cand a aflat ca am dat 50 de lei in loc de 20 de lei nu prea i-a picat bine.

Eu eram insa extrem de fericit, chiar daca aveam in plasa componente nu tocmai "retro" cu sloturi PCI-E.

Am ajuns la masina si am facut cateva poze.



Am inlaturat coolerul sperand ca voi gasi un procesor Athlon FX (I know it was wishful thinking) dar am dat cu ochii de un comun A64 3200+. Se pare ca peste ani, procul asta ma urmareste. ADA3200DAA4BW



Placa de baza este model: Abit KN8 Ultra V1.0. Cu aceasta ocazie am observat ca pe langa un condensator electrolitic zgariat, placa avea si un MOSFET 13NO3LA asupra caruia s-a intervenit. I didnt waste too much thought over this. Marfa din talcioc poate avea mereu probleme. Chiar si cu placa de baza bulita eram pe plus. Eu unul insa nu ma gandeam ca placa este moarta.



Am pus kit-ul pe cutia de teste si i-am dat o cheie.



POWER ON! Tense moments ... seconds pass ... just a flatline. ... Hmm ... NO F..KING BEEPS! That can't be a good thing I said to myself ... Placa mea de diagnostic pe slot PCI, fiind o chinezarie ordinara, nu mi-a oferit nici o informatie suplimentara.



Am facut update de BIOS.

Placa primea curent. Led-ul verde se aprindea. Procesorul se incalzea. Totusi, nu am reusit sa fac placa sa P.O.S.T.-eze chiar daca am folosit si alte procesoare si alte stick-uri de RAM.

Pe parcursul incercarilor mele de a resuscita placa, am fost iritat de coolerul de pe chipset. The Good Ol' Abit chipset cooler, board killer in all its might. Galagios si aproape gripat imi urla din toti rarunchii: DEAD CHIPSET!!! Nici acum nu pot sa imi dau seama cum de au putut monta asa ceva pe o componenta vitala. Mai bine puneau un radiator supradimensionat si era mai bine.



In timp ce mintea mea cauta solutii, am zis sa reconditionez coolerul de pe chipset. Spre suprinderea mea, cand am luat in mana coolerul am observat ca varianta aurie este mai grea ca cea argintie. It had a certain weight to it. Heatsinkul este up for the task insa ventilatorul este partea slaba. Am curatat rulmentul si sleeve bearingul. Ca sa nu desfac rulmentul am pulverizat vaselina sub presiune si am reusit sa-l fac sa se invarta cu usurinta. A trebuit folosesc o saiba pentru a lua putin din jocul de la ventilator.

La final coolerul era ca nou. Ventilatorul mai avea un usor harait insa urma sa corectez acest neajuns doar daca placa de baza se dovedea a fi in viata.


Last edited by Robert B; 16-07-2019 at 23:08.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2019, 21:14   #2034
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pacate nu am reusit sa fac nimic in ziua aceea. Placa nu posta no matter what.

Peste cateva zile am curatat placa bine de tot. Am spalat-o cu apa calda si Fairy, apoi alcool izopropilic 99% si am uscat-o cu un compresor. Nu aveam de gand sa pierd ore bune pe ceva ce parea dead.



Cand curatam placa de baza am acordat atentie unui alt aspect observat inca de cand am cumparat placa. Un condensator era prea inalt si prea aproape de un slot PCI-E x1. Cineva a inlocuit un condensator OST RLX de 1500uf/6.3 cu un SAMXON KM de 3300uf/6.3V. Lipitura pe spate era superba si a trebuit sa ma uit pe internet ca sa vad daca nu cumva placa chiar avea un condensator de 3300uf. Avand in vedere ca placa nu posta, am inceput sa ma gandesc ca poate acei condensatori, care erau foarte aproape de chipset, erau at the root of all my problems.




Acei conensatori OST RLX erau specificati ca fiind Ultra LOW ESR si nu puteam sa pun ce vroiam eu acolo. In plus, pentru a obtine un raspuns final cu privire la acest aspect trebuia sa lipesc ceva bun ca sa nu mai trebuiasca sa ma intorc si sa pun alti condensatori.

Am cautat in visterie si nu aveam nimic corespunzator. Nu aveam de gand sa lipesc condensatori Nichicon HM de 3300uf intr-o zona unde s-au folosit condensatori de 1500uf, chiar daca s-ar fi putut sa mearga.

Specsheet-urile la condensatorii OST RLX prezentau niste specificatii destul de bune daca am da crezare acelor cifre.

http://www.paullinebarger.net/DS/
http://www.paullinebarger.net/DS/OST...X%20series.pdf

Eram intr-un punct mort.

Au trecut zile bune.

Am curatat coolerul Arctic Freezer 64 PRO. A fost spalat cu apa calda si Fairy si uscat rapid cu compresorul. Ventilatorul a primit putin ulei. Elementele de fixare din cauciuc ale ventilatorului au fost inlocuite de fostul proprietar cu suruburi insa chiar si asa acesta este silentios. Am curatat si stick-urile de memorie.



Datorita sansei, am gasit la un magazin din Brasov, condensatori solizi ULR 1500uf 6.3V care au fost rapid montati pe placa.



Ore bune pierdute cu incercari zadarnice de a resuscita placa de baza. NO POST! NO BEEPS! NOTHING!

Am trantit placa de baza intr-o cutie si am uitat de ea cateva zile.

Mintea mea insa nu s-a lasat asa de usor si a cautat in continuare solutii.

Daca chip-ul de BIOS este terminat? Sansele erau close to zero avand in vedere ca l-am putut sterge si programa.

Totusi...

Am cautat un chip de BIOS printre placile mele insa nu am gasit ceva decat pe placa Gigabyte GA-8TM s423.

GA-8TM - SST49LF004A
http://pdf.datasheetcatalog.com/data...y/mXyzqwqs.pdf
KN8 Ultra - Pm49FL004
http://www.issiusa.com/pdf/Pm49FL002-004.pdf

Am verificat specsheet-urile si am ajuns la concluzia ca sunt compatibile si ca nu ar strica sa incerc ceva.

Last shot for glory.



NO CHANGE!!!

Intr-un gest de frustrare suprema am tras de acel heatsink albastru de pe VRM-ul placii de baza. Daca initial a parut bine fixat si nu a putut fi miscat cand am curatat placa si l-am lasat acolo, acum s-a deplasat asa ca l-am dat jos.

SOC SI GROAZA!!!




Lipituri naspa si un MOSFET inlocuit. There's your problem son! Alti condensatori electrolitici cu urme pe exterior de la ciocanul sau pistolul de lipit. O mufa de ventilator putin arsa...inaintea mea cineva a incercat din greu sa salveze aceasta placa insa mai bine nu se baga.

Am incercat sa dezlipesc un MOSFET insa pistolul de lipit de 100W era ceva de genul: pissing in the wind. My trusty mighty axe is useless here. Aici trebuie cu totul altceva. I hit a brick wall.

This is the end mi-am spus. Nu stau sa mai caut alt MOSFET sau sa ma chinui sa aflu specificatiile necesare.

Abit KN8 the misfortunate. Most probably a dead chipset.



R.I.P.

gallery: https://postimg.cc/gallery/mo44vbag/

For me, s939 is still a touch and go affair.

More later.

Last edited by Robert B; 17-07-2019 at 01:15.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2019, 21:25   #2035
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

EDX - My Friend

SOON: X58 the Semi-Glorious



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2019, 00:23   #2036
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
De-a lungul timpului nu am avut nici o placa de baza pe s939 fie ea cu Good Ol' AGP slot sau "ultimul" racnet cu PCI-E.
Nici eu Am trecut de la P4 3.2 Extreme Edition la E8200 (temporar), apoi la Q9450.

Daca ma gandesc, n-am avut AMD decat socket A (Athlon 900, upgradat la Athlon XP1700+, pe o placa cu KT133E cu SDRAM).

Observ ca tie iti place hardware-ul dintr-o perioada mult mai larga, te joci si cu 486, dar si cu chestii mult mai recente, aproape moderne.

Pe mine tot ce e mai vechi de socket 5 ma lasa cam rece, eram prea tanar cand erau "the best". Si cam tot ce e trecut de 2001 ma lasa aproape la fel de indiferent, le-am avut si eram si deja trecut de o varsta, nu mai resimt asa nostalgie. Plus ca deja cam tot ce inseamna PC incepea sa devina mainstream.

S-ar putea sa am pentru schimb niste platforme, 939 cu Athlon64FX, 478 si 774 cu P4 Extreme Edition, poate si niste socket A (single si dual socket), cu Barton 3200+, etc. Nu ma mai atrag deloc, in schimb vanez niste high end-uri pe socket 7, slot 1 si slot A.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2019, 06:39   #2037
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai pe banggood TS100 la 40USD, mai dai 20-30 USD pe vârfuri, restul eventuale accesorii pentru el, dar când pui mâna pe el zici că a pus Leonardo mâna pe pensulă.
Înlocuiești cam orice componentă de pe placă cu cracii la vedere.

Pentru chestiile foarte dificile stație cu aer cald.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2019, 10:43   #2038
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

@RaverX - Ma pasioneaza o serie larga de componente cu care "am crescut". Ca sa fiu sincer piesele astea noi nu imi ofera aceeasi satisfactie ca cele vechi insa a trebuit sa bifez si casuta asta. Se defecteaza mult mai usor si sunt mai temperamentale. Reparatiile sunt mult mai complexe si se pot defecta tam nesam.

@Arise - Fain TS100. Tot aman achizitia unei statii cu aer cald. One day I'll do it but not today.

X58-ul mi-a ramas aproape de inima de pe vremea cand abia descopeream lab501 cu ramiro, monstru si matose. Good times. OC challenges, monstrii de metal, surse de 1KW, placi de baza mai ceva ca navetele spatiale, placi video de salivam non stop, , etc etc etc M-am inscris pe forum in 2011 insa citeam articolele de pe site si frecventam forumul inainte de aceasta data.

Gigi-ul X58 din episodul urmator a fost o greseala insa pana la urma am reusit sa o corectez. Chiar si cu experienta mea mai fac prostii si uneori merg pe incredere. Not a healthy proposition I tell you. Nici sa te zgarcesti la tarte nu merita. I tell you again. Uneori e mai bine sa dai un ban si sa stai in fata. Cele cateva sute de lei "economisite" s-au dus pe timp, benzina, nervi si consumabile necesare repararii.

Povestea X58 se cheama semi-glorious pentru ca ar fi putut sa fie mai mult decat ceea ce voi prezenta insa nu am mai bagat bani (400-500 de lei) intr-un cooler sanatos si o sursa pe masura plus alte chestii care le aveam in plan doar ca apoi sa stea toate in cutii. Vroiam sa fac poze in genul lui ramiro cu coolerul pe prosopul albastru dar am lasat asta pentru alta data. E un proiect neterminat care totusi are o anumita statura. You will see. . Un alt aspect este acela ca placa nu va fi niciodata asa cum a fost. Pinul lipsa si altii maltratati imi vor sta mereu in ochi indiferent de situatie. Chiar si acum, placa Gigabyte GA-EX58-EXTREME este un Monstru. Boy did it run HOT. In schimb era stabila ca o stanca. Heatpipe-urile alea nu sunt puse degeaba. Daca foloseau ventilatoare mici in loc de heatpipe sunt sigur ca placa asta era moarta demult. A trebuit sa folosesc ventilatoare care sa trimita aerul spre placa ca deja pe SB nu puteam sa tin mana prea mult. Am montat si Hybrid Silent-Pipe-2-ul si s-a simtit diferenta. All in all placa asta este mare si la stat si la sfat.

More later.

Last edited by Robert B; 15-07-2019 at 17:59.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2019, 15:15   #2039
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ai un aparat de masurat consumul la priza ? Pe Rampage II cu un Xeon in idle-desktop papa cam 150W si cu Firefox deschis cu Youtube se duce spre 170W, placa video e o RX570, Windows 10. In comparatie un 8600K cu 1070Ti mananca in jur de 65W idle si vreo 75W cu Firefox, deci de acolo caldura aia mare
Nu vad cum ai putea sa masori strict consumul placii de baza, chiar as fi curios cat trage.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”

Last edited by droopy_ro; 15-07-2019 at 15:18.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2019, 17:45   #2040
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pacate nu am nici un aparat care sa masoare consumul la priza. Truth be told, daca bagam un program care sa incinga bine I7-920, cred ca zbura de pe masa sursa Antec 380W. Nu am vrut sa scot Enermax-ul de 900W din sistemul principal. Pentru teste am folosit doar o placa Creative Labs*CT6950*nVidia Vanta 32MB PCI (CT6954). Am o placa 3870x2 insa nu ducea sursa. Ma batea gandul sa cumpar inca o placa 3870x2 pentru ceva Crossfire Action insa m-am oprit half way...


Last edited by Robert B; 15-07-2019 at 22:50.
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2202

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.